Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

tinka19
8. jan 2010

Ahojte...jedia vám detičky polievky?...moja ich akosi nechce..a aké robíte? 😉

shaula
8. jan 2010

Tinka - moji taky polívky skoro vůbec nejedli (odmítali), ale v poslední době si občas dají. Buď kuřecí vývar s kořenovou zeleninou a nudlemi, nebo brokolicovou, kulajdu (ta jim moc nejela), jiné jsem jim asi zatím asi nezkoušela dávat. Ale vařím třeba cibulovou, květákovou, špenátovou, pak takovou mixnutou z různé zeleniny s houbičkami a bramborami nebo pohankou, mrkvovou, zítra budu dělat pórkovou,...

berenika39
8. jan 2010

ahoj, takl u nás jsou polévky na denním pořádku 😉 , miluje je, má ji momentálně denně k večeři. Doháním tím i tekutiny, když mu rostou zubáci, moc nechce pití. Ani se v noci nebudí kvůli žízni.
Klasika vývar (kuřecí,hovězí) se zeleninou a drobné těstoviny, bramboračku- ta je favorit, měl i gulášovou - jen pro něj, ne kořeněnou, špenátovou, brokolicovou...ty zelené jsou tedy děs - zkouší jíst sám a je to kolem pak jak u rybníka 😉 .
Někdy květákovou, tu ne na noc, pak ho budí bříško, nebo jen zeleninový vývar - všechnu možnou zeleninu dohromady a dělám ji hustou.

jankapiknova
9. jan 2010

Nas tiez polievky miluje,tiez robim hustejsie,zeleninove s kuracim masom,vajickove.... Som rada,lebo maso neuzuje a v polievke je dobre rozvarene a tam ho vzdy spapa 😉 Ale zato je aj na sladke,vsetko pred nim musim skovavat,okostoval kinder cokoladku a teraz by ju stale chcel,tak musime schovavat.

matova
9. jan 2010

ahojte,mate niekto skusenosti s hubami? viem ze sa z opatrnosti nedoporucuju do troch rokov,ale v niektorych hotovych prikrmoch sa objavuju, len nepisu ake konkretne huby. ja som z hubarskej rodiny,takze by som aj dala-aspon tie najznamejšie- šampiony, hlivu...(podla najnovsich vyskumov su tieto dokonca zdrave), alebo napr.masliak je dokonca úplne straviteľný bezo zvysku. neverim ze huby su tazsie ako nejake napr. bravcove ci hovadzie maso. co vy na to?

berenika39
9. jan 2010

jankapiknova, jj, zapomněla jsem na krupicovou s vajíčkem a kmínem, to je taky mnamka.
U nás je to s tím sladkým pravej opak, ani si nekousne, absolutně to odmítá, nejí ani koláče,buchtu,bábovku,piškoty, nemluvím o čokošce a spol. Úpplně se oklepe když to omylem olízne. Normálně dostal lízátko, takový to z lékárny, hroznový cukr, myslela jsem, jak ho nepotěším, jel v kočárku, balo ticho, říkám si, mlsá. No a on to držel za tu sladkou část v ruce a tou špejlí si rejdil v puse, po rostoucím zoubku. Komediant. Nechápu ho.

Houby dávám, tak nějak od 14ti měsíců, ale občas, v polévce, nebo maso na žampionech. Bílkoviny v nich jsou jasný, a když toho není moc a často, no problem. Asi bych nedala talíř smaženice, ale jako součást jídla v pohodě.

saska.t
9. jan 2010

ja zatial huby nedavam aj ked tiez moji rodicia hubarcia, skor mi ide o tu nestravitelnost a to ze zadrziavaju v sebe zelezo z dazdov a dialnic a hlavne ako ucitelka som videla mnoho deticiek co z nich blili zakazdym ako ich mali a preto ma to presvedcilo ze este pockam, ale take umelo pestovane sampiony asi neublizia... 😀

kocourka170
9. jan 2010

tak my už taky dosáhli jednoho roku a začala jsem pomalu i přisolovat. Používám koření se směsí bylin a mořské soli od švýcarské firmy Just. je to bez glutamátu, takže to může a používáme to i pro sebe.. je výborné a malé pak moc chutná.

kisska
9. jan 2010

Ahojte, ja tiez pouzivam pri vareni hriby (kupovane sampiony), ale malemu davam len tu stavu okolo. Aj v kapustnici som teraz varila hriby(kozaky dubaky - vlastnorucne zbierane), ale maly jedol to ostatne okolo.

matova
10. jan 2010

Dakujem za nazory 😉 . ja zatial tiez kupovane- sampiony a hlivy - robim z nich omacky s mliekom aj bez neho len tak zahustene pšeničnou a sojovou mukou. chutia mu, tiez vsak poje hlavne tu omacku okolo, zo sampionov uz aj tosku spapal,hlivu vsak nedavam, je prilis hutná-tuhá. V lete mu uz dam urcite masliaky. Inak kysle dazde popadaju aj na ovocie a tak, maso je tiez nadopovane kadecim,este ked sa pridaju geneticky modifikovane plodiny tak neviem co z tych nasich deticiek vyrastie 😲 Akle su aj volne rastuce druhy hub, ktore praveze nerastu v znecistenom prostredi, napr. po vybuch ucernobylu a v case pouzivania pesticidov sa napr. zacali vytracat tzv. kuriatka. Ja miesto vegety pouzivam náhražku bez glutamanu a inych konzervantov, vola sa Solčanka, a tiez morsku sol, trstinovy cukor.a vela ineho....
kisska: a to ti maly uz jedol kyslu kapustu???fiha,moj ked citi kysle jedlo tak otoci hlavu prec,zatial 😀

zuzujo
10. jan 2010

Ahojte holky, nevim jestli to neni trochu od veci, ale potrebovala bych poradit ohledne prechodu na umele mleko. Maly ma 16 mesicu a chtela bych postupne prejit na umele mleko, jen si kladu otazku, do ceho mu ho davat. z normalni kojenecke flasky nepije, jen z pititka s naustkem. Davat mu to do toho nebo se vratit ke kojenecke lahvi? Jake jsou vase zkusenosti?
A prihodim jeste jeden dotaz, nemate nektera take jogurtoveho zavislaka? 😀 U nas kdyz se rekne "papat" tak okamzite vleti do kuchyne, otevre lednicku a vytahuje jogurt. Zvladne 2 denne. neni to moc?

shaula
10. jan 2010

Zuzujo - kluky jsme kdysi dokrmovali UM z lahve (do 3 měsíců), pak už ne a teď mi UM po odstavení nepijí vůbec. Ale rozhodně bych se nevracela ke kojenecké lahvi - dávala bych do toho hrníčku, co používáte i na jiné tekutiny.
Jogurty - myslím, že větší množství jogurtů není na škodu, pokud to není na úkor jiné potravy (myslím pestrosti) 😉 Asi bych ve tvém případě ani nehrotila to UM, jestli ti zbaští 2 jogurty denně + možná nějakou kaši a další mléčné výrobky (sýry apod.), tak asi UM nebude nezbytné.

matova
10. jan 2010

zuzujo-tiež by som sa ku kojeneckej fľaši už nevracala. Môj malý nevie piť z hrnčeka s náustkom, z normálneho hrnčeka je viac čaju okolo ako v ňom. Naučil sa piť z malej fľaše s takou koncovkou akú majú cyklistické fľašky (ovocný nápoj Cappy junior) ale to sa nedá sterilizovať 😢 používame len na vodu a čaj a umývam bežným spôsobom,po čase mením za novú. A tiež ako shaula si myslím že pokiaľ prijme dosť mliečnych výrobkov,malo by mu to stačiť aj bez toho UM. Jogurt je zdravý,ľahšie stráviteľný ako normálne kravské mlieko či syry 🙂 Inak UM je aj v tzv. mliečnych kašiach a sú aj jogurtové mliečne kaše (Sunarka- s jahodami a S. s lesným ovocím).
shaula- Ja mám problém dostať do malého tekutiny,vypije maximálne 50 ml denne, neporadíš niečo? síce ešte kojím ale určite to už nestačí,a mám pocit že sa malý začína pomaly odstavovať,hoci sa v noci ešte budí ale cicia už len trochu a bez toho nevie zaspať 😢 možno mu však stačí obsah vody celkovo v jedlách. Kašu máva ráno aj večer, z polievky však zje len trošku.

shaula
10. jan 2010

Matova - bohužel neporadím, mám obdobný problém... Kluci mi pijí málo, když do nich za celý den dostanu půl litru, tak si můžu skákat. Holt asi budou po mě, já s přehledem vydržím se dvěma skleničkami na den 😀
Snad jen nabízet, nabízet, nabízet - ale když nebude chtít, tak násilím to do něj stejně nedostaneš, tak se tím netrap 😉 A jak píšeš - důležitý je i obsah vody v jiných pokrmech, takže mu to asi stačí... Můžeš třeba vyzkoušet jiné nápoje - jiný čaj, dětské šťávy (naředit), nebo něco podobného.

mukky
11. jan 2010

http://www.zzz.sk/?clanok=7008

ja len na skok,kon tak dlho naťahuje opať 😠

kisska
11. jan 2010

matova - maly by zjedol s prepacenim aj hovienko - od nas z taniera. Ku kapustnici sa tiez dostal cez tatina 😉

Inak s tymi tekutinami sme aj my dlho bojovali - pomohlo nam ponukat, ponukat, ponukat a tiez aj najst flasku, ktora malemu pripadala zaujimava - vyhrala to slamka a neskor aj flasa so slamkou... a teraz idem pomalicky skusat hrncek bez nasad... nech mu nemusim do skolky balit aj balik slamiek 😉

matova
11. jan 2010

Asi tak to bude len núkat a núkat tú tekutinu.
shaula-doma uz mám asi 6 druhov caju, ovocné aj bylinné pre deti-no nic,pácia sa mu akurát obaly.radsej ma hotove stavy bez cukru pred deti-ale su drahe, a 2/3 by som musela dopit ja. 🙂 inak ja tiez malo pijem,mala by som viac...
kisska- slamku sme aj my skusali,ale nic.

jankapiknova
11. jan 2010

nas maly tiez zacal pit cez slamku a aj flasku pouziva taku so slamkou,ale samozrejme este pouziva aj klasicku detsku flasku a pije len cistu vodu,caje mi nechce. Tiez sa mi zda ze niekedy by mohol aj viac popit ale ked sa mi zda ze malo pil tak dam so slamkou alebo len s pohara a to ho bavi,takze sa aspon napije 🙂

tinka19
12. jan 2010

díík za inšpirácie na polievočky....a ako robíte tie zeleninkové? 😉 ...

baba77
12. jan 2010

caute co pomoze pri hnacke,nechcem vlacit doktorke,lebo ak sato stane do plienky,tak uz plac...

saska.t
12. jan 2010

smecta - kupis v lekarni proti hnacke

kisska
12. jan 2010

baba - aj klasika pomaha - varena ryza s mrkvou, cierny caj. Vynechaj jogurty, surove ovocie a zeleninu, spenat, cukinu...

hipuska
13. jan 2010

maly ma skoro jeden rok. Strasne ma rad pomarance a mandarinky. Zacali sme este ked mal 10 mesiacov. DOteraz nemal ziadnu alergicku reakciu ani nic. Kedze uz bude mat rok, dokaze zjest aj cely pomaranc/mandarinku na posedenie aj viac. Davam mu zatial 1 denne. Je to vela alebo ked nema ziadnu reakciu moze?

kisska
13. jan 2010

hipuska - ked nema reakciu tak moze... aj ked s mnozstvom by som to neprehanala. Adamovi tiez nerobili problemy, pokial nezacal jest 3 mandarinky denne - potom ho velmi prehanaju a v plienke nachadzam nestravene kusky...

matova
14. jan 2010

baby a co poviete na pouzivanie medu? spytam sa na nazor aj u vegetarianov 😉 . Hotove kase ho uz obsahuju, ale vraj je to medik nejaky cisteny, neviem co to znamena. niektori vravia ze do 2-3 rokov radsej nie...V knihe Liecba vyzivou od manzelov Cervenych sa pise, ze med moze zachranit dokonca smrtelne hnacky u dojciat.

shaula
14. jan 2010

O medu jsem četla, že min. do roka by se neměl používat v čerstvém stavu, protože prý obsahuje nějaké bakterie, které by malému miminku mohly udělat paseku v zažívacím traktu. V kaších nevadí, protože tam je vlastně sušený. Navíc, jestli se nepletu, je potenciální alergen... Já jsem zatím nedávala (tedy jen v kupované kaši), nějak nemám důvod...

hipuska
15. jan 2010

a co kiwi? od kedy?

matova
15. jan 2010

kiwi je exotické ovocie,takže sa odporúča po dobne ako citrusy najskôr po roku, aj to u detí, ktoé nemajú nábeh na alergie. Treba sledovať hlavne reakciu- pri všetkom- niekde sa uvádza dva až tri dni, niekde tri až päť 🙂

jajka78
15. jan 2010

baby, moze sa sojove mlieko? chcem vyskusat ci bude malemu chutit.

matova
15. jan 2010

kiwi je exotické ovocie takže tak ako pri citrusoch- najskôr po 1 roku aj to u detí, ktoré nemajú nábeh na alergie. Hlavne treba sledovať reakciu- niekde sa píše va až tri dni, niekde tri až päť dní...

shaula: fíha, tak o tých bakteriách som nepočula. V tej knižke čo som spomínala (je výborná, odporúčam) sa píše samé plus. Dokonca že med zabíja baktérie (ale asi záleží na tom aké konkrétne). Istotne sa myslí med čistý, kvalitný, nie taký priemyselne spracovávaný kde sa dokonca pridávajú ešte aj konzervanty. Áno, med je potencionálny alergén, obsahuje zvyšky peľu. Ja mám alergiu- sennú nádchu na trávový peľ, malý to pravdepodobne po mne podedí, ale reakciu nemal (ja med znášam tiež dobre) 😉.