Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

kaleilah
23. okt 2009

Shaulo, u nás ze sladkostí dávám jen Bebe sušenky. Ale právě říká se nezvykat na sladký, jenže jogurtíky ovocný jsou taky sladký, třeba ten zmiňovanej florian, o lipánku a pribiňáku ani nemluvim. A to kakao neřešíme, alergickej na něj není a když doma upeču mramorovou bábovku tak mu kousek dám taky, reakci neměl a myslím že pořád lepší než dát třeba tatranku nebo rovnou kus čokolády 😉 a u nás prostě jsou sváči sladký, jogurtík, ovoce a sůša, puding s piškotkem...tak jsem myslela že by to byla dobrá varianta když někam jedeme tak abych nemusela tahat jigurt atd.. 🙂

pistok
24. okt 2009

pripájam sa do debaty
mám prvé dieta a skúsenosti žiadne, tak akosi skúsame čo a ako
stravu nemixujem asi od 10.mes
jedálniček:
po zobudení cca 4.30 - 6.00 sunar 150ml(niekedy aj v noci, ked sa zobudí a nechce zaspat)
ranajky asi hodinku po mliečku - chlebík alebo rožtek čistí alebo syr eidam a niekedy kuraciu šunku pre deti
desiata ovocie
obed asi 10.45 - 11.15 (podla budíčka ráno) hustú polievku, alebo masko s ryžou, cestovinou alebo zemiakmi
potom po chvíle ide spat a zaspáva pri flaši so sunarom asi 100ml
ked sa zobudí dáme ešte teplé jedlo čo mal na obed, alebo včerajšie
potom do večera sa mu snažím dat jogurt, no vačšinou ho nechce, tak dostane ovocie a niekedy sušienky detské, ale ked vidí mlsat nás, tak mu dám ochutnat aj tatranku, ale len ochutnat a výnimočne
večera niekedy kaša inokedy zas varené jedlo(zemiaky alebo polievka bez masa) alebo len chlebík
19.00 - 19.30 flašu sunaru
natretý chlebík mi nechce papat, ešte skúsim lučinu
jogurty len niekedy, tvaroh nie, maslo nie,....
je dost jedál, čo mi odmieta, tak máme dost jednotvárny jedálniček, ale papat mu chutí, ale len to, čo má rád

helena001
24. okt 2009

Myslim si, ze bez sladkosti a susienok ma dieta dost sladkeho pocas dna - kasa, jogurt ak nie je nesladeny a ovocie. Nemyslim si, ze je dobre zvykat dieta na vela sladkosti a ked uz niekedy dat nieco sladke vynimocne, tak radsej doma upecene. Ja podavam radsej ovocie.
Kakao podla mnohych nazorov az po tretom roku kvoli obsahu kofeinu.
Ja ako malemu varim bez soli, tak som si odvykla na slanu chut aj ja a ked si mam dat sunku, tak naozaj nemozem, je prilis slana, tak ju radsej nedavam. Robime rozne ine natierky. Napriklad vcera cicerova (cizrna) - rozmixuje sa dohladka s oliv olejom, cesnakom a citronovou stavou. Super na chlieb. Poslem (ked bude viac casu a zaujem) aj ine recepty na baklazanovu, sosovicovu, fazulovu, drozdovu. je to prakticky podobne, len ide o to spravne ochutit.

eliotka
24. okt 2009

Holky, poraďte,. prosím.

Malý vždy dobře jedl, ale poslední dobou nejí. Nedivím se, jídlo dostával vlastně skoro furt to samé, taková ta šlichtička - zelenina, maso, různé přílohy.
Zkoušela jsem pomalu najet na naše jídlo, nejedl.
Zkoušela jsem přidat koření (solčanku) a česnek, že by to bylo jiné. Nejedl.

Trošičku mi jí, když udělám dušené maso s omáčkou. Ale taky se bojím, že se mu to brzo přejí...

Teď dva dny jsem mu (poprvé v životě) dala skleničku a tu snědl hned! Jenže to mu dávat nechci, aby si nezvykl.

Holky, poraďte:
1. co mu mám dávat, jak přejít na normální jídlo (ale je to těžké v tom, že nemá žádné zuby!!!)...
2. když dám občas skleničku, nevadí, to, nezvykne si mi na to?

zelmirka1
24. okt 2009

baby ja si myslim ze netreba to tak prehanat, aby si maly nezvykol na prichutene, sladkosti, sklenicky atd...
casom aj tak bude papat vsetko, neskor bude v skolke a v skole to uz vobec neustrieheme.
Tiez som sa snazila do roka dodrziavat pre neho zdravu stravu a vsetko som mu chystala, teraz uz zacina papat s nami a aj tak vidim ze nieco mu proste chuti a nieco nie, ci uz to je ochutene alebo nie je. Dieta nema predstavu o tom co je zdrave a co nie, takze ked mu davame rozne chute a jedla tak si prirodzene vybera co jeho organizmus potrebuje. Jasne ze sladkosti nie su vhodne ale vylucit sa to da len vtedy ked vobec s nimi dietatko nepride do kontaktu, lebo neviem ako vase deti ale moj maly sa natahuje za vsetkym co jeme my. Mam kamosku ktorej deticky vobec sladke nepoznali lebo oni su velmi striktni v jedle a velmi dodrziavaju zasadu zdraveho stravovania takze si myslela ze ked nie su nauceni tak im to chybat nebude, ale su uz skolaci a od spoluziakov sa tak pokazili ze zrazu chcu sladke a ona je nestastna.

eliotka aj my sme mali obdobie kedy jedol len kupovanu stravu /v 7-8 mesiaci/ ostatne vypluval a potom to preslo a papa co mu uvarim. Kludne mu obcas daj a okrem toho stale skusaj davat vselico ine.

shaula
24. okt 2009

Víceméně souhlasím se Zelmirkou, nic se nemá přehánět, takže Eliotko, neboj, když dáš sem tam skleničku, tak to nevadí - jen nedávej JENOM skleničky. Normální jídlo můžeš přece pomixovat nebo uvařit hodně doměkka, aby se mu to dobře jedlo i bez zubů - nicméně podle mě ty zuby nijak zvlášť nepotřebuje, stejně člověk kouše stoličkami a ty děti ještě nemají (aspoň většina ročních dětí 😀 ). Přední zuby slouží spíš k ukusování než rozmělňování potravy.
Co se týče sladkostí - dětem je nemůžeme úplně upřít, to nejde. Já jsem jen proti kupovaným sladkostem, tam člověk nikdy neví, co všechno do toho výrobce nacpal. To radši doma upeču buchtu nebo ovocný koláč, tam aspoň vím, co jsem si tam dala 😉 Kaleilah - máš pravdu, že i jogurty jsou sladké, ale ty jsou aspoň relativně zdravé, narozdíl od různých piškotků apod. 😉

eliotka
24. okt 2009

Holky, tak to jste mně uklidnily, občas tedy skleničku dám a zatím budu zkoušet vždy to, co uvařím nám (jemu bez soli atd.). A sem tam asi zkusím ještě tu jeho "kejdu", ale tu už asi zavrhnul úplně. Akorát, že mám navařeno do zásoby v mrazáku.

shaula: takže myslíš, že třeba když nám dělám zapečené těstoviny, mohu mu to zkusit dát, ale předtím to pomixnout, nebo hodně rozmačkat vidličkou? Tak jsi to myslela? Naše jídlo, ale pomačkané?

sladké dávám např. koláček apod. Ale to jen tak malinko, nějaké ty tyčinky, které inzerují, jak jsou zdravé a tak, to bych do 2 let nedávala.

shaula
24. okt 2009

Eliotko, klidně to zkus - u našich kluků měly třeba velký úspěch zapékané brambory se zeleninou a mletým masem - jenom jsem jim to pomačkala vidličkou (už asi od 10 nebo 11 měsíců jen mačkám, nemixuji).

berenika39
24. okt 2009

eliotka - peta taky není moc zubatý, ted už rostou, ale když začl jíst s námi, měl jen jedničky a dvojky...já jsem naše jídlo vždycky rozmačkala vidličkou a nebo hodně pokrájela a pak - i když to zní i vypadá divně - do toho přilila trochu vody. Obyč modré, té co pije, nějakou aquilu nebo DV. Bylo to takové mokré, blátivé, na pohled nic moc, ale chut to neovllivní a moc dobře se mu to žužlalo a polykalo, fakt to fungovalo výborně. Pak jsem s tím pomalu přstávala a dneska jí normálně všechno, jen pomačkané.

eliotka
24. okt 2009

berenika: ty jo, to je skvělý nápad s tou vodou, zkusím!

berenika39
24. okt 2009

no já jdu na všechno dost svérázně 😉 😉 😉 , ale říkala jsem si, že tím nic pokazit nemůžu. stejně po jídle pije, tak to měl 2v1 😉 😉 😉
Zkus a dej vědět. At se ti neutopí 😀 😀 😀

silviatt
25. okt 2009

Ahojte baby.
Mam velky problem so svojou 2,5rocnou dcerou s jedenim. Odmieta mi jest vsetko, co nepozna. Napriklad na ranajky mi zje iba dva druhy jogurtu, na obed okrem polievky neda do ust vobec nic. Polievky robim preto huste, aby ju to zasytilo. Dnes som jej napr.uvarila pyre a kuracie maso na stave a nedala mi to ani za svet do ust. Len polievky a aj to iba tie, ktore pozna. Snazim sa jej do polievok davat vsetko co potrebuje, ci je to maso, zelenina, cestovinky.... Nezje mi ani salam, chlieb zje len suchy, ked je natrety maslom alebo dzemikom, neda to ani do ust. Ovocie vobec neje, vyzivy zje vsetky. Vobec neviem, co mam s nou robit. Ked jej dam Hami, Hipp alebo nieco ine,tak to mi zje aj ked to nepozna. Ale to jej nedavam,radsej jej varim kazdy den hustu polievku. Prosim o radu, co mam robit, ci ste sa niektora s niecim podobnym stretli. Dakujem moc!!!

claudinka
25. okt 2009

ahojte baby, aj ja sa na Vas obraciam s otazockou, kedze viem, ze su tu aj skusene a mudre maminy 🙂 len som sa chcela opytat, kedze co sa tyka prikrmov, male deti mali papat 6x tyzdenne masko a jedenkrat tyzdenne vajicko, my uz sme mali jeden rok v septembri, teraz mame 13 mesiacov a chcela som sa opytat, ci treba stale ten postup, pripadne 5x maso a 2x vajce dodrziavat alebo mu mozem davat aj jedla bez toho..
dakujem pekne za odpoved 😵 😵

mishusha
25. okt 2009

claudi servus...to by aj mna zaujimalo 🙂 tiez neviem ci to dodrziavat..a dokedy???

claudinka
25. okt 2009

mishi 😵 😵 mno tak cakame, co nam odpovedia ine maminky 😝 😀

helena001
25. okt 2009

Co sa tyka sladkosti, tak je tazke zabranit, aby dieta jedlo sladke. Ved aj my jeme sladke. Dolezite je vsak naucit dieta, ktore sladkosti su zle. Ak napriklad niekto ponukne bonbon, tak mu to vymenit napr. za domaci muffin. Zas netreba to nasilu brat, lebo co je zakazane, tak lepsie chuti.
silviatt - ja nemam taku skusenost, mozno niektora mamicka bude mudrejsia. Ja by som vsak asi skusala len podavat nove druhy jedal a kedze pises, ze ma rada polievky tak asi vsetko robit stavnatejsie. Ja pridavam vodu - moj syn nema rad "suche" jedla, tak pridam vodu.
claudinka a mishua - myslim, ze maso by malo byt stale takmer denne a pridavam aj rybu raz do tyzdna. tiez davam doraz na strukoviny ci uz vo forme hlavneho jedla alebo natierky

pistok
25. okt 2009

vraj už po roku nemusí byt maso denne a vajičko 1-2 kusy týždenne
my máme aj bezmasové dni, niekedy aj 2dni za sebou bez masa a vajička
nič sa nepokazí, ked budú mat 6dni maso a siedmy vajičko, ale tak isto sa nič nestane, ak to vynecháme
ale kedže náš Timi je maskový, tak bezmasité dni sú skor výnimkou
a sladkosti všetko s mierou - dat ochutnat občas, hlavne, ked vidí nás alebo niekoho iného a pýta tiež

shaula
25. okt 2009

Souhlasím s Pistok, všeho s mírou, stačí používat selský rozum. Po roce má dítě už pomalu přecházet na běžnou stravu, a ta je přece i bezmasá 😉 Neřešte to maso zase tolik, vždyť přece i kdybyste ho dávali na gram přesně, stejně Vám to dítě někdy nesní všechno, tak co s tím pak naděláte? 😉

lenkazdenek
25. okt 2009

Tak u nás je maso tak 4x týdně a beztak ho spíš rozžvejká a vyplivne než ,že ho s ní prostě masová není 😒 jedině snad rybu tu si dá ráda,nebo sem tam dětskou šunku.
Zas si říkám lepší jedna sušenka než salám párek nebo tak něco 😉 jak píšete všeho s mírou 🙂

mishusha
25. okt 2009

dakujeme baby za rady... 😵 materinsky instinkt a zdravy rozum = spravna odpoved na vsetko 😉

pistok
25. okt 2009

hlavne každé dítko je iné
timi rád masko, iné zas nechce masko papat vobec
timi zas nechce jogurty, tak čo s ním - mám mu ho snád dávat nasilu striekačkou 😅 , ked viem, že ho musí a je zdravý - už to nejak neriešim, ponuknem a bud spapá, alebo dám niečo iné
je vela jedál, čo by už mohol a dokonca mal papat, ale nasilu to nejde
ponukam mu často, ale nenutim
teda čo vyhovuje jednému, zas u druhého je uplne nemyslitelné
už sa rozhodujú sami, čo im chutí a čo nie, tak ich treba aj trošku rešpektovat - tým nemyslím napchávat nezdravými jedlami
mishi správne každá maminka musí svojmu dietatu upravit jedálniček individuálne

eliotka
25. okt 2009

Já dávám maso tak 5x týdně, vejce, jak si vzpomenu, 1x týdně - 1x za 14 dní.

kaleilah
25. okt 2009

Jdu si pro radu: 😉 miluju rybičkovou pomazánku, z čeho jí uděat malýmu? Máslo, a třeba tuňák z olechovky? Je to vůbec vhodný ryba z plechovky? Na druhou stranu Rio mare je fakt výbornej. a když jo, tak je vhodnější v oliváku nebo vlastní šťávě? Vím že tuňáka dávají do skleniček už v 8m. 😉

lenkazdenek
25. okt 2009

kaleiah,já dělám normálka z rio mare ve vlastní šťávě,ale podle mě by to šlo i z oliváku a dávám pomazánkové máslo-ale to jen proto,že nám to s ním víc chutná 😅 😉

mikulka
25. okt 2009

Holky, a to rio mare kupujete co konkrétně? Třeba ty krémy paté? Nebo něco z plechovky a pak to smícháte s něčím, nebo rovnou na chleba?

mikulka
25. okt 2009

A co vlastně z toho rio mare? Tuňáka, losos?

kaleilah
25. okt 2009

mikulka já kupuju jen tučňáka 😀 😀 😀 lososa jsem nikdy neměla, já rybám moc nedám, jím jen uzenou makrelu a tuňáka a pomazánku, tu mám nejradši sardinkovou, ale nevím jestli by byla vhodná i pro prdlouše 😉

maria11
25. okt 2009

Ahojte, kde sme pri tom masku, my mame problem so zelezom. Nasa pediatricka mi len dala Maltofer (zelezo v kvapkach) a povedala, ze "musi" dostavat maso kazdy den, najlepsie na obed aj na veceru... Myslim ale, ze je aj kopec inych potravin, ktore obsahuju zelezo. Viete mi nejake poradit 😅 ? Nemam moc sajnu, co by som jej uz ponukla... (viem o brokolici, zltku, vraj jahnacie maso ???) Dakujem za rady!

junovka
25. okt 2009

maria, este lepsie je telacie a hovadzie masko 😉

gloria78
25. okt 2009

maria-veľa železa obsahujú aj ovsené vločky, šošovica, hrach aj špenát. Ozaj, nezabudni, že čaj redukuje to železo, čo spapá 😉