Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

vercak.
12. okt 2009

tak to jsem nevěděla. Nějak jsem to složení nezkoumala, ale samozřejmě vím, že děti by sůl moc neměli. Tak teď už to vím a ten sýr mu teda nedám 🙂

kaleilah
12. okt 2009

Holky,píšu sem pomazánky co mám vyzkoušený a dělám je doma pro Danýska. O vhodnosti surovin si rozhodněte sami 😉

ZELENINOVÁ SE ŠUNKOU:uvařim brokolici, petržel a mrkev do měkka, nakrájim na mini kostky nebo nastrouhám šunku pro děti, trošku tvrdýho sýru a smíchám s plnotučným tvarohem. může se tam dát i bilinková sůl, nedávám..

SÝROVÁ:nastrouhám kus sýru na jemno, do toho syrovou mrkev, lžíci zakysaný smetany.

BANÁNOVÁ: banán rozetřít s žervé, dávám to na bagetu z topinkovače, malej to má hrozně rád a já taky 😉

TU(Č)ŇÁKOVÁ🙂 Do Lučiny zamíchám tuňáka kousky z plechovky 😅 kuouju v olivovým oleji, dám do toho petrželku,pažitku. jemoc dobrá amalýmu ani nevadí že trošku pálí ta pažitka

Jinak většinou prostěmíchám tvaroh nebo žervé/lučinu s něčim. (mrkev, nebo šunka, sýr, nastrouhaná červená paprika-moooooc dobrý, brokolice..prostě co dům dal a musí se zdělat nebo co dlouho nebylo. 😉 )

helena001
12. okt 2009

Podla mna Caro nie je vhodny pre deti. Su to sice obilininy, ale prazene...

petka28
12. okt 2009

Tak to tady pročítám a závidím🙂 Můj malý má alergii na BKM i vejce a já vůbec nevím co dávat na chleba... někdo s podobným problémem? Petra

helena001
13. okt 2009

My kravske mlieko velmi nekonzumujeme. Existuje vela pomazanok bez syroveho zakladu - sosovicova, sardinkova, s drozdovym zakladom... skus pohladat na nete...

bereninka
13. okt 2009

Holky, díky za odpovědi, zůstanu u toho, jak to máem teď.- Tedy pít až po jídle.

Od kdy se může droždí? mohu udělat pomazánku i z toho kupovaného droždí? Mévali jsme domácí, ale už nemáme... Mně malý vůbec nechce sladké na chleba, džem, med...

monka88
13. okt 2009

Helenka sice nastierky bez syroveho zakladu sa najdu,ale vacsinou je vsade ako zaklad kravske maslo,alebo jogurt ako spojivo.Takze tomu mlieku sa nevyhnes.Alebo mas nejake recepty bez toho?Ak ano neposlala by si mi prosim na IP.Mooc dakujeeem 🙂

helena001
13. okt 2009

Ja robim z kupovaneho drozdia. Ako pojivo pouzivam okrem drozdoveho zakladu bud trochu margarinu (skor vynimocne) alebo olivovy olej alebo domaci kecup alebo rozmixovane paradajky. Ono sa to da - chce to trochu fantazie - poslem link na IP.

maria11
14. okt 2009

Ahoj, Helenka, ak sa Ti bude dat, hod link aj sem, alebo mi ho prosim posli tiez do IP. V kuchyni som beznadejne nekreativna... 😅

bereninka
14. okt 2009

Holky, poradte prosím... Malý mi už 2x ochutnávala smetanovou omáčku, strašně mu chutnala: Dostal 5 lžiček. Víc jsem se bála. Roku už mu byl... Myslíte, že bych mohla už udělat nějakou omáčku s trochou smetany?

jananinka
14. okt 2009

berenika, aj ja uz postupne malej davam stravu, aku jeme aj my a vcera som robila paprikas, kde ide smotana a malej to velmi chutilo. som myslela, ze po roku sa uz moze, ci nie?

makak21
14. okt 2009

Bereniko, nám mudra v 10měsících řekla, že už může jíst běžnou stravu (samozřejmě se solí vzhledem k jeho věku) a od roku už to vůbec neřeším. Omáčky malý miluje, třeba na paprice, svíčkovou a rve se tím jak prorvaný, tak určitě můžeš 😉

zuza.m
14. okt 2009

ja tiež davam malemu čo mame my,nekorenim vobec solim primerane tak že aby to bolo trochu pestrejšie tak jedava všetko,teda ak mu chuti.omačky ma tiež velmi rad ale je alergik na mlieko tak že mu smotanu nemožem dat.tak som prenho odobrala a zatrepala som to s mukou a na koniec dala jeho mliečko.bolo to tiež take mliečno kremove a velmi mu to chutilo.tak to riešim všetko ked robim čo nesmie.odoberem a potom dokončim podla jeho bruška.

petka maly je intolerantny na laktozu tak že tiež nemože mliečne,a stale rozmyšlam čo by som mu dala na chlebik .davam mu už šunku ,salam ,robila som tuniakovu natierku ,velmi mu chutila a chvala bohu nič nerobila brušku,tak že postupne chcem vyskušat aj ine.dnes som robila vajičkovu čo vy nemožete,ale da sa urobit aj šunkova natierka.davam tam rastine maslo tak že to možete aj vy.cibulku ,horčicu a trochu soly,a teda podla toho aku robiš ten zaklad,

lenkazdenek
14. okt 2009

Bereniko,já myslím,že v klidu může,my teda smetanu moc nedáváme ani do omáček,takže jedině když má omáčku u mojí mamky 🙂

monka88
15. okt 2009

ahojte,
mozno to sem nepatri,ale zuzka.m chcem sa Ta opytat,ako si dosla na to,ze Tvoj maly ma alergiu na mlieko? Kazdy s tym strasi,tak by ma zaujimalo ako sa to prejavuje.
Dakujeeem 🙂

bereninka
15. okt 2009

Jééé, tak to jste mne potěšily, že mohu trochu té smetany dát. Poslední dobou nic moc nechtěl jíst a ta omáčka se smetanou mu moc chutnala.

Holky, já ještě nedávala kuře, vždy jen krůtu. Snad kuře už nevadí, říká se, jaký to je hnus, že je to nejhorší maso, ale asi už to řešit nemusím? Co vy, dáváte kuřecí?

zuza: a když děláš pomazínky, třeba tu šunkovou, není to pak moc máselné? Kolik tak dáváš másla? 😕

Jinak mohu pomazánky zadělat třeba s lučinou, nebo s čím děláte?

shaula
15. okt 2009

Bereninka - podle mého názoru kuřecí maso je prostě kuřecí, ať jde o miminko nebo dospělého. Takže je nesmysl si říkat do roka ne, páč jsou tam hormony, po roce ano... Ale současně si myslím, že není třeba to zase tak hrotit, ono to je podobné jako s bio zeleninou 😉 Já ze začátku dávala jen kuřecí, když jsem se dočetla o těch hormonech, tak jsem ho střídala s krůtím, ale rozhodně jsem ho proto nepřestala dávat...
Jinak mléko nebo smetana se prý po roce už do pokrmů dávat můžou. Já jsem zatím asi nic takového nedávala (maximálně tak buchtu 😀 ), nějak na to zatím nedošlo, vařím takhle dost málo...

lenkazdenek
15. okt 2009

My dáváme kuřecí normálně,střídáme s krůtím a od roka rybou a hovězím,je fakt,že s manželem sme skoro jiné maso než kuřecí nejedly 😉 je fakt,že maso teda každý den nemáme 😉

bereninka
17. okt 2009

Holky, přemýšlím, jestli stačí, když dádám jeden rohlík denně. neměl by mít v roce více pečiva???

kaleilah
17. okt 2009

bereniko, já si myslím že to úplně stačí, nevim jak je to u vás, ale já jím pečivo taky jen jednou denně a myslím že by to i tak mělo být. Ráno sním na snídani dva rohlíky a večeře jsou stejně jako obědy většinou teplý. A přemýšlim ,proč by vlastně to pečivo mělo být tak důležitý... 😉 kvůli mouce? troše droždí? já si fakt myslim že jeden rohlík stačí, e nás teda rohlíky moc nejedou, lepí se mu na patro tak chlebíkujeme 😉

bereninka
18. okt 2009

Já jen, že jsem koukala na kojeni.net a tam píší, že od roka pečivo i 2x denně. Ale snad to opravdu stačí. Jinak dávám místo rohlíku i toast.chléb apod.

Díky, kaleilah.

kaleilah
18. okt 2009

Bereniko, tak třeba pečivo je svým způspbem i piškot, vánočka apod, ne? myslím složením, jen v tom ostatním je ještě cukr a další věci, ale na sváču dávám jablíčko a pár piškotků, nebo třeba ovesná kaše..vždyť to je vlastně jako pečivo taky. Jen v jiný podobě. a hlavně když o tom tak přemýšlim, ani bych neměla to pečivo kam dát.
Po probuzení :UM
snídaně v 9: jogurtík a chlebík, rohlík...
Sváča v 11:piškotky, ovoce
Oběd 13: polívka, omajda, různě
16: kousek sýru, zelenina, polívka od oběda, na co je chuť, někdy puding
18: véča, většiou ovesná kaše s jablíčkem, krupicová, brambrová, nebo co zbylo od oběda, záleží co jedl přes den
19.30 do postýlky na spaní UM.

A k tomu přes den ještě sem tam něco do ruky, většinou rajče nebo paprika, mrkev,hroznový víno-miluje ovoce a zeleninu, takže prostě něco na zobání.

Já se chci taky zeptat, děláte dětem njaký saláty? Já jen mrkev s citronem a jablíčkem, to dávám odpol. na sváču, jinak mě nic nenapadá...ale zkusim i těstovinovej, jen místo majolky bude jogurtík, místo surimi tyčinek asi kuřecí masínko nebo šunka. Dáváte už vlastně šunku? Koupila jsem nedávno šunku pro děti a úplně mě zarazilo jak je slaná. jídlo celkově moc nesolim, ale nejsem taková že bych se soli u malýho vyhýbala obloukem, alepřijde mi že klasická dušená šunka je míň slaná než ta pro děti, ktrá je hlavně dvakrát tak drahá...možná jen byla špatná várka, ale zarazilo mě 😲 to

sofia122
18. okt 2009

AHOJTE baby chcem sa spitat co davate detom na veceru ja davam mlieko 180ml ,ale jej to nestaci a cez noc mame dalsie 2flasky.poradte dakujem.

petka80
18. okt 2009

sofia - a co zkusit nějakou kaši?
Ono ale některý děti se budí v noci na mlíko bez ohledu na večeři, často jenom ze zvyku 😒 😉

sofia122
18. okt 2009

ved to asi to ma zo zvyku davala som jej na veceru krupicnu kasu,puding aj chlebyk a nic nezabralo ,ale uz som unavena.vnoci som ju aj zobrala na ruky a utisovala ,aby zaspala trochu sa utisila a potom tak spusila placu.

petka80
18. okt 2009

sofie, hm, tak to bude opravdu asi jen ze zvyku. Spíš zkus mrknout do nějakých témat ohledně nočního spaní, odnaučování kojení (s UM je to stejný) a pod. Ve zkratce pokud budeš chtít utnout to noční mlíko, budeš muset být neústupná a opravdu ho nedat a uspat malou nějak jinak. Ono je to ze začátku s brekem, ale trvá to několik málo dní a pak děti spí celou noc. Pokud dáváš UM, můžeš taky zkusit postupně snižovat dávky a pak to utnout úplně. Přeju hodně štěstí a odvahu udělat toto rozhodnutí 😉

bereninka
18. okt 2009

kaleilah: to je fakt, že se počítají i piškoty atd.

Holky, myslíte, že náš jídelníček je ok, nechybí něco, není fádní? - malý nemá zuby, tak nemůže moc kousat (třeba syrovou zeleninu apod.) a také nesmí jogurt, vždy po něm zvrací:

ráno: kojo
snídaně: pečivo se sýrem či šunkou
pak kojo na zapití

po probuzení někdy kojo

oběd: zelenina, maso, různé přílohy, omáčky apod.
menší svačina: kus koláče, piškot, křupky, podle toho, jak má hlad, kolik snědl na oběd
někdy ještě kojo (podle toho, kolik pije vody)
svačina 2: ovoce nebo lipánek, někdy ev. pečivo
večeře: kaše

KOjení má ještě dost, ale právě že mi nejí jogurty, a taky moc nevypije, tak aby měl dost vápníku a taky tekutin...

Co myslíte, měla bych ještě přidat třeba nějaký salát či tak?

lenkazdenek
18. okt 2009

Berenika já myslím,že to máte docela dobrý u nás je to takto:
ráno sunar+ pečivo s lučinou\šunkou\toustík\džemem\o víkendu njáká buchta nebo koláč
svačina-ovoce\ rozinky
oběd: maso s omáčkama,nebo se zeleninou+ různé přílohy,jednou za čas sladké jídlo
svačina-jogrt,tvaroh,lipánek a ovoce
večeře- kaše,polévka,brambory ,pečivo s něčím+ zelenina
mezitím na pití buď čajík ,voda nebo ředěný džusík či šťáva

vava2
20. okt 2009

naša malá asi preto, že má iba 3 dolné zúbky stále (horné pôjdu, ale stále nevyšli) nechce papať nič, čo musí extra žuť, pokiaľ to nie sú napr. rezance s tvarohom, palacinka, alebo niečo z MÁLA čo jej takto chutí, tak som jej to znovu začala pučiť, aby to nedržala v puse, lebo inak neprehĺta... 😖
my stále na ráno papáme kašu, desiata je ovocná alebo jogurt, Pribináčik a pod., obed je polievočka a zelen. s mäskom, prílohou, alebo bez mäsa, príp. cestovina s niečím, olovrant ako desiata zhruba, večera znovu kaša
mlieko jej dávnejšie odpadlo od chuti, preto nahrádzam ml. kašou alebo ml. výrobkami - možno je to tým, že nechce piť z fľaše a z pohárika jej to moc nejde zatiaľ .....pečivo nechce skoro vôbec, asi kvôli tým zubom, tak sa motáme dookola na tom istom, nemal niekto náhodou podobnú situáciu? ako ste to prešli?? nevadí, že pečivo nepapá? len obil. -ml. kaše ani piškoty nechce, nič čo treba žuť, pritom keď ešte nemala rok tak požula aj roštek anemala zuby vôbec... ☹ ☹ ☹

eliotka
20. okt 2009

vava: to je právě ono, že nejsou ty zuby. My máme dva dole. Malýmu taky všechno kvůli tomu mixuju, jinak to má dlouho v puse a po pár lžičkách nechce už nic.
O jídlech stejných jako vařím nám nemůže být ani řeč. Maxíímálně mu dávám od nás omáčky, přeliju to na jeho jídlo.

Dr. mi říkala, že když nemá zuby, ještě ho nemám převádět na naši stravu, protože bych to stejně musela mixovat. Že pečivo se mu v puse rozpustí, tak to jo, ale zelenina, brambory apod., to je horší.

vava: pečivo dávám tak, že rohlík na půlku, pak nakrájím na nudličky a ještě na kostičky a než mu to dám, uloupnu ten tvrdší okraj. Tak to atky zkus, jen ten měkký vnitřek. 😉

lenka: a jaký džusík dáváš? Mně pije malý jen vodu.

Holky, poraďte ješt, máme dvě kojení / den. A mléčnou kaši, ob den plátek sýra, máslo...
Malý nesmí jogurt. Stačí 2 koja na pokrytí ml. dávky?