Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

nephila
27. sep 2011

jj zkouším dávat co se dá - většinou to nějak udělá,ale třeba maso požužlá a vyplivne,kukuřici a hrášek polkne v kuse - nacházím to pak v plíně 🙂 ale těstoviny s majdou rybu a třeba rizoto dávám....akorát toho nesní tolik aby ji to zasytilo....nakonec se odstaví - synovi to trvalo dva roky,než se odstavil ..... 😀

zvirka
29. sep 2011

@nephila Opravdu nejde o zuby, Ty přece taky jídlo nežvýkáš předními jedničkami a dvojkami, ne? Oni to požužlají těma dásinkama. A kojení závidím, náš už dlouho před rokem pil mlíčko jen v noci a nedávno se odstavil úplně. A UM samo nechce. Tak máme zase jiné starosti. Holt s dětma si člověk prostě užije 😉

nephila
30. sep 2011

@zvirka to je pravda každá máme něco 😵 hlavně ať jsou prďolkové zdraví a v duševní pohodě 😎

halienka
3. okt 2011

Ahojte babky, moja malá bude mať v novembri už 2 roky, a chcela som sa spýtať na váš názor na škoricu, v poslednej dobe si obľúbila také škoricové šatôčky, papá skoro každý deň polovicu tej šatôčky, nemôže jej to nejako uškodiť? A ešte som sa chcela spýtať na fazuľu a kyslú kapustu, už dávate?

lucikan
3. okt 2011

@halienka no to aj mna zaujima, co baby napisu s tou skoricou. Nas drobec tiez posledne dva tyzdne z nej co to pojedol - robila som jablkove strudle a dostal z nich zakazdym. Uz mu v podstate davam nasu stravu, o par dni ma rok. Bol nejedlik ale nasa strava mu ide podstatne lepsie.
Ale po tej skorici mal 2x vysyp - aspon si myslim ze to bolo z toho. Ale bol to len jeden den, mozno len pol dna a potom to zmizlo. Neviem ako to mam hodnotit, ci uplne zatrhnut alebo nie. Je vysyp, ktory rychlo sam odozneje nevyhnutne zly?

ivanka85
4. okt 2011

@halienka my mame 15 a pol mesiaca a zatial som skoricu nedala, lebo sa vojim reakcie, asi chvilu este pockam..

ivanka85
4. okt 2011

a fazulu papame, vsetko v poriadku, kyslu kapustu zatial nemal, na Vianoce skusime kapustnicku

anehap
5. okt 2011

Holky prosím o radu - máte zkušenosti s tím, že by vám děti ještě po roce odmítaly kousky ve stravě? Malá(14 měsíců) sice bez problémů sní piškoty, kukuřičné křupky, kouše rohlík, měkké ovoce(banán, hrušku) a jiné věci, ale když jí k obědu namíchám k zelenině např. menší kousky těstovin, rýži nebo jinou přílohu na kousky(sní jen rozmačkané brambory, trochu kuskus, ale taky nic moc), tak ji to nadavuje, začne to plivat a s jídlem jsme většinou skončily 😒 . Trvalo to taky u vás tak dlouho, než si zvykly na kousky? Nechci jí to nutit, ale myslím, že už by kousky mohla jíst - ráda už bych jí pomalu dávala i naši stravu...

ivanka85
5. okt 2011

@anehap nas papa kusky uz velmi dlho asi od 7.-8.mesiaca. teraz mu masko uz len pokrajam a papa bez problemov..mozno ste zacali s prikrmami neskor alebo mate menej zubkov, neviem..

anehap
5. okt 2011

@ivanka85 začaly jsme s příkrmy v ukončeném šestém měsíci, jak se má..má 4 zoubky, myslím, že zoubkama to nebude, když jiné jídlo - jak jsem psala - jí bez problémů 😒 , jinak je jedlík, ale kousky na oběd jsou prostě problém

ivanka85
5. okt 2011

my mame 10 zubov a zacali sme v 5.mesiaci

evuliatko74
5. okt 2011

@anehap Asi to nie je len tvoj problem. Nas maly ma 13 mesiacov a na obed chce len mixovanu stravu. Na ranajky si da v pohode vianocku, na desiatu si dokaze odhryzkavat z ovocia, papa piskoty, keksiky, chrumky, no ak obed nema hladky, tak ho napina, ide sa povracat a nezje. Takze mu varim jedla z jedneho hrnca a vsetko nakoniec pomixujem.
Prikrmy davame od ukonceneho 4 mesiaca, takze na stravu je zvyknuty, skor si myslim, ze je lenivy sa ponamahat... Boli sme na navsteve a tam dostal na obed zemiakove pyre a mlete mäsko - a predstav si, zjedol to.
Takze to chce asi len trpezlivost a ponukat a ponukat.

halienka
5. okt 2011

Babky, viete čo u nás zabralo? Začala som jej dávať napríklad z kuracej polievky: ja som ju mala celú so všetkým v šálke, ale malej som vyberala na jej tanierik po kúsku mrkvičky, petržlenu, potom aj mäsko a nakoniec rezance, bo tie ju strašne bavili, a to neboli malinkaté kúštičky ale také, aby si ich sama mohla chytiť do rúčky a strčiť do pusy, to isté aj tie rezance...no síce je vždy začápaná až za ušami, ale zje. U nás proste vôbec nebolo obdobie popučeného alebo maličké kúštičky v omáčke a to spolu na lyžičke, to mi odmietala a ja som bola úplne hotová, že furt sme na mixovanom a nič iné nechce. Až potom náhodne keď som ja jedla tú slepačinku tak som jej podala do ruky kúsok mrkva a zjedla, potom kús petržlenu a zjedla...A tak som pochopila, že ona to chce takto. Doteraz jej to vlastne dávam tak, že jej dám na také kúsky mäso aby ho mohla chytiť a dať do pusy, aj zemiaky a kolienka trebars, s ryžou je to horšie, ale aj to nejako dostala do pusy. Dlho to teda jedla takto sama rukami, keď som jej to chcela ja dať lyžičkou do pusy tak ani za nič, radšej bola hladná. Jednoducho lyžičku mala spojenú len s mixovaným alebo kašovitým jedlom, iné jedlo som do nej s lyžičkou nedostala. No a teraz také 2-3 mesiace začala sama pýtať lyžičku alebo vidličku (mám pre ňu kúpené také tie detské) a snaží sa sama si to nabrať a trafiť do pusy a vcelku jej to už ide 😀 Tie deti sa strašne navymýšľajú a ako som ja zistila, fakt to je niekedy len o tom spôsobe, nájsť ten, ktorý im vyhovuje. Tak možno som vám jeden taký spôsob poradila, čo u nás zabral, možno aj u vás zaberie 🙂

anehap
6. okt 2011

@evuliatko74 děkuji - tak to jsi mě potěšila, doufám, že nebudu mixovat do puberty 😅 Máte to úplně stejně - běžně kousky sní,ale ne na oběd - reakce jsou stejné jako u vás. Taky zkouším a zkouším a doufám, že si to jednou rozmyslí 😉

anehap
6. okt 2011

@halienka zajímavý, ale asi na to něco bude. Když jíme my a dáme jí ochutnat(polévku, ale i jiné jídlo), tak to taky bez problému sní(ale tak dvě, tři lžičky), nebo když jí dám do misky těstoviny - i větší, tak si nabírá sama ručičkou a taky jí, dokonce mám pocit, že ji to baví, ale právě mě odrazuje to, že jedině ručičkou, když jí to dávám na lžičku, konec 😀 Holt ty děti ví, jak na nás - ale děkuji, budu zkoušet dál a snad to půjde 😉

evuliatko74
6. okt 2011

@halienka
@anehap
Aj od nas si drobec rad vezme z taniera, no vzdy len 2-3 kusky, viac nechce. Mna na tomto sposobe hneva to, ze sa vlastne nenaje a aj tak mu musim dat mixovane. Ale mozno si takto pomaly zvykne...

A neviete poradit nejake "detske" recepty, co varit na obed pre takychto drobcov?

halienka
6. okt 2011

@anehap
@evuliatko74
No ja som zo začiatku bola dosť zásadová, chcela som aby sa malá naučila jesť pekne v stoličke a aby spapala aspoň väčšinou to čo jej dám, čiže nenaučiť ju, že ak toto nechce, ponúknem druhú alebo tretiu alternatívu, lebo zachvíľu by som z varenia scvokla. Bohužiaľ malá prestala priberať, dokázala totiž hladovať aj pol dňa ale nezjedla to čo som jej núkala, tak som musela začať zo svojich zásad upúšťať aby sa mi dieťa aspoň akotak najedlo. Ten prechod z mixovaného na veľké kúsky, to bol hádam 3-mesačný boj, začala som nejako v 8.-9. mesiaci, keď jej vyšli 4 zúbky, že prejdem na popučené a zistila som že nehrozí, potom to trvalo 3 mesiace, čo som skúšala všetko možné, myslela, som si že jej nechutí to konkrétne jedlo, tak som skúšala ďalšie a ďalšie, proste stále som hľadala, kde je problém, až keď som objavila to s tými kúskami polievky a s tým, že to jedla rukami, tak až vtedy som pochopila čo jej vadilo. Ale inak ani teraz nie je moc veľká jedáčka, stále má len pár jedál, ktoré zje a ktoré jej varím dookola, sem tam skúsim niečo nové, ale máločo zaberie. Také tie detské jedlá ako palacinky, ryžový nákyp, dukátové buchtičky, to jej nič nehovorí, najviac ľúbi mäsko, kuracie, morčacie, potom zje aj bravčovinu a sem-tam rybku. Zemiaky jej moc nejdú, skôr kolienka a ryža. Tiež ma netešilo, že to je rukami, ale tak som si povedala, že radšej tak, ako by nezjedla vôbec nič. A veľmi ma teší, že teraz už pýta tú lyžičku a skúša to sama, že to na ňu prišlo tak spontánne. Ja som jej ju samozrejme už aj predtým vždy k tanieriku položila, ale doteraz sa väčšinou na ňu vykašľala a jedla rukami, no prednedávnom to s ňou začala skúšať a už ju to baví, už si ju vyslovene pýta. No asi som zabudla povedať, že malá už má rok aj 10 mesiacov. Tak prajem pevné nervy, dúfam, že aj vám sa podarí detičky nejako posunúť v tom papkaní ďalej, ale teda chce to riadne pevné nervy, ja som chvíľami už vtedy riadne zúrila 😀

sante81
6. okt 2011

@halienka ahoj, my skoricu papame už dlho, či už v koláčikoch alebo v krupicovej kaše. každé ráno na ranajky moravsky koláč. dávam malému to čo mu chutí, som rada že má teplé ranajky - koláč a čajík

sante81
6. okt 2011

@anehap ten isty problém som mala aj ja, do roka a pol odmietal našu stravu, jedol iba mixovanu polievku v ktorej stála lyžica. tu mal aj 2x denne, postupne začal papať skoro všetko, ale stálo ma to vela trpezlivosti.

halienka
6. okt 2011

@sante81 ďakujem za odpoveď, ja sa nebojím škorice ako takej, to už by som zbadala, že by sa vyhádzala alebo čo, to nie, ide mi len o to množstvo, že ak dennodenne zje buchtičku kde je tej škorice vcelku dosť, či to nemože mať nejaký blbý vplyv, trebars, že bude potom nejaká hyperaktívna, lebo veď škorica je vraj aj afrodiziakum, je to taký "prehrievač, dáva sa aj v zime do čaju a koláčov práve preto, aby asi "rozprúdila krv", prehriala človeka...tak neviem, aby to množstvo tak malému dieťaťu nejako neuškodilo...

sante81
6. okt 2011

@halienka nehnevaj sa ,ale som sa trochu pousmiala, to množstvo jej určite neuskodí. tiež nie som nadšená že mi krpec nezje nič iné ako jeho oblubeny moravsky koláč, ale mali sme obdobie že mi nejedol vôbec, mesiac nejedol vôbec nič, len mlieko, schudol vyše kila, hrozila hospitalízacia na infuzie, potom som skusila dať mu do ruky lyžičku a od toho dna ako začal jedávať sám, tak zje skoro všetko, nemusím variť už dvojmo. včera mal kapustovu polievku a ešte si pytal nabrať. síce krmime sa tak, že mi sedí na kolenách ale lyzickou papa sám.

anehap
6. okt 2011

@evuliatko74 no právě, od nás si vezme pár lžiček a nakonec dostane stejně mixovaný - než aby hladověla. Celkově není moc jedlík, takže jsem ráda, když sní aspoň to mixovaný. ALe asi to chce vážně čas a snad to pomalu půjde 😉
Jinak s receptama taky bojuji, v podstatě jí dělám pořád to stejný - namrazím a rozmixuji svoji zeleninu, snažím se nemixovat ale úplně do hladka, ale sem tam kousek(mrkev, pastiňák, cuketu, dýni, kudlubnu), dám na mražák do tvořítek na led a kombinuji s kuskusem, bramborem, někdy k tomu dám 3 zrnnou kaši z DM, nebo uvařím nudle do polévky, rozmačkám a dám jako přílohu. Občas - jako třeba dnes - nakombinuji se skleničkou z obchodu - půl své zeleniny a půl skleničky, dnes jsem dala půl skleničky Babylove z DM - od 12 měsíců, takže trochu tam už jsou kousky a kupodivu to snědla 😕
Z naších jídel jí dávám jen ochutnávat(právě proto, že sní pár lžiček), ale třeba o víkendu jí celkem chutnala omáčka - kuře na paprice - samozřejmě jen tak bez přílohy 😎

anehap
6. okt 2011

@sante81 takže prostě nastal "zlom" a najednou to šlo?

sante81
6. okt 2011

@anehap ten zlom nastal práve vtedy ked nejedol skoro mesiac, chodila som k doktorke 2x tyždenne, predpisovala mu rôzne probiotika, vytery, krv, neviem či to bolo zubkami ,alebo sa zatal, tak sme skusili posadiť ho na kolená, dať mu do ruky lyzičku aby papal sám. to zabralo. čítala som to tu v niektorej diskusii. a za všetko čo spapal som ho vychávalila aky je to šikovny chlapček , musíme na tie deti vždy niečo vymysliet 😉

anehap
6. okt 2011

@sante81 tak to jste si teda užili 😒 , ale hlavně, že už jí líp 😵 U nás to je u jídla taky komedie - musím ji pořád nějak "bavit", aby vůbec jedla....zkouší, co maminky vydrží 😝

anehap
6. okt 2011

@halienka taky už jsem ze svých zásad musela hodně ustoupit, jinak by nejedla 😉 Tak nám opravdu nezbývá než vydržet, jednou se tomu budeme smát 🙂 . ALe jsem ráda, že nemáme tenhle "problém" jen my....

sante81
6. okt 2011

@anehap no boli časy ked som ho krmila pred televízorom, to otváral pusu ani nevedel ako. v stoličke mi nechcel sedávať už po roku, tak som ho krmila na kolenách pred telkou. mne na všetko pomohol len čas, 2 roky som riešila jeho nočné budenie na mlieko, na flašu, až po 2 rokoch prespal celu noc a budí sa len ráno okolo 6. už nič nesílim, tak isto to bude aj odnaučiť ho od dudla, síce to do tejto témy nepatrí, ale aj to sa vyrieši nejako časom samé (:

anehap
6. okt 2011

@sante81 to je pravda, všechno chce čas - mně malá teda prospí celou noc, ale zase odmítá flašku, je to prsomil - přestávám kojit a není to čím nahradit, jakékoliv UM odmítá, ale taky se snažím to neřešit- nabízím a třeba si časem dá.... 😉

sante81
6. okt 2011

@anehap tak mne odmieta plnotučné mlieko, dám mu sunar aj cez den, ale pije ho len z flašky, kakavo nechce, ani sunar zo šálky

halienka
6. okt 2011

@sante81 ok 🙂 tak snáď to nebude problém s tou škoricou 😀
Ja si veru tiež myslím, že na veľa vecí musí dieťa akosi dospieť, nepomôže nejako nasilu nútiť, akurát sa človek vynervačí, aj dieťa je potom v strese a čo s toho...my zas teraz čakáme na to, kedy malú prestane baviť cikať do plienky 😀 inak tá telka aj u nás do určitého veku zaberala, keď ju niečo zaujalo najedla sa ani nevedela ako 😀 ale teraz už to moc nepomáha, teraz je strašne aktívna a udržať ju sedieť na jednom mieste viac ako 3 minúty, tak to musí jednoducho robiť niečo čo ju baví, čo berie ako hru, možno aj preto zabralo to papanie rukami 😝 😀 Akonáhle sa začne nudiť tak dojedla...ostatné jeme popri nejakej aktivite, čo by sa síce tiež nemalo, ale čo narobím...buchtičku jej strkám do pusy na ihrisku, tak isto ovocie, jogurt a kašu papá pri kreslení, kreslí si v stoličke a ja jej ho dávam lyžičkou - to mi lyžičkou zje, no už zo dvakrát skúsila aj ten jogurt sama, si viete predstaviť ako vyzerala, ale väčšina bola v puse 😎 😀 našťastie 😀
@anehap asi máme podobne akčné a zvedavé deti, jednoducho len tak sedieť a jesť, to je pre ne strašná nuda 😀