Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

kaleilah
8. feb 2010

sari rozmačkávám do něj banány, nebo udělám puding a zašlehám ho s tvarohem a máme domácího pribiňáka 😉

manika77
8. feb 2010

gartneroval ja som robila sosovicovu polievku normalnu po roku a chuti mu velmi 😉

saska.t
8. feb 2010

gartneroval - po roku kludne davaj a ak nemate problem s prdikmi tak vsetko ok, staci vyliat vodu v ktorej si ju mala namocenu a varit v cistej vode a je to ok 😀

matova
8. feb 2010

Ahojte, tu je tá tabuľka, je k tomu ešte viac textu, ale aj tohto tu je dosť 😖. človek aby s tabuľkami lietal po obchode??? 🙄.

Následující tabulka vyjmenovává chemické látky bezesporu rakovinotvorné, ale používané:
jsou přidávány do potravin, které denně jíme.

Označení Název látky Škody Obsažena
E 153 E 153 Rakovina - v USA zakázána Alkohlické nápoje, pudinky, bonbóny, žvýkačky, cukrářské výrobky, pomazánkové krémy, sýry, kandované ovoce, zmrzliny, margaríny, sirupy z višní, třešní jahod a švestek, sladkosti, nugát, marcipán, kaviár

E 239 Esametylén, tetramin - derivát benzenu Rakovina Sýry
E 250 Natrium-Nitrit Rakovina, ničí červené krvinky Konzervované a prepravované maso, vařené a syrové uzenářské výrobky
E 251 Natrium-Nitrát Rakovina Jako E 250
E 249 Kalium-Nitrit Rakovina Jako E 250
E 252 Kalium-Nitrát Rakovina Jako E 250
E 123 Amarant Rakovina, alergie Alkoholické nápoje, pudinky, bonbóny, náhrady kaviáru, sladkosti, žvýkačky, ořechové krémy, kandované ovoc, zmrzlina, margaríny, jahody, švestky, mořské ovoce, nugát, marcipán, ovocné sirupy
E 142 BS (zelené zářivé barvivo) Rakovina, alergie Jako E 123
E 210 Kyselina benzoová Rakovina, alergie Alkoholické nápoje, ovocné šťávy, kaviáry a náhrady kaviáru,
E 211 Natrium-benzoát Rakovina, alergie Jako E 210
E 212 Kalium-benzoát Rakovina, alergie Jako E 210
E 212 Kalium-benzoát Rakovina, alergie Jako E 210
E 213 Kalcium-benzoát Rakovina, alergie Jako E 210
E 214 Ethyl-p-hydroxy-benzoát Rakovina, alergie Majonézy, kaviár a náhrady kaviáru
E 215 Ethylesterová sůl Rakovina, alergie Jako E 214
E 216 Propylen-pHydroxy-Benzoát Rakovina, alergie Jako E 214
E 217 Propylenesterová sůl Rakovina, alergie Jako E 214
E 218 Metylester Rakovina Jako E 104 (viz. v čláku)
E 131 Patentní modř Rakovina K barvení a dekoraci povlaků sýrů, bonbónů, vaječných skořápek, žvýkaček, zmrzliny, kaviáru, alkoholických nápojů, likérů, sirupů, atd.

Je na místě upozornit speciálně na konzervany E 230, E 231, E 232, E 233 (deriváty phenolu a benzolu) aplikované na citrusové ovoce k zabránění zkažení: tyto konzervany pronikají dále do ovoce a nelze je nijak odstranit. Jsou pozdezřelé z možnosti vyvolat nemoci jater a ledvin - tyto látky se nepoužívají jen na ošetřování citrusů, ale také do ovocných šťav a džemů.

Mezi antioxidanty se všeobecně používá jako aditivum látka na bází takzvané "kyseliny askorbové", která připomíná přírodní vitamín C. Jedná se však jen o syntetický chemický produkt přidávaný do másla, piva, sirupů, hluboce zmraženého zboží, mléčného prášku, ovocných konzerv - skrývá v sobě riziko otravy. Její označení jsou E 300, E 301, E 302, E 303, E 304.

vikula
9. feb 2010

Ahojky maminky,

tak už náme rok za sebou a chtěla bych vás poprosit zda mi nepísnete nějaké šikovné,rychlé receptíky co vaše ratolesti jedí nejraději.Vím,že mohou skoro všechno,ale zajíma mě taky zda mohu dát celé vajíčko-uvařit už z kravského mléka třeba bramborovou kaši a co dáváte pít dětičkám.Mohu uvařit normální čají-ovocný??

Neumím vůbec vařit polévky jako je brokolicová,květáková,čočková atd.🙂

Děkuji za rady

hancas
9. feb 2010

vikuli....br.kaší určo třea s vajíčkem smaženým,šunkou...dětem moc chutná
kr.mlíko mi nechcou ani převaření prostě bojkotují
čjík ovocný dávám ale nenechávám to dlouho luhovat ale určo můžeš

shaula
9. feb 2010

Bramborovou kaši můžeš (KM do pokrmů se od roka přidávat může), vajíčko celé už taky (ale já osobně bych ho tedy nesmažila 😉 ). Čaj dávám taky normální ovocný (asi do 15 měsíců pili jen čistou vodu, na zimu dávám čaj).
Brokolicová nebo květáková polévka je jednoduchá - na trošce olivového oleje podusím cibulku, přidám květák nebo brokolici, ochutím Solčankou (to je něco jako vegeta, ale bez glutamátu a s mořskou solí), případně přidám Natur bujón (taky bez glutamátu a konzervantů) a povařím 😉 Nezahušťuju.
Dobrá je i polévka ze směsi jakékoli zeleniny, udělaná podobně a s přídavkem pohanky 😉

chiwule
9. feb 2010

ahojda, já brokolicovou vařím tak, že dám vařit trochu brambor a brokolici, ochutím Natur bujonem nebo jedním bio bez konzervantů co tu mám, pak rozmixuju a je to. Občas přidám trochu netučné smetany (12%), ale není třeba. Brambory udělají potřebné zahuštění samy o sobě. A není třeba smažit cibuli 😉 Květákovou vařím stejně, jen místo brokolice květák. Lze obě polévky chuťově obměnit přidáním a rozpuštěním jedné dní střekostky lučiny, získá pak jemnou krémovou chuť.
Malá si v poslední době oblíbila polévku s ovesnýmy vločkami - na trošce tuku /rama tekutá nebo máslo/ mírně osmahnu ovesné vločky se zeleninou nebo jinou dle chuti dítěte a jeho preferencí (naší zatím nechutná hrášek a kukuřice 🙂 ), zaleju vodou, trochu dochutím (sůl, bujon apod) a přidám brambor. Než se brambory uvaří, vše ostatní je taky měkké. Vločky zajistí zahuštění polévky, stejně jako bramboyr, kterých taky pár rozmačkám v polévce. Není třeba přidávat nic jiného kromě petrželky. 😵 Polévka je velice vydatná.
Základ lze obměnit přidáním droždí - rozpustit na tuku než se zaleje polévka vodou, moc krásně pak polévka voní a je v ní spousta vitamínů, nebo lze přidat občas rozšlehané vejce.
Čočkovku jsem uvařila jednou, ale za a) malá jí zatím odmítá b) měla poté takové prdíky, že jsem to zatím vzdala i já 😎

vikula
10. feb 2010

Děkuji holky za receptíky-dnes uvařím brokolicovou.A kolik vám tak děti snědí-já mám pocit,že mi malej u jíla blbne a pak už nemá čas.A ještě se zeptám kdy začali dětičky papat sami.Teda opravdu papat.Já dám malému do mističky něco(zeleninu,sýr,ovoce)a místo toho to jen mačká a matlá.

kaleilah
10. feb 2010

viki td za poslední měsíc se už daniel snaží papat sám. třeba tvaroh s banánem a hustější jídla jí sám, sice to má všude, ale snaží se 😎 a když má něco s bramborama tak to jí rukama 😀 😀

shaula
10. feb 2010

Chiwule - cibule není třeba, ale s ní je to lepší 😉

Vikula - zatím stále krmím a ještě dlouho budu. Sami jedí jen kousky - nakrájená jablka, hroznové víno, kousky chleba, křupky apod. Zbytek (kaše, jogurty, obědy) krmím.

matova
10. feb 2010

ahojte,
neviete niekto odkedy môžu deti piť neprevarenú vodu??? ja dojčenské vody nekupujem, dávam z vodovodu, prevarím, vychladím.

shaula
10. feb 2010

Matova, i na to je tu diskuze. Já dávám cca od roka.

zzuzca
10. feb 2010

ahoj holky.

zaujimalo by ma preco sa kojencom odporuca zohrievat prikrmy vo vodnej lazni? je to kvoli uchovaniu vitaminov? alebo kvoli rovnomernemu prehriatiu? sym ma uz vyse roka a uz by som mu to najradsej zohriala normalne v kastroli na sporaku 🙂 teda uz to v poslednej dobe tak robim, tak dufam ze nerobim nejaku chybu....diky za odpoved

jankapiknova
10. feb 2010

ja tak robim uz dlho dlho, ta vodna lazen je asi aj kvoli rovnomernemu ohriatiu,ja ohrievam normalne. 😉 😉

shaula
10. feb 2010

Zzuzca - neřeš to a ohřívej, jak je ti libo. Kdybych měla ohřívat ve vodní lázni, tak se kluci asi nikdy nedočkají 😀 Od začátku ohřívám v mikrovlnce, kdo je jejím odpůrcem, ať klidně ohřívá v kastrůlku, nic tím nepokazí.

zzuzca
10. feb 2010

shaula - my mikrovlnku nemame 🙂 nie z dovodu ze by sme nechceli, ale proste ju neni kam dat 😀 a zvykla som si aj bez nej. takze ked bol maly maly ohrievala som v tej lazni, ale tiez mi to prislo desne zdlhave 😅 ale aj tak by ma zaujimal ten dovod, ono sa toho potom clovek lepsie drzi (myslim u dalsieho mimi) ked vie preco je to tak 🙂

shaula
10. feb 2010

Podle mě jednoznačně kvůli rovnoměrnosti prohřátí - ona totiž mikrovlnka neohřívá rovnoměrně, nicméně to stačí vyřešit prostým promícháním 😉 Takže bych na tvém míst šla určo bez problémů do kastrůlku.

jankapiknova
10. feb 2010

inak tu mikrovlnku pouzivam aj ja casto,tiez by sem tam asi maly umrel hladom keby caka na vodnu lazen 😀 a hlavne v noci,lebo stale vnoci papava 😠

matova
10. feb 2010

shaula 😉 , dik za odpoveď, a kde je tá diskusia??, ty si čítala? ak áno, napíšeš mi prosím zhruba vv jednej vete aké ú názory? Ďakujem 😉
ja dávam stále prevarenú, alepopravde pri čistení zubov malý chce vodu z ruky tak ako si ju dávam ja keď idem vypláchnuť. on ju však vypije 😀

zzuzca 😉 : ja ohrievam tiež už dávno normálne v hrnci.

shaula
10. feb 2010

A abych upřesnila svůj dřívější příspěvek - zpočátku jsme dokrmovali UM, takže cca do 3 měsíců dostávali kojeneckou převařovanou, od 3 měsíců do roka kojeneckou nepřevařovanou a od roka kohoutkovou nepřevařovanou.

matova
10. feb 2010

shaula: kohoutková nepřevarovaná😀 😀 😀
a ďakujem 😉 idem si to kuknúť

jankapiknova
10. feb 2010

Ja robim UM s kohoutkovej prevarenej 😉

gartneroval
11. feb 2010

Ahojky dokdy si myslíte, že je normální dávat večer kaše, dávám Nutrilon kaše a střídám s polévkama, do kdy jste dávali vy?

mirocka2000
11. feb 2010

Vy kedy davate detom polievku na večeru?davate este potom aj mliečko?a nejaký receptik na polievocku🙂my mame furt zeleninovu...striedam mu zeleninku ale furt ta ista chut🙂ale chuti mu...len aby sa neprejedol🙂ale aj napriek tomu že mame rok Mliečko vyhrava:-!už som sa s tým akosi nechtiac zmierila ☹

lalus
11. feb 2010

Ahojte, tak pridám skúsenosti 😅
voda: my pijeme vodovodnú neprevarenú od 13 m a UM robím z tej istej prevarenej: myslím, že dosť záleží aj na kvalite vody v tej ktorej lokalite. Ja by som si to niekde zistila, či je tam fakt nezávadná aj pre malé deti, či nie je obdobie v roku, keď je veľa dusičnanov a pod 😉

gartneroval: ak mu kaše chutia, tak to nerieš 😀 aspoň nemusíš nič vymýšľať na večeru. Ja mu to obmieňam - kaša (už nie detské, ale také tie "zdravé" 😵 - pohánková, ryžové vločky, kukuričná krupica) / chlebík / od obeda / polievka. Jednoducho, čo máme a myslím, že to má pestrejšie. Jakubkovi je to však zatiaľ jedno, kaša každý večer by mu určite nevadila 😅

mirocka: po polievke by som ešte mliečko dala. Neviem, aké ich má husté, ale to by som sa bála, že by ho to nezasýtilo na celú noc. 😖 Večeriame 18.30 - 19.00. A mlieko potom má kedy-ako...ak ho mal na olovrant a potom ešte prekusoval ovocie, tak dostane sýtejšiu večeru a mlieko už nie. Ak mal sýtejší olovrant (jablko s ovsákmi) a na večeru niečo menšie (chlebík alebo polievku) tak dostane ešte mlieko.

vikula
11. feb 2010

Holky děkuji za rady,já také stále krmím a asi dlouho budu.Máme doma čuníka a pořád něco patlá 😉
Jinak já kaši večre nedávám,protože je moc nemusí.Ale dávám mu první večeři(chlebík,polévku....)a před spaním si dá mlíčko,ale tak 120ml víc nedá.Malej velkej jedlík není,ale vypadá jako kdyby jedl od rána do večera.Papáme tak po dvou hodkách a málo.K obídku sní tak 6 kolínek s omajdou a pár kousíčků masa.Polévku tak jednu naběračku.Půl jogurtu nebo čtvrt-půl přesnídávky☹
Vodu kupuji,ale proto,že ji jen ohřeju v mikrovlnce.Ale když nemám tak ji převařuji...
Převařujete v konvici nebo normálně na sporáku??
Ale co malej miluje jsoou kukuřičné lupínky.Ty mu dávám teď každý den na chuť
Na poslední prohlídce měl 10,38kg a 76cm 😀

lalus
11. feb 2010

vodu normálne v kanvici 😀

a aj my sa ešte krmime a dlho budeme, takže pohoda 😅

mikulka
11. feb 2010

Holky, od kolika let může jít dítě do restaurace a najíst se tam? Samozřejmě do osvědčené restaurace.
Myslíte, že ve 2 letech už by to šlo?

A ještě mám dotaz: myslíte, že hodne hustá polévka, zasytí večer stejně dobře jako kaše?'
Polévku dělám hustou, že je jako kaše. Ale mám pocit, že ho až tolik nezasytí...