Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

bereninka
8. okt 2009

Holky, a co ten česnek, co si o tom myslíte?

Jinak já znám caro atky spíš z těhu a při kojení, ale pokud dětem chutná, proč ne.

marky29
9. okt 2009

Ahoj holky,

Adélka jí už skoro všechno,vařím jí to co nám akorát solim minimálně,nekořenim,nedávám smažený,salámy a tučný jídla. Tavený sýry teda občas dávám,ale spíš používám máslo,lučinu a nebo tvrdy eidam. Pangasiusa už jsme zkusila malý teda chutná,doktor mi na roční prohlídce řekl,že už ryby do jídelníčku můžu přidávat. Já tedy malý vařím každý den čerstvé jídlo,akorát vyjímečně se stane ,že má jídlo od předešlého dne,ale to buĎ dopoledne dlouho trajdáme venku nebo jsem na nákupech,o skleničky mi malá nestojí. Malý jsem dělala francouzský brambory a česnek (jeden stroužek) jsem dala a v pohodě,žádný bolení bříška neměla. Taky dávám ještě stále UM a v noci se mi na něj taky budí i když večer sní kaši nebo má jídlo od oběda. Ještě s tim jídelníčkem taky jí dám občas ochutnat od nás, dost často loudí a pozná ,že máme něco jinýho,ale já myslim ,že každá máma pozná co ten její drobeček chce,já při druhém dítěti bych řekla že už nejsem tak úzkostlivá a všechno tak neřešim,synovi jsem zvlášť vařila do 2 let a nějaké ochutnávky od nás nepoznal,u dcery už to tak neprožívám,samozřejmě ,že bych jí nedala větrník,majolku nebo tak,ale když vařim např.svíčkovou tak jí klidně ochutnat dám 😀

kaleilah
9. okt 2009

bereniko, s tím česnekem mi mudra říkala že můžu začít už kolem 9.měsíce. když je vařenej tak nepálí a dá to chuť 😉 zkusila jsem ho zatím jednou do jídla, ale danýs se mi dostaldo špajzu, začal hrozně ječet a když jsem přiběhla tak chroupal čerstvej napůl oloupanej česnek 😀 a druhý den si šel pro něj znova, evidentně mu chutná,jen kdyby tak nepálil 😀

kulimka
9. okt 2009

Zkoušeli jste někdo dávat jelítkový prejt? Asi je na to ještě brzy, co? 😅

kaleilah
9. okt 2009

kuli 😀 tak to by mě teda dávat nenapadlo 😀 já maso jim jen hodně okrajově, musí to být libový nebo se v tom pitvám, manža je ze mě na nervy, a v mase se nevyznám, ale prejt je z vnitřností,ne? 😕 😅 a vnitřnosti se nedoporučujou do tří let...do mě by to teda nikdo nedostal ani teď 😅

kulimka
9. okt 2009

No projt je normálně z vepřovýho masa, vnitřnosti jsme tam nedávali 😀 , ale je tam vepřová krev 😅 já mu to stejně nedala, když jsem to viděla na talíři tak jsem si říkala jak mě to mohlo napadnout 😲 😀

kaleilah
9. okt 2009

Jo, já taky občas něco uvařim s tím že malej bude jíst s náma a pak když to vidim tak narychlo vytahuju z mrazáku polívku 😀

kaleilah
9. okt 2009

Jo holky prosím, jak se špenátem? my s MM špenát nejíme, zítra bude knedlo-zelo-špeno-vepřo-kuřo 😀 😀 😀, dětem nechci dávat zelí aby je nebolelo bříško a nevim jestli je pro ně vhodnej ten klasickej špenát, jako ten lisovanej, nebo nevim jak to napsat. do města se nedostanu a tady ve večerce jinej nemají. a ještě jak ho upravit? -vím že by se do něj mělo dávat mléko, ale vlastně ani nevím proč 😅 snad kvůli neutralizaci nějakých látek? 😕 😅 já vždy kupovala se špenátem jen skleničky 😉 Občas si připadám jak největší blbka, a to jsem zdravitní sestra a pracovala jsem na kojencích 😉 😀 😝

shaula
9. okt 2009

Kaleila - špenát se doporučuje cca do 2 let dávat skleničkový kvůli obsahu dusičnanů. Ale já osobně cca od 10 měsíců dávám normálně lisovaný mražený - lehce osmahnu cibulku (to až po roce 🙂 ), pak na to hodím ty zmražené kostičky špenátu, podliju trošičkou vody a podusím. Přidám trošičku česneku (taky až po roce). Pro děti ho dělám tak, že do něj vmíchám rýžovou krupičku od Nestlé, protože se mi ho nechce zahušťovat klasickou jíškou, takhle mi to připadá zdravější 😉 A je to. K tomu obvykle brambory a vařené vajíčko.
Nevím, jestli je nutné do špenátu dávat mléko (asi jen jako součást jíšky?), protože já ho taky nejedla, tak se doma nevařil, a teď prostě improvizuju 😀

shaula
9. okt 2009

Jo a já vepřo-knedlo-zelo dala klukům něco po 13 měsících a OK 😉 Ale bylo to z libového nešpikovaného masa (kýta), zelí jen podušené na cibulce (takže bez tuny oleje nebo špeku) a k tomu bramborový knedlík. Baštili, až se jim dělaly boule za ušima 😀 Ono zelí se může dávat cca od 9 měsíců, takže nevidím důvod, proč by to nemohli.

lenkazdenek
9. okt 2009

Tak u nás se zelí dělá jen ,že se podusí s vodou a trošku přisladí,toŤ vše 🙂

berenika39
9. okt 2009

kaleilah, ahoj, já dělám špenát čerstvej, tchýnka pěstuje, super, ale i ten mraženej dělám stějně.
cibulku na másle, trošku mouky, rozmíchám to, dám vodu, je to taková řídká kašička, se tomu říká bešamel 😀 😀 . na to dám trochu povolenej špenát z mrazáku, jen to nechám chvíli prohřát.
pak dám vajíčko do trochy mléka a naleju to tam, až to zhoustne, je to hotovka. sůl, pepř,česnek dávám až odeberu petasovi.

kaleilah
9. okt 2009

Holky díky za rady se špenátem, shaulo já zelí dávala,ale potom se mi Danýsek fakt kroutí, prostě mu nesedí, ale růžočková kapusta mu nevadí 😕 tak nechci aby ho zbytečně bolelo bříško. Já si dělám kuře tak budou mít děti taky, protože MM má nejradši bůček a kdyby mě viděl jak to preparuju a odděluju milimetry tučnýho masa, tak by mě přizabil, ale měse z toho prostě zvedá žaludek 😝 😀

kulimka
11. okt 2009

To mléko se dává do špenátu kvůli neutralizaci kyseliny šťavelové. Rozežírá zubní sklovinu. Stačí 2-3 lžíce.
Jsme se to učili v chemii 😀 😀 😀

shaula
11. okt 2009

Kulimka - aha, zase jsem chytřejší 🙂 Takže příště s mlékem.

Dnes měli kluci k obědu žraloka a moc jim chutnal 🙂 Vymazala jsem pekáček máslem, na to plátky žraloka, trochu Solčanky, bazalky, na každý kousek lupínky másla a upekla jsem to v troubě. Mňam 😵

bereninka
11. okt 2009

Shaula: a žralok je bez kostí? Nebo která ryba je bezpečná, že v ní nebude ani minikostička?

shaula
11. okt 2009

No já už měla žraloka několikrát a žádné kosti jsem v něm nikdy nenašla (když nepočítám páteř), takže předpokládám, že tam nejsou 🙂 Jinak právě asi žádná ryba není úplně bezpečná, v každé můžou být kosti ☹ Snad jen pstruh, když mu pořádně vytáhneš páteř i s žebry...

ivkan
12. okt 2009

Ahoj holky,
chtěla bych se zeptat, zda můžu svýmu prckovi dávat caro nebo meltu. My totiž nemůžeme kakao, protože má alergii, tak jsem si myslela, jestli to třeba nemůžu nahradit tím. Dělá se to do vody a obohatila bych mu snídaně. Co myslíte?

bereninka
12. okt 2009

ivkan: proč ne, i když je to náhražka kávy... Ale pokud by ti to pil, proč ne.

Holky, když dáváte snídani, rohlík, nebo tak, dáváte průběžne zapíjet? Já dám rohlík s něčím a pak máme kojení. Te´d mne zvyklala ségra, že prý je lepší, když to zapíjí průběžně. To ale nemám CO dát. A voda mi přijde zbytečná? Co myslíte vy, je nutné zapíjet?

vercak.
12. okt 2009

berenika - malej když sní třeba chlebík se sýrem nebo i oběd, tak pije vždycky až potom a to většinou čaj nebo občas džusík, mlíko mu dávám jako samostatný jídlo hned ráno a večer. Ale zase jsou i děti, které prostě musejí jídlo zapíjet. Takže podle mýho názoru, když ti malej bez problémů sní ten rohlík nebo chleba, tak bych mu dala napít až po jídle.

ivkan
12. okt 2009

Berenika: díky. Je to sice náhražka kávy, ale kofejn neobsahuje a je to i celkem zdravé.

Já to dávat průběžně zapíjet čajem a někdy mu ty kousky rohlíku či chleba máčím rovnou v čaji, aby to neměl do pusinky suchý. Sice taky kojím, ale to hned ráno po probuzení a i když pije dost, tak za hodinku má zase hlad a tak mu dávám kousek pečiva se sýrem, máslem atd. a k tomu ten čajík.

shaula
12. okt 2009

Tak já rohlík nebo chleba dávám sice k večeři, ale to je celkem jedno - zapíjíme až po jídle. Někdy sice jakoby přestávají jíst a když jim dám napít, tak pak vesele jedí dál, asi to potřebují - budou zřejmě po mě, já taky nedokážu jíst bez zapíjení. Ale řekla bych, že celé je to o zvyku, rozhodně mi přijde lepší pít až po jídle, ať se zbytečně žaludek neplní vodou místo jídlem 😉

vercak.
12. okt 2009

Zajímalo by mě, co všechno dáváte dětem na chleba??? Já dávám jen sýr, ale chtěla bych mu to trošku zpestřit. Paštiku mi vyzvracel a navíc nikdo neví, co v těch paštikách je 😝

lenkazdenek
12. okt 2009

Vevercak,já dávám šunku,žervé,lučinu,domí pomazánky,tvrdý sýr,džem,ibčas i máslo s troškou medu,jednou sme zkusily i takovou tu paštiku ze zdravé výživy,ale tu nejedla,obyč paštiku sem nedávala a určo hned tak nebudu.
Jinak u nsá to malá zapíjí buď čajem nebo sunarem

shaula
12. okt 2009

Vercak - my máme obdobně staré děti - dávám Lučinu (spíše tu obyčejnou v alobalu, ale střídám ji těmi mazacími), Almette, tvrdý plátkový sýr, dětskou šunku. Paštiku bych rozhodně ještě nedávala, je to humus, nevíš, co v tom je, navíc spousta konzervantů 😝 😝 😝 Vyzkoušela bych nějaké pomazánky, ale nemám inspiraci ☹

markeeta
12. okt 2009

shaula: ja delam napr. mrkvovou. Uvanou mrkev a vejce nastrouham na jemno, pridam maslo a lucinu. Muze se i nakrajena kysela okurka, uvareny celer ci jina korenova zelenina. Pro dospelaky a vetsi deti majolka, taveny syr. Dle chuti osolit.

shaula
12. okt 2009

Díky, zní to dobře, určo vyzkouším 😉

vercak.
12. okt 2009

Paštiku jsem zkusila jen jednou a to jsem mu ještě dávala od sebe, ne že bych mu přímo namazala celý krajíc, ale stejně i tu trochu vyzvracel. Já právě dávám Smetanito a nebo kupuju Kiri, je to i s tvarohem a docela dobrý. Jinak taky právě nemám inspiraci. Ale Lučinu zkusim taky a možná že i pomazánkový máslo, někde jsem četla, že je o hodně zdravější než normální máslo.

shaula
12. okt 2009

Tak já tavené sýry nedávám vůbec a dlouho dávat nebudu, obsahují strašně moc solí (právě to tavení se provádí tavicími solemi).
Včera jsem s hrůzou zjistila, že koupené Kiri je vlastně taky taveňák, no tak ho holt budu muset zbaštit já, i když je taky nerada 😝

vercak.
12. okt 2009

jé, tak to zkusím taky, aspoň bude mít něco nového na chlebíku 😉