Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

smileyka
29. okt 2009

berenika39 maly ma 15 mesiacov. Zalievam mu to kravskym mliekom ,nechala som to trochu napucat a potom papal len samotne cornflake. Ja ho este kojim, nemam doma UM. Lenze ja som mu praveze davala tie cookie crisp, ale asi som to pos.ala. citam teraz to zlozenie na krabici 58,2% cerealie, 33,8 kukuricna krupica atd. Berenika39 co to znamena osm petek? 😕 Ja som to zle napisala to asi nie su cornflakes.

kaleilah
29. okt 2009

osm pětek = 80kč 🙂

lenkazdenek
29. okt 2009

Smileyka-nene to nejsou kukuřičné lupínky,to jsou ty sladké cereálie pro děti 😉 hekle jednou za čas to nevadí ,ale asi moc zdravé to nebude no 😉

smileyka
29. okt 2009

kaleilah dik 😀

berenika39
29. okt 2009

smileyka,omluva, zapomněla jsem, že to může číst i někdo jinej než já, osm pětek mělo být opravdu osmdesát korun, tímto děkuji kaleilah za hbitost.
Víš co, neber si to tak, asi jsi nedala přesně obyčejné kukuřičné lupínky, ale v roce a čtvrt už opravdu může jíst cokoliv, pokud to není vyloženě nezdravé v kombinaci s tím, že to jí denně. Obávám se, že ani netušíme, jak se stravují miliony dětiček, co nemají maminky koníkovky🙂)))).

Prostě a jednoduše, když sní na nějaké akci párek, dobrý, nic moc, ale...nebude ho mít 3x týdně k večeři. Když sní u babči nanuka, nic moc, ale neměl by ho mít denně jako moučník po obědě🙂. Když sní o víkendu s bráchou ráno chocapic, smlsne si, ale denně bych to k snídani rozhodně nedávala.

Takhle bych to viděla já s tou stravou, prostě aby věděl, jak to má zhruba být, aby měl možnost výběru, aby se prostě sám od sebe stravoval zdravě a zbytečně naztěžoval organismus. Ale aby klidně měl to potěšení - za odměnu jsem dostal zmrzču🙂))

eliotka
30. okt 2009

Holky, dáváte i po roce zeleninu opravdu každý den? Vlastně by mělo být tak 150 g zeleniny. jenže já teď dost vařím omáčky s masem a přílohou, tam zeleninu nedávám. Malý ji poslední dobou vůbec nechtěl.
Můžu i bramboru počátat jako zeleninu s dostatkem vitamínů?

Myslíte, že vadí, když teď zeleninu nejí?

kaleilah
30. okt 2009

eliotka, já si myslim že je normální že každý dítě má nějaký přechodný období kdy mu něco prostě nejede 😉 tak udělej pbčas na věčeři zeleninovou polívku, nebo odšťavenou mrkev 😉 bramboru bych brala, ale chtělo by to ještě něco. A malej nechce ani okorku do ruky? nebo mrkvovo jablíčkovej salát?

eliotka
30. okt 2009

nene, syrovou zeleninu nejedl nikdy. navíc má jen jeden zub, tak mu to ani nedávám. Občas uvařím třeba brokolici apod. a dám mu to do ruky, ale sní tak ani ne růžičku.

ALe nastrouhat mrkev, to bych mohla, ale nemůže mu zaskočit? To mohu jen tak, syrovou?

Na večeři má kaši, je na to tak zvyklý. leda že bych před obědem zařadila trochu polévku.

kaleilah
30. okt 2009

eli, já jsem dávala žužlat třeba salátovku když byl danýs ještě bezzubej, mrkvičku mu dávám taky do ruky, ale chvilku jí propařim v praním hrnci. A mrkev any mezaskočila tak jí nastrouhej na tom jak se strohá strouhanka, jak to udělá úplně kaši, do joho jablíčko, trošku citronový šťávy...já tam občas namačkám i banán a mňamka 😀

A mě teď napadlo, ty dáváš omáčky a maso když nemá zuby a zeleninu kvůli tomu ne? Dáváš chleba s něčím? požužlá to? Můžeš si dělat i pomazánky typu lučina+vařená brokolice, mrkev.. 😉

eliotka
1. nov 2009

kaleilah: omáčky a maso dávám proto, že posl. dobou nic jiného nejedl. Udělám z to ho takovou jako hrubou kaši, namačkanou vidličkou.

Chleba jí dlouho a krásně.
To je dobrý nápad ty pomazánky ze zeleniny. Zkusím to. A když dám lučinu, tak tam už mášlo asi ne, co?

kisska
1. nov 2009

eliotka - kludne skus tie omacky tekvicovu, cukinovu, alebo tam kludne prisupni kusok inej zeleniny (brokolicu, karfiol, kalerab, mrkvu, spenat...), strukoviny a budes mat zeleninu 😉

kaleilah
1. nov 2009

eliotku, pod lučinu máslo nedávám, ale MM to má s máslem rád 😉 tak je to na tobě 🙂

eliotka
1. nov 2009

kisska: právě, když udělám zeleninovou omáčku, nechce, mně z toho vždycky vyjde taková ta kejda, co jedla dřív. Ale asi budu prostě do toho přidávat vždy nějakou zeleninu, aby nebyla v tom jídle dominantní. Ono prý stačí 100-150 g zeleniny/den. To jsou třeba dvě mrkve.

laleilah: dneska jsem po tvé inspiraci zkusila strouhanou mrkvičku s jablíčkem, a ani náhodou! A přitom to bylo tak dobré.
Asi má období, kdy prostě nechce zeleninu.

kaleilah
1. nov 2009

Eli, stejně je to zvláštní jak se těm prčatům ty chutě mění. Danýs měl období kdy bez okurky salátovky v ruce nedal ani ránu 😀 a teď mi jí plive... Aty zeleninový šťávy jsi zkoušela? Já kupuju v Lidlu tu mrkvovou, tam je 55% mrkve a co jsem koukala na složení tak nic až tak příšernýho tam taky není. Ředim to tak půl napůl s vodou, je dost hustá, ale mňam 😵 😵

berenika39
1. nov 2009

eliotka, zrovna jsem dneska nad tím meditovala, že od té doby, co jí prtě s námi, nemá zdaleka tolik zeleniny. Dřív to bylo pořád "zelenina a něco k tomu" a ted je to "něco občas se zeleninou". Taky se jí nějak přejedl a všechno jí, pokud tam není tý zeleniny moc.

Já to řeším salátama, jí je už docela dlouho. Dám do misky třeba rýži,nebo malý těstoviny, nastrouhanou zeleninu - okurku,mrkev,kedlubnu,čínu, prostě co mám🙂. Někdy nasekaný kuřecí maso, tak nějak co zbyde v lednici🙂))). Někdy krůtí šunku. Někdy tvrdý sýr. Fakt jde míchat ledacos.
Spojím to bílým jogurtem a trochu osolím Solčankou.
Dělám to i nám, ale nepitvám to na takový kousky, to je jasný, a nám dám půl na půl majjonézu a jogurt.

Petovi to dávám někdy večer, když nestíhám - pochůzky, mudři,úřad a tak - tak na oběd. někdy sváču. Nikde není napsaný, že oběd musí být teplé jídlo.

Jinak k těm chutím - banány petr jedl od začátku do devátého měsíce. Pak jeden den prostě rozhodnul, že banán ne a od té doby ho nevezme do pusy. Nechápu, ani sousto.

kulimka
2. nov 2009

Tak malý jí taky s námi, ale polívku mu dělám každý den zeleninovou, on je hrozně polívkový. Jinak on sní všechno... Je mu to fuk, hlavně, že může něco žvýkat. 😀
Co červená řepa, jak často jí dáváte? já ji malému přidávám do polívek každý den, může se?

u2jana
2. nov 2009

ahojte,
ako casto davate sosovicu resp. strukoviny?
a hlavne ako ich pripravujete, aby z nich drobcekov nebolelo brusko...
dik

kisska
2. nov 2009

u2jana ja sa snazim kazdy tyzden, niekedy mi vyjde aj 2x. Ked nerobim cervenu sosovicu, tak pre maleho varim tak, ze na noc namocim a snazim sa aspon raz tu vodu v ktorej sa namaca vymenit. Aj varit potom varim v inej vode, nez sa namacala a este aj ked zovrie, tak vodu raz vymenim a az potom k tomu pridavam bude zeleninu, alebo ostatne prisady. Maly nema so strukovinami problem, akurat, ze fazula mu chuti viac ako sosovica(normalna). Dokonca teraz som v Mame citala, ze je dobre uvarene strukoviny prepasirovat cez sitko - tak sa zbavis supiek a tym aj dovodu naduvania, ale az tolko sa s tym nepiplem. A mam aj odskusane, ze z cerstvych/mrazenych strukovin (zelena fazulka, zeleny hrasok, cerstva fazula) maleho brusko tiez neboli... ale to ja skor povazujem za zeleninu nez za strukoviny 😉

kisska
2. nov 2009

kulimka podla mna zalezi od mnozstva - cvikla je vyborna na krvotvorbu a ine problemy, ale jej stava moze byt az prilis agresivna, ked jej je vela. Preto sa aj stava riedi s mrkvovou alebo jablkovou. Ale ked das aj kazdy den kusok do polievky a vyvaris ju, tak to urcite neublizi 😉

u2jana
2. nov 2009

dik za tip, kisska
tiez som varievala v inej vode ako som ju namacala, aj tak sme mali vzdy brucha bolenie... tak vyskusam zliat este aj tu vodu po prevareni, a uvidime... 😉

eliotka
2. nov 2009

berenika: tak to je přesně ono s tou zeleninou. Dříve zelenina, maso, příloha, dnes maso, příloha, omáčka. A zeleninu do něj moc nedostanu. Zkouším polévky, ty jí, ale zase je nemám kam zařadit. Před obědem, to pak nejí oběd, ke sváče odpo, to je pak dost přecpaný a ještě pak večeři... Místo vfečeře to dávat nechci, to se vždy těší na kaši.

ALe ty saláty bych mohla zkusit, i když pochybuju, syrová zelenina u nás už tuplem nevede.

Luštěniny nedávám, moc ho nadýmají.

kissa: ty myslíš, že ty mražené nenadýmají, že bych zkusila?

kisska
2. nov 2009

eliotka - zelene fazulkove lusky sme davali medzi prvymi prikrmami a aj zeleny hrasok sme papali velmi skoro. Teraz mam este fazulu zo zahrady, ktoru som nesusila, ale sparila vodou a dala do mrazaku - je uvarena ovela rychlejsie ako susena, ale neviem, ci taku zozenies aj v obchode. Tato zelenina nam nikdy nerobila problemy - mrazenu ju teraz kupujem hlavne kvoli tomu, ze cerstvu zozenies len v sezone a teraz na zimu je taka skvela 😉

U nas fici zelenina a vlastne aj ostatne potraviny hlavne vtedy, ked maly jedava s nami a vidi, ze mam na tanieri to iste co on. Tak mi uz dokonca jedol kysle uhorky, kyslu kapustu a naposledy som robila pre nas kapustovo-mrkvovy salat s medom a citronom a tiez si dal zarovno s nami. Je sice pravda, ze maly nikdy nemal problemy s jedlom, ale ked nahodou nechce jest, co navarim pre neho, urcite si da z mojho taniera... takze takto musim varit dost zeleniny aj pre nas 😉

dvojka
3. nov 2009

Ahojda
Píšu dřív než mi vypadaj poslední vlasy,téma o stolování jsem zde nenašla tak jdu pro rady sem 🙂
Mám skoro roční holčičku no včem je problém.Problém je v tom,že tohle sviště nevydrží u jídla sedět,teda vydrží asi prvních 5 minut,pak začne být nevrlá,kope nohama,pak sebou začne vrtět,začne mi vy\lejzat z lehátka i z jídelní židličky.
Z lehátka se vyprostí i když je připoutaná v pase,z židličky mi vyleze vždy na stůl a už jí to bere,soustředí se na všechno jen né na jídlo,přitom když chce ham, otevře pusu a řekne ňam,no a já teda krmim,nervy mám na dranc ale krmim.Hračky v rukou taky nechce,hází je na zem,když jí něco povídám,úplně vidim jak jí štvu.
Ted už jen v lehátku krmim,páč na stole jsem jí nedokázala usměrnit vůbec,takhle vyleze na zem a já za ní po bytě běhám a zase krmim.
Když jí nechám at si hraje a nekmim jí,začne hned brečet a křičí ňam,to víte že jí posadim zpátky do lehátka,ale když dostane sousto utíká znovu.
Zkoušela jsem prostě čekat že se vyhraje a v jídle bude pokračovat,jenže to pak už jí úplně studený jídlo a musela bych to ohřívat snad2 x 😠 a to máme termotalíř
Dokonce ani společné stolování na ní neplatí,ani na klíně neposedí při jídle.

dvojka
3. nov 2009

Tak doufám že se tu najdou maminy které jsou natom podobně a poradí 🙂 když já si rady nevim a ač se to zdá jako prkotina,tak mě to hrozně štve,opravdu při krmení vyloženě kvetu a mám zatlé zuby

vercak.
3. nov 2009

Dvojka - ahojky, no malej má takovýhle nálady taky, ale naštěstí jen občas. Nelámu to přes koleno a krmim ho za pochodu. Nedá se nic dělat. Než aby se mi vztekal v židličce, tak ho raději vyndám a on jak chce, tak mu hned šoupnu jídlo do pusy 🙂 . Sice je to na dlouho a jídlo mu vystydne, ale tak přihřívám a je to. Občas teda zabere, když mu při jídle půjčím něco, co často nemá v ruce, mobil, ovladač. Tuhle zabralo i zrcátko 😀 😀 😀

dvojka
3. nov 2009

vercak.-Díky,my to máme opravdu při každým krmení 😠 ,jako z kraje mi to přišlo legrační,ale ted už vůbec,navíc mám takový pocit,že se to asi sotva dá odnaučit,to jsem mělaasi z kraje,to abych vedle lehátka měla kýbl s kravinama 😀 a nabízela

vercak.
3. nov 2009

no jo, máš asi živější dítko. Ale buď ráda, že vůbec jí, i když takhle složitě. Ber to z tý lepší stránky. Některý děti třeba nechtějí jíst vůbec a tam se pak špatně radí 😉

dvojka
3. nov 2009

To je jasný,až zase taková tragédie to neni,jen doufám,že se to teda zlomí a nebude zvyklá ještě v pubertě běhat s jídlem po baráku

shaula
3. nov 2009

Já bych právě za pochodu nekrmila. Dítě si musí zvyknout, že když se jí, tak se jí. Co budete dělat, až vám bude ve dvou třech letech lítat po baráku nebo bytě a vy ho budete honit se lžičkou? 😕

dvojka
3. nov 2009

v tom případě malá umře hlady ☹
a nebo bude mít vředy ze studenýho 😀 ,né fakt nevim jak jí udržet v sedě