Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

bubelko
18. jan 2011

@mata1976 kvoli mlieku si nerob starosti. luksa od roka (prestala som kojit) nepil ziadne mlieko - ani granko, ani kasu rozrobenu v mlieku nejedol. jedol 2x za den jogurt a k tomu nejake syry , maslo a bolo to ok. tie 2 jogurty mi poradil pediater. dodnes mlieko nepije, a 2 jogruty denne mi pravidelne jedol do 2 rokov, potom uz prestal. teraz je to ako kedy - niekedy ma aj na ranajky aj na veceru, inokedy raz denne a niekedy vobec.

@beruska24.9. v podstate mozes skusit od roka, ale otazne je, ci mu to bude chutit 😉 a tak ako pri vsetkych potravinach sledovat, ci sa neosype 😉

yennn
18. jan 2011

@egyptanka ahoj, zasmiala som sa na tvojom prispevku, ze "od roka varenie bude jednoduchsie". Pre mna je to prave naopak, odkedy lekarka zavelila "vsetko - ale baby friendly" tak som v koncoch. Dovtedy uvarit zeleninku, pridat varene masko a bolo.
Teraz? Ja neviem varit take tie typicke jedla - my sme stale jedli len nejaku zapekanu zeleninu, alebo stale kuracinu...
V zivote som nevarila sosovicu (aj ked cervenu mam doma asi polroka kupenu), nikdy som nevarila omacky (ani ma ziadna nenapada).... som zufala ☹ Nie je tu niekde nejaky "receptar" ? Vazne som v koncoch, od roku sa citim uplne nanic mama, pretoze uplne tápem

egyptanka
18. jan 2011

@yennn pre mna je to jednoduchsie, lebo nemusim varit dve jedla ale staci len jedno. Ani ja som nebola na take typicke jedla, ale pomalicky som sa do toho dala.
...sosovica?? ja to robim tak, ze osmahnem na oleji cesnak spolu s lyzicou hladkej muky, nalejem vodu v tomto dam varit zemiaky, k tomu pridam mletu rascu a bobkovy list, ked su zemiaky polomakke pridam cervenu sosovicu, ked je vsetko uvarene tak dosolim podla potreby a pridam smotanu na varenie aleboi kyslu smotanu (ked mam chut na kyslejsiu verziu). Pre dospelych oprazim klobasku a dam k tomu 🙂

Omacky??? ... pozries so mas doma a nieco vytvoris. Najjednoduchsia napr. svieckova omacka ... masko spolu s s mrkvou, zelerom a petrzlenom das piect alebo dusit na vode, ked je zelenina makka tak ju zmixujes pridas smotanu na varenie alebo slahacku a hotovo. Podavas s knedlou, cestovinami, ... cim chces 🙂

yennn
18. jan 2011

@egyptanka dakujem za recept na sosovicu - nenamacame ju? Prosim ta a do dvoch rokov sa nesmie horcica? Prave som mu spravila na olovrant fajnu pomazanku - zivocisne maslo, 1 vajicko, trosku cibulky, 1 mokka lyzicka horcice, stipka soli.... uz som sa vytesovala ze mame nieco nove, a tam ze od 2 rokov. Skoro ma porazilo... kniha je z r.2003 - moze byt ze je to stare? Alebo fakt mu to este nemozem dat

egyptanka
18. jan 2011

@yennn cervena sa nemusi namacat, tak je do 10 minut uvarena, no horcicu som este nedavala ani ja, ale ja som toho nazoru, ze pomalicky nech ochutnava vsetky chute. Ja by som vyskusala, ale nedavala casto.

yennn
18. jan 2011

@egyptanka ok tak teraz skusime spapat pomazanku, az bude chutit (ved 1 mokka lyzicka) a potom s nou pockam 🙂 A sosovicu zajtra skusim, dakujem 🙂

erinka83
18. jan 2011

@egyptanka Omáčky pro mrňata asi od roku

Na másle lehce osmahnu cibuli, jen chvilku a na to hodím zeleninu - mrkev apod, zase chvilku promíchám a zaliju vařící vodou, jen trochu, ždibek soli a vařím do změknutí, pak rozmixuju. Kdyby to bylo moc řídké, zahustit trochou solamylu.

Zatím jsem vymyslela tohle:
- svíčková - cibule, mrkev, pastiňák, celer, bobk. list, nové koření
- mrkvová - cibule, mrkev, červená čočka
- dýňová - cibule, mrkev, dýně (dobrá v tom byla i cizrna)
- cizrnová - cibule, cizrna, porek, sladká paprika (a sojová smetana - recept dle Biohanky, ale tu jsem tam nikdy nedávala). Zatím se Baru cizrnová nelíbila, i po mixování zůstaly kousíčky, dávilo ji to... Nám ale chutná 🙂

Můžeš přidat smetanu, ale tu jsme malé zatím nedávala....

Jinak hořčici už ždibek měla, v pomazánce, ale já mám bio z DM....

A dobrá inspirace tu: http://www.varime-detem.cz/

egyptanka
18. jan 2011

@erinka83 no u nas je oblubena polievka z cizrny (po slovensky cicer), lebo to si lahko naberie na lyzicku a jedenie je pre nu zabavnejsie 🙂

erinka83
18. jan 2011

@egyptanka Baru si tak vybírá hrášek z jídla 🙂

erinka83
18. jan 2011

@egyptanka jéé, to nebylo pro tebe ty recepty, ale hlavně pro @yennn se ptala na ty omáčky, tak jsem to sem hodila 🙂

bosoriak
18. jan 2011

@beruska24.9. Dala by som to az po jednom roku, lebo kapusta dost naduva, tak aby to dieta pri behani vyprdelo 🙂 A hlavne uvidis, ci to vobec bude chciet. Viem si presne predstavit tvar mojej dcery, ak by som jej dala kyslu kapustu 😀

k.jolanka
18. jan 2011

ahoj holky, byla jsem dnes u doktorky s malým a měla jsem na ní tolik dotazů ohledně jídla po tom jednom roce, že jsem se zapomněla zeptat, zda mám pořád dávat malýmu kaši, pak mi říkala že můžu dávat ovocné jogurty, tak se chci zeptat jakou značku dáváte...a ještě se chci zeptat, jestli dáváte prckům třeba dětskou šunku. díky 😉

beruska24.9.
18. jan 2011

@yennn - zkus najít inspiraci zde 😉

http://www.varime-detem.cz/

beruska24.9.
18. jan 2011

@bubelko - děkuji! Mám v plánu zítra, tak vyzkouším dát i malé. A zda bude chutnat? Možná že ano. Ochutnala kousek kyselé okurky a tak ji zachutnala, že by snědla celou sklenici kdyby mohla 😀

beruska24.9.
18. jan 2011

@bosoriak - na Vánoce měla 15m., takže věkově je v limitu 😉 No, jak jsem psala výš, po kyselé okurce by se umlátila, tak uvidím, co řekne na kyselé zelí.

egyptanka
18. jan 2011

@k.jolanka detsku sunku rozhodne nie, i ked ma oznacenie detska tak je absolutne nevhodna. popzeraj sa po nejakej kvalitnej sunke.
skus si precitat tento clanok, preco nie su detske veci take uzasne ako vyrobcovia popisuju...
http://www.pluska.sk/zdravie/su-destske-udeniny...

ja si vzdy pozriem zlozenie (neviem ako v Cechach ale u nas je predajca aj pri krajanych vyrobkoch uvadzat zlozenie a tak vyberam s najvacsim podielom masa, minimom soli a konzervacnych latok)

bubelko
18. jan 2011

@yenn ani ja nevarim typicke jedla. obe deti miluju zapekanu brokolicu s paprikou, paradajkou, zampinonmi, ktore jonasovi povyberam. tiez maju radi spenatovy kolac, cestoviny, rozne masa. skratka menej solim a korenim, a ked robim nejake chili, tak detom robim bez chili. varim presne to co nam, to iste maso, ten isty sposob pripravy. omacky u nas nikto neje, to iste polievky, takze ich nevarim. skutocne varenie po roku je jednoduchsie 🙂
horcica je pre deti dost pikantna, preto by ju nemali, ale inak sa nic nestane. jonas si vcera uchmatol z manzelovej misky wasabi-chipsy a kym som mu ich vybrala z ruky, mal ich uz v ustach a schrumal ich akoby sa nic nedialo. ani nepipol. takze ak jej pomazanku aj das a bude jej chutit, nic sa nestane. ja bezne pridavam horcicu do sardinkovej pomazanky a deti boli vzdy ok 😉 akurat daj pozor, aby to nebola dijonska, ta ma fakt grady 😉

yennn
18. jan 2011

@beruska24.9. @erinka83 dakujem, urcite si recepty prelistujem dopodrobna. Mam doma knihu ktora je ale z r.2003 a tam su niektore veci od roku co viem ze sa este nesmu, a naopak co uz mozme (aspon podla mojej doktorky), tam bolo pisane od dvoch rokov 😒
@egyptanka dakujem, tuho som rozmyslala co je cizrna 🙂

mata1976
19. jan 2011

@egyptanka a ktora sunka je ta kvalitna, porad 😉

egyptanka
19. jan 2011

@mata1976 ziadna, je to predsa len udenina 🙂 ... ale ak by sme sa mali pozerat po kvalitke tak urcite prosciutto (pršut) alebo schwarzwaldska sunka, ale kedze tie su nakladane do soli tak pre deti by som ich nedavala.
Ako som pisala, ja ked vyberam sunku tak staviam na tie drahsie a pozeram zlozenie, vyberam tie, kde je najvacsi podiel masa, minimum soli a konzervacnych latok.

beruska24.9.
31. jan 2011

Může 16m. dítě dostat k obědu játra s omáčkou a rýží, nebo alespoň tu omáčku s rýží?? Nikde jsem nenašla od kdy můžou děti vnitřnosti. Zatím jsem je dávat nezkoušela. Děkuji!

erinka83
31. jan 2011

@beruska24.9. podle kojeni.net od 2 let.... ale někdo určitě dává i dřív....

jmisa
31. jan 2011

Já jsem játra zatím ještě nedala, nedala jsem žádné vnitřnosti, ikdyž prcek jí v podstatě už skoro všechno.

beruska24.9.
31. jan 2011

@erinka83 @jmisa - děkuji! Zdálo se mi to brzy, jen jsem to potřebovala potvrdit. My jsme totiž dostali játra s omáčkou od přítelova otce. Nakonec jsem uvařila rýži, malá měla se zeleninou a tvrdým sýrem jako rizoto a my si dali játra sami.

rainee
1. feb 2011

ja dcerke varim stale extra (maso, zelenina + priloha), neviem si predstavit ze by jedla to co my lebo vsade je pridany nejaky glutaman, korenie atd. a polotovary, ryby, vysmazane veci atd. su pre dieta nevhodne. tiez neviem co dat na ranajky, mala mi zje akurat trosku chlebika s maslom/syrom, nic ine nechce. celkovo mame problem s papanim, maso a zeleninu, ale ani vyzivky uz nechce ani vidiet ani varene ani kupovane ☹ dufam ze to casom prejde, aspon ze mlieko vypije - ale ziadnu vodu ani caj, ovocne stavy riedene, nech robim co robim neviem ako ju to mam naucit pit.

halienka
1. feb 2011

@rainee tak to sme na tom dosť podobne, mňa teda momentálne fakt to pitie dosť trápi, malá mi pila iba ten granulovaný broskyňový nápoj od Hami, viem, že nič moc, ale lepšie ako vôbec nič, no neviem či ho prestali vyrábať či čo, neviem ho nikde už 2 týždne zohnať, tak som už kúpila asi ďalšie 3 druhy, ale to nechce vôbec, ani vodu, ani klasický čaj, proste okrem mlieka nič. Mlieka ale tiež nevypije bohvieko veľa, tak 300ml denne, príde mi to strašne málo tekutín. Snažím sa jej polievočky robiť, vcelku rada pochlípe z lyžičky tú šťavičku polievkovu, no inak teda fakt nič. Babky, ak máte nejaké rady, čo by som jej ešte mohla ponúknuť na pitie, budem vám moc vďačná 😉 🙂

sussanah
1. feb 2011

@rainee ono s tim spolecnym jezenim fakt zalezi na stravovani rodiny, protoze my doma polotovary nemame, takze i pizzu delam domaci a tu si maly da s nama a s chuti 🙂 Co se piti tyce, to je slozitejsi, ale pokud ti pije alespom mleko, tak dobry, kdyz tak ho delej ridsi, at ma vice tekutin. Taky v jidle, v jablku je vody dost a vedra zatim fakt nejsou. Stejne nic jineho nez nabizet, nabizet a nabizet delat nemuzes.. Na snidani davam malemu psenicnou kasi nebo domaci ovesnou kasi, to ma moc rad.

bubelko
1. feb 2011

@rainee na ranajky mozes skusit jogurt s ovsenymi vlockami, alebo kasu, tak ako @sussanah
a polotovary - napr. rybie prsty peciem zasadne v rure, ak su napriek tomu mastne, tak jednoducho obal odstranim a davam len maso. mrazene rybie file - mozes urobit na masle a vode, k tomu zemiaky a zelenina - to mozete tiez vsetci 😉
cestoviny s paradajkovu omackou mozete tiez vsetci - teda ak mala nema alergiu. inak mozes pre vas spravit s omacko a pre nu len so syrom 🙂
my jeme vsetci to iste - akurat menej solim a korenim. ked potrebujem, tak si aj ja aj manzel dosolime, dokorenime.
vcera som napriklad robila rizoto z kuracieho masa, co zostalo z polievky - k tomu mrazena zeleninova zmes.
urcite nerobis pre seba a pre manzela len polotovary 😉 a ostatne postupne mozes skusat, len skratka menej sol a okoren. miesto stiplavej papriky daj sladku a pod.
co sa pitia tyka @sussanah ma pravdu - ponukat, ponukat a ponukat. pripadne zaradit este uhorku (ta je dost vodova), jablka a hrusky maju tiez dost vody 🙂

erinka83
1. feb 2011

@rainee nevím teda jak se doma stravujete vy, ale já potom roce začla malé vařit s náma, repsektive to jídlo uzpůsobuju jí, ale nemám žádný výrazný problém, polotovary nekupuju, glutaman mi nesmí přes práh, nesmažím, tak vlastně nechápu, v čem by byl problém 😅

@sussanah vidíš, taky dělám domácí pizzu, ale trochu jsem se bránila ji malé dát, asi že si myslím, že by jí fakt jela 😀 ale dávám jen domácí kečup, mozzarelu a bazalku, takže to by vlastně mělo být OK, že?
Co dáváš malému na večeři? Ona mi poslední dobou nechce polévky, leda vývar a ten já mám jako víkendové jídlo 😀 Pro ni je ideál večeře chleba, nejlíp suchej a nakrájenej sýr k tomu 😒 což se mi na každodenní jídlo nepozdává... pomazánku sní jak kdy, někdy to ořve a musí mít chleba suchej 😒 teda peču domácí, tak ty výčitky za chleba mám trochu menší 😀 Kaše vařím na snídani, ty baští s chutí, ale 2x denně se mi vařit nechtějí.... když dělám nějaký obilninový "rizoto" se zeleninou, taky nechce pokaždé...

erinka83
1. feb 2011

@halienka jo a třeba mandarinky, ty jsou taky šťavnatý... a mně malá s chutí pije Reis drink z DM...