Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

zuzkat1
8. aug 2011

@nice202 mojej chuti paradajkova polievka, alebo taka obmena plnenej papriky s morcacim masom... inak aj ja kojim asi jej to staci, lebo ine ignoruje... a to uz bude mat 19 mesiacov...

nice202
8. aug 2011

@zuzkat1 dakujem za napad. ako robis plnenu papriku s morcacim maskom? tak ja nechcem, aby nic nejedla. ma to trapi. zas potrebuje aj ine bielkoviny, zelezo a pod. ako len z materskeho mlieka. ak to pojde tak dalej asi s nou pojdem na krv.

kaja73
8. aug 2011

@nice202 Skus kupit v DM ku,alebo zdravej vyžive cervenu sosovicu/je plna mineralov/-je bez supky,uvarena za necelych 10 min,k tomu pridaj zemiak, a možes aj inu zeleninu podla chuti,vymixuj,pridaj mlieko a mas super mliečno-zeleninovu polievku.Moj sa za tym ide potrhat.Ta sosovica tomu da dobru chut.ja malemu striedam rozne zeleniny k tomu.Zaklad je sosovica a zemiak a k tomu vždy niečo ine-napr zelena fazulka,brokolica,tekvica na pecenie-ja ju uvarim,cukina atd.Spravim to huste a rozriedim mliekom,alebo smotanou na slahanie.Len osolim.

nice202
8. aug 2011

@kaja73 Ano dakujem za napady 😉 cervenu sosovicu mam, poznam ju. uz som ju velmi dlho nerobila. urobim zas, tak ako pises. dakujem za napad! mojej malej celkom chuti hraskova polievka so zelenou fazulkou a haluskami. toto mi este celkom zje. lenze nemozem jej to varit 7x do tyzdna. 🙂. ona ani sladkosti nechce. muzova babka jej na zahrade nukala cukrovu vatu a ona ze nie, nechce. tak som na nu vytiahla mrkvu a za tou sa sla potrhat jak si hryzkala.

zuzkat1
8. aug 2011

@nice202 moja dr vie ako papa a povedala ze mala je uplne zdrava, ze ju mam ponukat ale nemam ju nutit ze jej nic nechyba... plnena paprika uplne ako s bravcovym, len vymenim maso za morcacie... ale to robim len taku mini porciu len pre malu...

nice202
8. aug 2011

@zuzkat1 moja tiez vie, zatial z toho nerobila vedu. lenze povedala mi, ze ak sa to nenapravi, tak bude lepsie ak sa radsej vezme krv na rozbor. kvoli zelezu predpokladam najskor. je spokojna vysmiata, pribera v norme, nic extra sice, ale oukej. citala som, ze kojene deti su horsi papkaci. a k tej plnenej paprike. ja som sa varit naucila len pri malej. takze to som este nikdy ani nerobila. pohladam recewpt nejaky.

zuzkat1
8. aug 2011

@nice202 zaklad je ako paradajkova polievka a tie gulky: maso pomelies, uvaris ryzu len vo vode s trochou soli... pomiesas ryzu plus maso...pomer 1:2 a okorenis (ja davam malej len sol a mozno stipku cesnaku (pre dospelych aj cierne korenie) a este jedno vajce...potom tvarujes gulky, popripade naplnis papriky... malej robim len gulky a do stavy este dam papriku len vyvarit pre chut - pre dospelych davam bravcove maso a plnim papriky a robim aj gulky... ked ti ten paradajkovy zaklad trochu hustejsi ako polievku ked robis, vrie, tak tam nahadzes opatrne tie gulky a varis kym nie su uvarene... pri dospelackych gulach+paprikach je to cca 1,5hodina...ale malej robim mini gulky a to je tak do pol hodky uvarene...
moja mala ma takmer 19mesiacov a este nema 10kil🙂

nice202
10. aug 2011

🙂 @zuzkat1 dakujem za recept, vyskusam

renys
10. aug 2011

Ahojky holky, jsem ráda, že nejsem jediná, kdo nemá doma jedlíka 😅 , někdy je to o nervy, ale snad se to někdy změní. Někdy mám depky z toho, že s manžou si pěkně bužírujeme, tři chody, stále něco napečeno ke kávě a Maxík si jede tu svojí dietku 😀 . No jsou dny kdy baští pěkně - u nás to znamená, že od půlky snědené porce mu musim zpívat 😀 - a spapá vše, dokonce i namazaný chlebík, nebo rohlík se šunkou a sýrem a ješte se dojí nektarinkou.
Mám pár tipů na pokrmy, které nám jedou, třeba budou šmakovat i vašim prckům 😉 :
- polévka z červené čočky ( v jiném kastrůlku na máslo cibulku do růžova, na to nastrouhat mrkev a kořen. petržel a pak poprášit moukou). Pak polévku dochutit petrželkou a libečkem.
- zeleninová drožďová polévka
- kuřecí polévka s kořen. zeleninou, do jeho porce nedám nudličky, ale povařím jí s hrubou krupicí, je pěkně hustá.
- pórková polévka s kapáním
- no a pak je tutovka bramb. kaše a k ní filé ( hejk pacifický od Nowaca), nebo špenátovo sýrová omáčka s kaší
- pak ke kaši brokolici na jemno nakráj. a najemno nastrouh. vajíčko na tvrdo
- pak poslední dny děláme k večeři krupic. kaši z polotuč. mléka, skořice, máslo, granko, lehce cukr
- pak má rád na chlebík( musí být čerstvý, jinak máme smůlu) rybí pomazánku
No a miluje croissanty, sýrové i 7Days

Snažim se mu venku nabízet rohlíček, drží si ho v ruce rád, i s nim pobíhá, ale zarafne do něj jen někdy 😀.

marcovka1
19. sep 2011

@renys Ahoj pozeram ze mate pekne pestru stravu 🙂 ale to je super ..citam ze malemu davas ryby to su take upne bez kosticiek?ja som tiez chcela vyskusat ale nejak sa bojim,lebo niekedy neviem co uz jej mozem dat papat ..inak vsetko jej davat ochutnat,ale niakedy pomoze jedalnicek co si napisala 😉 😀

apollo11
22. sep 2011

Ahoj, asi se to tu probíralo už mnohokrát, ale.. pokud dítě po roce odmítá MM, UM i KM, je to problém, co myslíte? Malá sní jogurt, lipánek, má ráda tvrdé sýry, ale mléko do ní už delší dobu nedostanu. Všude čtu, jak je mléko pořád zásadní složka stravy batolete (nejen z hlediska vápníku, ale i dalších vitamínů a minerálů), tak mě to trochu znepokojuje. Máte někdo podobnou zkušenost?

saska.t
22. sep 2011

@apollo11 po roku urcite nie, ak to dokazes nahradit natierkami,jogurtami a syrmi, nie je co riesit 😉

hann83
22. sep 2011

Našemu malému je 13 měsíců a sní všechno co dostane na talíř 😉 Ráno je ještě kojený, pak má snídani-většinou jogurt, buď holý, bílý, nebo s namačkaným banánem, s přesnídávkou, když peču, dá si kousek (bábovku, perník, takové neškodné buchty které můžou i malé děti), někdy namazaný chleba. K obědu to, co vařím pro nás s dcerou-rajská (dělám z protlaku, krájených rajčat, zahušťuju rozmixovanou mrkví, dochucuji jen tymiánem, skořicí a cukrem), koprovku, pečená masa, přílohy, když jsme grilovali, snědl celého pstruha, prostě sní opravud všechno 😉 Od té doby, co jsem začala vařit pro dceru, jídla nijak výrazně nekořením, nepoužívám dochucovadla s glutamátem, snažím se vařit zdravě. K odpolední svačině má přesnídávku, trochu sušenek, piškoty, kousek rohlíku, k večeři buď co bylo k obědu, nebo si s chutí dá i kaši-buď dětskou (Sunarku), nebo jsem mu už začala dělat i krupicovou, se skořicovým cukrem 😉

apollo11
23. sep 2011

@saska.t Díky, asi ano, jen doufám, že je to v dostatečném množství. Přece jen pomazánky nesní tolik, co by vypila v mléce.
Nu což, taky je to asi tlak výrobců UM, že mléko být prostě musí.. když si člověk přečte ten dlouhej seznam vitamínů atd. na krabici, má nutně pocit, že dítěti musí něco chybět, když to nepije 😅 Ale k tomu jsem taky trochu skeptická 😉
@hann83 celého pstruha! 🙂 tak to je dobrej. Naše taky miluje maso, to by mohla pořád.

saska.t
23. sep 2011

@apollo11 vobec si nerob starosti, jedenjogurt nahradi asi 150 ml mlieko a po roku by jej uplne stacilo vypit jednu davku denne, kedze uz prijima dostatok roznorodej stravy, z ktorej prijima dostatok vitaminov a mineralov, ak k tomu zje aj syr popr. natierky naozaj nemas co riesit, poznam deti, ktore od 8 mes. neprijimali mlieko a su zdrave a ziju 😉

cicimon
23. sep 2011

@saska.t vies pls poradit, odkedy s amozu jest veci typu tofu, soja? vdaka

sladkasue
23. sep 2011

@cicimon som teraz nedavno citala, ze kludne od roka sa moze zacat papat tofu - je to vhodnejsie ako tvaroh, smotana a pod.

saska.t
23. sep 2011

@cicimon jasne @sladkasue ma pravdu 😉

zvirka
24. sep 2011

@apollo11 Ahoj, u nás úplně to samé. Před dvěma týdny se mi malý odstavil, MM už nechce. UM jsme vyzkoušeli několik druhů, ale taky nic. Radila jsem s laktační poradkyní (kdyžtak mrkni https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/laktacni...) a dávám ráno Lučinu na rohlík, pak jogurt (Florian) a buď Tvaroháček nebo Lipánek nebo něco takového. Plus místo brambor bramborovou kaši s kouskem másla a plnotučným mlékem a k věčeři mléčnou kaši. Mělo by to stačit.

bubelko
24. sep 2011

@apollo11 my sme mali u starsieho to iste. netreba to riesit - ako pises, zje dost mliecnych vyrobkov 😉 moj starsi syn jedol 2x denne jogurty a dodnes ma take fazy, ze si na ranajky aj na veceru vypyta jogurt 🙂

apollo11
24. sep 2011

@zvirka No já s tím bojuju tak od toho roka, už má 15m. Mléčnou kaši do ní už pár týdnů nedostanu, ani cokoliv s UM, hned to pozná 😉 Nechci zatím moc používat obyčejné mléko, ale zkoušela jsem trochu, taky se moc nechytla. Pokud ti malý sní aspoň tu kaši, tak je to dobrý 😉

zvirka
24. sep 2011

@apollo11 Tak to jsme na tom stejně, náš se odstavil pár dní před rokem. U nás ta kaše jak kdy, někdy taky tak půlku... Ale nedávno jsem zkusila Stracciatelu od Nestlé a ta docela chutná, většinou sní všechno. Uznávám, že je strašné dávat ročnímu dítěti čokoládu, ale já jsem v sedmém nebi, když něco sní, cokoli. 😔 A co zkusit granko? Po mně loudil u snídaně, když jsem měla čokoládové musli a to obarvené mlíčko mu chutnalo. Vím, že to není nejvhodnější, ale Mireček prostě není typ dítěte, co se třese na bílý jogurt, bohužel. Samo jenom ochutnal, mléko (nevařené, jen k pití) chci zkusit až po 1,5 roce.

apollo11
24. sep 2011

@zvirka Já granko či kakao zatím zkoušet nebudu, jsem v zavádění stravy spíš opatrná 😉 řekla bych, že kolem roku je ještě brzo. Malá má bílý jogurt díkybohu má ráda, kdyby mi začala odmítat i ten, tak už se picnu 😀 Jinak jogurt je dobré ochutit ovocem, přesnídávkou, marmeládou, medem, cornflakes.. Ale co se týče sýrů, musím ji spíš krotit, moc jí chutnají, ale kvůli soli a syřidlům se tím nemůže moc cpát. Je to fakt těžké nahradit, když to mléko nepozře 😕

zvirka
25. sep 2011

@apollo11 Tak to se máš, u nás bílý jogurt ani omylem, ani s přesnídávkou, tu občas nechce ani samotnou. marmeládu nejí vůbec, med zatím dávat nechci. On i ten ovocný Florian je problém do něj dostat, většinou ho jíme na dvakrát, to samé Bobík apod. Sýr leda na pečivo kousíček, nebo sýrovou omáčku, samotný ne. Tak bojujeme, jak se dá.

zvirka
25. sep 2011

Zajímalo by mě, odkdy se může dávat kokos (do buchty a tak). Zkoušela to najít, ale nějak mi z vyhledávače nic smysluplného neleze..... 😕

luthien.k
25. sep 2011

@zvirka , klidně ho vyzkoušej, dnes není podle nejnovějších poznatků potřeba čekat ani s potenciálními alergeny, jako je vejce, lepek atd., kokos je navíc velmi zdravý, obsahuje kokosový olej, který je zdraví prospěšný - má antimykotické, antibakteriální i antivirotické účinky (i když ten je tedy lepší konzumovat pěkně lisovaný za studena 🙂)

hann83
26. sep 2011

@apollo11 nojo, celého, měli jsme od známého takové menší, ale zato výborné 😉

nephila
26. sep 2011

jak to tak čtu,docela vám závidím .My máme 11 měsíců v pusině dva zuby dole a tak z 90-ti procent kojíme.....kaše mi odmítá,cokoliv pomletého plivea kusy mi nepožvýká i kdyby chtěla 😖 už se těším až bude mít malá plnou tlamku zubů a já jí mohla odstavit 🙂

lenocka84
27. sep 2011

@nephila a myslis si ze ked bude mat zubky bude vediet jest? moj syn nemal v 6m ani jeden zub zato maso pozul statocne, a vlasnte vsetko. dasienka maju tak silne zeby si sa cudovala, pekne jej davaj aj papat, lebo sa neodstavite vobec ☹ a nebude poznat chute, ani chciet jest, lebo cuckanie je pohodlne
a zacni ako s malym babom, postupne, po lyzickach, uplne od zaciatku

sussanah
27. sep 2011

@nephila to opravdu neni o zubech. Nasemu mlademu sel prvni zub az v9m (navic jen horni dvojky), ale to uz jedl jak nezavreny i kousky, proste to rozdrtil dasnemi. V 10m mu vyrostly vsechny 1 a teprve potom teda dokazal necouhryznout, ale do te doby to mel proste rozkrajene a "kousal" dasnema. Zkus ne primo pomlete, nasemu totiz pomlete veci vadily, mel je jen prvni 2-3tydny, potom tam musely byt alespon nejake kousky, jidlomuselo mit strukturu, jinak to nechtel. takze treba testoviny nakrajene s omackou nebo brambor rozmackany vidlickou a uz to bastil. Kase taky nechtel asi od 9m, leda tak ovesnou, kde to ma taky nejakou strukturu. Osobne radim proste zkouset, jidlo opravdu neni o zubech.