Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

berenika39
26. jan 2010

dagina, taky si myslím že určitě ne. Proč? Rafinovaný cukr a sladkosti nejsou k životu potřeba. Tohle je jen na rodičích, dokud to nedají dětem, nic se neděje. ALe je jasný, že budou žít mezi jinýma dětma, školka - určitě se tomu nevyhnou, ale není potřeba s tím spěchat.
Rozumím sladkostem jako třeba odměnu, mlsku na výletě, v době nemoci na lepší nálladu🙂)) a tak, ale mít k dispozici skřínku se sladkostma a kdykoliv si vzít kolik chce, to je podle mě zbytečné.
U nás panuje opačnej extrém, nevím proč, ale petr nejí nic, co má sladkou chut. A podotýkám, že po roce už měl možností dost, jen čuchne, max jedno sousto ochutná a je konec. Není to tím, že bych mu to nějak zakazovala, že by neměl před rokem inst.kaši, nebo nedostal ochutnat domácí upečené výrobky, ale nějak mu to nejede. A já jsem ráda....sice není cvalík, má v roce a půl 11kg, ale jí všechno a rád, tak neřeším.

shaula
26. jan 2010

Dagina - souhlasím s Matovou. Pokud se bez cukru obejdete, je to jen dobře a zavádět ho schválně není nutné 😉 Já teda už dávám, po obědě dva tři piškotky jako zákusek, nebo na svačinku doma pečenou buchtu, ovocné jogurty (v těch cukr taky je) apod. Takže nepřeháním to, sladká jídla nevařím, ale úplně se cukru taky nevyhýbám. Jo, čaje nesladím vůbec - ani sobě, ani dětem, tam jim to vůbec nic nedá.

smajlik
26. jan 2010

holky můžu se zeptat - ale nekamenujte mě 🙂 - dáváte dětem jídla kde je kečup? Jde o to že co tak poslouchám kdo vaří rajskou nebo špagety, tak je to půl napůl - někdo dává protlak , někdo kečup (mluvíme o tom "kvalitním" kečupu který je dražší, ne ten z Kauflandu za 15 Kč apod.). S rajčaty jako takovými v mém okolí nikdo nepracuje. Hlavně u těch špaget by mě to zajímalo

berenika39
26. jan 2010

dávám protlak, kupuju takovej v krabičce.... a už ochutnal s bráchou i trochu kečupu, heinz jemný...no pochopitelně s úspěchem. ale do vaření bych dala přednost tomu protlaku, není tam navíc tolik koření a přídavků.
rajčata neumím upravit tak, aby z nich byl protlak a dobrá rajská.....a to jsem stará a zkušená 😀 😀 😀 😀

smajlik
26. jan 2010

berenika: a omáčku na špagety děláš tedy jak, můžu li se zeptat?

berenika39
26. jan 2010

jasně. kupuju mleté maso - u našeho řezníka si vyberu jaké maso chci a on ho umele - vím, co v tom je 😉 😉 . Dám cibulku, orestuju na trošce oleje, přidám špetku papriky sladké a oregano, podleju a nechám podusit, až je maso měkké. Pak přidám protlak, prohřeju a je to. Rychlovka, my si do toho dáváme česnek až potom, Petr je děsně prdíkový dítě, česnek a květák znamená, že lítá jak baloooon.

smajlik
27. jan 2010

tak přesně takhle jsem je malé udělala minulý týden, ale dávila se mi tím mletým 😲 , takže ho příště budu muset koupit nějaké jemnější nebo nevím ... byly to větší "nudličky"

leonik
27. jan 2010

ahojky, chtěla jsem se optat, dělám dost často omáčky, a zahušťuju je místo bílý mouky hlavně pohankovou. Někde jsem četla, že ty celozrnný mouky obsahují hodně vlákniny, stejně tak i pečivo z tý mouky, a že nejsou moc vhodný pro děti až do 10 let 😕 Tak nevím, abych malýmu třeba tím nějak neuškodila?Nevíte někdo? Nebo čím zahušťujete vy?

Jinak maso si taky nechávám namlet u řezníka, to který si sama vyberu 🙂 Když jsem ještě kupovala jen pro nás, tak tam namleli kde co, a hlavně to byl samej tuk 😝
Kečup kupuju v dm, alnaturu, je sice dražší, ale máme ho jednou za čas. Malýmu jsem ho zatím do jídla nedávala. Na špagety používám místo kečupu kousky rajčat z dm, taky od alnatury 🙂

smajlik
27. jan 2010

leonik: ahááá to jsou ta DM rajčata o kterých jsem slyšela ... 🙂 zkusím je najít a koupit

matova
27. jan 2010

ahoj leonik 😉 ,
tými celozrnými múkami malému vôbec neuškodíš, naopak, v celozrných je viac vitamínov. Ide o to aby náhodou neobsahovali ostré kúsky, alebo keď má dieťa príliš časté stolice (ktoré vláknina podporuje).
ja používam grahamovú aj sójovú múku (ale tá až tak veľmi nezahustí) 🙂, ale dodá podľa mňa dobrú chuť, a navyše obohatí o bielkoviny...

a k tým paradajkám- ja používam pretlak alebo paradajky vo vlastnej šťave kúpené vždy v papierových krabičkách, z konzervy tiež určite nie.

smajlik
27. jan 2010

no vidíte to a já nevěděla že je lepší ten krabičkový protlak

kisska
27. jan 2010

smajlik - myslim, ze Heinz robi tiez kecup bez farbiv a konzervantov... a tiez ho nedavas na kila, takze je to podla mna v pohodke. Ja davam kvapku kecupu na syrovy chleba, a na varenie pretlak - len paradajky a voda, podla toho, co zozeniem... 😉

leonik
27. jan 2010

smajlik: je to v plechovce a stojí 24 kč 😉V knížce o výživě dětí je taky u těchto omáček psaný rajčatový pyré Valfrutta, je to bez konzervantů, a tak..ale co jsem se dívala, tak je to dražší. V tý dm se dají koupit ty výrobky alnatura za slušnou cenu 🙂

matova: to, že tam nesmí být semínka, to vím, ale prý hodně vlákniny není moc dobrý u tak malých dětí, že ji špatně tráví a způsobuje jim to zažívací problémy 😖

shaula
27. jan 2010

Leonik - s tou vlákninou jsem to taky četla - prý příliš zatěžuje trávicí systém... Něco na tom bude, protože u některých chorob zažívacího traktu je vláknina vyloženě nevhodná a musí se omezit na minimum...

dagina
28. jan 2010

Ahojky, díky o ujištění ohledně toho cukru a soli v jídle 😉 . Určitě také nedělám haló, když někdo dá malé sladkou sušenku, ale sama ji to za každou cenu nedávám, když to pro ní není důležité.

Ale když už jsem sem vlezla, měla bych ještě jeden dotaz. Malá zatím jí jen kupované příkrmy, domácí mi delší čas odmítá..., občas zkouším, ale bez uspěchu.
Jak jí udělat příkrm, aby jedla i domácí?? Už bych spíše chtěla zkoušet normální, né míchané jídlo (jak jsou kupované příkrmy). Co třeba dáváte po roce k obědu???
Díky

ined77
28. jan 2010

ahojky 🙂 ..
holky,můžu některou z vás poprosit o recept na zapékanou brokolici třeba se smetanou a sýrem pro 16-ti měsíčního prcka 🙂 ?
předem moc děkuji 🙂 .

dagina 🙂 ...našemu malému chutá hodně např.pangasius na másle s br.kaší ,pečené kuře s bramborem nebo špenát s bramborem a vejcem,rizoto.dá se toho už hodně udělat...akorát se daleko méně koření a solí 😉 .zkoušela jsem mu udělat i kapustu,ale tu mi plival.omáčky u nás také nejedou,takže pořád je co vymýšlet 😅.
každý den mívá k obídku i polévku,takže ostatní zeleninku dostane tam 🙂 .

pitryska
28. jan 2010

Ahoj holky, jen me zajima, kdyz uz davate prckum "normalni" jidla, tady ne jen mixlou hmotu smichanou dohromady, to uz pripravujete jidlo na kousky? Napr. dusenu zeleninu na kosticky, nakrajeny platek masa a treba pecene brambory na kousky a tak tim prcky na stridacku krmite? Ja si totiz nedokazu predstavit, jak do maleho takhle to jidlo dostanu, bych s nim u toho obeda sedela hodinu 😅

dagina
28. jan 2010

Pitris, to by mě také zajímalo 🙂

saska.t
28. jan 2010

pitryska- tak moja mala az teraz asi 3-4 tyz. co nechce mixovane a vsetko jej krajam na male kusky a pekne kuse, zacalo sa to prvymi stolickami ktore nam narastli teraz mame 4 a krasne zacala kusat a na mixnute krici bleee 😀

jindri
28. jan 2010

saska: a to jí dáváš na lžičku kostičku přílohy, zeleniny a masíčka? 😅 Nebo zvlášť?

Já teda jídlo mačkám a dávám dohromady. Jsem ráda, že mi něco sní.

saska.t
28. jan 2010

ined - tak ja robim brokolicu alebo karfiol/kvetak takto, predvarim ho aj so zemiakmi skoro do mäkka, pekac vytriem maslom, vysypem struhankou, naukladam na kolecka uvarene zemiaky na to brokolicu alebo karfiol, zalejem kyslou smotanou s rozmiesanym vyjickom a zasypem struhanym syrom a necham zapiect cca 20-30 min. niekedy pouzijem namiesto smotany besamel (zasmazka - olej muka a namiesto vody mlieko) 😉 malej to velmi ide dokonca aj namu velmi mäsovemu tatovi 😀 samozrejme davam bud petrz. vnat alebo pazitku na dochutenie a brokolicu varim v slanej vode aby som uz nemusela dosolovat v pekaci, smotanu ochucujem troskou vegety bez glutamatu 😉

saska.t
28. jan 2010

jindri, zmiesam vsetky ciastocky na tanieri dokopy a davam 😉 ked su väcsie kusky tak tiez pomackam vidlickou dokopy 😉

pitryska
28. jan 2010

saska a to davas na kousky i maso? Muj ma totiz taky uz 3 stolicky a myslim, ze dusenou zeleninu by takhle dal, treba i takovou musli tycinku rozzvyka jako nic 😅 , ale vim, ze maso by vyplivl, i ted, kdyz se v davce na lzicce objevi trochu vetsi kousek, tak jde zpatky na talir 😀

saska.t
28. jan 2010

pitryska u nas taky takze mäsko krajam na pidi-mini kusky ako sa len da, to je jedine co este nerozkuse iba z toho vycuca stavu a vypluje, inak väcsinou rozvaram mäso az kym sa samo nerozpada a vtedy to ide krasne na male kusky 😉

ined77
28. jan 2010

saska 🙂 ...moc děkuji 🙂 .vyzkouším 😉 .snad to tomu mému prďolkovi bude šmakovat 😵 .

pitryska 🙂 ...s masíčkem je i u nás problém,ale pangase na kousky mi sní krásně,to je pěkně měkké a to samé třeba obrané upečené kuř.stehno-pokrájím na pidikousky a je to v pohodě.jinak také dávám malé kousky nebo pomačkám vidličkou 😉.
hovězí zase musím pomalu rozebrat na vlákna 😀 .ale to i proto,že malý má teprve 6 zoubků,stoličku ani jednu 😅 .
ještě je možnost maso pomlet,třeba dvakrát aby bylo opravdu najemno 😉 .

shaula
28. jan 2010

pitryska - mám na talíři zvlášť maso, zvlášť zeleninu a zvlášť přílohu (myšleno na jednom talíři, ale nesmíchané 🙂 ), vše na kostičky nebo pomačkané vidličkou. Při krmení nabírám od každého trošičku tak, aby na lžičce měli všechno.

Dagina - zkus vařit přesně podle složení skleniček, u někoho to zabírá. Případně míchej skleničku s vařeným, napřed hodně skleničky a trošku vařeného a postupně zvyšuj podíl vařeného.

matova
28. jan 2010

ined 😉 : moja mama robí zapekanú brokolicu takmer tak isto ako saska t, len bez zemiakov a pečie to na panvici prikryté pokličkou, rovnako dlho to pečie- na najnižšom stupni (plynový sporák), (kôli salmonele 😝 -keby náhodou 😲 .). Panvicu tiež potiera maslom a posype strúhankou. šimonko mi doma syr nezje, ale v takto upravenej brokolici áno -zatýmto sa trhá 😀

funy
29. jan 2010

matova,
skusila som tie ovsene vlocky a maly to spapal, ale druhy den to uz nechcel
spravila som to iste z pohanky a spapal to
odvtedy uz dva dni nespapal skoro nic. az vecer si dal z mojeho mliecka odsateho spenat

mamula1178
29. jan 2010

Holky chtěla jsem se zeptat mám prcka 16měcíců jaký je váš denní jídelníček?Co dáváte k snídani a k večeři?Moc díky

ined77
29. jan 2010

mamula1178 🙂 ...k snídani dávám krajíček chleba s (kiri,tvrdý sýr,nově i dětskou šunku(ale tu málo)) a malý kelímek frutapury.většinou je to tak,že do chleba kousne 2-3x a frutu spapá celou 😅 .
dřív jsem dávala toustový chleba nebo rohlík,ale začal mi to plivat 😝 .
večeře...náš malý klasicky nevečeří...okolo 17h mu nachystám švédský stoleček(kousky sýru,rohlíku,papriky atd.) a on si chodí pozobkávat 😅 .před spaním pije řídkou kaši(samotné mléko nepije).
zatím to nechávám takto..ono se to nějak časem vyvrbí samo 😀 .