Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

shaula
14. feb 2010

Mikulka, taky koupeme před večeří. Svačina někdy v 16, někdy v 17 h (podle toho, kdy obědvali). Pak koupání cca 18.15 - 18.45, pak juknem na Večerník a na zprávy, 19.30 večeře, jí cca 20 minut, zoubky a spinkat. V osm jsou v postýlce.

rimmel
14. feb 2010

shaula a to nevadi 30min vecerat pred spankom? neni to tazke na zaludok? ja tiez rozmyslam ze veceru posuniem na neskor. papame o 6 spat o 7-8

shaula
14. feb 2010

Rimmel - netváří se, že by jim to vadilo 😀

kaleilah
14. feb 2010

Já dávám danýskovi taky večeři před spaním, protože když jí dřív, tak se vzbudí v noci a volá papat 😉 a to ještě po večeři dostává flašku mlíka se kterým chodí spinkat 😉

mikulka
14. feb 2010

Mně sní polévky taky plný talíř 🙂
Ale, holky, nahlodaly jste mne, a možná to zkusím obrátit a nejprve vykoupat - až pak dát večeři. Snad ho to nebude v bříšku tlačit. 😕
ALe zase, když si představím sebe, jak jdu do vany s plným žaludkem, tak to taky nic moc, co. 😝

jankapiknova
14. feb 2010

NAs maly si da nieco asi hodinu,hodinu a pol pred kupanim a po kupani vypije flasu mlieka 😉

moda08
14. feb 2010

Tak já dávám Danečkovi asi o půl sedmé kaši plný talíř (má je moc rád), potom máme koupání tak ve čtvrt na osm a hned po koupání ještě mlíčko a jde spát 🙂

berenika39
14. feb 2010

mikulka, tak to jen zkus, týden třeba, a uvidíš, když vám to nebude vyhovovat, otočíš to zase. už to nejsou miminečka, tyhle věci už se nemusej dodržovat nějak přesně, spíš podle toho, jak to komu vyhovuje...

já si myslím, že ty mrnátka mají tohle ještě jinak než dospělí, já vím že se nemá jíst před spaním, ale to platí pro dospěláky, aby se necpali v deset a v půl jedenáctý nešli spát.. ty naši mrňousci ještě nedávno jen spali a jedli, takže spaní po jídle je pro ně přirozený a vzhledem k tomu, že jsou spát brzo večer, nemůžou mít od jídla do spaní pauzu tři hodiny 😉 😉 😉 , nevím, jen mě to takhle napadlo.

jankapiknova
15. feb 2010

bereninka suhlasim , moj maly chodi spavat uz o 18.30,stane sa ze uz aj po 18-tej spinka,tak si neviem predstavit ze by som mu naposledy dala papat okolo 4 😉

mikulka
15. feb 2010

Holky, tak jsem to včera zkusila obrátit - nejprve koupání, pak kaše, vyčisit zuby a spát.
Bylo to takové více v klidu, řekla bych. Ale vzbudil se ještě dřív, než jindy. Takže to na to asi vliv nemělo. 😉

Hele, ale ještě mi poraďte - dříve jsem čistila zuby v leže na přebalováku. Teď, když jsem to obrátila, čistila jsem zuby u umyvadla a taky myla obličej od té kaše. Malému tak myjí i ruce. Stojí vždycky u toho umyvadla na dětské židličce.
Teď to ale trvalo déle, on na té židličce furt popochízel a měla jsem co dělat, aby nespadnul.

Vy máte nějaké schůdky k umyvadlu, nebo jak to řešíte s mytím?

Ta židlička hrozně klouže. 😅

shaula
15. feb 2010

Já jsem schůdky ještě nesehnala, takže čistím zuby a myju tak, že jednu nohu si opřu o vanu a dítě si na nohu posadím. Ale zase se takhle nedají mýt ruce, takže potřebuju sehnat nějaké ty schůdky 😀

matja
15. feb 2010

ahojte.
V príkrmoch do jedného roka som sa dobre vyznala, veľa som si toho naštudovala, bola som opatrná, ale teraz neviem, čo ďalej. Malý má o 3 dni rok. Viem toľko, že po roku sa už môže prechádzať na stravu dospelých, ale neviem si na tú myšlienku zvyknúť, neviem si predstaviť, že by zrazu jedol našu stravu.
Prečítala som si možno 5 posledných strán tejto diskusie, ale aj tak mám niekoľko otázok:
- existuje nejaká stránka, kde by som si prečítala, čo a ako variť po 1. roku a ako prechádzať postupne na stravu dospelých? (niečo ako kojeni.net)
- odkedy ste deťom začali dávať vašu stravu?
- robíte aj múkou zahusťované omáčky a polievky? Ak nie, ako ich zahusťujete? O polievkach ste tu na posledných 5 stranách trochu písali, ale o omáčkach nie.

Toľko moje otázky na úvod, určite sa ešte ozvem.

shaula
15. feb 2010

Matja - pokud si to neumíš představit, tak klidně dávej to, na co je zvyklý doteď 😉 Já jsem tak nějak chvilku po roce začala pomalu už dávat naše jídla (ta, která mi připadala vhodnější), ale nebylo to proto, že by někdo řekl "už můžeš", ale proto, že se tak nějak změnil můj náhled na děti - prostě už mi nepřipadali jako ta malá miminka, kterými byli ještě nedávno...
Omáčky dělám minimálně, polévky obvykle nezahušťuju (stačí přidat pohanku nebo ovesné vločky a jsou husté dost 😉 ). Špenát, dušenou mrkev a podobné věci zahušťuju rýžovou krupičkou.

elisabeth232
15. feb 2010

ahojte maminky.
mam problem s malou ze nechce ziadne umele mliecko len to moje.Co ho uz nemam vela.Aj teraz je chorucka , malo co papa a tak keby aspon to mliecko chcela vypit.Skusali sme sunar , nutrilon , krabickove ale nic.Ani mliecko s rozmixovanym ovocim nechce ani s piskotou ci bananom .No proste nic .A to ovocia ma strasne rada , ale iba v surovom stave.Viete poradit nejaku znacku mliecka , ktoru by isto chcela? nemozem jej teraz predsa kupit vsetky znacky mliecka a ona to nebude vobec pit a vsetko iba vyhodim.
Dakujemza vsetky rady. ☹ 🙂

matova
15. feb 2010

ahoj elizabeth232.
my sme mali presne tento problem. Inak nepises ci ti pije aspon vodu,caj,alebo je polievky. Hlavne potrebuje dostatok tekutin
(u nas nechcel pit nic ani jest polievku, a maval aj dost suche plienky,no nic sa s tym nedalo, len neustale mu tekutiny ponukat, a ovocie-obs.vela vody).
A v dalsom rade ide o vapnik, ktory je vsak aj inde ako v mlieku, takze ak ti papka dobre, o vapnik sa nemusis bat, treba davat pozor na zlozenie stravy a je to.
syry, jogurty- lepsie sa vapnik vstrebava z kyslomliecnych produktov, mlieko do varenia- napr. omacky alebo mliecne polievky- mozes skusit dat trosku umeleho mlieka na zaver varenia) Ja som mu davala mliecne kase-nastasttie ich chce a jogurty,syry nechce vobec. Tiez musim napisat, ze som mu um prestala ponukat a znovu mu dala az po niekolkych mesiacoch. a zacina pit! Momentalne je to Sunar, ale len ochuteny-ochucujem detskym instantnym cajom - marhulovy Hipp, aj inymi, ktorych mame dost, lebo ich nepije 😀.

mikulka
15. feb 2010

shaula: a kde se dají ty schůdky sehnat? V Ikee se mi moc nezdály, aspoň dle webu.

matja: od roku jsem začala:
mírně solit solí s jodem + začala jsem přidávat malinko zelené koření (bazalka, pažitka, petrželka atd.)
změnila jsem složení jídel. Zatímco dříve to byla hlavně zeleniny, začala jsem dávat víc přílohy, míň zeleniny...
jako 1. jídlo jsem zkusila omáčky, které vedou do dnes
jako 2. jídlo jsem zkusila zapečené brambory s čímkoli (zelenina, šunka, maso)

Záleží taky, zda ti jí kousky, či mixuješ.

Hlavně to chce pomaličku, časem si zvykne na vaše jídlo.
Já ěmla po ruce vždy rohlík, kdyby mi nějaké jídlo nejedl (nemá např. rád rajskou a nic, kde je divoké koření).

elisabeth: a kolik je malé? Pokud byla kojená, je normální, že jiná mlíčka odmítá. Ale zkus jí dát jogurt s živými kulturami, sýry a tak. A co mléčné kaše? Nemusí přece nutně umělá mlíčka.

shaula
15. feb 2010

Mikulka - ty z IKEA se mi taky moc nezdají (také jen podle webu, naživo jsem je neviděla, tak nevím, třeba jsou dobré). Znám plastové, byly prý kupované v Kauflandu, stály asi 150 Kč a jsou podle mě úplně postačující. Bohužel už jsem několikrát byla v Kauflandu (ve 2 různých) a nikde o schůdcích nikdo nic neví ☹

Elisabeth - máme úplně to samé, kluci nepijí UM (Beba, Sunar, Nestlé, vše bez efektu) ani KM. Řeším to mléčnou kaší, jogurty a lučinou k večeři 😉

matova
15. feb 2010

elizabeth232,
ešte som zabudla, že okrem mliečnych výrobkov je dostatok bielkovín v strukovinách!

shaula
15. feb 2010

Matova - nemyslela jsi dostatek "vápníku"? 😕

matova
15. feb 2010

elizabeth, shaula 😉 : jejda,vážne,tak už pletiem jablká s hruškami 😀 .takže nič, biekoviny sú aj inde ako v strukovinách a mliečnch výr. 😀 😀 😀 a vápniiku v strukovinách nie je toľko ako v mliečnych v. ..... 😀 😀 😀
PARDON

matja
15. feb 2010

ďakujem za odpovede. Malému som nikdy nemixovala, takže papá aj kúsočky.
Mikulka, ako a aké omáčky si robila? Ako si ich zahusťovala?

matova
15. feb 2010

matja,
aj ja sa pridám ak môžem,
omáčky zahusťujem väčšinou hl. múkou vždy zmiešanou s iným druhom múky, hlavne dávam sójovú, alebo grahamovú, ražnú, niekedy tam šupnem aj kukuričnú krupicu.
Zatiaľ robím len takéto omáčky: zemiakovú mliečnu (s bobkovým lístkom), špenát s minimom cesnaku (ale malý ho nemusí), paradajkovú omáčku, cukinovú omáčku s troškou kôpru, zeleninovú omáčku rozmixovanú mliečnu (mrkva,petržlen,paštrnák,zeleru len trošku alebo vôbec), zeleninovú rozmixovanú s tofu.

internetovú stránku ti neporadím, ale možno by nebolo zlé kúpiť si nejakú knihu 😉 .máš ju v kuchyni po ruke...
ja používam na inšpiráciu napr. Vegetariánku kuchárku pre deti od D. a K. Červených (1990) a tiež Receptár zdravej výživy pre dojčatá a deti od D. Osterágovej (Motýľ 2005)- kde sa o strave okrem receptov aj dosť píše. Je to prehľadné, rozdelené od 6 mes. do 1 roku, a po 1roku. S niektorými vecami sa tam síce dá polemizovať - napr. používanie tvarohu od 1 r. ale na inšpiráciu a množstvo receptov je knižka celkom dobrá. 😉

berenika39
15. feb 2010

matja, s tím přechodem na normální jídlo - dělala jsem to tak, že jsem vařila "jeho" jídla a jednou v týdnu jedl s námi, takové jídlo, které pro něj bylo vhodné, třeba taky nějakou omáčku s rýží a masem, nebo pčené kuře, nebo zapékaná jídla. další týden jedll s námi dvakrát, pak třikrát atd. Snažila jsem se zezačátku ty naše dobroty připravovat tak, aby s nimi neměl problém 😉 😉 , nakonec jsem přestala vařit jen pro prcka zvláštní jídla. Když už chlapi chtějí něco podezřelého 😉 😉 , řeším to těstovinami se sýrem nebo nejakou polévkou. Bohužel, zjistila jsem, že přechodem na normální jídlo rapidně ubyla zelenina, což je škoda. Tak občas udělám kopec míchané zeleniny a Petasovi ji po troškách přidávám ke každému "normálnímu" jídlu.

matja
15. feb 2010

berenika, aj tebe dakujem.
matova, ta druha knizka sa mi zda super. Hned som ju pozrela, nasla som z roku 2000, ale to by asi nemal byt velky rozdiel. Uz sa na nu tesim.

matja
15. feb 2010

matova, je v tej knihe popísané dosť o stravovaní po roku? Nie je viac zameraná na dojčatá?

mikulka
15. feb 2010

matja: omáčky na všechny způsoby a zahušťuji normálně moukou, dávám teď už i smetanu (12 %), do ní hladkou a zahustím to tím.

A omáčky dělám normálně: maso na rozpálený olej, narychlo osmahnu, aby se zatáhlo, pak zalyji trochou vody, podusím, pak dám ještě víc vody a dusím dál v papiňáku. Nakonec zahustím.

Nebo dělám ráda omáčky na kořenové zelenině, tu nejprve osmahnu na oleji a pak na ní maso. Různá masa, i různé zeleniny, žampiony (ty se ale dětem musí vyndat). 😉
Když tak ti napíšu do ip nějaké recepty, jestli chceš?

moda08
15. feb 2010

Mikulka - jestli můžu poprosit, pošli mi také ty recepty do IP, díky moc (potřebuju nějakou inspiraci)
náš malej má nejvíc rád polévky,takže je má celkem často, no vlastně téměř pořád 😀

matova
15. feb 2010

matja, ja mam piate vydanie:
na zač. knihy su info o vyzive deti az do predskolskeho a skolskeho veku, potom recepty do 1roku, a vdruhej polovici knihy recepty po 1.roku. Nemyslim si ze ich tam je malo, navyse niektore co su uvadzane do 1 roka my sme este ani neskusili, takzeja vyuzijem aj prvu polku knihy 😀.
Ale necakaj nejake vedecke studie ake uvadza napr. dr. Bukovsky v knihe vegetarianske dieta- myslim rozne tabulky, obsahy vitaminov ci mineralov v jednotlivych potravinach...je to skor len kucharka 😉

leonik
16. feb 2010

mikulka: taky prosím, jestli by jsi mně poslala nějaký receptíky do IP 🙂 Už mně dochází nápady, co pořád malýmu vařit 😒 Díky 😵

jankapiknova
16. feb 2010

Mikulka asi by bolo dobre ta poprosit,keby si niejakz ten receptik napisala aj sem,lebo nas je asi viacej ktore potrebuju pomoct 😀 😵 dakujeme moc moc moc