Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

lenka1smejka
30. nov 2010

@hexi Ahojky my mame 20 mesiacov a mala je taky vseliaky jedlik-raz je dobre raz zle.Ranajky su u nas mlieko a za hodku ovocie rozok s necim mi nechce.Obed toho zje velmi vela ale pomixovany inak mi revavala a nechcela nic jest.Olovrant ma ´jogurt ale velmi ho nechce niekedy ho ani nezje,potom vseliake somariny ako chypsy,kinder cokoladku,chrumky 😀 no a veceru tu zje pekne ja stale jej davam tie kasicky co su v krabiciach tie instantne

zuzanakarolinka
30. nov 2010

ja zase všetko robím doma, niekedy mám síce dvojité varenie, lebo nie všetko čo varím nám dávam aj jej, ale raňajkovať konečne začala, že pečivo a také, lebo nás videla jesť, ale ona nechcela, potom na desiatu jogurt alebo ovocie, niekedy, ale to hlavne keď sme vonku tak také chrumky, to nie sú síce chrumky také žlté dlhé, bývajú aj solené aj nesolené, tak to trochu popapá, alebo paličku no a keď ideme do obchodu tak sójový rožtek ten musí byť, obed polievka a druhé, niekedy síce nie ako dnes, a dúfam, že keď sa vyspí to zje, potom dostane buď jogurt alebo má rada makovičku, alebo lupačku s maslom a lekvárom, ale lekvár iba tak postrašené potom dačo chrumká do večera a na noc mlieko tak 210, niekedy ani toľko, záleží koľko sa nažgala dovtedy 😀

lily1983
30. nov 2010

Ahojte. no u nas to je rôznorodé, hlavne teraz ked sa tlačia trojky 😒 ale na raňajky davam mliečko a dala som raz aj caro, len neviem, či to je vhodné dávať každé ráno. potom jednohubky z rohlika natrete maslom, alebo nátierkovým maslom, s paprikou a rajčinou, šunka..niekedy má kvalitný kurací párok..málokedy, aby si moc nezvykala 😀
a potom pred spaním polievočka, po spaní druhé (už neviem, čo variť,ale naozaj) 😝
po obede jablko, alebo banán, alebo iné ovocie, či palacinky, alebo čo ma napadne..niekedy keks,a chrumky kukuričné,alebo zemiakové tyčinky..večer buď puding, krupicová kaša, kakao, kedy ako...striedam..ale kakao už veľmi málo.. niekedy aj na večeru má polievku, alebo rožok a šunku. čo chce..
poradte, čo ste mali na obed pre drobcov? 🙂

lenka1smejka
30. nov 2010

@lily1983 a vy co jete na obed?Ved daj mu vzdy to co mate vy na obed

lily1983
30. nov 2010

no to by som rada, ale je vyberavá v tomto..ona napr.ani zemiak nemá vôbec rada, ju napína..ked mame domácu pizzu tak ako dnes napr. alebo rezen a zemiaky, tak nehrozí..ja jej vysmažené maso ešte nedávam..ked je roštenka, tak ok, alebo na zelenine, alebo tak...tak to je vpohode..ale keby to aspon chcela, nie vždy to chce..je proste vyberavá asi..ale napadlo ma, že keby som jej urobila placku s maskom, čo ja viem.. 😖 ☹

lenka1smejka
30. nov 2010

@lily1983 tu vyberavost poznam🙂 moja zase zemiak miluje ale neznasa ryzu 😀 Napriklad moja ma rada spanielskeho vtacika,alebo kura,ja davam zemaky ale ved aj ryza moze byt a jablcko uvarene vsetko spolu vo vode

kri
30. nov 2010

Ahojky, tak my máme 13 měsíců a celkem to s jídlem jde. Ráno máme sunar, pak ke sváče většinou přesnídávku nebo ovoce, někdy si dá i chlebík s máslem nebo sýrem či šunkou, miluje chleba ve vajíčku a suchou topinku. 😝 K obědu papá většinou jen trochu upravené jídlo stejné jako máme my, tedy nesolené a míň kořeněné a nebo udělám něco rychlého. Naštěstí mi Štofin jí skoro všechno a nevadí mu ani kousky. Hodně má rád brambory a do toho zeleninka (třeba jen mrkev a nebo směs hrášek, kukuřice, mrkev, ale i třeba brokolice, květák, cuketa), kousek másla a je to. Někdy tam dám ještě nakrájenou šunku nebo kuřecí masíčko. 😉 A to jde vlastně dělat i s těstovinama, rýží, kuskusem... Dokonce miluje těstoviny se špenátem a vajíčkem, jen mám pak celou židličku zelenou. 😀 Ke sváče pak máme jogurt nebo ovoce nebo přesnídávku a k véče kašičku, polívku nebo jen chlebík s něčím a naposledy mi uloupil a snědl celý kuřecí párek. 🙂 A pak před spaním ještě mlíčko. Ale taky je to jak kdy, někdy nic nechce a cpal by se jen piškotama a kukuřičnýma křupinkama, tyčinkama a podobně. 😝

vcielka81
1. dec 2010

Ahojte maminky,

mám 11. mesačného syna a chcela by som sa opýtať, či niekto dávate svojim ratolestiam na raňajky aj nejaké cereálie / typu Corn flakesy/ s mliekom. Totižto môj malý okrem tmavého alebo grahamového rožka s maslom nechce nič iného, žiadnu Lučinu, Bambino a pod. samozrejme to zavŕši UM.

jasminet
1. dec 2010

@vcielka81 corn flakesy nedavaj vobec, to s cerealiou nema vobec nic spolocne, je to len cukor, sladidla, umele prichute... a o bambine ani nehovorim... ved staci, ze ma maslo, nemusi mat na tom rozku silou mocou ziadnu natierku

vcielka81
1. dec 2010

A ak by som malému chcela uvariť cestovinky so syrom, tak aký syr aby sa mu to tam roztopilo. Sestrine malé to zbožňovali. A ko ste zavádzali tvaroh. Viem, že to má byť opatrne.

jasminet
1. dec 2010

@vcielka81 ja malej struham klasicky eidam na cestoviny, alebo ku chlebu. ale musi ho mat zvlast, nie priamo na chlebe.
a tvaroh som dala najskor do zemlovky, do jogurtu , do natierky takej klasickej tvarohovej pre nas a mala si z nej trochu dala...

kaja73
1. dec 2010

@vcielka81 Ja zvyknem na chlebik robit zeleninove natierky- napr.brokolicovu,cukinovu.len uvarim zeleninku a vymixujem s vetom.My maslo nemožeme,maly je alergik na KM.Alebo najemno nasekam ladovy salat a dam na vetovy chlebik.Inak vraj sa ma začat s obyčajnym rožkom,nie celozrnnym,či grahamovym.Dieta to vraj ešte nevie stravit.Inak suhlasim s jasminet.V obchodoch je okrem toho celkom slušny vyber obilnych nesladenych kaši,myslim tie nemliečne.Tie su fajn a možeš ich zarabat do UM napr-psenova,ovsena ,či viacobilne.Ja uprednostnujem značku Alnature,dostat ju v DM ku.Maju fakt kvalitne kaše,čiste obilne bez cukru a mlieka.

vcielka81
1. dec 2010

my sme začínali grahamovými rožtekmi, potom špaldovými buchtičkami a potom celozrnné pečivko. To si všetko pekne baští s obyčajným maslom. Z tých celozrnných rožkov / doporučil ich aj môj švagor, ktorý je pediater/ vyberám tie väčšie zrniečka. Je to pracné, ale keď vidím ako to malý baští 🙂

jasminet
1. dec 2010

@vcielka81 inak, nam lekarka tiez odporucala zacat bielym pecivom a chlebom...

vcielka81
1. dec 2010

Ja nehovorím, že mu nedávam vôbec biele pečivo. Dávam, ale max. 2- 3 za týždeň. A aký eidam ste začali dávať, či to bol 30 alebo 40%?!

sussanah
1. dec 2010

@vcielka81 my davame syry 40-45% (eidam, madeland, gouda apod), jine ani nekupujeme.

rainee
2. dec 2010

baby odkedy mozem davat ovocny jogurt?
co si vsimam deticky vam po roku papaju viac-menej co vy (samozrejme nekorenene, nesolene, neudene a pod.), no ja neviem mne sa to zda byt skoro, mozno tym ze je mala alergicka tak som opatrnejsia.
tiez neviem co s tym pitim, nechce nic ine okrem mlieka, uz som skusala vselijako oklamat na caj/vodu a davat to aj z roznych flias a poharikov ale nefunguje to, myslim ze uz by mohla konecne zacat pit normalne ☹
tiez sa chcem spytat ci uz v roku snazite ucit deticky papat samostatne lyzickou a pit z poharika nie flase.
diky za odpovede.

sussanah
2. dec 2010

@rainee zkousime doma mu davat pit z hrnku, kazdy den ho necham alepson trosku napit, bavi ho to, ale spis nez v puse je vsechno na tricku 😖 Lzickou uz ji tak, ze mu vedu ruku (loket) pri nabirani, do pusy se uz trefi sam, ale musi mit neco hustejsiho, co se mu nevylije ze lzicky, i kdyz uz zhruba vi, ze ji nema moc naklanet. Ale obcas kdyz se strefuje do pusy ji nakloni na bok a pak se divi, ze tam nic neni 😀 Slazeny jogurt nedavam vubec, nejime ho ani my (mam k nim sve vyhrady), sem tam ho ochutim domaci marmeladou nebo ovocem. Ale myslim, ze bys klidne dat uz mohla, jeslti chces. Mleko pije UM? Kdyz tak bych ho zkusila vice naredit, at ma alespon vice tekutin.

nikak23
2. dec 2010

ahojte, nas maly ma 13,5 mesiaca a zacal bojkotovat jedlo. doteraz bol pekny jedak, vsetko pekne spapal, ale posledne dni je to katastrofa, Mliecko vypije, zo vsetkeho ochutna lyzicku, dve a koniec. Dokonca ani jeho oblubene jedla nechce, neviem co s nim..pit, pije pekne, cajik aj dzusiky, ale s tym jedlom fakt bojujeme. Bol sice chory aj mu rastu zubky, ale je normalne aby nejedol skoro nic? dakujem za tipy a rady.

sussanah
2. dec 2010

@nikak23 co vim z vypraveni moji mamky, tak u nas to taky tak bylo, nekdy po roku byl proste chvili sprajc a ani lzicka, max 2-3kousky chleba za cely den. Ja bych asi pockala tak tyden, pokud by samozrejme pil, to je hooodne dulezite. Hlavne bych nenutila, precejen v tomhle veku uz ma vlastni hlavu. Treba prozatim vynechej svaciny, nech to proste na nem, jeslti si nerekne sam a jidlo nabizej ty az tak s odstupem 4-5h. Naaranzuj nekde na talirek jeho oblibene jidlo, co si muze vzit do ruky (jablko, chleba s necim, piskot) a nechej to v jeho dosahu, jen mu to ukaz, ze to tam davas a dal nic. Pokud by se to po tydnu nezlepsilo, resila bych to s dr. A neboj, muj byl ted nemocny a 4 dny nejedl vubec nic, jen se kojil a ani nic neshodil, tak se neboj, ze by to nejak nezvladl. Hlavne kdyz pije, pokud by prestal pit, tak se to musi resit okamzite.

kocicinka
3. dec 2010

Jonáš bude mít rok a půl a je na tom s jídlem hooodně mizerně,dostat do něj oběd mi stojí nadlidské úsilí a snídaně a svačiny nechce vůbec. A to byl do toho roka a čtvrt jedlík. Je možné, že za to mohou zoubky, klubou se mu řezáky a zubařka říkala, že ten stav může trvat i měsíc.

caterine
3. dec 2010

Ahojte baby neviete mi poradit či už možne papat konzervu z tuniaka vo vlastnej štave, dakujem

lenka1smejka
3. dec 2010

@caterine my sme z takeho tunaka robili pomazanku a nic jej nebolo

vcielka81
3. dec 2010

@rainee My máme 11 mesiacov a učiť papať lyžičkou som ho začala skoro po prvom roku. Sám začal chytať lyžičku s ktorou som ho kŕmila, tak som ju podala. Je to skúška trpezlivosti, ale koniec- koncov som zistila, že mi zje viac. začala som dávať na tanierik trochu viac stravy, pretože niečo papá aj ručičkami a niečo končí aj okolo na zemi a pod. 🙂 jednoducho ho to baví / vidno to na ňom/ a ten neporiadok a jedlo okolo- to raz skončí. Učíme piť aj z pohárika, je síce celý mokrý, ale tiež ho to baví. my pijeme len čistú vodu, dokonca už ani neprevárame a čaje a džúsiky odmieta

pani_haf
4. dec 2010

@nikak23 přesně náš případ, rostou mu zuby, jediné co chce...je prso, to ano,a el oběd, ovoce azbytek, dvě lžičky a konec! Všichni mi radili vydržet, kojit na žízeň a čekat 🙂

nikak23
5. dec 2010

@pani_haf no diky🙂 ale dneska sa nam to trochu polepsilo, vianocka, cajik a trochu jogurtu. Ale co ma hneva je, ze chudne☹ ale nevyzera hladny, ved to by si inak pytal, nie?diky za odpoved.

nikak23
5. dec 2010

@sussanah no ja to vsetko pripisujem tym zubkom a chorobe. lekarka mu robila odbery a vsetko ok, tak pokial nie je nejaky malatny alebo mu je zle, tak to nebudeme riesit. Ale vraj aj moje netere takto papali a teraz im nic nie je🙂 diky za odpoved.

pani_haf
5. dec 2010

@nikak23 bohužel, tak snad večer zvládne kaši jako ten můj, ta je hodně výživná, případně mi ji dej i na oběd, tak to taky někdy maminky dělají...já už o tom taky uvažovala 🙂

rainee
6. dec 2010

baby co mate dieticky v jaslickach ako je to tam so stravou? hlavne ma zaujima aj pitie UM. lebo si nemyslim ze sa vychovavatelky tam budu zaoberat s kazdym dietatom ci vsetko zje, resp. kazdemu namiesavat ine mlieko, neviem si predstavit ako to funguje.

rainee
6. dec 2010

@vcielka81 myslis po pol roku? lebo nemozete mat 11 mesiacov a ucit sa krmit po roku 😀 alebo sme sa nespravne pochopili...