Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

beruska24.9.
15. sep 2010

@saska.t - omáčku z červené čočky?? To také existuje?? 😕 A můžeš mi poradit jak vytvořit zeleninové placky, když nechci malé dávat smažené, stejně jako uzeninu a sladkosti (kromě dětských piškot, které už nějakou dobu papá).

beruska24.9.
15. sep 2010

@luthein.k - zrovna dnes jsem si říkala, že Ti musím napsat, že ty hrubší fleky po těle (řešili jsme přes ip) zmizely. Takže to asi nebylo stravou, ale spíš nedostatečným mazáním olejem po koupání. Máme tu fakt příšernou vodu - strašné množství chlóru, vadí to i mně.
Tak dobře, bujony zatím vynechám a zkusím až později. Vzhledem k tomu, že sama málo solím a občas jsem si pochutnala i na tom nesoleném blivajzíku 😀 tak s tou solí to přehánět fakt nebudu. I když je pravda, že malá si zamilovala tvrdý sýr, který sůl obsahuje. Prostě ho na mě vyžebrala a pak zblajzla pomalu celý plátek. A snědla by víc, kdybych ji dala 😉
Když dám zvlášť, tak sní suché brambory, trošičku masa a opravdu minimum zeleniny. To jsem zjistila, když jsem dělala kuře na jablkách a malá jedla ode mě 😉
Polévky jsem začala dávat poslední dobou, protože dříve ´´vycedila´´ vodu z pusinky a husté snědla, teď už zvládne spolykat i trochu té vody.

saska.t
15. sep 2010

@beruska24.9. uvaris do mäkka v troske vody (pozor za 10 min. je to hotove) a urobis klasicku zaprazku/jisku ja robim z celozrnnej muky a trosku bielej muky /zdravsia varianta/ alebo urobis jisku ale nezalejes to vodou ale mliekom alebo smotanou, kedze mate za par dni rok uz mozes pouzivat mlieko/smotanu na varenie a trosku osolis 😉 samozrejme k vareniu pridas bobkovy list 😀
zeleninove placky nemusis vysmazat, hod ich jednoducho na plech vymasteny maslom a vysypany struhankou, ak mate atopak nepouzijes cele vajcia ale len zltok

ivkaivka
15. sep 2010

@luthien.k ďakujem. Ono ked ja jem, tak nema problem ochutnať aj vacsie kusky, no ked idem krmiť ju...sodoma- gomora.
Hadam ju to časom prejde.

luthien.k
16. sep 2010

@ivkaivka, no jo, jsou to malý potvůrky 🙂

hexi
26. sep 2010

baby nemate recept na kolaciky z ovsenych vlociek???

luthien.k
26. sep 2010

Můžeš zkusit tyto sušenky:

Sladké ovesné placičky
Ingredience: 2 hrnky ovesných vloček, 1 hrnek celozrnné mouky, oprané rozinky, 1 malá lžička skořice, špetka soli, olej, povidla, kokos,

Postup přípravy: Do mísy dáme ovesné vločky, hrnek celozrnné mouky, oprané rozinky, kávovou lžičku skořice, špetku soli a trochu oleje. Směs zalejeme dvěma hrnky vody a necháme hodinu odležet. Pak tvoříme placičky, které pečeme na vymazaném plechu v troubě. Po upečení je můžeme natřít povidly, posypat kokosem...

dankolucka
28. sep 2010

ahojte dievcata, neviem ci ste uz spominali papriku...nie mletu, ale normalnu papriku...odkedy je vhodna v surovom stave, alebo aj dusena? Este som si netrufla malej ju dat a neviem nikde tuto info najst. Vdaka.

lenka1smejka
28. sep 2010

dankolucka-ved tvoja mala ma 15mesiacov to uz je vsetko,nie???

dankolucka
28. sep 2010

no skoro vsetko, ja som dost opatrna, napr. bielok a citrusy (len citrony a pomarance) sme skusili len pred par dnami. Ja som alergicka, aj moj syn, sice nie potravinove alergie, ale radsej som opatrnejsia.

luthien.k
29. sep 2010

@dankolucka, děláte to super, že jste opatrní, ono u dětí do tří let se nejčastěji alergie projeví jako potravinová a až později nastupují inhalační alergie, jak je asi v rodině máte. Já myslím, že klidně tu papriku zkus, hezky pár dní testovat (alespoň pět) a nemíchat s ničím jiným novým a kdyby byla reakce (ekzém, průjem, bolení atd.), tak už jí prostě nedáš 😉

dankolucka
29. sep 2010

@luthien.k dik za radu, vidim, ze mame rovnako stare deti, ty si uz skusila?

luthien.k
29. sep 2010

@dankolucka, jj, zkusila, ale jen kousíček párkrát, když jsem si jí dávala k snídani, ale nevidím na ní zatím nic moc přínosného, protože jí rozkousal a vyplivnul 🙂, takže jí nedávám. V tomhle věku můžeš s rozmyslem zkoušet fakt snad vše, i alergeny (v rámci nastolování tolerance, jak říká moje kamarádka, která tady na MK radí ohledně alergií a ekzémů - kam.zyk), ale jak jsem psala, prostě pečlivě testovat a nepřehánět to 🙂

sussanah
25. okt 2010

Ahoj, chtela jsem se zeptat, kolik by mel prcek kolem toho roku vypit tekutin? Muj mi pres leto, kdyz bylo horko vypil kolem 600ml, ale jak skoncilo leto, tak jsme stezi na 250ml. Pili jsme jen cistou vodu, potom zacal pit mene a zacala jsem zkouset vsechno mozne, ale stejne vzdycky skoncim u vody. Dzus, caj, slazeny caj ochutna, tvari se, ze to moc chce, tak mu to naliju do flasky, on si dvakrat cucne a zase chce jen vodu. Sice jeste kojim, ale pres den jen jednou, zbytek vecer, v noci a rano. Nevite, jak ho "prinutit" pit vic?

beruska24.9.
7. nov 2010

@sussanah - to by zajímalo i mě........malá pije jen čistou vodu........čaje, dětské šťávy nikdy nechtěla, slazené minerálky a přeslazená dětská pitíčka ji nechci dávat.........jenže vody vypije tak max. 100-150ml za den. Zkouším dávat pít, ale prostě zarputile odmítá 😠 Sunar má 3x denně, pije ho stále méně, z dávky 150-180ml jsme se dopracovali na 120ml na dávku, takže suma sumárum nějakých 350ml sunaru za den. Sama piji hrozně málo, tak to má asi po mně 😔

kolka1
7. nov 2010

@sussanah nam doktorka na nefrologii povcedala, ze na 10 kg vahy by deti mali prijimat 1 l tekutin. Ak odhliadne od toho, ze deti piju cca 500 - 600 ml mlieka tak zbytok by mali byt tekutiny. Ale podla mna sa do celkoveho prijmu (zabudla som sa spytat 😅 ) rataju aj polievky, tekutiny v ovoci. Syn tiez vela nepije ale jeho prijem dost to zavisi aj od "tuhosti" stravy. Pijeme tiez prevazne len cistu vodu a este velmi lubi odstavene ovocie, zvlast z hrozna 😉.

beruska24.9.
7. nov 2010

Ahoj maminky,
mě zajímalo, jaký jídelníček má/mělo vaše dítko ve věku 12-15m. My to máme (podle mě) pořád takové nějaké neuspořádané 😔 nějak se nemůžu dopracovat k pravidelnosti.
Ráno - sunar 120ml, pak většinou kousek rohlíku nebo piškoty (už se i stalo, že si vyžádala jogurt).
Dopoledne - většinou kousek ovoce, nebo chodí a chce piškoty, slané tyčky (na těch poslední dobou ulítá a nějak nemám sílu ji je úplně zakázat 😔 ).
Oběd - vařím tak, aby se najedla celá rodina (malá bez soli a koření). Když stíhám, tak oběd před spaním (jen hlavní jídlo, polévky nějak nechce), když se někdy opozdím, tak oběd po denním spánku).
Před denním spánkem - sunar 120 ml.
Odpoledne - pokud byl oběd před spaním, tak většinou ovoce nebo rohlík s máslem (lučinu, tvrdý sýr poslední dobou nechce), někdy chce jen piškoty (pro ty chodí průběžně) a nic jiného nechce. Pokud neobědvala před spaním, tak pozdní oběd.
K večeru - dříve bílý jogurt+ovoce+piškoty, to poslední dobou nechce, tak zkoušíme ochucené jogurty (Holandia)+piškoty. Pokud mě s jogurtem pošle někam 😝 😀 tak si dá s tatínkem zbytek od oběda nebo mu ujídá rohlík.
Večer - po koupání před spaním sunar 120ml (někdy 150ml).

luthien.k
7. nov 2010

@beruska24.9., vždyť ani dospělý nejí podle hodinek obvykle, ale podle hladu a chuti 😉 Já myslím, že co do pravidelnosti je to OK, jen se mi tam moc nezamlouvají ty piškoty, to není pro dítě nic moc jídlo, bílá mouka (jako ta je OK, celozrnné by stejně do tří let neměly jíst, ale nesmí se to ani s ní přehánět), cukr a vejce... Nutričně k ničemu jídlo. Stějně tak ty slané tyčinky, ale věřím, že sůl jde před podáním dolů 😉
Že nesní hlavní jídlo a polévku, to bych neřešila, hlavní jídlo jistě stačí, hlavně aby tam bylo dost zeleniny, obilovin aj. hodnotných věcí. Co zkusit polévku k večeři? U nás je to s večeřema taky nejhorší, obvykle na ně nebývá už moc nálada... Nějakou kaši s ovocem by si třeba nedala? Nemyslím ty přeslazené a předražené dětské kaše typu Sunarka aj., ale třeba instatní kaši ze zdravé výživy z jáhel, kukuřice, pohanky...? Ochucenou třeba přesnídávkou? Je to varinanta na snídani či večeři... 😉

sussanah
7. nov 2010

@kolka1 diky, taky jsem po hledani na netu dosla k 1l/10kg vcetne jidla, polevek, ovoce atd. Ale maly nejak prisel sam k rozumu, zjistili jsme, ze najednou mu zachutnal jablkovy dzus, tazke to stridam s vodou a jde to.
Myslite, ze ho muze mit kjazdy den? Chci zkusit jeste hroznovy dzus, at to prostridam, uvidime. Redim ho 1(dzus):3(voda) zhruda, tak je to myslim v poho, ne?

@beruska24.9. muzu ti jen napsat, jak to mame my:
rano - kojo, potom snidane, snida se mnou kasi psenicnou s ryzovym nebo ovesnym mlikem.
svacina - ovoce, obcas rohlik nebo krupky, ale to spis vyjimecne, snazim se drzet ovoce pred obedem, at mu vyhladne
obed - ja ani dva chody nedelam pro nas, proste ma bud polevku nebo normalni jidlo, nejak to nedelim
po spanku - kojo
svacina - jogurt s krupinkama (kukuricne nebo jahlove)
vecere - pecivo s maslem, syren, lucinou, pomazankou nebo kase (ovesna, pohankova) s ovocem nebo domaci marmeladnou bez cukru.

Taky maly sem tam chodi pro piskoty nebo je mu obcas smicham s jablkem. Ale snazim se, aby nebyly kazdy den a kdyz tak se drzime 5 a dost 🙂 Ted se nam podarilo preorientovat na jablko, takze kdyz chce neco dobreho mimo pravidelne jidla, tak muze dostat kousek jablicka, mame ho porad nakrajene na talirku. Ale samoze zkousi, ze chce piskoty 😉

@luthien.k Ted se koukam, ze ty nase snidanove kase jsou celozrne 😖 Proc deti nesmi celozrne veci? V cem by mohl byt problem?

beruska24.9.
7. nov 2010

@luthein.k - dřív to byl rohlík, teď piškoty 🤐 Vím, že to není zrovna to nej, ale pořád lepší než oplatky, bonbonky apod. co dává spousta jiných mamin z okolí (např. pribináček v 5.m., svíčková ve 4.m.).
Tyčinky jsem také nechtěla záměrně dávat, ochutnala je na oslavě prvních narozenin a od té doby je ujídá tatínkovi. Sůl z tyčinek samozřejmě odloubu. Ptala jsem se Dr. na nutnost solení a zatím to není potřeba, stačí skrytá sůl.
To bychom buď museli jíst celá rodina dětské blivajzíky 😝 (odmítá je i malá) nebo malá dospělácké jídlo 😝 Takže po zvážení okolností se snažím dělat kompromis 😉 My si musíme něco odpustit, malá dostane i méně vhodná jídla.
Obědy dělám typu rizoto se zeleninou a masem, dušené maso na zelenině (hodně zeleniny) + brambory, těstoviny, kuskus, rýže, čočka s brambory a mrkví apod. Malá bez soli a koření, já si přisolím na talíři, přítel přisolí a dokoření dle své chuti.
Právě ty polévky moc nechce, vyjímečně sní pár lžiček (tak jednou za měsíc). Já také nesním polévku + druhé jídlo, tak polévku dělám jen občas. Takže jsem začala na večeři dávat ty jogurty.
Přesnídávky (dětské 100 procent ovoce) nechce od 10m., takové ty klasické s cukrem (bývali už za nás dětí) jsem nezkoušela a ani nevím, jestli bych měla, když už jí ty ´´nezdravé´´ piškoty 😕
Kaše nechce od malička. Dětské jsem nezkoušela, do 10m. pila ha sunar, takže ze zdravé výživy pohanková, kukuřičná, jáhlová. Ochucené ovocem nebo přesnídávkou. Zkoušela jsem je asi 3x, vždy s odstupem času a vždy je odmítla.

beruska24.9.
7. nov 2010

@sussanah - když my jsme nezdravě se stravující lidé 😝 @luthein.k to ví, takže se snažím hledat kompromisy a snažím se vařit zdravěji. Uzeninu už téměř nejím (přítel ano, ale nesmí před malou), smažené nevařím (když chce přítel, připraví si sám), přestala jsem pít limonády a ochucené slazené minerálky, sladkosti jsem dost omezila.................malá chce jíst všechno, co jí maminka, tak se snažím. Ale po tolika letech nezdravého stravování je i tohle pro mě dost velký pokrok 😎 Prostě nedokáži ´´na stará kolena´´ otočit o 180 stupňů a začít vařit a jíst podle zásad zdravého stravování 😔 😉

kolka1
7. nov 2010

@sussanah pekny jedalnicek tiez mam obdobnu predstavu zial k zjedeniu 5 chodov sme sa este nikdy nedopracovali 😖. Syn je velmi malo, odmieta chleba, pecivo a kopec dalsich jedal. Dnes si velmi pochutil na Hokaido polievke tak sme mali vianoce. Tie psenicne kase robis ako? Zahustis ryzove alebo ovsene mlieko psenicnou krupicou alebo mukou a nechas prevriet? Osobne si myslim ze tie dzusy su v poriadku.

Zaujimalo by ma odkedy mozu deti acidofilne mlieko, viete poradit?

kolka1
7. nov 2010

Este k ovociu, po 15 hod sa nedoporucuje davat, kysne na noc v zaludku a je tazke 😉 .

sussanah
7. nov 2010

@kolka1 tak to s ovocem po 15h slysim poprve 😕
kase na snidani davam Wheatbix z Marks&Spencer 😀 Ja se to naucila jist, kdyz jsem zila v Londyne a maly to proste ode me pochytil a hrozne moc mu to chutna. Je to tohle http://www.supermarketownbrandguide.co.uk/viewi...
Jsou to uz slisovana kase, jen zaliju tim mlekem, hodim do mikrovlnky na 40s, promcham a podavam. Ja jsem clovek moderni doby, mam rada rychle veci 😉

luciferova
7. nov 2010

Od kedy ste detom zacali davat kravske mlieko?

kolka1
7. nov 2010

@sussanah dakujem za tip, vyskusame 😉. S tymi informaciami o ovoci som sa stretla kde tade, ale davam uryvok z jednej stranky.

Je důležitě večer nejíst syrové ovoce a ani syrovou zeleninu. Se syrovou stravou končit nejpozději kolem 15 hod., takže v letním čase kolem 16 hod. Večer je syrová strava velice obtížně trávena i ve zdravém tělem, natož, když nemáme již dostatek trávicích enzymů. Pro tělo je to zátěž. Potrava pak v trávicím traktu kvasí a zahnívá a způsobuje nežádoucí nadýmání.

Kto ma zaujem si precitat viac tu je link http://www.varimezdrave.cz/zasady-pro-zdravi.

Pre milovnikov zdravej vyzivy, su tam zaujimave recepty 😉.

sussanah
7. nov 2010

@luciferova ja zacala po roce pridavat sem tam do polevek. Na piti zatim nedavam.

sussanah
7. nov 2010

@kolka1 tak teda musim rict, ze podle teto stranky neziju ani trochu zdrave, ale za to ziju spokojene 😉 😀 Ja jsem zastance vseho s mirou. A uprimne, moravskeho vina se jen tak nevzdam 😎

luthien.k
7. nov 2010

@sussanah, s tím celozrnným se to má tak, že vláknina, kterou obsahuje, funguje něco jako kartáč na střeva (to mám od jedné výživové poradkyně, takže ani z netu ani z mé hlavy 😉), což dospělácká střeva potřebují, ale ta citlivá dětská ani náhodou, takže proto celozrnné opravdu ne nebo jen v minimálním množství a po těch třech letech věku množství zvyšovat. Opravdu bych to raději nedávala.
@beruska24.9., myslím, že nikdo tady se nestravujeme ideálně a ani své děti, myslím, že tím, co malé dáváš, jí rozhodně nijak neubližuješ 😉 Ty jejich chutě a preference se navíc dost mění, takže za čtvrt roku už může u vás být všechno jinak.
@luciferova, i kdybychom neměli na kravské mléko alergii, na pití bych kravské mléko svému dítěti nedala nikdy, kravské mléko je super pro telata, která mají čtyři žaludky a jsou na jeho trávení dobře připravena, nikoli však pro citlivé dětské zažívání. Kr. mléko má proti mateřskému (nebo upravenému UM) příliš bílkovin, které zatěžují trávení, pak hodně fosforu, což zase zatěžuje ledviny, poměr minerálů je v něm nevýhodný pro vstřebávání v něm obsaženému vápníku (daleko lépe se vstřebá z jogurtů nebo tvrdého sýra), navíc prokazatelně zahleňuje organismus, může obsahovat toxiny z krmiv (plesnivá siláž je bohužel dost častým jevem jako krmení pro kravičky) a to jsem vůbec pominula jeho potenciál alergizovat... Prostě za mě mléku ne, když už, tak jogurt nebo tvrdý sýr, alespoň co do stravitelnosti a využitelnosti jsou z mléčných výrobků tím nejlepším.
@kolka1, moc zajímavé info o tom ovoci, například v makrobiotice, kterou svým principem považuji za nejzdravější způsob stravování (pro mě teda nemožný dodržet 😀), se ovoce také moc nekonzumuje...

sussanah
7. nov 2010

@luthien.k no jo, ale co vlaknina z ovoce a zeleniny? Me prave prijde, ze diky te snidani se maly alepson v pohode vykaka. 😒 Diky za info