Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

petka80
15. apr 2009

Zitaje, já myslím, že to máte úplně v pohodě, MM a ovoce je prostě sladké, s tím nic nenaděláš, přitom jsou zdravé a velice vhodné 😉 Můžeš třeba omezit ty piškoty, kdybys chtěla něco sladkého ubrat, ale myslím, že je to i tak v pohodě.........

zitaje
15. apr 2009

Vdaka...
digysa, kam chodis na cerstve broskyne, maliny a slivky v aprili? 😀 Alebo si to myslela podla sezony? U nas je to bieda, ja davam banan, jablko, obcas hrozno, hrusku, ine moc nie je (citrusy sme este neskusali, ocino ma alergiu), alebo v takej kvalite, ze nemam chut ani ja na to. A jahody a podobne by som este nedavala, to mi pride vsetko take hnojene. Tak ja radsej obcas nejaku tu vyzivu.

petka80
16. apr 2009

Zitaje, taky teď dávám vlastně jen jablka, hrušky, banány, občas hrozno nebo mandarinku. Občas nějakou tu přesnídávku. A myslím, že to takhle stačí..... 🙂

caira
16. apr 2009

Ahoj holky, tak nase mala ma dneska luxusni obidek,

vcera jsem vystrachala na netu recept na super kureci Kormu ( curry pro deti) ale je to tak dobre, ze bych ji to normalne sezrala 😀

opodledne hodim recept - i kdyz jsou tam ingredience, ktere asi clovek doma jen tak nema ( hlavne to koreni) ale ja ho poridila a hodi se to na jakekoliv curry, ktere ted obcas delam 🙂

eppik.m
16. apr 2009

Ahojky, dejte typ na dobrý obídek 😉 . Já vařila dnes špagety.
2 rajčata
1 malá cibule
1 lžýce oleje
1 lžýce kečupu
1 lžýce rajského protlaku
(bylinky dle chuti)
voda
sýr na posypání dle chuti

Osmahnout cibulku na oleji, přidat na kostky nakrájená rajčata zbavená slupky (stačí pár minut hodit do vroucí vody, nebo zalít vařící vodou z rych. konvice a rajské naříznout do kříže pak se slupka krásně oddělí) přidat kečup, protlak, bylinky, trošku vody a dusit až vše změkne. Omáčkou polít špagety a posypat sýrem.
Vždy vařím alespoň 2 - 3 porce, jednu slupne k obědu a další jdou do mrazáku. 😵

digysa: já vážím, (něco už vím od oka) protože Míša neví kdy má dost 😀 a četla jsem že není důležité aby dítě mělo každý den jiné jídlo, ale aby strava byla nutričně hodnotná takže nevadí když se jídla opakují ...

petka80
16. apr 2009

cairo, tak to už se těším na recept, já curry miluju!!! Tak kdyžtak přihoď i nějaký osvědčený dospělácký recept na curry. Jsem si teď konečně koupila i římský kmín, ta ať ho využiju 😀

caira
16. apr 2009

petko: ja z kury jim jen ty kremove a ne moc palive jidla, ale vystracham ti nejake curry recepty co mam ulozene v PC kvuli manzovi, ten curry miluje

takze KORMA KURE PRO DETI ( dospelaci to muzou taky- ale do nasi dospelacke verze bych pridala chilli papricky)

- ja to delala ze 2 kurecich prsou ( ale v original receptu je 4 kureci prsa- je to tam psane jako recept pro celou rodinu) - kure jsem nakrajela na kousky aby se to rychleji provarilo

takze 50g oleje ( dala jsem min)
1 cibule
4 strouzky cesneku
cca 2 cm kousek cerstveho zazvoru
2 lzice vody
2 zrka kardamonu
1 cela skorice
4 hrebicky
2 bobkove listy
1 cajova lzicka drceneho koriandru
1 lzicka drceneho kminu
1/2 plechovky kokosoveho mleka
125g bileho plnotucneho jogurtu
125g smetany ( nebo mleka- ja nemela smetanu tak jsem delala z mleka)
zelenina dle volby, ja pouzila 3 mrkve, ale co maji vase deti rady tam soupnete ( hrasek jde taky)

v mixeru udelejte "kajdu" z cibule,cesneku, zazvoru a vody
Na panev dat olej, rozpalit a pridat kardamon,bobkove listy,skorici,hrebicky,koriandr a kmin a jemne michat cca 2 minuty - pozor nespalit!
pridat tu kajdu z cibule, cesneku a zazvoru a na slabem plameni michat tak cca 6 minut, pak prihodit nakrajenou zeleninu a kure a michat nez se kure zatahne. Pridat cca 100ml vyvaru nebo vody ( ja dala trosku kureciho vyvaru) + pridat kokosove mleko. Privest k varu a pak ztlumit plamen a pozvolna varit - neprikryvat poklickou- cca 30 minut? nebo nez se kure pekne uvari a omacka se trosku nevyvari..Pak uz jen smichejte jogurt se smetanou ( nebo mlekem) a pomalu vmichejte a vypnete plamen,aby uz se to pak nevarilo.

Asi to vypada slozite, ale i takovy tele v kuchyni jako jsem ja to zvladlo bez problemu a fakt mala to dneska mela k obedu a zblajzla celou misku a delala svoje obvykle ami ami, ze ji to chutna
😀

Kdyz bych to delala pro das tak tam v zacatku hodit chilli papricky nebo susene chilli..ale tohle je fakt moc dobre a kremove 🙂

megee
16. apr 2009

holky jak dlouho můžu mít pro malého jídlo v mrazáku?

caira
16. apr 2009

megee: ted nevim, kde jsem to cetla, ale nekde se psalo, ze klidne i rok..ale co je na tom pravdy, ja treba neco mam i 3 mesice atd, vetisnou ale varim spis jen tak na mesic do zasoby, ale veci jako zelenina atd tam mam proste dokud to nespotrebuju

megee
16. apr 2009

caira díky já právě měla strach to tam nechat i ten měsíc tak ted už vím, že můžu, což mě těší 😀

caira
16. apr 2009

tak tohle jsem nasla na Googlu - je to vzdy v mesicich

ovoce a zelenina 8 - 12

drubez 6 - 9

ryby 3 - 6

syrove maso 3 - 4

upravene maso ( varene etc ) 1 - 2

petka80
16. apr 2009

cairo, díky za recepis, mám všechno kromě koriandru, tak se po něm poohlídnu. Asi to spíš udělám pro nás v té ostřejší verzi, no ještě uvidím 😉

caira
17. apr 2009

tak dneska jsem s varenim totalne selhala a sklenickovalo se ... nejak jsem nevedela co varit. az bude mala spat tak ji asi na zitra uvarim bolonskou omacku at se s tim zitra nepachtim.... 🙂

lenkazdenek
17. apr 2009

Caira, já mám po ruce skleničku furt,buď když nestíhám,nebo když to princezně nejede-jako dneska maso se zeleninou a rýží 😒 takže nakonec sklenička od hippou a jak jí jela,dokonce se naučila jíst sama lžičkou 🙂

caira
17. apr 2009

no u nas nejzamilovanejsi jidlo jsou spagety carbonara taky ve sklenicce, to je snad jedine, ceho mi dokaze snist 250g porci! 😅

megee
18. apr 2009

caira možeš sem prosím hodit recept na tu bolňskou omáčku moooc díky 😀

denisocka
18. apr 2009

😅 to su ake v skleničke?

ivetah
18. apr 2009

denisocka kupovany prikrm 😉 😀

ivetah
18. apr 2009

ja som robila taku bezmasovu omacku na cestovinky:
usmazit cibulu, na to postruhanu mrkvu, trosku oprazit, kym mrkva pusti stavu, zaliat paradajkovym pyre (pretlak), trosku bazalky, trosku cesnaku, pridat trochu vody a dusit do makka ... chutilo to aj tatinkovi 😀

monaberuska1
18. apr 2009

Ahojky maminky chtěa bych se vás na něco zeptat??myslíte že jsou dobré dávat dítěti míchaná vajíčka s cibulí??když má problémy se stolicí??jako ty problémy že kaká třeba jen jednou za 5 dnů???

monaberuska1
18. apr 2009

a

caira
18. apr 2009

cusky mona:

tak to nevim 😅 teda s tim kakanim jsi me docela prekvapila, u nas se kaka kazdy den, nekdy i 2x a vice 😉

To jsem nevedela, ze je normalni aby se kakalo tak malo 😅

Ja se snazim davat stravu bohatou na vlakninu aby se ji dobre "chodilo"

ivetah
18. apr 2009

mona ja by som vajicka na cibulke nedavala tak malemu dietati, podla mna je to tazke.
a mala kaka teda ozaj malo, u nas tiez tak 2-3x za den 😉

leni3
19. apr 2009

Ahojte...moc dakujem za rady.Skusili sme vypustit jedno mliecko za den a to desiatove (pred doobednym spanim) a nahradzame to fajnym olovrantom,ovocim/jogurtom,skusali sme malej davat aj mliecko namiesto vecernej kase pred spanim,ale rano sa skoro budila a hladna...skakala okolo mna kym som robila ranajky a chudatko bolo vidno ze je velmi hladna,takze sme pri vecernych kasach zostali.Najviac som sa bala ze mi nebude chciet doobedu zaspinkat bez mliecka ale nemala problem.Este raz moc dakujem 😉

caira
20. apr 2009

nazdar kocky, tak uz jsme po obede a dite snad uz spi..do ted tam delala curbes.
U nas byla k obedu opet kureci korma, mela jsem jeste jednu porci v mrazaku

Dneska ji delam ale pro manzu takze tam nahazim par chilli papricek 🙂

Pro malou budu delat jatrovou omacku do mrazaku at mam zasoby ( jak nemam rada jatra tak s nima i nerada pracuju tak to delam pri jednom a mrazim)

Jdu do sebe rychle hodit obed, mam zbytky chinese od vcera co jsme objednali- nevim proc, ale vzdycky mi to druhy den chutna vic 😀

jandalinka
21. apr 2009

Ahoj.Tak přidávám jeden tip na jídlo našich dětiček-.Malá měla včera a přidala si 2xcož jsem hleděla 😕 😅 .
Uvařila jsem rýžové nudle (jsou šiřší a tenké,my měli ty tenké nitky 😉 ),k tomu jsem uvařila zvlášť brokolici a červenou čočku.Vše po uvaření dala do zapékací misky a jelikož nám došlo vajíčko,tak jsem přidala jen půl hrníčku mléka,trochu nastrouhaného sýru,osolila,oregáno a za cca.0.5hodky vytahovala z trouby......mnam,mnam říkala malá 😝 😀
A dnes jsme měli špagetky a mleté maso a rajčátka bez šlupky na pánvičce s trochou oliv.oleje a bazalky a šup na talíř a opět 2xpřidání...... 🙂 Já jsem vypozorovala,že pokud přidám do jídla nějaké bylinky např.bazalku,provens.koření,oregáno,majoránka,tak malá hltá jako divá,poněvaž to není jen sůl a pořád sůl.... 🙂

janinininka
21. apr 2009

ahojky,

já dneska dělala už podruhé a je to dobrý i mě to chutná, kuřecí maso dušený s jablíčkama porkem a brambůrkou..

kousek kuřecího masa nakrájíme na malý kostičky, dáme vařit, pak tam šoupnu bramboru k tomu, když je to už skoro hotové dám tam na malý kostičky jablíčko a kousek porku a dusím než to změkne, dám tam bylinky- pažitku, libeček- ten krásně provoní a osolím a je to fakt dobrý, chutná to i mě 😵 😀

caira
21. apr 2009

u nas bude dneska kure s mrkvi a vecer budou bolonske spagety

vcera mela makaroni a leco a to ji teda vubec nechutnalo ( byla to sklenicka ) a pak se mi cela na prdelce osypala, takze ji v tom asi neco vadilo 😒

janda ty ryzove nudle zkusim to by nam taky mohlo chutnat, sice je budu muset nakrajet na malicke kousky, ale mala miluje testoviny a nudle atd..

jandalinka
21. apr 2009

no,já jak špagety,tak ty nudle musím po uvaření malé nakrájet také na malé kousky,poněvaž když jí dám velkou špagetu,tak jí to visí s pusinky a neví,co s tím a kňourá 😅

caira
21. apr 2009

ja spagety ani nevarim, kupuju takove ty detske testoviny a ty jsou uz na male kousky,tak se s tim nemusim pak krajet 🙂