Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

bubelko
24. apr 2011

@cicimon ja pouzivam vsetko, okrem chili, stiplavej cervenej papriky a cayennskeho korenia. akurat cierne mlete korenie a sol davam v mensich davkach ako volakedy 😉

sussanah
26. apr 2011

@cicimon taky davam postupne vicemene vse. Teda nepouzivam takove ty mixy, kde je to sama sul, ale jednodruhove. Pepr davame do talire, chilli davam taky jen kdyz varim zvlast. Jinak asi neomezuju, ale proste ty palive, ostre chute vynechat a zavadet postupne v malych davkach.

zuzkat1
26. apr 2011

@cicimon bylinky vsetky..ale ja pouzivam uz aj korenie skoro vsetko okrem palivych a samozrejme v mensich davkach... a uz obcas supnem aj bujon ale len ten bez glutamanu a pokial sa da tak s morskou solou...

babu9
27. apr 2011

ahojte my už papkáme všetko ..keď varím tak veľmi nesolím a vôbec nekorením, keď niekto chce tak si dosolí a dokorení podľa chute 😉 ....máme obdobie, že nám chutí vždy niečo iné ...raz je to jogurt, potom rožtek alebo chlebík, s masielkom, syrčekom, pomazánkou, šunkou ...páročky...obedík ako my...a večer naše kašičky..zatiaľ sme sa ich neobjedli 😀

luly13
28. apr 2011

ahojte, co, prosim, davate rocnym krpcom na veceru? ten nas totiz uz treti den bojkotuje kase. nahradila som mu to pecivom s lucinou a zeleninou, no neviem, ci je to cesta, kedze pecivo aj ranajkuje. mate nejake navrhy?

cicimon
28. apr 2011

@luly13 moja veceru ako taku este neje,, ale ma olovrant cca o 17.30 a to ma pecivo s niecim a kasu ma na ranajky, kedze isty cas bojkotuje kasu na olovrant..... a pred spanim ma este mlieko

berenika39
28. apr 2011

@luly13 co polévky? pokud kaše nechce, určitě mu je nedávej nějaký týden, nevadí, pak to zase zkusíš. polévky u nás fungovaly naprosto dokonale, je v tom všechno, co prcek potřebuje plus voda, nebudil se v noci na pití

cicimon
28. apr 2011

baby a zjedia vam deti klasicku riedku polievku/ dospelacku? a ak hej, kolko cca? a aj sa z toho najedia? mojej ked som skusala dat tak jej to len tieklo po brade a to som jej davala len tak trosku

sussanah
28. apr 2011

@luly13 Ahoj, nam maly ty klasicke kase zacal bojkotovat kolem cca 10m, takze jsme taky presedlali na pecivo + neco. Ale teda zaradili jsme ovesnou kasi (kazdy den varenou z klasickych ovesnych vlocek) na snidani. Zkus to treba prostridat tak, aby mel jednou denne to pecivo a jednou kasi, stridave na snidani a veceri. Misto tech kupovanych zkus treba tu ovesnou, nebo jen uvarena pohanka s jogurtem a susenym ovocem.

sussanah
28. apr 2011

@cicimon nam mlady zacal jist ty klasicke tekute polivky az ted nekdy, ale jen pokud mame druhy chod (pravidelne u babicky), bere to proste jako pripravu na tuhe jidlo. Doma delam hustsi polivky, z toho se i naji, sni totiz asi tak stejnou porci jako ja 😀

luly13
28. apr 2011

@berenika39 a ake polievky varis?

@cicimon my mame o siedmej ranajky-pecivo s lucinou, maslom, dzemom a pod, okolo pol jedenastej desiata- jogurt biely, obed klasika zelenina, maso, priloha, olovrant- jablko, hruska, pripadne vyziva a pred siedmou kasa. medzi olovrantom a vecerou zacal chrumat na prechadzkach jablcka. tak aj to si myslim, ci ho nejak nezasycuju.
dnes, ked odmietol kasu, tak som mu dala chlebik s lucinou a na to uhorku. potvora, vyjedol len uhorku a na ostatne sa vykaslal.
a este my stale kojime. dr ma intenzivne nabadala, aby som zaviedla UM, kvoli vitaminom, vapniku a pod. no "neposluchla" som. preto som bola rada, ze aspon tie vecerne kase mu smakuju...

luly13
28. apr 2011

@sussanah hej, skusala som aj doma vyrobene, aj alnaturu- no tieto mi hned od zaciatku vypluval. ani susene ovocie nezabralo...

carrie4
28. apr 2011

maminy ako používate kravské mlieko? ja zatial všetko robím z nutrilonu, ale myslím, že už je čas pomaly začat s kravským mliekom. zatail som ho použila na puding (nemal úspech) a pár krát pri zahusťovaní jedla. obyčajne robím kupované kaše malej, a ked som robila krupicovú kašu, tak tiež s nutrilonom... ale to je už asi zbytočné...

cicimon
28. apr 2011

@luly13 ja tiez kojim a UM nedam, nie je dovod..... moja by tiez jedla rozky a uhorku ku vsetkemu, aj ku kasi... len neviem, ci sa prilis nenapraska ranajok a desiaty a potom nechce obed...

sussanah
28. apr 2011

@luly13 dr ma zaplacenou dovolenou od vyrobcu UM?? trochu to tak zni 🙄 Vitaminu ma urcite dost z ovoce a zeleniny, vapniku z MM a jogurtu, co vic si prat 🙂
No nemuze to byt ty vecere i tim, ze ma proste hodne jidla pres den? My teda davame pres den jidla vcelku dost a vecer si nekdy dan asi tak 2 kousky a konec. A to je v podstate i dobre, vetsinu jidla se ma snist behem dne a ne az pred spanim 😉 Nas by zase pohrdl okurkou a snedl jen tu lucinu 😀

sussanah
28. apr 2011

@carrie4 vetsinou kupuju selske (nebo bio) 3,5% tuku, cerstve. KM do vareni uz klidne zacni pouzivat. Jen zacni opatrne, dat najednou pul litru v pudinku je vcelku skok 😉

luly13
28. apr 2011

@sussanah tak nejak 😅 . akoze ked mi dala tu prednasku, tak som sa nezmohla ani na slovo. no takto papal aj ked tu kasu bral na milost. tak neviem..
s kravskym chcem zatial pockat, lebo sme alergici. zatial davam do obedov smotanu, pripadne biely jogurt. ale to tiez len tak na dochutenie

carrie4
28. apr 2011

@sussanah zatial som používala plnotučné obyčajné, nie bio, ked som dávala do jedla... ale bolo len pár krát.... v podstate naraz veľa ani neni kde použit, lebo sladké jedlá nám príliš nešmakuju, skúšala som napr. dukátové buchtičky s pudingom a nula bodov, nechce sladké jedlá, malá je na masko 😀, možno len tak na zahusťovanie omáčok a pod.

bertica.h
28. apr 2011

ahojte,možem sa spýtat,čo dávate 2ročným detom na ranajky? 😉

sussanah
29. apr 2011

@carrie4 no hlavni je to plnotucne. Ja teda mam vetsinou bio, ale to jen proto, ze jine plnotucne cerstve u nas v obchode nemaji 😀
@luly13 no to je fakt radost takova dr, asi nedavala ve skole pozor nebo co.. Jakoze kdyz dite denne nevypije 500ml UM, tak bude nejak silene trpet, ne? Nepridala jeste nahodou neco o tom, jak je MM po pul roce skodlive a ze mu hlavne ublizujes a ze bude akorat tak na tobe zavisly a nesamostatny? to jsou totiz moje oblibene 😀

bubelko
29. apr 2011

@bertica.h u nas byval a byva stale na ranajky chlebik s maslom, sunkou, syrom, k tomu paradajka a paprika; zapeceny chlieb so syrom, lekvarovy chlieb s tvrdym syrom alebo jogurt s cornflakmi ci muessli. na pitie dzus riedeny vodou 😉

matja
1. máj 2011

Ahojte. Viem, že huby nie sú vhodné pre malé deti, ale myslíte, že 2-ročné dieťa by nemalo jesť ani hlivu ustricovú alebo šampiňóny?

lienka2
1. máj 2011

ahojte, viete mi poradit.. maly ma 14 mesiacov a posledne dva tyzdne strajkuje s jedenim.. uz krasne papal na obed trocha polievky a druhe jedlo - zemiacky ci ryza s maskom, od urciteho casu nechce.. ak dostane iba druhe jedlo, tak spapa akurat tak zemiaky.. masa sa ani nedotkne.. tak aby aspon nejake spapal varim mu na obed take hustejsie zeleninove polievky a do toho davam masko, no niekedy nezje ani to.. dnesok prezil na banane, dvoch jablkach, polke rohlika a 2x mal mliecko.. este spapa jogurt obcas na veceru chlebik, ale niekedy sa ho ani nedotkne.. ostava mi nieco ine ako ponukat a skusat? robia to aj ine deticky v takom veku?

sussanah
1. máj 2011

@lienka2 Ahoj, po roce se tohle stava, nektere deti proste zijou treba tyden skoro ze vzduchu, podle me jste na tom jest erelativne dobre 😉 U nas teda s timto problem nemame, mame spis opacny problem, maly je zrout 😀 ALe co vim od kamaradek, tak s tim taky docela bojuji. Nejlepsi je podle me stale nabizet v tech vasich dannych casech normalni jidlo a kdyz nechce, tak nic. HLavne se nedostat do faze, kdy dite bude jist jen sladkosti s tim "ze aspon chudacek neco sni".... Proste klasicke jidlo, bud sni nebo bude zase az dalsi. Samoze pokud by prestal uplne jist, skocila bych k dr, ale takove semtam odmitani jidla bych asi zasadne neresila. Hlavne at pije 🙂

lienka2
1. máj 2011

@sussanah este nedavno bol aj nas taky maly zrut, vsetci sa cudovali kolko toho spapa.. a teraz takto.. 😒 pomimo mu ziadne keksiky ani chrumky nedavam, v tomto som tvrda na neho, ked nespapa obed proste mu nic ine nedam, ale bojujem sama so sebou, vravim si ze keby bol hladny tak spapa no na druhej strane by som mu dala nieco ine aby aspon nieco zjedol.. zatial sa drzim aj ked niekedy cez slzy 😔 tak mi ostava len dufat, ze sa znova rozpapa..

jana776
1. máj 2011

@lienka2 ahoj, nasa malicka ma prave 16 mesiacov a tiez ma taketo obdobia. Par dni papa pekne, a potom zase nie. U nas jedalnicek vyzera takto - ranajky jogurt, desiata ovocie, obed ma najradsej take tie babetkovske maglajzy 🙂 , v parnom hrnci uvarene zemiaky alebo ryza, trochu masa a kopec zeleniny, to niekedy zje a niekedy da jednu lyzicku, druhu vypluje a koniec obeda. Olovrant zase ovocie a na veceru kedy ako. Jedla kase, tie prestala uplne chciet asi vo vasom veku, tak potom sme skusali vselico, rozok s niecim, to zjedla tak asi dva krat, zeleninu a tak. Boli dni ked na veceru mala iba mlieko (kojim). Uz som sa prestala nad tym zamyslat, ponukam, ked zje tak zje a ak nie tak asi nie je hladna. Pribera, nechudne, tak asi vie co robi 😀
Pomedzi jedla davam akurat tak nesolene kukuricne, ryzove alebo pohankove chrumky alebo spaldove tycinky. Ale toho zje uplne minimum. A par krat som jej namiesto nezjedeneho obeda alebo vecere dala ovocie, tak to zjedla. Ovocie ma najradsej.
Ale my sme nikdy nemali obdobie kedy by jedla ukazkovo. Skor naopak. Ale asi si to dohana kojenim, lebo chuda teda nie je.

lienka2
1. máj 2011

@jana776 vdaka za odpoved, aspon viem ze v tom nie som sama.. 😅

lucikatn
2. máj 2011

@lienka2 ahoj nas maly nepapal nic cele 2 tyzdne (ale pil viac tekutin ako obvykle). Za cely den zjedol asi 150ml mlieka (aj to bolo niekedy vela) a 3-4 lyzicky polievky. Dokonca nechcel ani sladke ako piskoty, brumik a pod. Uz sme nevedeli co s nim ci zajst k dr alebo ako to riesit a zistili sme ze sa mu tlaci stolicka. Tak som mu kupila gel na zubky Dentinox a odvtedy zacal ako tak papat. Teraz neviem ci to bola nahoda alebo vekom ze nechcel papat...

zuzkat1
3. máj 2011

dievcata mozem uz dat malej maslo a med na chlieb?... jedna sa o ten med🙂 ma 15,5 mesiaca

saska.t
3. máj 2011

@zuzkat1 no nazory sa roznia, normalne mozes dat med po roku, no niektore odporucaju az po 3 roku, ja som zacala v 15 mes. kedze nie sme alergici a uplne v pohode, zakladom je dat med z oblasti (klimaktickej) v ktorej dieta vyrasta a nekupovat dovoz z inych krajin,(klimaktickych podnebi) ako su juzne kajiny atd. tieto druhy medov vyvolavaju alergie, kedze su tam rastliny a kvety, ktore u nas nerastu a nie su na ne zvyknute 😉