Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

luthien.k
7. nov 2010

@sussanah, zkusím se té holčiny zeptat, ale ovozelenina je podle všeho OK, on bude podle mě rozdíl mezi obilnou vlákninou, resp. množstvím, které celozrnné výrobky té vlákniny obsahují a mezi ovocem a zeleninou. Bohužel sama výživový poradce nejsem, tak na to nedokážu odpovědět, ale zkusím to zjistit 😉
P.S.: Podle některých dětských výživářů by děti neměly dostat ovoce cca do roku věku, tak nevím, jestli i kvůli vláknině nebo kvůli jiným věcem, co psala kolka1... Já si říkám, hlavně vše s rozumem 🙂

sussanah
7. nov 2010

@luthien.k no ja jsem taky cetla jiny nez ten "obvykly" zpusob zavadeni prikrmu, kde bylo zadne cerstve ovoce a zelenina do 1, zadne maso, zadne mlecne vyrobky minimalne do roku a vse, co se jedlo, bylo v podstate seminka, odvary z ruznych obilovin a varena zelenina. Jakoze castecne ano, ale zas vseho moc skodi 😉 Budu moc rada, kdyz pozistujes, rada se podivam i na jiny nazor 🙂 My ted totiz zaciname docela bojovat s maleho kakanim, byli jsme na krevnich testech a ma nizky hemoglobin, tak dostal zelezo v kapkach, takze ted aby se vykakal, to je vykon. Takze pokud budu muset zrusit i ty snidane, tak uz fakt nevim, jak mu ty streva prozenu 😢 😔

kolka1
7. nov 2010

@sussanah tak ja to teda urcite so zdravou stravou neprehanam 😀, ta pani co to pisala je za oddelenu stravu a obdobne veci ktore mi nejdu moc po voli. Ale s tymto ovocim som sa raz presvedcila ked som drobcovi dala cisto jablko s hruskou na veceru (nechcel moc jest nic ine) a celu noc sa pucil to mi stacilo aby som to uz neskusala. Na druhej strane sa snazim vstepit zdravu stravu od malicka, ale drobec to trochu zacina bojkotovat, prejavuju sa zrejme geny po muzovi on vyrastal na milacikoch a termixoch (nic ine moc nechcel jest). Drobec preferuje sladke chute a zacina bojkotovat zeleninu 😒. Ma ale malo zeleza a to nechutenstvo ktorym trpi hadam je sposobene tym ale netusim preco vobec nechce chlieb ani pecivo. Vsak napr. rohlik detom vo vseobecnosti chuti, nie?

@luthien.k zaujimava informacia s tymi celozrnnymi vyrobkami, ja ich ale tiez obcas davam 😕.

Ozaj a co acidofilne mlieko, moze sa? Odkedy?

sussanah
7. nov 2010

@kolka1 hmm, to acido mliko bych rekla, ze asi uz i jo, ne? Teda ja nedavam, nejak me to nenapadlo, ale podle me tak 15-18m zni rozumne.
Taky se malemu snazim vstipit nejaka rozumna pravidla stravovani. Mamka resila jidlo u nas, jen kdyz jse byli uplne mali, ale pak uz ne a docela mi dalo praci, abych zmenila sve stravovaci navyky v dospelosti (jakoze nocni svacinka v 11h vecer asi neni to prave apod.) Ja nejak ani nepozoruju, ze by maleho ovoce nadymalo, to spis takove ty klasicke veci jako hrasek apod 😀 Ale zkusim vypozorovat, obcas ho taky trapi nocni prdeni, treba je to prave tim ovocem 😕

kolka1
7. nov 2010

@sussanah no mozno prave to acidko alebo cisty jogurt na lacny zaludok by vam podla mna mohli pomoct. Citala som o tom zeleze, ovplyvnilo vam to stravu? Nepapa maly horsie? A to stravovanie tak to mi osobne tiez dava dost zabrat ale zase B. je dost silna motivacia 😉 .

sussanah
7. nov 2010

@kolka1 no s tim zelezem, my prave nemame problem s zelezem, to je v norme, ale totalne mimo ma hemoglobin 😔 Pristi tyden mam jit za dr, ze to podrobneji probereme. Ono to bude asi trochu vaznejsi problem, vypada to, ze maly proste neni schopen ten hemoglobin sam vyprodukovat i kdyz ma zeleza v potrave dost 😔 Ptala jsem se, jestli to muzu nejak ovlivnit stravou, ale dr rikala, ze zkusit to muzu, ale to spis nepujde, ze je potreba uz leky. Uprimne, uz ani nevim jak vic bych to stravou mohla ovlivnit. On mel totiz nedostatek zeleza ve 3m a kapky uz jednou mel, ale stolice byla katastrofa, takze jsme je vysadili a zacali jsme to resit prikrmama (listeniny, pohanka, repa, brokolice, cervene maso atd) no a ted na kontrole jsme zelezo sice dohnali, ale zas tohle 😒
Zkusim zmenit poradi jidel, treba ten jogurt na snidani by pomohl, to je supr napad 🙂 Jestli teda to maly vezme, on tu kasi fakt miluje 😅

luthien.k
7. nov 2010

@sussanah, prohnat střeva dokáže pěkně nalačno podaná šťáva ze švestek nebo hrušek, nejlépe ráno 😉 Jinak co se týče těch mléčných výrobků, ty též mohou způsobovat zácpu, zrovna si píšu s jednou maminou, co se jí chlapeček nemohl vykakat, denně dostával, v dobré víře (a zřejmě taky maminka zblblá z reklam 😅 ) dvě až tři Activie (!!!), pak nějaký ten kefír a kakání bylo s velkým brekem... Je to pár dní, co mu vysadila mléčné věci a kluk kaká zase normálně. Takže na to bacha. Může to být i projevem alergie na BKM, zácpa, hlavně u starčích batolat.
Hned jak něco zjistím s tou vlákninou, tak dám vědět. To s tou poruchou s hemoglobinem je mi líto, to by mě taky zajímalo, čím se něco takového stane...???

kolka1
8. nov 2010

jj @luthien.k to je urcite zaruceny recept, @sussanah este mi napadlo, ze nas pekne vzdy precistilo cerstve ovocie s pohankou alebo ovsenymi vlockami 😵.

sussanah
8. nov 2010

@luthien.k vubec netusim, jak to s tim hemoglobinem je. Neco jsem se snazila vygooglit, ale spis si pockam, co mi povi dr. S tim maleho kakanim, ono je to jak kdy. jogurt ma pravidelne kazdy den, to je pravda, ale zacpu proste nekdy ma a nekdy zas prujem 😅 Asi bude mit trochu citlivejsi zazivani po me. Jinak vcera mel maly jablko cely den i vecer a fakt dneska v noci, to zase prdel, az jsem koukala, takze na tom ovoci po 15h fakt asi neco bude 😕 Zkusim vypozorovat, co dal 🙂
No a nakoupim hrusky, ty ho ale zase vzdycky tak prozenou, az se mu z toho zadek oprudi 😔

beruska24.9.
8. nov 2010

@luthein.k
@sussanah
Ovoce dávám během dne také, to né že by měla pořád jen piškoty. Jenže ho nechce strouhané, mačkané, krájené...........prostě kousat z celého plodu. Poslední dobou jí dost zachutnaly modré blumy. Jenže dnes snědla pecku z té blumy!!!!! Nikdy dřív se ji to nepodařilo. Tak teď nevím, jestli si s tím tělíčko samo poradí a pecka vyjde přirozenou cestou nebo jestli mám začít panikařit......... Nevíte jak to je????

luthien.k
8. nov 2010

@beruska24.9., určitě nepanikař 🙂 Zavolala bych zítra pediatrovi a myslím, že poradí to samé - zkusit dát švestkový kompot, šťávičku a čekat a kontrolovat plínky 😉 😀
@sussanah, budu držet palce, ať se to u vás upraví, ono mít něco s krví není sranda, tak doufám, že to bude dobré! U nás taky trpíme na zažívací potíže, hlavně na častou stolici a občas i s hlenem, to už odmalinka, ale jen někdy, takže než se objednáme na gastro, tak je obvykle po problému...

sussanah
8. nov 2010

@luthien.k dik, hlavne jsem zvedava, co mi povi ta dr tenhle tyden 😔

luthien.k
8. nov 2010

@sussnah, určitě dej vědět.

beruska24.9.
9. nov 2010

@luthein.k - nakonec mi to nedalo a volala jsem večer Dr. na mobil. V klidu, bez paniky 😉 Poradila strouhané jablko, prý to obalí a jak píšeš, kontrolovat plínky. Do třech dnů by měla být pecka venku 😎

sussanah
9. nov 2010

holky, nemate nejako zkusenost jako podat rocnimu ditku tekutou medicinu, kdyz mu to nechutna a odmita? Zkousela jsem naredit cajem, ale jen co vidi, ze mu nesu neco na lzicce, tak nechce. Zkousela jsem dat na piskot, ale vyplivne to. Kdyz jsem u to dala uprostred jidla na lzicku s jidlem, tak to sice snedl, zasklebil se a pak uz nechtel nic jist (a to je normalne zrout) a dalsi jidlo byl problem ho presvedcit, ze uz tam nic jineho neni. Takze ted jsem ve fazi, ze mu to nasilim vstriknu do pusy tim kapatkem z nurofenu, coz se mi moc nelibi 😖 😔

beruska24.9.
9. nov 2010

@sussanah - mě napadlo právě to kapátko (lžičku má spojenou s jídlem), ale jak jsem dočetla, tak to vlastně už zkoušíš. A tou stříkačkou (kapátkem) dát v polospánku nejde?? Nebo to má vícekrát denně a časově to na spánek nevychází??

sussanah
9. nov 2010

@beruska24.9. ma to 2x denne, melo by to byt cca pul hodky pred jidlem nebo u jidla. Navic by to nemelo byt blizko kojeni nebo mlecneho jidla, ze se to potom hure vstrebava. Navic on uz spi jen jednou denne po obede a po spanku ma hned kojeni ☹

beruska24.9.
9. nov 2010

@sussanah - a co zkusit maličko naředit nějakou šťávou (pokud je pije) a dát tím kapátkem přímo do pusy. Aby to mělo trochu jinou chuť. Jinak netuším, snad se ještě někdo ozve.

luthien.k
9. nov 2010

@sussanah, když něco malej nechtěl (a musel), tak jsem to dělala přesně tak - kapátkem z Nurofenu... Někdy bohužel i násilím, ale co se dalo dělat ☹

sussanah
9. nov 2010

@beruska24.9. to jsem jeste nezkusila, naredit to do kapatka, tak vyzkousim. Horsi to byt uz nemuze, tak co 😔 😅

beruska24.9.
9. nov 2010

@sussanah - nic jiného mě nenapadá. Tak snad to malý takhle zvládne spolknout.

sussanah
9. nov 2010

@beruska24.9. tak s naredenim je to jeste horsi, protoze jak je toho vice, tak to spis plive z pusy ven. A to jsem mu to naredila jeho oblibenym domacim mostem 😔 takze holt to bude proste na silu do pusy a prinutit polknout 😒

beruska24.9.
9. nov 2010

@sussanah - tak musíš násilím tím kapátkem. Lžičkou ne, to by pak mohl odmítat jídlo úplně. Tak hlavně ať je prcek co nejdříve v pořádku 😉

luthien.k
9. nov 2010

@sussanah, je to trochu drsný, ale já ho normálně položila na záda do pololehu a tak to prostě musel spolknout 😅

sussanah
9. nov 2010

@luthien.k no tak nejak, jen jsem hledala, jeslti nebude nejaky rozumnejsi zpusob, kdyz to budeme asi brat pravidelne 😅

luthien.k
9. nov 2010

@sussanah, myslím, že je tu někde téma, když dítě nechce polykat léky, tak to zkus ještě tam, ale mně jiný fígl nenapadl 😅

sussanah
9. nov 2010

@luthien.k dik, zkusim pohledat

kolka1
9. nov 2010

@sussanah my berieme dlhodobo atb a momentalne podavame rozpuceny liek v injekcnej striekacke, zriedeny s trosickou vody. Dam lahnut na chrbat a streknem do pusy. Ked prehltne velmi sa tesime tak to robi rad a dobrovolne 😀. Navyse mam pocit ze takto az tak neciti tu nechutnost tych lekov (pripomina mi to penicilin), ako ked sme davali do jedla lebo tak zacal odmietat jedlo. Ja by som to nasilim neriesila lebo je riziko ze sa nabuduce nedohodnete. Skor ho motivovat tym ze chapes ze to nechuti, je dolezite aby to spapal a ohromne sa z toho tesit 😵 .

sussanah
9. nov 2010

@kolka1 diky, ja prave vim, ze nutit ho neni dlouhodoba cesta 😔 Kratkodobe to fngovat muze, ale ne kdyz to bude na delsi dobu. Do jidla prave uz taky nechci michat, uplne jak pises, proste to zacal odmitat. Zkusim ho teda proste presvedcit, neni to zivotne nutne, tak tomu zkusim dat par dnu cas, at si zvykne, treba to klapne. Diky 🙂

sussanah
14. nov 2010

@kolka1 tak hlasim pokroky, uz ji kapky docela v pohode 🙂 Vzdycky dame nejprve kapky medvidkovi, pochvalime ho a pak malemu (sice se sklebi a stezuje si, ale spolkne a neplive) a pak ho pochvalim ja i medvidek a funguje to 😵