Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

katule01
2. júl 2011

@zuzub Mě malý po roce roce taky už moc nechtěl obědy a ani jsem se nedivilia, pořád podobný jídla na kaši 😀 Takže jsem mu přestala vařit zvlášť a baští s námi - polévku i druhý chod... Nedávám koření, jen málo mořské soli s bylinkami, do polévek zdravitu bez glutamátu (na způsob podravky) a malý baští... 🙂 první dny to taky moc nechtěl ale jde o zvyk... už baští hezky... měl s námi květákový mozeček s br. kaší, žemlovku, těstoviny se zeleninou a kuřecím masem zalitésmetanou se sýrem a v pohodě... dr. nám říkala že po roce už může baštit s námi, kromě nějakých klobás a tučných jídel 😀 Tak to zkus, držím palce...

valika_val
2. júl 2011

@zuzub, ak ta to potesi, tak my sme od roka mali taky mesiac, ked nejedol vobec. nic nechcel, nechapem, z coho zil. povedala som si, ze nieco donho musim natlacit, ale tiez som vedela, ze od hladu neumrie.
potom zrazu jedol 5x denne, cokolvek, vela.
a teraz 2. tyzden zas strajkuje - ak ma nejaky kusok v puse, co mu vadi, vypluje ho a dalsiu lyzicku uz do pusy nevezme.
a aby jedol s nami? neexistuje. ma len 6 zubov (horne dvojky este nie su cele von), tak sa mu ani necudujem...

asi treba len trpezlivost.
ozaj, ja som na toto obdobie prestala aj varit, lebo to nemalo vyznam, aby som stracala cas pri sporaku. takze musime vydrzat a kupujem mu z dm-ka 😖

zuzub
2. júl 2011

@valika_val vdaka, tak držím palce, my máme len 4 a pol zubka 😀

zuzkat1
2. júl 2011

@piacere pridavam sa ku @kaja73🙂 tiez ovko kupujem...ale teraz ani nedavam davam cerstve...inak hryzenie nezalezi od poctu zubov🙂 mala pekne hryzla take maksie kusy aj ked namala vela zubkov...ale ak ide cisto o hryzenie tak mu pomixuj 😉

@beautynka tak zrovna koprovy nerobim🙂 to je asi jedine co absolutne ani do ust nedam 😕

piacere
3. júl 2011

Prosím vás, môžete mi dať link na syr Kidiboo, ktorý kupujete? Lebo na nete som našla aj akési tyčinky... tak tápem, že ktorý... a nikde som ho nevidela... v akom obchode ho kupujete?

Ešte by som sa chcela opýtať, čo vaše detičky papajú na obed po roku... začínam mať hlavu v smútku, všade čítam, že strava by mala byť podobná domácej dospeláckej (len samozrejme menej solená, nekorenená, málo sladená)... ale ja fakt neviem, že čo.... mám pocit, že malý papá len samé pučené "gebuzinky" 😅

dana3262
3. júl 2011

@beautynka my sice chodime do japonskyho obchodu (kupujeme tam sojovku, ten ocet, rasy na ruzny zpusoby a ruzny slany a sladky dobroty), ale urcite ho maj i jinde. Treba v tescu je oddeleni s takovyma vecma nebo jsem ho videla i u nas ve vecerce (vietnamci).

dana3262
3. júl 2011

@piacere ja delam normalni jidla. Treba vcera mel chlebovou polivku a chlupataky se zelim, dneska dusenou kotletu s ryzi. Rozdil je jen, ze knedlik jedine domaci, do zeli glukopur misto cukru (pridala jsem i trochu medu) a taky jsem ho dost proplachla a zadna sul. Kotletu jsem tedy osolila, ale uplne mini. Co jde jist nesoleny (tedy skoro vse krome masa-podle me) tak nesolim vubec. Skoda, ze partner je tak vybiravej a musim mu varit zvlast. Kdybychom se ridili podle nej, tak mame furt smazeny rizky nebo peceny kure 😝

sasikas
3. júl 2011

@piacere ja som po roku zacala malej varit uz v podstate ako pre nas...samozrejme menej solene a korenene...obcas jej este varim zvlast, ked mame na obed cosi, co sa mi nezda pre nu vhodne, ale vacsinou uz papa v podstate to co my... 😉 napr....granadir, rizoto,zemlovka, rozna zapecena zelenina karfiol, brokolica,cukina, hovadzie s koprovou omackou, paprikas, polievky vselijake, klasika vyvar, porova, mrkvova, zo zelenej fazulky, sosovicovy privarok, tekvicovy.....atd... 😉

piacere
3. júl 2011

juj žienky ďakujem... 🙂

@sasikas môžem sa opýtať, ako robíš malej žemľovku? A tú zapekanú zeleninu?
A do granadíru dávaš aj pre malú červenú papriku a popraženú cibuľku?

A ešte by ma zaujímalo, ako robíte deťom ryžový nákyp 😕

ivanka85
3. júl 2011

@piacere ja ked mu obcas kidiboo kupim, tak v Bille, su to tie tycinky, ako si pisala, spapa ich,ale najradsej ma eidam..na Lucinu sme uz nejako zanevreli..

sasikas
3. júl 2011

@piacere zemlovka: namocim rozky v mlieku,poukladam do janskej misy vymastenej maslom, na to poukladam nastruhane jablka, dalsia vrstva zase rozky, na to tvaroh vymiesany s 1 lyzickou cukru, zase vrstva rozkov a na ne sneh vyslahany z bielkov, mozes posypat trosku vanilkovym cukrom....dame zapiect 😉 prip, mozes pridat do tvarohu hrozienka
zepkany karfiol: uvarim v trochu osolenej vode na ruzicky rozobraty karfiol, osupane zemiaky a mrazeny hrasok....do vymastenej formy pukladam najprv zemiaky, potom karfiol a na vrch hrasok....zozmiesam si kyslu smotanu s vajickom, tosku bazalky, prip. ine bylinky a zalejem tym zeleninu....dam zapiect...pred koncom este posypem struhanym syrom a dam este na chvilku do rury zapiect 😉
brokolicu podobne ako karfiol, cukinu nepredvaram ale davam surovu hned zapiect....

sasikas
3. júl 2011

@piacere jj do granadiru aj cibulku....tu jej uz davam v podstate skoro do vsetkeho, este s tym nemala problem...pomalicky mozes vyskusat....a sladku papriku davam tiez, ale trocha menej ako ked robim nam....

piacere
3. júl 2011

@sasikas ďakujem 😵

Ešte sa chcem opýtať... ako je to s týmito potravinami po roku?

- smotana na varenie
- lístkové cesto
- kyslá smotana
- kel

Všade vidím veľa receptov aj s týmito ingredienciami 😅 , len sa neviem dopracovať k tomu, či sú vhodné už po roku... Viem, že bábo už má jesť v podstate "dospelácku" stravu... ale príde mi, že musím byť "opatrná"... keď doteraz jedol len zeleninové "gebuzinky", nemôžem mu uťať jedálny lístok a odrazu mu naservírovať množstvo nových potravín... 😅

beautynka
3. júl 2011

@piacere no já v roce vařila pořád odděleně, tak nějak jsem nepřišla na to co vařit aby to chutnalo pak i nám,některá jídla se pak totiž těžko dokořeňují. A už si tak moc nepamatuju co jsem vařila dohromady asi dušenou mrkev, koprovku, rajskou - tu malej miluje, těstoviny s čímkoli, zapečené brambory, gulášek, akorát na polívky si nikdy moc nepotrpil. Mě taky dr. řekla, že už může cokoli jen nesolit. Tak já nesolim vůbec doted. Hodně používám papriku, majoránku, kmín, libeček, petržel, pažitku, bobk. list.

Nákyp dělám takhle: rozvařím ve vodě kulatozrnou rýži tu pak smíichám s namačkaným banánem a nastrouhaným jablkem a ještě s troškou mléka nebo zakys. smetany, nebo tvarohu vymažu malou zapékací misku máslem, dám to tam vše promíchaný a je to. Peče se to jen chvilinku. A malej to miluje. Variantu pro dospělý nemám, manžel je masovej.

beautynka
4. júl 2011

@piacere kys. smetana a smetana na vaření, když projde varem tak bez problémů🙂 Listové těsto tak to bych asi ještě počkala a nevím co je kel 😕 Třeba kuřecí na paprice můžeš uvařit a dát tam tu smetanu.

piacere
4. júl 2011

@beautynka neviem ako sa povie kel po česky 😅 ale je to toto: vyzerá to ako kapusta...

matib
4. júl 2011

moj maly ma 14 mesiacov..4a pol zubka...a tiez bohvie co nepapa...ale zas pred kazdym spanim to je 2xdenne vypije 260 umeleho mlieka...a ked nieco zje tak to musi byt na stave....nic suche nezje....

beautynka
11. júl 2011

@piacere jo tak kel je kapusta, tak tu už jsem dávala mnohem dřív jak před rokem tak 9-10 M, jen nejdřív vyzkoušej jestli nebude mít prdíky, třeba dát kousek do polívky 😉

vorllinka
11. júl 2011

vorllinka
11. júl 2011

Holky, od kdy jste začaly dávat dětem domácí buchty - např. bábovku, vánočku, perník a tak? 😉

exupery
11. júl 2011

@vorllinka tak od roka sme pomaly zacali,ale to len preto,ze sme mali malo zubov,ak si zaviedla lepok,a znasa ho,nevidim dovod preco by nemohlo babo kusok buchty,alebo nieco podobne,aj tak sa skor s tym bude hrat,ako papat...

lenocka84
11. júl 2011

@vorllinka kludne mozete zacat
ak ste uz mali nieco s lepkom, v pohode
aj tak pomaly treba zavadzat bielko v jedlach, kvoli neskorsiemu ockovaniu mmr, aby nemal problemy s bielkom
my sme uz kolacov pojedli celkom dost 😉

sussanah
11. júl 2011

@vorllinka nekdy kolem toho roku. Ale teda u nas si domaci buchty fakt zamiloval, takze ho na navsteve u babicky musim hooodne krotit. Ale nejak to asi pred 2m preslo, ted si veze jeden kousek a da pokoj. U domacich veci alespon vis, co v tom je 😉

vorllinka
11. júl 2011

Holky, díky! No já si právě taky říkám, že vím co do toho dám 😉

zuzkat1
18. júl 2011

tak baby mam pocit ze papa menej ako doteraz... cely den ham ham ham ale ked jej nieco ponuknem kruti hlavou ze nie... a to jej mozem ukazat aj 10 veci stale ze neee... uz mi to aj ide na nervy lebo mam pocit ze je hladna a nic pritom nechce... mam pocit ze cely den papa len surovu zeleninu (paradajky a uhorku) a ovocie akekolvek... nic ine neje... chlieb hodi psovi, kase sa ani nedotkne a hlavne jedlo na obed ochutna a to je cele... aj mi trochu schudla za posledny tyzden...uz mala cca 9,3kg a dnes 9,1kg a to mala vcera rok a pol😅 je pravda ze minuly tyzden sme boli u nasich a tam cele dni behala v zahrade, ale aj tak... a teda uz nepozeram na to ze co jej dam... papa vsetko rad radom (teda nukam jej vsetko rad radom) okrem cokolady, sladkosti (keksiky, cukriky atd.), orechov a podobnych veci ako hriby atd... inak uz davam to co nam a ona nechce...

halienka
18. júl 2011

@zuzkat1 ach jo, viem o čom hovoríš, my sme na tom podobne, malá tiež tomu jedlu moc nedá, od roka do roka a pol pribrala iba 200g 😖 podľa dr. je zatiaľ v norme, má celkovo 10,6 kg, ale mňa to štve. Ale niektoré muchy som nejako u nej vychytala, veľa u nej zohráva spôsob ako je stravu dám, tiež je schopná byť aj neviem dokedy hladná ale to čo sa jej nepozdáva si proste nedá. No napríklad pečivo mi takmer vôbec nejedla, až donedávna, ja som sa snažla vymýšľať všeličo, aby som jej ten chlebík alebo rožok urobila príťažlivejším, všelijaké nátierky, oblohy a tak, ale vždy zlízala len to čo bolo navrchu a chlieb zahodila, max som do nej dostala nejaké 3-4 kúsky. A teraz som zistila, že keď jej dám rožok alebo nejakú žemličku samú, bez akejkoľvek nátierky, tak si to sama zobká, utrhuje kúštičky a tak zje aj polovicu rožka 😅 palacinky jeme tak že jej vždy natriem malý kúštiček džemom pred jej očami a poviem že ďalší kúsok s džemíkom dostane až keď tento zje, tak tie aspoň takto trochu zje, inak by palacinku nezjedla, ani tvaroh nechce. No a inak dookola varím hlavne to, čo viem že ona aspoň trochu zje, čo je hlavne kuracina, pečené kurča, kurací perkelt, soté, napsledy jej zachutila vcelku aj bravč. krkovička pečená...viem zdravá strava ako šlak, ale čo mám robiť, musím aspoň čosi do nej dostať. Sa bojím, že sa jej scvrkne žalúdok a potom už jej ho nasilu rozťahovať bude ešte väčší problém. U nás teda ani zelenina moc nejde, jedine varená v kuracej polievke, ovocie vcelku hej, ale tiež málo. Mlsnôtku dostane iba po obede, ktorý vcelku dobre zje, inak sa sladkostiam snažím vyhýbať a ona aj tak radšej slané tyčinky, brumíky vôbec nemusí, ale keď je "zlatá" babka raz ponúkla horalku, skoro sa zadrhla, čo jej tak chutila...úžasné babky 😖 Jediná zaručená istota je u nás jogurt s presnidávkou, to zje vždy 😀

zuzkat1
19. júl 2011

@halienka tak moja z jogurtu asi polovicu maximalne...a z vyzivy to iste..ale vyzivu davno nemala teraz davam cerstve ovocie, to miluje...ona inak nie je nejako prieberciva...ona zje zo vsetkeho cca rovnake mnozstvo... pecivo tiez papa samotne a sladkosti jedine piskoty, obcas brumik, alebo domace kolace...ale moc ich nemusi...ak nie su nechybaju jej🙂 ja ju kojim teda od hladu neumrie🙂

zuzkat1
19. júl 2011

@halienka inak pozeram ze mate o vyse kila viac ako moja...tak to je super..podla nasej dr je aj moja v norme tak tvoja je v norme urcite🙂

sussanah
19. júl 2011

@zuzkat1 ono ted jak je vedro, tak tomu jidlo neda ani nas mlady a to je zrout non plus ultra.. Nevim, jak stolujete, jite vzdycky spolu? Treba u naseho kdyz ma jist sam, tak taky stavkuje, proste musime jist vsichni najednou, kdyz vidi, ze jime i my, tak se prida. Taky kdyz moc nechce, tak zabira hra "jedna lzicka mama a jedna lzicka Filip" a ja u toho delam takove ty opicky, jak je to strasne dobre atd a maly se rechta a dlabe. Ale fakt bacha na ty ruzne pochutiny nabizene stale, protoze kamaradky mala zije v podstate uz pul roku na lentilach, brumcich, dzusicich s tim, ze kamoska je rada "ze ji aspon neco sni.." 😖

zuzkat1
19. júl 2011

@sussanah moja take veci vobec nepapa..ja ked ponukam tak veci ako ovocie, uhorka, chlieb, to co mala na obed atd... no my nestolujeme🙂 ja sa pri nej nenajem,lebo jej je jedno ci s nou zaroven je cela armada, ona aj tak neje...ona je jedine takym stylom ze beha pri tom po byte... proste vezne hlt a ide sa hrat apotom dojde pre dalsi... ja viem ze je to zle...ale ak ju nutim byt v stolicke nezje skoro nic... takto zje aspon 10 lyziciek...