Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

sante81
6. okt 2011

@halienka ak môžem poradiť s tou plienkou, prestan ju malej jednoducho dávať, ja som tak urobila ked mal rok a pol. cez den nemal doma plienku vôbec , iba na noc a na von, najprv sa počural do slipkov aj 5x za den, za 2 mes to bolo len raz a potom už vôbec. od roka a 8 mesiacov sa pyta pekne na záchod, plienku máme len na noc, kvôli sunaru, pred 2 tyždnami mal 2 roky. s názorom že každé dieta sa pyta inokedy nesuhlasim, v tomto smere sa dá detom dost pomôct, kamoskina dcéra ma 3 a pol roka a ešte sa nepyta, pretože jej stále dáva plienku. dieta sa potom myli a jeho záchod je plienka

halienka
6. okt 2011

@sante81 jéžiš, 2 mesiace počúravanie do slipkov 5x za deň? 😅 a nie si z toho šedivá? 😅 😀 ja by som chcela tak maximálne týždeň počúravania 😀 vraj ak sa to odúčanie začne v taký čas, keď je už dieťa na to vyzreté, tak to ide veľmi rýchlo...a tak by som to nejako aj chcela, mne sa nechce 2 mesiace vytierať mláčky a dennodenne prať 5 teplákov (to by som ich musela mať akú kopu doma nakúpenú 😀 ) ako jasné, že 3,5 roka je už moc a to dieťa už je určite na to vyzreté, už len špekuluje, ale ja som čítala, že máloktoré dieťa je skutočne na to pripravené pred druhým rokom, ak sa to podarí pred druhým rokom, tak je to väčšinou dlhodobý nácvik...Ja som skúšala keď mala rok ju dávať sadať na nočník, vtedy tam pekne sedkala, čítali sme si alebo tak, sem-tam sa jej aj podarilo vycikať alebo vykakať, no videla som na nej, že aj keď ja som sa akože tešila, tlieskala, výskala, chválila ju, jej to nič nehovorilo, očividne to vôbec nechápala...tak som to nechala tak. teraz v lete som znovu skúsila, ale to už máme veľmi akčné obdobie a sedieť na zadku viac ako 30 sekúnd je pre ňu jednoducho týranie 😀 takže som si zas povedala, že počkáme, nebudem ju nasilu nútiť aby som jej ten nočník nesprotivila. Ale stále čas od času jej ho ponúkam, keď idem cikať ja, tak ona sa teší že ide so mnou, hneď jej vytiehnem nočník aby si sadla vedľa mňa v záchode, že spolu cikáme, ale zas sadne a hneď aj vstáva😀 takže si vravím, že snáď rozpoznám to správne obdobie, ako po druhom roku to už budem tlačiť isto viac, posledný termín mám budúce leto, to už bude tak že ako ty vravíš, nechám ju bez plienky a nech je aj dočúraná a uvidíme 😀

sante81
6. okt 2011

@halienka no mne to nevadilo prat veci 2mes, naročky som začala tak skoro, aby sa na jesen už pytal a nemusel v zime chodiť von s plienkou. v zime ked ma decko tolko vrstiev a sa ti vonku dočura, tak to je iné ako v lete, ked ma len slipky a sortky. jasné že sa nepocikaval takto moc celé 2 mes, potom si už začal uvedomovať a stalo sa mu že si len cvrkol. nedostal potom ani plienku do auta, a to cestujeme každy víkend k nasim do vedlajšieho okresu. je na tebe kedy začneš, ale všetko je to o tej plienke. pokial ju dieta má, tak sa pytať nebude.

anehap
7. okt 2011

@halienka asi máme, ta naše je hrozný temperament, chvilku v klidu nevydrží - jídlo u nás probíhá hodně podobně 😉 , akorát ještě nechodí, takže mi daleko neuteče, zatím jen po čtyřech nebo obíhá nábytek dokola 🙂

evuliatko74
7. okt 2011

No baby, pri detoch to chce vazne asi len kopu trpezlivosti... 🙂

No a neporadite nejake jedla / receptiky na obedy pre deti po jednom roku???

zlatiak
12. okt 2011

Ahojte maminky,

prosim Vas poradte mi...mala bude mat rok a nechce nic ine jest ako mixovane, ak tam je nahdou malinky kusok hned ju napne a vsetko vypluje a potom je problem ze uz nechce ani to pomixovane...tak jej vsetko mixujem do hladka lenze sme tak obmedzene potravinami lebo napriklad pomixovana cestovina a ryza jej nechutia tak v podstate stale papa dokola to iste a tak by som jej rada uz vselico varila :( napriklad jedine co mi spapa je chlebik so syrom ze to jej odtrhavam kusky a to vie spapat ako neni toho vela ale nieco spapa ale nic ine nechce takto po kuskoch... ako ju naucit aby papala kusky? dakujem 🙂

saska.t
13. okt 2011

@zlatiak jednoducho tvoja mala na to este nedospela a nie je to v roku nic neobvykle, kazde dieta ma svoje tempo, moja mala jedla mixovane do 15 mes. inak nejedla, a zrazu z dna na den si sama vypytala kusky a odvtedy to slo uplne v poho 😀 Takze hlavu hore a pekne cakaj, nic sa nedeje, treba sa prisposobit tempu dietatka 😉

anehap
13. okt 2011

@zlatiak ahoj, řešily jsme na přechozí straně 😉 , nic si z toho nedělej, malá má 15 měsíců a taky stále mixované. Opravdu to chce jen trpělivost, občas zkoušet kousky dát - a vydržet, snad se to časem zlomí 😉 . ALe je pravda, že výběr jídla je opravdu omezený, kdyby už děti jedly s námi, bylo by to jednodušší 😒

evuliatko74
13. okt 2011

@zlatiak Aj my v 13. mesiacoch papame len mixovane, tak len trpezlivost. Tvoja mala papa aspon chlebik so syrom, ale nas maly jedine suchy chlebik a aj to len trosinku...
A aky syr davas na chlebik?

zlatiak
13. okt 2011

jeeeeeeeeeeej dakujem @saska.t @anehap @evuliatko ... uz som bola fakt zufala ze to je take skor neobvykle a ze sme zase vyjimka ako vo vsetkom 🙂
Ja davam bud kiri alebo lucina ma take pre deticky, ale ako nemysli si ze nasa zje neviem kolko chlebika...take mozno vacsiu polku z polky chlebika :(

katka226
13. okt 2011

@zlatiak malý ešte pred 2mes. odmietal všetko, čo nebolo zmixované 😖 A teraz je to zase úplne naopak... Hoci má len 4zuby, dožaduje sa všetkého, čo može žuť 😉 😉 iné ani nechce, tak sme skončili s akýmykoľvek kašičkami. Ono asi každé dieťa je individuálne a samo si určí, kedy je na čo pripravené...

evka4
5. nov 2011

mamicky, chcela by som vas poprosit o radu ohladom doplnenia jedalnicka pre moju 13 mesacnu dcerku. jedalnicek ma nasledovny
5.00 150ml UM
8.00 cca stvrt malickeho krajceka chleba bez korky s maslom, ked jej tam dam sunku, syr alebo cokolvek ine, tak chleba nezje, zje len to ine, maximalne akceptuje nejaku natierku, vtedy az tak velmi nevypluva + 120ml UM,
11.30 obed, uz jej davam to, co jedavame my, maso/ryba/zltok+prilohu+zeleninu, pripadne hustu polievku s masom, zje cca 100 ml
15.00 smotanovy jogurt, vacsinou zje cely, alebo domaci puding
18.00 cerstve ovocie s piskotami, cca 100ml
19.30 200ml kase, robim obycajnu krupicu s UM, dost riedku, pije to z flase, lebo lyzickou by mi vela nezjedla
pocas celeho dna jej nukam vodu, pripadne nesladeny caj, sem tam dostane chrumku, piskotu, ale to len zriedkavo, lebo ked je pomedzi krmenia, tak potom nezje poriadne normalne jedlo.
Co sa tyka toho, ze ovocie jej davam az vecer...viem, ze je to trosku nezvycajne, ale jej to takto asi vyhovuje, lebo inokedy ho vacsinou odmietne.
najvacsi problem mam s tym, ze vacsinou nechce ziaden chleba, rozok, sladke pecivo... a tiez sa mi zda, ze ma az prilis vela mlieka a mliecnych vyrobkov na jej vek... rada by som jej ranne mlieko nahradila jogurtom, ale potom neviem, co jej mam dat poobede. Mam jej davat to iste, co na obed?
zda sa mi, ze ma prilis stereotypny jedalnicek, rada by som jej ho niecim obohatila, ale neviem moc cim, preto budem rada, ak mi napisete nejake typy. dakujem 🙂

rebecca2006
5. nov 2011

@evka4 podľa mˇa máte skvelý jedálniček, teda, ja mám doma nejedlíka a okolo roka to bola katarstrofa, tak ticho závidím. U nás to bolo- ráno- nič, desiata- nasilu jogurt alebo ovocie, obed- s cirkusom nejaký štandardný príkrm+ mlieko, olovrant- ovocie, večera nasilu kaša plus mlieko 😒 A bolo obdobie, že sme boli na suchých cestovinách, ryži solo a kukuričných chrumkách ☹
Čo sa týka pečiva a chleba, netráp sa tým, môj začal s rožkom až teraz, dlho úplne odmietal, už som nevedela, čo mu ám dávať jesť. Deťom pečivo vačšinou chutí do ruky, napr. keď sú v kočíku a "kúpia" si v obchode, my sme to tak riešili.
Chlieb mi doteraz nezje.
Pokúšam a spomenúť, č đme jedli vo Vašom veku, keď bola lepšia fáza... Hm,jogurty, vanilkový puding, sem tam pribinák alebo niečo podobné, tvarohový dezert, napr. Activiu- podľa toho, čo mu chutilo. Domácu krupicu nechcel ani raz.
Kaše som robila instantné, u nás mala najvačší úspech Nestle kukuričná- tá v sáčku, lebo nie je sladká, sladkých sa m asi prejedol do roka. Ostatné kaše y bioobmchodov so nakúpila asi všetky, aj som si sama zjedla.
Mal rád yeleninu- uhorku, papriku, ovocie- jablká a hrozno, asi od 18 mes som dala aj citrusy, v lete potom aj jahody a iné bobule, to mu chutilo. Broskzne, marhule a pod nič moc. Jablká na kúsky, strúhané, strúhané s mrkvou, ale jablkový kompot domáci- to malo dosť úspech.
Obedy- dlho som robila len jedno jedlo, až asi pol roka jeme polievku + druhé. NEmám ti v tomto čo radiť, stravujete sa super
🙂

evka4
6. nov 2011

@rebecca2006 dakujem za postreh, si ma trosku ukludnila. mne sa totizto zda, ze tam strasne vela mlieka na jej vek. ale asi jej to tak vyhovuje... nasa zasa instantne kase odmieta, taktiez aj rozok ci korku z chleba do ruky, ked jej to dam, tak si dva krat odhryzne, potom to vypluje a zvysok zahodi...ale trpezlivo skusam aj nadalej ... z ovocia mi aktualne zje len postruhane jablko, nic ine nechce. skusala som hrozno, banan, hrusku, ale nechce... v lete jedla aspon broskyne, nektarinky a marhule, ale teraz len to jablko...ale hadam nebude trpiet nedostatkom vitaminov. nasa tiez jedla otrasne, zlepsilo sa to asi pred dvoma tyzdnami. si s tymi detmi vytrpime pri jedeni 🙂 pekny den prajem.

sussanah
6. nov 2011

@evka4 Ahoj, me se teda nezda, ze by toho mela extra moc. Jesti dobre pocitam, tak ma 3 mensi davky Um, coz je podle me uplne ok. My jsme nedavali Um, ale kojila jsem a dobre do 15m bylo kojo rano, v poledne, vecer + 2xv noci. Proste mliko potreboval, po 15m se to zacalo zmensovat a do 20m byl sam od sebe odstaveny, mleko uz nepotreboval v takovem mnozstvi.
Ad chleba s necim, to bylo u nas durch to same, jedl bud jen syr nebo jen chleba. Resila jsem to prave pomazankama a casem se to zmenilo, ale v tom roce, jakobys psala o nas, jen chleba s maslem 😀
Ad ovoce, pres zimu jen jablka je vcelku podle me normalni, my davame pres zimu taky jen jablka, obcas nejakou ovocnou presnidavku koupim nebo banan, ale prevazne zijena jablkach. Ono je to precejen ovoce pro nas kraj typicke, tak bych to neresila 😉 Letos v lete jsem teda uz poucila a udelala par presnidavek (do mrazaku) prave z broskvi, nektarinek, merunek a svestek, at tu zimu nejak prezijeme. S nedostatkem vitaminu bych si fakt hlavu nelamala, pokud ma kazdy den jablko a UM navic, tak bud v klidu.

Potom roce se ty chute deti dost meni, alespon takovou mam zkusenost s nasim mladym a i to, co jsem videla u deti kamaradek. Taky bych rekla, ze vase ji vcelku pekne, tak nehledej problemy, tak kde nejsou 😉 Znam deti, co v roce zily v podstate ze vzduchu a ze 3 davek UM 😅

evka4
6. nov 2011

@sussanah dakujem za nazor. asi len zbytocne stresujem 🙂 ja viem, ze co sa tyka mnozstva mlieka, nie je to vela na mililitre, ale sa mi to nezdalo, ze mlieko + mliecne vyrobky tvoria takmer 3/4 dcerkinej potravy... ale ked jej to vyhovuje a ine mi odmieta, nejdem to viac riesit... ale asi mate pravdu, kym je zdrava, nebudem hladat problem, kde asi ani nie je 🙂

sussanah
6. nov 2011

@evka4 az bude mit 5 let a porad bude zit v podstate jen na UM a jinych mlecnych vyrobcich, tak bych to zacala resit 😉

rebecca2006
6. nov 2011

@evka4 podľa mňa nemá veľa mlieka. Buď podľa mŇa naopak rada, že Timliečko aj mliečne výrobky papať chcem, v tomto veku sú dôležité pre správny vývoj nervovej sústavy- a veľa detičiek začne naopak po odstavení mlieko odmietať a ledva ledva zje jogurt raz do týždňa. Oni potom keď sú vačší tak začnú inklinovať skr k nemliečnej strave. Maťo bol veľmi mliečny, podľa mňa nás mlieko držalo doslova priživote, a ako rástol, ta ho potrebujem menej a menej, ešte si cucne poobede- ale max. tak 120ml, asi 150ml večer a niekedy tak 100ml v noci- A donedávna sme dali určite liter denne. Ono to UM obsahuje vlastne všetky vitamíny, takže sa netráp, určite ej echýba nič. A keď chce len jablko tak jej daj jablko. Aj tak v yime vlastne nič iné nie je chutné. Tie broskyne a marhule, čo dostať v yime, sú úplný humus, a na citrusy sme asi ešte malí- a tiež to nie je nič moc. U nás bolo aj takél že len hrozno a mandarinky....

evka4
6. nov 2011

@rebecca2006 este vcera som vymyslala, ze jej ten jedalnicek nejako zmenim a vypustim 1 mliecny prikrm...ale dnes to uz neriesim, ked to mlieko vyzaduje, tak ho asi potrebuje... viem, ze ju nemam porovnavat s inymi detmi, ale ja som asi spravila chybu v tom, ze som pozorovala ine deti v jej veku, co jedia a to ma asi dost ovplyvnilo... lebo deti v jej veku, co poznam, jedia prakticky uz akoby 'dospelacku stravu'... nasa je od malicka trosku zly jedak, nikdy nejedla tolko, co ine deti, tak to bude asi aj teraz tak... hlavne, ze je zdrava a ze jej chuti mlieko 🙂
ja som sa mozno len potrebovala uistit, ze jej pri tom, co je, nebude nic chybat.
dakujem za pomoc 🙂

berenika39
6. nov 2011

@evka4 ahoj. v jednoduchosti je síla. kdyby se takhle stravovaly všechny děti na světě, mohli by zrušit nemocnice 😉 . roční dítě neví, že by mohlo mít to a to a to...jí jen co mu nabídneš, zatím je to na tobě. takže - když v jídelníčku má každý den mléko, ovoce, zeleninu, možná maso, pečivo, přílohy - není důvod to nějak extra "vylepšovat". To, že se mamince zdá, že dítě jí pořád to samé, je jen a jen problém maminky. Prcek je spokojený, netuší, co dalšího by mohl mít🙂. nedělej si zbytečné starosti. Všechn je ok.
Petr je už "velký", my jsme takoví trochu minimalisti, moc nevyváříme všelijaké speciality, ale snažím se o to, aby měl každý den od všeho něco. Takže i ted, ve třech letech a kousek, jí ráno pečivo s něčím, ke svačině jogurt, oběd s námi, odpo ovoce a večer večeři s námi. pořád stejně, i ve školce to tak mají.

rebecca2006
7. nov 2011

@evka4 nemáš za čo, viem, ako mne bolo, keď mimalý nejedol nič, aká som bola zúfalá. Môj bude mať 2,5 roka a od dospeláckej sravy sme ešte stále ďaleko- ale pravdu povediac, ak tá dospelácka strava má vyzerať ako jedenie môjho manžela, tak radšej nech papá ako bábatko 🙂

sladkasue
7. nov 2011

@geegee ACTIVIA(hociaka) je nevhodna pre deti do 3 rokov, viem, ze mas uz starsie deticky, ale tema je "od jedneho roka". uvadza to aj sam vyrobca na ich strankach..

my papame asi takto(podotykam ze stale kojim a kedykolvek si maly zmysli🙂
7.30 kojenie-preve ranajky
9.00 kojenie - druhe ranajky
10.00 ovocie, vyziva - desiata
11.00 cerealne keksiky, brumik lodicka, chlebik s maslom+zeleninkou
13.30 obed: hustejsia polievka s maskom, alebo polievka+druhe(masko+zemiaky/ryza, cestoviny, rybka)
16.00 olovrant - jogurt s ovsenymi vlockami, cerealiami, korn flakesmi, s ovocim; chlebik
18.30 prva vecera: kasa s ovocim(ryzova, psenova, kukuricna,...)
19,30-20,00 druha vecera: papa to co mame my🙂 alebo co mal na obed
21.30 tretia vecera - kojenie

cely den ma flasu s cajikom v dosahu - pije kedy chce
ak sme nahodou mimo domu, niekedy prvu alebo druhu veceru vynecha

geegee
7. nov 2011

@sladkasue a kde to maju na stranke uvedene? O ziadnom takom obmedzeni neviem. Ja som Activiu bielu davala na doporucenie nasej pediatricky obidvom detom.

sladkasue
7. nov 2011

@geegee http://www.activia.sk/online-poradna-pre-zdravu...
JE TO 5.PRISPEVOK 🙂
asi tvoja dr. nevie, ze activia nie je obycajny jogurt. inak by to vyrobca na svojich strankach neuvadzal🙂
resp. za vhodnu ju povazuju az pre deti starsie ako 3 roky.

ja som to tiez nevedela, ale ako maly zacal papat jogurty, som sa zaujimala viac a viac. dokonca bol po nich vzdy vyhadzany... teraz uz v poho, ale urcite nie activiu pre batolata!

geegee
7. nov 2011

@sladkasue ale tam nie je napisane, ze do 3. rokov activiu deti nemozu jest. Je tam, ze je vhodna "aj pre deti od 3. rokov"

sante81
7. nov 2011

@evka4 ahoj, môžem ti len gratulovať že tvoja dcéra ma taky apetív ako píses, ja mam o rok staršieho syna a ešte stále pije v noci sunar, občas si pyta aj cez den. mlieko jednoducho miluje, hlavne mliečne polievky, resp robené na sladko. do dnes mi nechce jedávať cestoviny, alebo zemiakovu kašu, ani rohlik, dávam mu čo mu chutí, a občas skusim ponuknut aj to čo by som bola rada aby jedol, ked nechce, nenutím.
teiž som riesila to mlieko s pediatričkou, a tá mi povedala že dieta ma právo do 3 rokov piť tolko mlieka kolko mu chutí, myslím aj cez den, ked mu na olovrant chutí 2deci mlieka anechce nič iné, tak to neriešim.
postupne sa rozpapa aj tvoja dcéra, ona je ešte malicka a môže si vyberať.

evka4
7. nov 2011

@sante81 dakujem 🙂 ja sa si po precitani reakcii na moj prispevok uvedomujem, ze som zbytocne hladala problem tam, kde nie je... cele to vzniklo na zaklade porovnavania jedalnickov roznych deti , co viem, ze som robit nemala, ale stalo sa 🙂 a tiez k tomu dopomohli komentare od inych vzhladom na mnozstvo a zlozenie dcerkinho jedalnicka...
dcerka zle jedavala, teraz je to uz o dost lepsie, ze ju uz dva tyzdne nemusim nahanat s lyzickou, tak som asi potrebovala riesit nieco ine, aby som nevysla z cviku 🙂 ...
baby, dakujem este raz za vase postrehy, velmi mi to pomohlo.

magali
25. nov 2011

jeej no vidim ze tu dlhsie nikto nebol.. dievcata moj syncek ma 13 mesiacov.. teraz mame trosku krizu v papani ale idu mu zubky, tak to az tak neriesim.. skor sa chcem spytat ako riesite sladkosti.. my sme s priatelom toho nazoru, ze ma este na sladkosti cas.. kakao, ci cokoladu mu vobec nedavame, on ani brumika nechce, je to suche a lepi sa mu to v pusinke, tak to odmieta, comu som aj rada v podstate, dala som mu kustik kinder cokoladky, to sa mu samozrejme pacilo, ale viac nedostal a nedostane.. obcas mu dam nestle susienky, ale inak nic, ani piskoty ani chrumky, nic. on je od zaciatku taky slabsi jedak, takze ked dobre nepapa, snazim sa nedavat mu nieco co by ho mohlo rozptylit od normalneho jedla.. problem je v tom ze pribuzni, usudili ze uz asi je dost velky a zacali mu nosit sladkosti, my mu to nedavame, snazim sa nejako taktne naznacit kazdemu ze mu to nedavame, ale kazdy na mna pozera ako na debila, ze preco? najhorsie je to so svokrovcami, ale s tym asi nic nespravim, proste budem vyzerat divne ale budem si stat za svojim.. som divna? ja si myslim ze este si uzije sledkosti ked bude vacsi

beton
25. nov 2011

@magali poviem ti to, ako to citim. pri detoch som sa naucila byt asertivna. najlepsia skola je zivot. svokrovci nastastie povedali, ze ja som matka a urcujem, co sa s detmi bude robit, no sem-tak sa piskota pritrafi. (ja nedavam ani to). mas pravdu, ak je dieta slabsi jedak, sladkostami to uplne pokazis...to je prvy argument. dalsi su zuby. a treti najdolrzitejsi je: cukor znizuje vstrebavanie vapnika. to sa ustaluje ca do 2 rokov, takze dovtedy su sladkosti uplny nezmysel. moje riesenie je, ze som kupila svokrovcom kukuricne cervy bez prichute, nech mu daju to, ked velmi chcu. a proti divnym pohladom sa obrni, ty zijes so svojimi detmi a si za nich zodpovedna. vela stastia nam divnym matkam 😀

magali
27. nov 2011

@beton dakujem za odpoved.. ja som tiez rozhodnuta aspon do dvoch rokov co najviac obmedzit sladkosti, zatial ma napadli presne tie prve dva dovody, o tretom som nevedela, takze o dovod viac,, az teraz ked mam dieta zistujem, co je dolezite a viac sa zamyslam nad zdravou stravou.. niekedy sa inak bavim sama na sebe, lebo svagrininym detom sme kupovali sladkosti ked boli taki malicki, vtedy ma to nejako netrapilo, lebo to neboli moje deti.. lenze som si zasa povedala ze ked to ich mame nevadilo, tak si nemam co vycitat nie? a inak teraz su z nich strasni zavislaci na sladkom, takze aspon mam odstrasujuce priklady a davam si pozor co dam malemu papat