Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

smajlik
29. jan 2010

holky můžu se zeptat čím zahušťujete omáčky či polévky? U bílých je to jasné, voda s hl.moukou, ale třeba takový guláš nebo bramboračka?

matova
29. jan 2010

funy 🙂 : dúfam že tá pohánka bola lúpaná, alebo to boli pohánkové vločky? môj malý by čisto pohánkovú kašu asi nespapal. ale predvčerom som mu robila tú z ovsených vločiek, + pohánkové v. + pšenové vločky a vôbec to nechcel, pritom nikdy nemal problém. 😕 tak som mu spravila instantnú kašu na spanie s jablkami, pekne papal a keď videl že tú prvú si beriem ja a sypem na ňu práškovú papriku, tak chcel zas tú prvú 😒 😒 😒 vymýšľajú asi tie deti 😀. ani my nemáme vždy chuť na to isté 😉

mamula 1178 🙂 : my sme ráno aj večer stále na kašiach, vidím už že by rád aj niečo iné ale rožky vôbec nechce, keď už tak grahamové aj to len trošku, príp. trošku chleba- ale som už rezignovala, lebo neviem čo mu mám dať navrch...syr nechce ani tvrdý ani mäkký, horčicu zatiaľ nedávam, detskú šunku nechce (aj keď raz spapal šunkovú penu), papriku rozhryzie a vypľuje 😀

ined 🙂 : a tú riedku kašu pije z fľaše? skúsila by som to s mojim expertom, mlieko tiež nechce piť.

smajlik: bielu múku kombinujem s grahamovou alebo sójovou, niekedy zas nastrúham zemiak a nechám ho rozvariť. škrob čistý nedávam.

matova
29. jan 2010

smajlik 🙂 : ešte k múke, sú všelijaké, existuje napr. aj cícerová (ale ešte ju nemám 😒 😉 ). a napadlo mi minule, že omáčku môžem zahustiť aj ryžovou kašou- čistou, čo mi zostala ešte 1 celá od prvých príkrmov (zatiaľ som neskúsila), a dalo by sa tiež kukuričnou kašou - čistou - instantnou (to sú také malé jemné vločky).....................

saska.t
29. jan 2010

smajlik - zahustujem bielou mukou v kombinacii s celozrnnou ovsennou alebo inymi 😉 alebo skrobmi kukuricny zemiakovy, podla toho co som sa docitala je to zdravsia alternativa ako muka, ale do vsetkeho sa mi nehodi tak to kombinuje...
malej je z inst. kasi od zaciatku zle su jej tazke na zaludok moze ju iba rano takze sme ich jedli asi 5x za zivot, ale domace jedla bez problemov, ale naposledy mi dala najavo ze predsa uz je "velkacka" a take babätkovske veci uz jest nebude 😀 takze uz ich nejeme

sarianah
29. jan 2010

..nas maly zatial este pekne ranajkuje.. ked si nieje isty co mu to davam, necha si dat najprv trochu na dudel, inak neotvori usta ani za svet, ked ochutna uz je to v pohode a pekne papa..na ranajky papame ovsene vlocky s ovocim zaliate bud jogurtom al. UM, chlieb s lucinou, alebo bio obyc. maslom na to tvrdy syr najradsej ma bio emental, ten je fakt dobry, nieje tam vela soli a su tam len syrarske kultury a mlieko, ziadne umeliny. Potom mu zvyknem davat na chlebik s nastruhanou uhorkou, al. rajcinou, vajickovou natierkou, al. nastruhanou mrkvu, vianocku s maslom..co mame akurat doma..
Na veceru kasu s UM osemzrnnu, ryzovu, medovu, 5zrnnu, ovocnu, celozrnnu, pohankovu, kukuricnu, do kase pridavam trochu cerstveho ovocia..co akurat mam..
Zahustujem pohankovou bio kasou, alebo celorzrnnou bio kasou, co mame🙂, je to taka mucka, ked dovarim a vypnem, nasypem do hrnca podla potreby a hotovo, je to pohodlne a zdrave..bielu muku nepouzivam vobec pre maleho..

kisska
29. jan 2010

tak my v poslednej dobe ranajkujeme chlebik s Florou a tvrdym syrom + zeleninka (paradajka, paprika, uhorka), teda Adam najprv oberie syr z chleba a potom sa natahujeme, kolko chleba este spapa so zeleninkou. Alebo jogurt (zvolensky smotanovy ovocny) s bio vlockami a amarantovymi perlickami. Vzdy podla toho, co si da aj mama. Na veceru - ak zostalo z obeda, tak to (vcera napr. pecene kura s ryzou + som si odtrpela prve pokusy s ceresnovym kompotom/svoj hruskovy nechcel - ale zvladal vypluvat kostky na 100% 😉 ), alebo acidko s rohlikom, alebo ak ma rano jogurt, tak chlebik vecer, dokonca ked som si pred tyzdnom urobila pre seba na veceru krupicovu kasu, tak mi polovicku zjedol, aj ked kase odmieta uz par tyzdnov...
Jednoducho u nas nikdy neviem, co bude jest... ale vacsinou to, co my, takze my musime jest take, aby mohol aj on 😉

shaula
31. jan 2010

Ahojky, co říkáte na kari pro 1,5 leté dítě? Chci příští týden udělat kuře na kari, tam ho bude trochu víc, tak by mě zajímal Váš názor. Kdyby ho tam bylo jen trošku, tak to neřeším, kari podle mě není nijak ostré ani alergenní koření, ale stejně nějak váhám, jestli to mám dát i klukům... Díky za názory.

smajlik
1. feb 2010

ještě dotaz - dáváte dětem jídla zalitá smetanou? mě to přijde hrozně mastné 😖 ale měli jsme takovou debatu s kamarádkou tak mě zajímá váš názor 🙂. A co krupicová kaše s kakaem?

shaula
1. feb 2010

Smajlik - ano, občas dávám. Vždyť smetana má "jen" 12 % tuku a smetanový jogurt taky dávám a ten ho má min. 10 %. Takže když je to jednou za čas, nevidím v tom problém.
Kakao zatím nedávám, přijde mi to zbytečné. Měli ho zatím jen trošku v domácí buchtě.

rymeska
1. feb 2010

Ahojky maminky, neporadili by jste mi nějaký recept na červenou čočku a kuskus pro roční dítko ??? Chtěla bych malé udělat něco dobrého z těchto surovin, ale nikdy jsem to nedělala, tak bych radši něco osvědčeného .... děkuji

zorina
1. feb 2010

rymeska: podívej se na www.maminkam.cz a tam myslím něco z červené čočky je.
Chtěla jsem se zeptat jaké čaje dáváte dětičkám já mám pořád ty dětské a nevím od kdy můžu dávat normální jako je pickwick atd. díky

shaula
1. feb 2010

Zorina - já dávám normální (zrovna Pickwick 😀 ) od cca 14 měsíců, do té doby dostávali jen čistou vodu. Dětské čaje mám asi 2 krabičky, dávám jen občas na zpestření, spíš pijeme normální čaje.

matova
1. feb 2010

shaula: ja som zatiaľ kari ešte nedávala, teraz neviem presne aké má zloženie??? tušim je tam rasca-to je ok, kurkuma-tá je úplne v pohode- dokonca sa odporúča pri žlčníkových problémoch (tú používam často-pekne sfarbí do žlta ryžu 🙂 ), potom je tam červená mletá paprika- tá už je ťažšia- ja som už skúsila čistú papriku trošku. a neviem, je tam aj čierne korenie - pepř? hádam trošku neuškodí,netuším...

zorina: dospelácke čaje- teda čierne by deti nemali piť ale pri hnačkách niektorí pediatri odporúčajú 😅 , pri tých ovocných je to hádam ok.
roibos nemá teín - kofeín - ten by sa dal alebo zelené čaje. My máme doma kopec druhov, škoda len že môj malý nechce nič piť 😖

shaula
1. feb 2010

matova - díky za názor.

Ještě k těm čajům - nenapsala jsem, že dávám jen ovocné 🙂 Jak píše Matova, černé čaje by se dětem opravdu neměly dávat pravidelně, a mám pocit, že jsem četla, že by se to nemělo moc přehánět ani se zelenými a bylinkovými. Rooibos už jsem slyšela, že je prý pro děti vhodný, nicméně mě připadá příliš silný a aromatický, takže nedávám.

matova
1. feb 2010

ined 😀 : a z akej fľaše? s cumlikom alebo? 😉 dik

maria11
1. feb 2010

shaula - Pickwick ma vsetky ovocne caje robene ako ochuteny cierny caj, ten by som asi nedavala, skor Teekanne, Milford alebo nieco podobne kvalitne... Ale je to na Tebe 😉
My pijeme Hippkovy granulovany, takze sa tiez velmi nemame cim chvalit 😅 , ale ked mam urobeny akykolvek iny "dospelacky", sape sa mi po hrnceku, takze mozno vyskusam aj jej do flase urobit takyto. Ovocny caj s nazvom detsky zasadne ignoruje...
Z hrnceka by sa asi napila najradsej, ale to by sme museli prezliekat tak 15-krat denne 😀 Takze zatial ma na flasi trojdierkovy naustok bez tesnenia, takze to tecie same, nemusi tahat, ale musi poctivo hltat 🙂

moda08
1. feb 2010

maria11 - nesouhlasím s tím, že Pickwick má všechny ovocné čaje vyrobené jako ochucený černý čaj,mám doma spoustu druhů čaje (i Pickwick) a je to opravdu pouze ovocný čaj. Je pravda, že má i černé čaje s ovocem,ale i normálně ovocné.
Já dávám dětský čaj, ale když Daneček chce,dám mu ochutnat i ten normální (svůj).

berunka
1. feb 2010

holky a davate nektera k snidani zatim jen UM?my vstavame okolo seste,to dostane mlicko a pak si da se mnou kolem pul 8 az 8 jete treba rohlik s Lucinou.

moda08
1. feb 2010

berunka - já taky dávám hned po probuzení UM a pak si dá se mnou snídani kousek rohlíku nebo vánočku...a pak má svačinku kolem 10h

shaula
1. feb 2010

Maria11 - mám doma momentálně 3 druhy ovocných Pickwicků a všechny jsou z ovoce, žádný černý čaj 😉 A podle čeho by měl např. Teekanne být kvalitnější než Pickwick? 😕

leonik
2. feb 2010

beru: my to máme taky tak 🙂 Ráno po probuzení mlíko, pak kousek pečiva a dopoledne ještě ovoce, nebo přesnídávka 🙂

leonik
2. feb 2010

Ještě se bavíte o čajích-já dávám zatím granulovaný čajíky od Hami, ale udělám mu to jen slaboučký, aby to mělo aspoň trochu ochucený, vodu nechce 😖 Párkrát jsem mu udělala dětskej sáčkovej od megafytu a přidala trochu glukopuru. Akorát pořád bojujeme s hrníčkem, nechce z něj pít, tak je pořád na flašce 😖

Ty ovocný čaje Pickwick bych řekla, že jsou to samý jako teekanne, my je pijeme doma 🙂 Taky nevím, v čem by Teekanne měly být lepší 😨

berunka
2. feb 2010

my davame k piti napoj od Sunarku,neni tam cukr.zatim mame vyzkouseny malinovy a ten nam jede.ted kdyz mela horecky a prujmy tak jsem ji koupitla i od Hippu ty stavicky abych do ni dostala co nejvic tekutin.mely jsme narizeno min. 1,25l a stejne jsme to nedaly:(

mamutka
2. feb 2010

trochu vam sem skocim, ako riesite caje, tak aj zelene, aj roibos a pod. by sa detom mohli dat v pohode ale nie prvy nalev. prvy vypijem ja a malemu kludne vrecko zaliate druhy, treti krat...ak by to ovsem chcem ten moj chce len vodovodku.

pitryska
2. feb 2010

berunka, ja davam po probuzeni taky UM, ale maly vstava az okolo pul 8, takze mu hned pridam i cornflakes rozmocene v mensi davce UM, takze mleka ma po ranu dost, problem je, ze uz do nej pak nedostanu svacinu, treba ovoce, protoze je najedeny dost a nema zajem, tak dopo svacu vynechavam, coz me trochu stve 😠 , ma az obed ve 12

blandik
2. feb 2010

My dáváme fenyklový čaj - klidně nechám vyluhovat přímo semínka. Pak roibos - dětský čaj od apotheky a do vody dávám trošku hippu - jablečno hroznová š'táva.

Dávám UM ráno a večer - tedy jako první a poslední jídlo. Ráno hnedka vypije mlíko, pak se jdem mýt, obléct..a pak má snídani. Večer má zase večeři cca kolem 17-17:30 a mlíko má kolem šesté. A pak jde rovnou spát.

Jinak moc dobré jsou batáty - bu'd samotné nebo s banánem, jablkem, mrkví..chutnají něco mezi mrkví a bramborou. A taky avokádo na chleba, do rýže...

mamula1178
2. feb 2010

Holky kolik vypije váš prcek tekutin za den?

blandik
2. feb 2010

Moc ne - 0,5l mlíka a pak když vypije 2-3 decky čaje, vody, tak to je úspěch, ale většinou je to do těch dvou deci, tak 0,7-0,8 litru a má 15M.

tynushqa
2. feb 2010

Ahojte,
tak my pijeme sackove detske caje, najlepsie od lerosu alebo z DMky no musim tam malej dat lyzicku hroznoveho cukru inak by mi nevypila, ale minule ma prekvapila a vypila mi aj cistu vodu 😵
A na veceru jeme uz normalne jedlo napr co zostane z obeda, alebo nieco jej rychle navarim. Kasu totalne odmieta, hocijaku. Ci tie instantne alebo normalne doma robene.
Mliecko rano pijeme ked sa prebalime a oblecieme do domaceho 🙂 a vecer hned pred spanim.
Moja mala zboznuje kel, len nedavno som jej ho skusila dat, najskor ako hustu polievku a potom ako taku omacku z ruzickoveho kelu. Nevedela sa dojest.

Blandik ako to robis ze ti maly chodi spavat uz o 18????? moju malu skor ako o 21 neuspim a trva to uz mesiac ...

Este k tomu cukru, ani my velmi necukrime, cukor povazujem za biely jed. Pouzivame hroznovy a trstinovy a domaci med /ktory malej nedavame/. Sladkosti malej nedavam, ani jej nechutia, radsej si da nejaky banan alebo jablcko alebo kukuricne chrumky. Raz ma sesternica nahuckala ze jej mam dat Brumika, ale ona ho hned vyplula a pozerala na mna ze "to co mi davas?!" 😀

Ja sa chcem este opytat ake maso davate deturencom? ja zatial hydinove a ryby, davala som aj telacie ale to mi hrozne smrdi 😕 to som jej dala tak 1 do mesiaca. A este stale dodrzujete pravidlo 5x maso 1x zltok to tyzdna?

A este niekto sa tu pytal na tu cervenu sosovicu. Tak ja to robim ako taku hustu polievku. Dam varit kuracie masko so semiakmy a mrkvou a potom ked je mrkva makka tak pridam cervenu sosovicu,ta sa rychlo rozvari a je hotovo 😉

blandik
2. feb 2010

Tynushqa, malého dáváme spát kolem 18-18:30 už od mala (asi od 2-3 měsíců), takže je zvyklý. Ráno vstává kolem sedmé. Přes den pak spí cca 1,5 - 2,5 hodiny. Má 15M. Ale v létě vztával ráno dříve, už kolem šesté.

Maso dávám hlavně krůtí, občas králíka. Ryby ani telecí ne. A prosím tě, tu červenou čočku dáváš tu loupanou? Taky se ji chystám dát. A jaké už dáváš koření? Já zatím jen kmín (rascu) a majoránku. Taky hodně vařím maso s nějakou zeleninou, to mu nejvíc chutná. Kapustu má taky moc rád, pak mrkev, brokolici. Kaše moc nemusí, takže je moc nedávám. Dávám hodně vločky s jablíčkem uvařené, pak avokádo s chlebem, banán s chlebem, batáty s banánem..Malý nejí mlíko - měl ekzém, tak raději ještě čekám, takže vymýšlet mu menu je docela nelehké.