Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

eppik.m
27. máj 2009

ahoj holky, tak my měli kuřecí vývar s masíčkem a zeleninkou, momentálně jak už jsem psala mi Michal neveme do pusy ani sousto, pokud mu nedám příbor do ruky aby se sám krmil, ale on chce právě ten co držím já 😝 tak mu strčím do každé ruky jeden a jíme ... rukama on nejí, na to je velký pedant (po mamce 😀 ) a vedu ho od začátku k tomu že jídlo je na jedení a né na hraní ... ale stejně mi vše nesní ale nejspíše to bude po tom očkování asi nemá chuť k jídlu a jdou nám zuby zubaté snad všude v puse, jsem mu tam jukla a nestačila se divit ... nekdě má hodně nateklá dásínka a někdě už koukají špičky ...

kinsli: já hodně zmražuji vývar ten je po rozmrazení v poho a jídla bez omáčky, se svíčkovou taky nemám problém, chce to hodně zamíchat aby se tá tekutina se zeleninou znovu spojila ... nebo rozmrazit na plotně a kousek povařit ...

iira: to je jednoduché jak facka, vař pro všechny stejné jídlo, pouze dítěti odeber a nekořen, nebo mín a jezte všichni stejné jídlo, měla by ho jíst taky, u nás to tak funguje, jak náhle Míša vidí jídlo jiné než jí on tak taky to svoje nechce a žebrá od nás ...

power: vývar můžeš zmrazit včem chceš, pokuď to uzavřeš víkem které těsní aby nevytekl nez se zmrazí ...

petka: hm, já tedy vývar až natolik nevyvařuji, ale ten rosol získáš stejně když vyvaříš hodně masa, on i v lednici zhoustne, ale já ho nikdy neředím vodou to pak není ono ... a z mrazáku jde rovnou do microvlnky a do bříška (už komplet hotov ze vším jak maso, zeleninu, těstoviny dávám do mrazáku jako hotovku) 😉

dogis: já to dělám tak, že když vařím pro nás maso nebo cokoliv tak Michal to jí taky jen dochucuji mín a až je jídlo hotové, jemu odeberu tak 2-3 porce a nám to pak dochutím nebo si to dochutíme na talíři) takže nevařím pidi porce masa extra pro Míšu ... a maso dávám jak mně napadne jeden den je maso druhý zelenina pak opět maso atd.
s tou stolicí bych to pozorovala více dnů za sebou ... ale nehrotila, jedou je tuchší pak zasa ridsi je to ok ...

eppik.m
27. máj 2009

caira: tady jsou recepty na vývarovky pro pidi porce

Kuřecí polévka
¼ kuřete na vývar
100 g zeleniny
1 zarovnaná lžíce krupice
petrželka
Čistě omytou a na menší kousky naporcovanou čtvrtku kuřete uvaříme asi v ½ l vody. Pak přidáme očištěnou, nadrobno nakrájenou zeleninu a povaříme asi 5 minut. Vývar scedíme, zavaříme do něj krupičku a opět asi 10 minut vaříme. Do polévky vložíme uvařenou zeleninu, nadrobno nakrájené kuřecí maso (asi 20 g) a nasekanou petrželkou.

Masová polévka
80-100 g libového masa na vývar (drůbeží, hovězí)
5 g cibule (1 plátek)
špalíček mrkve asi 4 cm dlouhý
1 kostka kedlubny a celeru o hraně asi 2 cm
1 špalíček petržele asi 2 cm dlouhý
Maso omyjeme, nakrájíme na malé kousky a zalijeme 300 ml studené vody. Přivedeme k varu a vaříme, až je maso téměř měkké. Pak přidáme očištěnou, nadrobno nakrájenou zeleninu a povaříme tak dlouho, až zelenina změkne. Maso (20g) vyjmeme, nakrájíme a vložíme zpět do polévky a podáváme. Polévku můžeme zahustit různou zavářkou, např. nudlemi, rýží (nebo rýžovou kaší), vločkami apod.

eppik.m
27. máj 2009

a pak ten můj vařím pro všechny:

na kuřecí, hovězí vývar pro 4 osoby
(kuřecí skelety jsou buď už mražené, nebo čerstvé 0,5kg - 1kg dle toho jak silný to máte rádi, nebo pupek, péro cca 0,5 kg nebo méně + kosti )
kořenová zelenina všeho druhu aneb co máte v lednici, nejlépe co nejvíce druhů opět kdo co má rád...

koření: 4-5 kuliček černého celého pepře
sůl
může být vegeta

3 středně velké mrkve
2 středně velký petržel
1 větší bramboru
půlku nebo celou středně velkou kedlubnu
1 zelenou nepálivou papriku
1-2 stroučky česneku
kousek celeru - pozor hodně aromatický
snítek od oka kadeřavé petrželky
1 střední cibuli
může být ještě kousek pórku, květáku, zelí .... opravdu co vás napadne nebo když se vám to zdá moc tak klidně dejte pouze druh zeleniny která se dáva na přípravu svíčkové, dá se koupit už namíchaná ...
Postup: skelety (maso, kosti) dobře prochláneme ve studené vodě, pak je vložíme do většího hrnce a zalejeme po okraj studenou vodou, přidat 4-5 kuliček celého pepře, sůl dle chuti (maso musí být ponořené) a přivedeme k varu pak pozvolna táhneme varem cca 2-3 hodky (při odpaření vody dolejeme, ale pouze tolik aby se nám tam pak vešla ta zelenina), vývar je z poloviny hotov když se začne masíčko samo olupovat (proč to tak dlouho vařit, protože nejen maso ale i kosti se potřebují vyvařit do té vody, chut je lepší) no a na závěr tam šoupneme tu všechnu umytou a nakrájenou zeleninku a vaříme už jen než změkne (to maso bud už vyndáte nebo ne, pak má super chut od té zeleniny) a úplne nakonec uvaříte těstoviny, halušky bud do toho vývaru nebo zvlášť

super na celém je že máte skoro hotové čtyři jídla v jedném a to :
1. vývar z nudlema
2. maso použijete k rajské, svíčkové
3. se zeleninky uděláte svíčkovou, stačí přidat pouze smetanu a rozmixovat
4. zeleninku s masíčkem pomačkáte vidličkou, přidáte trošku vývaru aby to lépe klouzalo do krku a máte zdravé jídlo pro batole
5. zmrazíte a máte vystaráno, to jsem dobrá co? Jo mám ráda když se ze všeho vytěží co nejvíce, takže těch pár hodin co to trvá se opravdu vyplatí !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

megee
28. máj 2009

holky hlásím úspěch...právě jsem malýmu dala do ruky půl rohlíku a krásně papá...ani ho neháže po zemi a ani ho nedrobí všude kolem 😀

petka80
28. máj 2009

Čauky 🙂

Megee - tak super 😉

Eppiku - já jsem to takhle vyčetla v chytré knize 😀 o tom vývaru. Vlastně jde o to, že když mám 1 litr vývaru, tak ho svařím na třeba 0,25 litru a pak se mi krásně vejde do mrazáku třeba v nějaký tý krabičce. No a pak když ho vyndám, tak ho zas rozředím na ten litr. Jde asi fakt jen o tu úsporu místa. Jinak jsem taky četla, že když se to svaří fakt hodně (na ten rosol), tak se dá mrazit i v takových těch mrazítkách na led a pak použiješ třeba jen kostku nebo dvě...... 🙂

Kijonkova - jestli tu budeš..... Chtěla jsem jen napsat, že jsem konečně zkusila ten tvaroh, jak jsme tu o tom psaly, přidala jsem ho k přesnídávce a pak taky ke strouhanému jablku a je to dobrota. Budu to teď střídat s jogurtama. A prosím tě, nemáš nějaký tip, co s tím zbytkem toho tvarohu? Nějak ho nestíhám spotřebovat, protože fakt stačí troška......

caira
28. máj 2009

eppik diky moc za ten vyvar, uz jsem si ho ulozila a pres vikend ho zkusim 🙂

u nas dneska bude kvetakova polevka s bramborem a tot asi vse

jeste ji udelam nejake kure, mam tu cuketu atd tak jestli ma nekdo recept na neco zajimaveho s kurecim masem kam muzu flaknout malou cuketku tak sup sem s tim 🙂

aja123
28. máj 2009

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, už vaříte z kravského mléka? Už nad tím uvažuju, ale ještě nemám odvahu. Omáčky vařím pořád z UM.

caira
28. máj 2009

aja urcite z KM muzes varit, ja pouzivam na vareni jedine KM cca od 9mesicu, vzdyt to clovek prevari takze tomu nic nemuze byt 🙂 zacni treba s br.kasi atd, ted uz delam klasicky i svickovou nebo polevky, omacky atd a vse s KM 😉

petka80
28. máj 2009

Taky už vařím normálně z KM, nebála bych se toho.... 🙂

Jo, ještě k tomu masu jsem chtěla, taky souhlasím, že není třeba každý den, tak 3-4x týdně je podle mě ideál. Ale pozoruju, že jak teď vařím spíš už ty "normální" jídla, tak má maso dost často, nějak těch bezmasých jídel moc neznám.
Takže kdyby měl někdo receptík, třeba zrovna s tou pohankou nebo jáhlama, tak budu moc ráda......

kijonkova.k
28. máj 2009

Ahoj 🙂

Petko,to je fajn,že to malé chutnalo 😉 Já když koupím tvaroh,tak ho mám tak na 3 dny.A zbytek většinou dojí manžel s cukrem 😉 nebo mističku vylíže Kuba-pes 😀 Nebo zkus nějakou pomazánku,já minule dělala s ředkvičkama a byla celkem dobrá 😉

aja123,klidně vař z km 😉

kijonkova.k
28. máj 2009

JInak dneska malá měla omáčku z papriky a rajčátek,takovou směs s kuřecím a k tomu rýži,má to moc ráda.Pro nás dělám čočku na kyselo s vajíčkem a chlebem 😉

petka80
28. máj 2009

kijo - díky. Tak říkáš na 3 dny, tak to je dobrý, tak dám ještě zítra. No s cukrem bych si dala spíš já než manžel, ale už takhle jsem pěkně tlustá...... 😀 Pomazánka mě napadla, tak něco spáchám večer.
To zní dobře ta kuřecí směs. Cairo, to bys třeba mohla udělat s tou cuketou. Osmahnout cibulku, na to kuřecí maso, pak přihodit cuketu, případně rajčátko, papriku a dusit. A s rýží nebo těstovinama.

kijonkova.k
28. máj 2009

cairo,jj,to by bylo dobré,jak to píše petka s tou cuketou.Já minule dělala polívku z cukety a červené řepy a byla taky moc dobrá 😉

caira
28. máj 2009

diky holky, kijo mam cervenou repu tak hod ten recept na polevku 🙂 😀

kijonkova.k
28. máj 2009

cairo,jen jsem uvařila čevenou řepu ve vývaru a rozmixovala(řepa je moc tvrdá a rozmačkat by to nešlo,jedině nastruhat předem) a pak k tomu přidala nahrubo nastrouhanou cuketu,vařila do změknutí,trošku přisolila a zahustila vločkama.Malé to chutnalo,sice to nevypadá vábně,ale nejhorší to nebylo 😉 Ještě mám jednu porci v mrazáku,v sobotu jedeme pryč,tak jí to vemu sebou 😉

kijonkova.k
28. máj 2009

A dělala jsem i cuketu s jáhly,ale to teda nebylo vůbec dobré,malá to ale snědla 😀 Jen jsem podusila nastruhanou cuketu a přihodila do toho jáhly a k tomu maso. 😝

andy80
28. máj 2009

Holky, mám dotaz. Dáváte už některá dětem obyč. čočku nebo pořád jedete červenou? Já teda zatím dávám jen tu červenou, ale říkala jsem si, jestli bych už nemohla zkusit obyčejnou. Nevíte někdo? U Jiříka si vůbec nepamatuju, kdy jsem mu začala dávat obyč. čočku.

kijonkova.k
28. máj 2009

andy80,já jsem čočku poprvé dala asi v 10m,teda červenou a zatím dávám pořád tu.Fakt nevím,ale já ještě počám s tou normální 😉

eppik.m
28. máj 2009

andy: já dávám od začátku normální čočku 😉

eppik.m
28. máj 2009

petka: tak to je ale něco jiného, ano taky se to dá takhle praktikovat 😉

andy80
28. máj 2009

eppik.m: fakt jo? a neměl malý bolení? Já se bojím, aby jí nebolelo bříško. Ale ono asi stačí čočku na pár hodin namočit ne?

eppik.m
28. máj 2009

andy: neměl, doporučuje se čočku povařit a pak tu vodu vylít a dovařit v nové, pak by neměla nadýmat 😉 ale já mu to dělala v jedné a v poho ... namočit se nemusí čočka je hotová rychle ... a myslím že na to nadýmání to vliv nemá ... nebo udělej čočkovou polívku tam jí tolik nebude a když do toho dáš i brambor nebo jinou zeleninku tak paráda 😉

andy80
28. máj 2009

čočkovou polévku chci dělat zítra, dneska jsme měli čočku a trochu mi zbylo. Já do ní vždycky dávám brambory a zeleninu, tak to zítra zkusím a uvidím.

caira
28. máj 2009

holky s tou cockou - ja ji cocku skoro nedavam, udelala jsem jednou "normalni" cocku a sice ji to chutnalo ale celou noc mi pobrekavala a kroutila se jako liána a cervenou neumim delat, sice ji mam v kredenci a desne dlouho se na ni chystam ale proste nevim co delat, nechci porad delat polivky, prijde mi, ze ji bud polivky nebo omacky....

hancas
28. máj 2009

jAk děláte čočkovou polívku z červené čočky???

andy80
28. máj 2009

caira: pár stránek zpátky jsem tady psala bezva receptík z červené čočky, zkus pohledat

power700
29. máj 2009

Ahoj, holky, nějak se mne zdá, že jsem pozapomněla na rýži. Tak dnes ji chci udělat, s kuřecím masem, a pak tu mám hrášek a kukuřici, ale nechci dělat rizoto. Nevíte čím to má omastit, aby to malé lépe "klouzalo" do krku? Stačí máslem? 😉
Nebo máte nějaký receptík na toto?

eppik.m
29. máj 2009

power: já to ředím buď vodou nebo vývarem, ono je to dost lepivé jen tak, tak to mu moc nejede a pomačkám, zkus to s máslem a když jí to nebude šmakovat zakápni vodou a rozmíchej 😉 nebo nějaký kompot k tomu ...

romana.st
29. máj 2009

Ahoj holky,
nikdy jsem si v obchodě nevšimla, že existuje i červená čočka 😀 😀 Asi vážně potřebuji nové brýle 😀 😀
Jaký je prosím rozdíl mezi červenou čočkou a normální???? Já jsem zatím Aďulovi čočku nedala, bojím se bolení bříška. Hodně na prdíky trpěl....

iira
29. máj 2009

ahojky s tim papanim je mi to jasne ,akorat nevim co pořad vařit aby mi ti jedl i tatka,on je na maso ...
co pořad vařite?