Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

lenkazdenek
4. okt 2009

Berenika a co zkusit omáčku třeba z rýží nebo těstovinama? Třeba špagety se zeleninou 😉

iloha
4. okt 2009

já začala brambor, špenát a kuřecí masičko, další byly těstoviny, bramborová kaše, rizoto atd.....

berenika39
4. okt 2009

já jsem ho nechala jíst nejdřív jednou, dvakrát týdně běžné jídlo s tátou, pak častěji a dneska vařím extra jen výjiměčně, když máme třeba smažené nebo pikantní a tak. asi to chce postupně, ale hodně záleží, jaká jídla jíte vy doma běžně. u nás se vaří hodně jednoduše, takže to nebyl problém.

shaula
4. okt 2009

Záleží, co myslíš "vařit normálně" - i takový špenát, dušená mrkev nebo dušené kedlubny jsou normální jídla a to už asi dáváš 😀
Naši kluci měli z těch "úplně normálních" jídel asi jako první právě zapékané brambory se zeleninou a mletým masem (strašně jim chutnaly 🙂 ) - takové věci musíš rozhodně pomačkat vidličkou, nemůžeš do něj cpát rovnou kusy brambor. Pak měli vepřo-knedlo-zelo (taky mňamka) - to měli nakrájené na maličké kostičky o hraně cca 2 mm - už jsem to tu někde psala. Zelí jsem poprvé trochu potlačila vidličkou, aby tam neměli velké kusy, pak jsem na to zapomněla a zbaštili to i tak 😀
Pak měli žemlovku (fuj, tu nebaštili vůbec), rajskou omáčku s knedlíkem a vařeným hovězím (fuj), musaku (mňam), brokolicový mozeček (taky docela baštili).

bereninka
4. okt 2009

My vaříme doma dost dietně.
Tak myslíte, že mohu třeba podusit maso a dát k tomu těstoviny?

shaula: ten květák. mozeček jsi dávala s celým vejcem, už mohou i bílek?
A co to mleté maso? Tos dělala normálně z vepřového a hovězího, nebo jen nějaké maso rozmixovala?

Já mu zatím udělala rajskou a zítra uvidím.

lenka: těstoviny se zeleninou jí, akorát, že tu zeleninu má furt tu samou...

shaula
4. okt 2009

Bereninka - záleží jak podusit maso - myslím s čím, ale obecně ano, proč by ne? Brokolicový mozeček měli s celým vejcem, po roce už ho můžou. Mleté maso bylo normálně vepřové pomleté (nebo vepřovo-hovězí mix, už nevím).
Mě by zas zajímalo, jak děláš těstoviny se zeleninou, mě to k těstovinám moc nesedí... 😅

bereninka
4. okt 2009

Holky, a jak je to s kořením, mám už solit, nebo radši ještě ne?

shaula
4. okt 2009

Po roce se může už pomalu začít přisolovat, ale s citem, solit málo. Koření moc nedávám, jen kmín, a koupila jsem Solčanku, to je jako vegeta nebo podravka, ale bez glutamátu a s mořskou solí.

bereninka
4. okt 2009

No, mně to taky moc nesedí, ale malý to má rád. 😕
Dělám normálně vařenou zeleninu (brokolice, cuketa, a třeba ještě něco k tomu) a přílohu těstoviny trochu pomačkané vidličkou + maso.
ALe pro nás dělám zapečené těstoviny se zeleninou a třeba šunkou a to je dobrý.

Já vlastně dělám furt to samé, furt zeleninu a jen měním přílohy a maso (krůtí, hovězí, telecí, králičí).

shaula
4. okt 2009

Bereninka - to snad tak dělá každý, zelenina + různé přílohy + maso 😉 Jen v různých kombinacích 😀

mikulka
4. okt 2009

Mylslím, že by to mělo být tak, že se budeš snažit vařit tak, jak vaříte doma. Abys nakonec nevařila jinak, ale zvlášť pro dítě. Prostě začít postupně, den v týdnu jiné jídlo, pak dva a tak. Uvidíš, jak bude chtít.¨Jde o to to zkoušet a zkoušet.

Holky, jak často malým vaříte? Ohříváte jim jídlo, nebo vaříte denně? Mrazíte?

lenkazdenek
4. okt 2009

Tak u nás už malý nextra zvlᚍ jídlo nevaříme,teda pokud to není fakt nevhodné jídlo,ale i když musím přiznat,už měla i kapustový karbanátek 😅 jo a šílěně miluje červenou řepu 🙂
Berenika,tak zkus třeba tu cuketovou omáčku 😉 naše teda ještě knedlo vepřo zelo neměla,ale za to měla gulášek 😉 jinak už jí fakt to co my-dost sme uzpůsobily jídelníček 😉
Mikulka já vařila dřív každý den extra ,teĎ tak na dva dny dopředu,když občas něco zbyde tak zamrazím a pak když máme my něco ostrého tak malý rozmrazím tohle jídlo 🙂

shaula
4. okt 2009

Bereninka - aha, tak to jsem dělala stejný zeleninový mix s těstovinami, klukům to taky chutnalo 🙂 Myslela jsem, že máš na mysli něco "normálnějšího" 😀

Lenkazdenek - a jak děláš červenou řepu? Já ji klukům vždycky akorát uvařila, rozmačkala vidličkou a měli to většinou s těstovinami a masem. Jinak mě nenapadá, co s ní, u nás se jedla vždycky akorát zavařovaná, takže vůbec nevím, co se s ní dá dělat ☹

Mikulka - vařím většinou na 2 dny.

Holky - já mám obecně problém vymýšlet, CO vlastně vařit - a to i pro nás, ač nám vařím jen o víkendu ☹ Nemáte nějaké tipy (na "normální" jídlo 😉 ), co třeba Vašim dětem chutnalo?

lenkazdenek
4. okt 2009

Shaula,já dávám nakládanou,ne kupovanou,ale podomácku dělanou od tety 😉

berenika39
4. okt 2009

shaula, to znám. co mám vařit? to je jedno. na co máš chut? já nevim. 😀 😀 😀
hodně dělám:
maso přírodní, na cibulce ho podusím, bez ničeho, jen osolím opepřím, a pak bud nechám jen štávu (to jen s rýží nebo bramborem) nebo udělám omáčku+těstoviny.. do té máčky se dají dát: nadrobno okurka, nebo vajíčko natvrdo, nebo šunka nebo všechno tohle dohromady a chutná to jako vylítaný ptáčky. nebo při dušení přidám papriku - a zase jen tak, štáva nebo šup - voda a troška mouky - takovej leteckéj guláš. Přílohy střídám, jen knedlíky se u nás nenosej.

A zapejkám všechno se vším, to je rychlovka.

A kuře zásadně: porce na dno pekáčku, okořením, brambory syrový neloupaný na kolečka na to, hodně, plátečky másla navrch, podlít. hotový za deset minut, peče se samo a je toho hodně. v půlce pečení vyhodím kuře na brambory, aby zčervenalo 😉 😉

a nebo maso pro všechny: pekáček, do něj co najdu: kuře,plátky vepřového, kousek uzenéého, králíka,na to cibuli, česnek, podlít, upéct. zelenina k tomu.

a rizoto jaksepovede: na cibulku cokoliv-maso,šunku,houby,zeleninu,nebo všechno dohromady, hodně orestovat,ochutit čímkoliv, co máte rádi,přidat rejži, na to dvojnásobek vody než bylo rejže , přiklopím, dělá se samo.

nebo místo rýže do toho základu dám takový ty kudrnatý nudle, uvařený. nebo špagety.

hlavně aby to bylo všechno ne moc pracný a rychlý.....

Solčanku používámpořád, takže peta jí už úplně všechno s náma.

snad jen smažený neměl, bojím se, aby to nebylo moc mastný.

chiwule
4. okt 2009

no holky nevím, dítě není malej dospělej...
Anet má ráda zatím naštěstí převážně "skleničky", obecně je velmi konzervativní co se jídla týče, nerada zkouší novinky... Samozřejmě že už ochutnává od nás co máme my, učí se nové chutě, ale řada věcí jí prostě nechutná. Brambory má ráda, rýži, těstoviny, kuřecí maso, dušenou zeleninu nebo hovězí či kuřecí polívčičku se zeleninou, ale třeba nesnáší cokoliv v čem jsou rajčata - a řada skleničkových příkrmů je obsahuje. Nebo má období, kdy stávkuje i s ovocem, takže jí ho potajmu přidávám do jogurtu na snídani nebo svačinu. Miluje sýry a taky vanilkový puding, doma vařený...
Houby mi přijdou těžký i pro dospělýho... mletý maso je, pokud si ho neumeleš doma sama, ten největší humus, do kterýho zamýchají co jim kde zbylo... uzený se nakládá do soli a změkčovadel... taky mi někdo navrhoval, ať jí k prvním narozeninám k obědu udělám svíčkovou s knedlíkem 😕
možná mě ukamenujete, ale fakt mi některý jídla a dochucovadla nepřijdou pro malý dítě úplně vhodný...

lenkazdenek
4. okt 2009

Shaula,tak u nás jedou nejvíc rýže,těstoviny a omáčky a jinak brambory a řepa-ani maso k tomu nechce 😅 ,polívky a to jak zahuštěný tak vývary,jo a čas od času dělám i sladký jídlo,třeba žemlovku,palačinky,jablíčkové nebo ovesné lívanečky,to jí docela jede 😉
chiwule-pohoda,co člověk to názor,mě by malá asi poslala se skleničkou nebo s pudinkem do háje 😅 jinak ono když tu svíčkovou řádně upravíš tak to není nják extra blbý jídlo,třeba maso špikovat nemusíš,místo hovězího můžeš použít krůtí,nbudeš zjemňovat smetanou,nebudeš solit........ a místo knedlíku můžeš přeci dá klidně těstoviny,já podobně dělám zeleninovou omáčku s kuřecím pro malou.

chiwule
4. okt 2009

leni, chápu, že skoro ve dvou letech by tě se skleničkama poslala tvoje malá někam 😉 😅
tej naší je ale čerstvě rok a jak říkám, je hodně konzervativní v jídlech, dokonce i co se výběru skleniček týče, takže jí jen od jedné konkrétní značky a ostatní nechce. Nevím proč to tak je, ale postupem času jsem to vypozorovala, tak to respektuju, přišlo mi zbytečný jí do jídla nutit nebo násilím krmit, když to plivala nebo se dávila nebo i brečela. Tak jsem s tím přestala. Myslím, že do dvou let už se jí jídelníček taky postupně rozšíří.
Jen mi přislo, že některý holky mají podobně starý děti a dávají jím jídla, která bych do naší malé nedostala ani heverem nebo bych jí je ani nenabízela 😎

shaula
5. okt 2009

Chiwule - a která například? Zatím jsem tu nic tak závadného nečetla - a to já jsem spíše z těch opatrnějších, ale třeba na svíčkové taky nevidím nic špatného - vždyť jde jen o vařenou zeleninu, důležité je to jídlo přizpůsobit dítěti, jak píše Lenkazdenek - solit málo, atd. atd. Nebo vepřo-knedlo-zelo - peču vždy jen libové nešpikované maso (obvykle kýtu), zelí je jen podušená zelenina, tukem nepolévám, tak co je na něm špatného? Co se týče mletého masa - to máš asi pravdu, nicméně je ho tam zlomek, tak to jim jednou za čas nic neudělá - nejí to každý den...
Prostě jsem se snažila, aby kluci jedli relativně pestře, skleničky i vařené, nechtěla jsem skončit jako ty jen na skleničkách 😝 - a to je ze začátku měli kluci radši než vařené, teď už je moc ochotně nejedí, dávám je jen na cestách nebo když nestihnu uvařit.
Nedávám: smažené, houby, nedala bych zatím třeba klasický guláš, apod.

berenika39
5. okt 2009

chiwule, klid, žádný kamenování 😉 😉 :no jen mě napadlo,aby konzervativní nebylo nakonec vybíravá...právě proto se snažím dávat petrovi stejná jídla s námi. nerada bych pak ještě ve škole poletovala s pěti miskama kolem stolu, aby si vybral, a když neude chtít, nabídnu zmrzlinu 😉 😉 😉

ad houby - shaula se ptala, co vaříme, houby jsem neměla doma, co e péta narodil, ale rizoto s nima dělám 😉 😉

ad mletý - to moje svinstvo 😉 😉 si vždycky u řezníka vyberu sama, takový kousek a takového masa, které chci, a on mi ho umele,přede mnou 😉 😉

Svíčková je lahůdka, ve které jsou samé vhodné věci, pokud se vaří s rozumem. Receptů na vhodnou pro děti tu bylo už hodně. Petr ji miluje a jako dárek k narozkám by ji rozhodně bral, radši než dort, protože nemusí nic, co je sladké ☹ ☹ ☹

shaula
5. okt 2009

Berenika - já taky nechci dávat klukům vybírat - teď to dělám tak, že když nechtějí jíst (ovšem to se stává výjimečně), tak dostanou suchý rohlík, jen aby neměli hlad - nechci je zvykat na to, že když si budou vymýšlet, tak bude maminka skákat a honem vařit něco jiného, prostě se papá to, co je navařeno 😉 Až budou starší a budou se moci vyjádřit, tak se budou podílet na rozhodování o tom, co se bude vařit - ale to se taky potom bude jíst, jinak holt zase suchý rohlík 😉 ,
K tomu masu - u nás už snad žádný "normální" řezník ani není 😢 😢 😢 Aspoň o žádném nevím - samé supermarkety a hypermarkety, kde musíte koupit to, co vám tam nabídnou balené na tácku 😝 O mletí na počkání jsem ani neslyšela - ani z dřívějška, ještě za komančů to nepamatuji... Ovšem to tehdy ještě nakupovala mamka, tak to nevím určitě, ale maso jsme vždycky mleli doma - ještě dodnes ten mlýnek mám, ovšem nepomele nic, jen žužlá 😀 😀 😀
Ha, právě mě napadlo, že možná o jednom řezníkovi vím... Zajdu tam mrknout...

bereninka
5. okt 2009

Holky, moc děkuji za vaše tipy, velmi mi to pomohlo! 😉
chiwule, ale v roce se právě už dítě učí jíst dospělá jídla. Samozřejmě upravená pro děti.
To, co tu psaly holky.
Skleničky já moc neuznávám, třeba s masem je to konzervované a tudéž nic moc.

Mleté maso je svinstvo, to ano, ale my třeba meleme doma a jen z dobrého hovězího a vepřového, čili to je ok. Houby se samozřejmě dětem nedávají.
Ale jinak ta jídla, co psaly holky, jsou naprosto v pohodě a vhodná pro děti.
MOžná bys měla malou pomalu zvykat na jiné, než skleničkové jídlo. 😉

berenika39
5. okt 2009

tesco má ale ve vaničce chlazený jednotlivý druhy mletého, ne miš maš co zbylo, můžeš si vybrat a třeba smíchat. já tam už taky kupovala, strašně se mi nechtělo dělat pétovi hovězí, neb to trvá dlouho a papiňák a podobný nebezpečnosti doma nemám. dsotal ho když jsem dělala vývar nebo vařila hovězí jen tak. nechápu, že mě to s tím mletým nenapadlo dřív, orestuju, něky na cibulce někdy jen tak, přidám co dům da, dusím a je to hotový za chvíli, navíc to nemusím pižlat na kousíčky, a mláděti se to dobře jí.

napadlo mě k těm skleničkám - pokud něco vařím, je v tom asi tři až pět ingrediencí, ale to co píšou na sklínce je román, tak jen aby to nakonec nebylo pro dítě "víc zatěžující a nevhodné", než jednoduchý domácí jídla.

no a konečně - péta jí obědy rád a dost, jedna sklenička 190g mu tedy nestačí, takže bych asi dávala 1,5, to je cca 45 skleniček za měsíc, pokud beru jen obědy je to cca 1800,- měsíčně - kde je ostatní denní jídlo?

docela jsem zvědavá, jak bude generace našich batolat válčit ve školkách, kolik si jich bude nosit mix sklínek na týden.....

chiwule
5. okt 2009

no jo holky, možná je vybíravá, ale o hladu jí kvůli tomu držet nebudu, aby jedla to co my dva. Prostě jí to bude trvat dýl, no a co. Než se na učila na první příkrmy, trvalo jí to dva měsíce... a skleničku nikdy nesní celou, to už musí být, není holt žádný jedlík...
Nechci jí zadělávat na problémy s jídlem typu dojídání všeho co máš na talíři a podobně jako nás nutili ve školách a školkách, děti se pak klidně pozvraceli a každýmu to bylo jedno, no hnus, brrr...
Jiný jídlo má možnost zkusit, vždycky když máme naše normální jídlo, dám jí ochutnat, sama to chce zkoušet, ale většinou ho vyplivne a nechce...no tak nechce, nutit jí nebudu...Na začátku jsem zkoušela vařit sama, když se ale s něčím dělám půl dne a ona pak sní jednu nebo dvě lžičky, přijdou mi to víc vyhozený peníze a ztracený čas, než když koupím hotovou skleničku a dám jí půlku a druhý den tu druhou.
A možná jsem moc opatrná kvůli alergiím co mám a nechci je u malé předčasně vybudit, když k nim má dědičný sklon po mě... Knedlíky s gulášem jí neutečou 😉 😎 prostě v roce mi to přijde brzy, asi hodně záleží na způsobu jak se co uvaří, jednotlivé ingredience ok, ale pak výsledek...

chiwule
5. okt 2009

shaula - k tvému dotazu, kdo mi říkal o svíčkové k narozeninám - bylo to v jiné diskuzi ne v této, ptala jsem se tam na radu, co uvařit na oslavu prvních narozenin... taky jsem nikde neříkala, že jste to zmiňovaly vy tady...

berenika39
5. okt 2009

ale jo, pořád lepší přístup než to uspěchat, pravda je,že méně někdy znamená více.

dotaz 😉 😉 : kdo a kdy jste dali pomeranč, mandarinku? díkes!

kulimka
5. okt 2009

Ahoj, tak malému jsem tohle ovoce ještě nedávala, ale dceři tak v tomhle věku už jo. Dodnes si vzpomínám jak se šklebila u prvního měsíčku mandarinky 😀 Ale jen vyžužlávala tu šťávu, celé jsem jí to nedávala, to by asi nezvládla pokousat.
A k těm skleničkám, Já jsem je kdysi holce nedávala, ale vařila jsem jí dlouho miminkovsky, pak jsme se v 15 měsících dostali do nemocnice a tam neexistovalo dětské jídlo, jen to co měli dospělí, tak se s tím musela vypořádat, měla z toho průjmy. A ve školce měla problémy s jídlem, protože se jí nechtělo kousat, tak jen vyžužlala tu šťávu (ze všeho) a zbytek vyplivla. Takže je asi lepší nabízet dítěti už normální jídlo a hlavně podporovat kousání.

chiwule
5. okt 2009

berenika39: mě moje mamka dala pomeranč ve dvou měsících, "krásně" jsem se po něm jako kojenec osypala 😀 no to byla jen vsuvka z minulosti 😉
obecně, když dítě nemá žádné problémy typu alergie, můžou se citrusové plody dávat již po 1. roce.

berenika39
5. okt 2009

taky pořád váhám, měl trochu náběh na exem, občas se to trochu objeví, ale už je to téměř ok. mám strach z rajčat, citrusů, čerstvých jahod....těch známých osypávacích věcí 😉 😉 😉

pije rád vodu s džusem, 100%pomeranč bez cukru a konzervantů, s vodou - jen 1dl štávy a 5dl vody. Nic mu to nedělá, tak asi zkusím čerstvej pomeranč.

lenkazdenek
5. okt 2009

My daly citrusy někdy po roce-malá dostala hromady pomerančů a mandarinek k mikuláši-ale většinou sem jí pak z toho udělala domácí šťávu v odšťavňovači a zředila to vodou 😉