Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

zuzkat1
3. máj 2011

@saska.t aha no neviem aky med mam teraz doma.. ja to nejak nerozlisujem pre nas.. musim pozriet... med uz mala tak ze v kolaci alebo tych detskych keksikoch a zatial nie je alergicka na nic a jedla uz alergeny ako jahody, paradajky atd... no pozriem zlozenie a uvidim...
inak co je pravda na tom co teraz nedavno bolo v spravach... ze po novom treba zavadzat prikrmy po 4tom mesiaci lebo ze vtedy sa lepsie spracuvaju alergeny a ze hlavne s alergenmi necakat lebo cim neskor tym horsie? konkretne o vajci hovorili ze viac alergikov je medzi detmi co mali bielok az po roku... inak logiku to ma - ked to prenesiem na psy🙂 tak alergologovia vravia ze deti co maju od narodenia psa sa lepsie adaptuju a su menej alergicke ako tie co ho dostali az po pol roku... tak ale neviem ci to moze aj na jedlo platit... vies o tom nieco? je to nejaky novy vyskum...

nelinka2009
4. máj 2011

Ahojte maminy, ja sa chcem opytat co mam robit ak moja 17 mesacna dcerka je ochotna cely den pit len umele mliecko...
Prestala som kojit a nechala som to uz len na noc, cez den ju uz nekojim, lebo ma velmi kusala a uz sa chce kojit kdekolvek aj vonku a bolo mi to obcas aj neprijemne tak som jej cez den zacala davat flasku...

volakedy ked sme sa kojili tak cez den toho yjedla dost> po zobudeni a prvom kojeni asi tak za 1,5 hod zjedla polovicku vyzivy, potom sme sa pred poobednym spankom kojili }
lebo mala mi nechcela jest obed ked bola moc unavena| po zobudeni mala obed zatial mixovany lebo nechce kusat... tak za 3 hodky mala olovrant to bol vzdy nejaky jogurt a vecer mala kasu... a potom kojenie v noci podla toho kedy sa prebrala... teraz si hned rano pyta flasku... nedesiatuje ale ide spinkat len s tym mlieckom... potom zje trosku obeda a poobede na olovrant si zasa pyta len mlieko... na veceru ma kasu... len mi povedyte ci je to normalne alebo nie lebo ja uz neviem ako ju prinutit aby aspon obcas zjedla aj nieco ine ako to mlieko na jedno krmenie vypije tak 120 / 150 ml...

Dakujem za vsetky odpovede a rady moc mi pomozete

makica
4. máj 2011

My sme tiez prestali kojit cez den,maly ma 19 mesiacov. S tym ze mlieko mu neponukam z flase,ale z pohara. Skusa aj sam pit,alebo na slamku - velmi sa mu to paci. U nas je to takto:
-ranajky - ak su nemliecne,tak po nich mlieko, kolko vypije
-desiata - niekedy prespi,ale ked nie jogurt ovocny,alebo ovocie nakrajane na kusky
-obed - ked sa mi zda,ze zjedol malo, na veceru mu to zase podavam
-olovrant - podobne ako desiata
-vecera- to co mal na obed alebo kasu
UM je sitejsie a preto by som poradila mlieko podat po ranajkach a pocas dna znovu postupne zaradovat aj ine ml. vyrobky-jogurt,syr. A urcite by som prestala mixovat stravu, najprv len vidlickou roztlacit a postupne krajat na male kusky. Bude to chciet trpezlivost, pretoze v tomto veko deti skusaju ci povolime, aj co sa tyka jedla. U nas napriklad zabera to, ze jem to co aj maly a tvarim sa ze mi to veeelmi chuti. Tak prajem Veeela trpezlivost

zuzi82
4. máj 2011

Ahojky,

@nelinka2009 my jsme bohužel na UM od narození a je pravda, že Matěje dokáže zasytit dost. My teda máme Otesánka, ale i tak. Já ráno dám 120 ml mlíčka z hrnečku s pítkem, pak sni necelý krajíček chleba s marmeládou. Na svačinu dávám ovoce, pak oběd (už jí v zásadě to co já), odpoledne jogurt, nebo mléčnou rýži a na večeři střídáme kaši s polévkou. Pak dostane ještě mlíčko do postýlky k pohádce a to buď 90 ml, pokud byla na večeři kaše, nebo 120 ml, když měl polévku. 😉

halienka
4. máj 2011

Ahojte babky 🙂 neviete mi poradiť nejaký receptík, totiž malá má zapálené mandle a nechce mi teraz tuhšie jedlo, asi ju to bolí pri prehĺtaní, papá len kašovité a tak, tak neviem čo jej chystať na obed, dnes som jej spravila brokolicovo-zemiakové pyré so syrom, ale inak nepoznám moc takýchto jedál kašovitých a nie sladkých (bo kašu večer má aj cez deň jogurt a presnidávku - to stačí zo sladkého myslím) ale niečo inej chuti a také aby to mohlo byť kašovité. Ďakujem za rady 🙂

smarti
5. máj 2011

@halienka tak jej dávaj kašovitú stravu ako keď si ju začínala prikrmovať. Napr. zemiak + nejaká zelenina (karfiol, brokolica, mrkva, kaleráb, tekvica, cuketa, zeler, kel.....) a rozmixovať, ryža + zelenina, poprípade aj mäsko. Tak ako sa začína pri príkrmoch, ale v podstate môžeš kombinovať všetko, len to uvar a rozmixuj. Výživovú hodnotu to bude mať a zároveň nebude dráždiť hrdielko.

halienka
5. máj 2011

@smarti tiež ma to napadlo, musím skúsiť, ona totiž už mala obdobie, že práve takéto bábatkovské už nechcela a len kúsky, a odvtedy sme na kúskoch, tak neviem ako jej to pôjde, ale zas hlad je hlad, tak hádam niečo zje 😀

zuzkat1
9. máj 2011

mozem dat 15,5 mesacnej uz sardinkovu natierku?

ainik1
9. máj 2011

@zuzkat1 morske ryby az po 3.roku pokial viem

babulinkab
9. máj 2011

@ainik1
@zuzkat1 já si myslím, že mořské ryby se mohou dávat po roce - nejlépe treska

zuzkat1
9. máj 2011

@ainik1
@babulinkab aj sardinky sa rataju medzi tie "zakazane" ryby? to som netusila... viem ze v skolkach je uz tato natierka bezna🙂 aspon za nasich cias bola... zajtra sa ju chystam robit tak neviem ci jej mozem dat 🙄

babulinkab
9. máj 2011

@zuzkat1 já nevím zda jsou sardinky zakázané, nám doktor doporučoval tresku, hlavně ne pangasia, což ani není mořská ryba

zuzkat1
9. máj 2011

@babulinkab ja ryby celkovo nerobim, takze sa v nich ani nevyznam... ja ich nemam rada ale mm ano, tak preto aj ta natierka a mala som pocit ze uz by aj mala mala mat nejaku rybu v jedalnicku...

zuzkat1
9. máj 2011

@zuzi82 to vsetko zje? pozeram ze ma rok... tak to pekne papa, mozem len zavidiet... krajec chleba po mliecku🙂 moja bud mlieko alebo chlieb a to zje 1/4 krajca... obed skusam co by zjedla, zatial mam pocit ze bud nema rada nic alebo vsetko lebo zo vsetkeho zje max. 10 lyziciek... a ani jogurtu, pripadne ovociu alebo vyzive moc neublizi... sice kojim ale po jedle nepyta mlieko - tvari sa akoby jej stacilo tych par lyziciek 🙄

babulinkab
9. máj 2011

@zuzkat1 no určitě rybu už dávat od toho roku, někdo to řeší skleničkou s rybou, já jsem vždycky uvařila tresku se zeleninou a brambory dohromady - vařím to v páře, rybu jsem probrala, aby tam nebyly kosti - syn to miluje i dnes, ty sardinky fakt nevím, ale na www.kojeni.net ve vhodnosti potravin uvádí od 1 roku ryby obecně, asi bych nekupovala nějaký sardinky za deset korun, ale jinak proč ne

ainik1
9. máj 2011

@zuzkat1 za nasich cias sa davla aj krupicova kasa s kravskym mliekom od 3 mesiacov a dnes by si ju myslim nedala.Morske ryby su silny alergen,preto az po 3.roku.Ryby sa samoska mozu davat hned s prvymi masovymi prikrmami,ale sladkovodne a najlepsie nase,odporucam pstruha,malej ho robim uz davno a velmi jej chuti.Ak budes chciet,poslem ti do ip tip ako ho najjednoduchsie pripravis aby si sa zbavila kosti. Pangasiusa by som nejedla ani ja,nieto este malej davat.Otec ma firmu na chov a spracovanie ryb,preto som taka "mudra" 🙂

zuzkat1
9. máj 2011

@babulinkab teraz ked tak pozeram ten link co si mi dala tak zistujem ze kopu veci som dala ovela skor ako je to vhodne...

babulinkab
9. máj 2011

@ainik1
@zuzkat1 je to otázka názoru, já jsem speciálně ryby probírala s doktorem, alergen to je proto se mají dávat až po tom prvním roce

zuzkat1
9. máj 2011

@ainik1 ja pstruha robit nebudem, lebo je to velka ryba a ostatne co? vyhodim? ona zje max. 10 lyziciek a ja to jest iste nebudem a pstruha ani mm nemusi, ale dakujem... neviem co s tymi rybami fakt... my mame rybu akurat na vianoce 😅 aj to nie vyprazanu

babulinkab
9. máj 2011

@zuzkat1 to jsou fakt super stránky, moc mně pomohly

zuzkat1
9. máj 2011

@babulinkab inak podla novych studii sa maju vraj alergeny zavadzat cim skor... je to samozrejme zas nejaka nova moda, ale tiez si myslim ze cakat do 3 rokov je zbytocne, pokial sa nejedna vylozene o nejaku exotiku... a inak som nepochopila ani tie broskyne po roku az a ani maliny atd... moja dostala broskyne a maliny medzi prvymi druhmi ovocia, aj cibulu a cesnak od 8meho mesiaca... no neviem asi jej skusim trosicku dat..ona tomu jedlu aj tak velmi neublizi... dakujem🙂

zuzkat1
9. máj 2011

@ainik1 inak hej tu kasu nie🙂 to som dala asi od 11ho mesiaca a s KM... skor nie...

babulinkab
9. máj 2011

@zuzkat1 není zač, já to taky nedodružuju 100 % , ale jako takový základní vodítko co a jak

dana3262
9. máj 2011

Delali jsme ted cockovy salat!
Cervena cocka
cibulka na drobno trosku podusena na oliv.oleji
kapka ryzoveho octa

a taky kysane zeli podusene na vode, zahustene nastrouhanou bramborou. Nakrajene na drobno s kminem (pouzivam mlety). Zeli proplachuji a jeli potreba trosku osladim glukopurem a k tomu misto knedliku polentu. Udelam z ni hustou kasi a necham ji vystydnout v misce a pak to nakrajim na kousky.

Zitra zkusim vydlabat kedlubnu a zapect ji v alobalu. Jeste nevim, cim ji naplnim..bud cottagem nebo zakys.smetanou.

zuzkat1
9. máj 2011

@babulinkab hej aj ja si myslim ze treba iste veci dodrzat a vsetko s mierou robit a zavadzat..aj ked len tu mam v tomto smere "spriaznene" duse lebo v mojom okoli sa mi vsetci cuduju ze co vsetko mala este nejedla🙂 minula som sla do roboty pozriet baby a ony ma cakali s kopou cokolad ze pre malu🙂 ked som povedala ze ona take neje a este dlho nebude tak sa cudovali a vraj jej nic nedoprajem🙂

sussanah
9. máj 2011

@dana3262 prosim te, myslim, ze ty jsi tady odbornik na bataty, jak pripravujes? mas nejake special recept? A jak lilek? Maly mi ho uz nechce jist duseny, tak bych zkusila zapect, ale nejak nevim, jak na to. Jinak kedluben, maly ho normalne nesnasi, doslova mi ho onehda vybral z omacky na testoviny a to byla fakt moc dobra omacka 😀
Jak je jinak, ja se citis, uz je lip v druhem trimestru?

sussanah
9. máj 2011

@zuzkat1 no ja teda sardinky bych nedala ale to spis proto, ze ty konzervy nejsou uplne ok pro detii. Spis koupit platek cerstve ryby, uvarit a udelat pomazanku z toho. Ale zas pokud to nebude mit 3x do tydne, tak to asi neni zasadni problem. Jo a cokolady, minuly tyden jsem absolvovala diskuzi s tetou, proc jako malemu nedavam cokoladu a co z toho zivota ma atd. A to pritom maly dlabe piskoty, marmelady, domaci buchty apod. 🙂

dana3262
9. máj 2011

@zuzkat1 cokolada?! Hahaha, to je sila! Ja ted skoro 12 tydnu lezela a o maleho se staraly babicky a partner, takze se jidlo nedalo uz tak striktne hlidat. Taky se uz min kojil, tak zacinal jist ruzne veci. Ted ji v podstate se mnou. Nedala bych mu jen uzeninu, sunku, taveny syr a pochutiny a ruzne maso. Snazim se vsechno prirodni, domaci a bio. Maso ma tak 1x za 14dni asi. Ryby delame taky malo, tak jsem koupila Nori rasu a tim si vsechno sypem. Je to moc dobry a je to zasobarna jodu 🙂

dana3262
9. máj 2011

@sussanah no, tu kedlubnu jeste nemel, tak uvidime. Pantatu (jak rika partner batatum) se uz taky asi prejedl, ale zrovna dneska mel prave tak zapecenou vydlabanou naplnenou cottagem. A segra basni o kasi z batatu s jablkem, skorici, mlekem, rozinkami. Ale musim rict, ze uz ma radsi bramboru. Me teda ty bataty vubec nechutnaj. Jinak lilek jsem jeste nedelala. To mi prijde jako dost tuha zelenina. Zato cuketu furt. No, dekuju za optani. Je to mnohem lepsi, ale jsem furt strasne grogy. Ale to je asi taky Edovou zvysenou pohyblivosti a temperamentem 🙂 jeste mi porad zbyvaj 3kg do puvodni vahy, ale uz dyl nez 14dni citim pohyby, tak jsem celkem v klidu..

zuzkat1
9. máj 2011

@sussanah no ved hej ... presne tak raz za cas myslim ta konzerva ujde... a ze co z toho zivota ma🙂 to je podarene akoby sa kvalita zivota merala jedlom🙂 no ma z neho urcite zabavu a kopec zazitkov🙂 ako aj moja mala... myslim ze o nic neprichadzaju ked nepoznaju cokoladu - ved co nepozna to jej nechyba