Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

petka80
7. máj 2009

To je fakt, ve skleničkách je hlavně MRKEV, masa minimum...... 😖

sisstin
7. máj 2009

petka: hm..proč je asi Tygr mírně opálen celoročně? 😅 😅 Ale jsou i skleničky bez mrke, ale málo 😠

eppik.m
7. máj 2009

siss: tak šup sem s info ráda si ho přečtu, jak to chodí teď se zdravou stravou 😵

sisstin
7. máj 2009

eppik.m: no např. Petr Fořt..ale to je pro mě úlet, ale zas petce se líbí 😀 jako dle těch moderních knih by člověk nesměl dát asi nic 😝

petka80
7. máj 2009

No třeba dýně, že..... 😉
Však já mám dvě kamarádky a dávaly hlavně skleničky do roka, jejich děti taky byly opálený... 😝 Dr. pak říkala, že mají tu mrkev omezit......

sisstin
7. máj 2009

petka: nee..víc, třeba losos s bramborama, těstoviny se smetanou, králík s brokolicí.. ..je jich víc, i jen zeleninových..ale mrkev teda převažuje 😝

eppik.m
7. máj 2009

zajímá mě to tak to zkopči a pošli do IP, nebo napíš konkrétní příklad alespoň jeden abych byla v obraze, nebráním se nových věcí právě naopak 🙂

petka80
7. máj 2009

Siss, jj, Fořt se mi líbí, ty máš ale paměť 😀 Ale taky se řídím jenom něčím, to bych ani nemohla chodit do týhle diskuze, protože tady snad všechna jídla by byla špatně....... 😀

sisstin
7. máj 2009

eppik.m: no já bych ti to spíš nedoporučovala teda 😅 prostě stejně se člověk řídí dle svýho...a ne podle nějakejch knížek 😝

sisstin
7. máj 2009

petka: no právě... 🙄 vždyt by z toho člověk zešedivěl..já jenom nedávám sladký, smažený a podobný bejkárny..ale jinak to moc nežeru zas 😉

eppik.m
7. máj 2009

tak holky, to nepísnete ani jeden konkrétní příklad co se nesmí a proč, dle vašich moderních metod 😒

petka80
7. máj 2009

eppik, malá se mi budí, ale až budu mít chvilku, tak ti několik jeho zásad napíšu. Ale připrav se, že všechno děláš blbě....... 😀 😀 😀

sisstin
7. máj 2009

eppik.m: to nejsou moje moderní metody 😉 já se tim neřídím...jen jsem ti psala, že prostě, co kopíruješ ty, tak už je ted jinak dle těch moudrých odborníků, který já teda beru s rezervou 😅

sisstin
7. máj 2009

eppik: co si pamatuju, tak Fořt prosazuje úplné kojení min. do roka, žádné maso...kuřecí poprvé ve 3letech, žádné kupované kaše mléčné..jenom do vody ze zdravé výživy atd...moc jsem to nečetla, bo po prvních pár stránkách to letělo na MMB do prodeje 😅

eppik.m
7. máj 2009

hm, tak to mi nepříjde tedy zas takový objev světa ... ale určitě dnešní doba je jiná, jako každá, že? slícháváme to předsi od svých prarodičů ... já se trošku zdravou stravou zaobírám, sice jako lajik ale zajímá mě to, taky zdravý styl života a cvičení, něco jsem si také pročetla, mám i knížky .... nějaké zkušenosti z posilování, fitnes ... a tak ... pracovala jsem ve zdravé výživě 7 let ...

sisstin
7. máj 2009

eppik: mléčné výrobky též ne 😅

sisstin
7. máj 2009

eppik: myslim, že někde na netu byla Fořtova metoda označená za dětem zdraví nebezpečnou 😕

eppik.m
7. máj 2009

siss: nerozumím tomu přesně, takže nakonec je všechno špatně co Fořt radí? rozumím tomu tak?

sisstin
7. máj 2009

eppik.m: no ty starší doktoři to považujou za nebezpečný, a ty mladší zas za úplně super..tak si vyber 😅 se tlemim, když se někde sejdou dva..a jeden tvrdí 6xtýdně maso a 1xtýdně žloutek, a druhej pouze kojit do 3let 😅 😅 😅

sisstin
7. máj 2009

eppik: takže já si to dělám dle sebe, jen prostě nedávám to sladký a takový ty vyložený hnusy, a nejsem přesvědščená, že maso je úžasným zdrojem železa a bez něj to nejde..a to je asi tak vše..nekojila jsem, přikrmovala od 4. měsíce, od roka Lípánek..takže žádná strava dle "moderních" zásad 😅

eppik.m
7. máj 2009

siss: aha, tak to mi přijde jako se sportem, třeba fotbal, tam máš taky dva tábory a každý se bije za svůj team 😀 tak vidíš, nakonec ani ty ani nikdo z nás si nejsme jistý zda zrovna ten náš mančasft je ten NEJ 😀 😀 😀 takže k tomu řeknu opět to co asi píšou všichni, záleží na každém jak se rozhodne a tak jsme opět tam kde jsme byli na začátku této diskuse 😝

sisstin
7. máj 2009

eppik: nejlepší bude si tu psát recepty a hotovo 😅

sisstin
7. máj 2009

eppik: mě fakt jenom zajímalo, z jakého čerpáš zdroje 😝

eppik.m
7. máj 2009

já taky nedávám potraviny které obsahují rafinovaný cukr (to ale úplně vyloučit nejde, takže minimum každopádně jíme) KOJÍM DODNES, lipánek zatím nedávám ... nejsem zástancem Fořta, ani odborné literatury s před 10 lety ... tak teď tomu nerozumím co vám holky vadí, když napíšu svůj názor jak to dělám já ... stejně mamina která napíše svůj dotaz uváží sama kterou potravinu kdy, v jekém množství a formě svému dítku nabídne k jídlu 😉 moje heslo zní: zlatá střední cesta a zdravý selský rozum !!! 😵

petka80
7. máj 2009

siss, však jo, nejlepší je zlatá střední cesta.

eppik, tak asi takto
- Fořt je zásadně proti skleničkám a proti dětským instantním kaším
- doporučuje kojit co nejdéle a přikrmovat až ke konci 1. roku
- doporučené potraviny: batáty, brambory, avokádo, kukuřice, rýže, oves, pohanka, zelenina a ovoce, kozí produkty
- maso až od roka a jen občas
- pokud možno bio potraviny
- NE margaríny
- mléčné výrobky omezeně (pouze jogurty a jog. nápoje), dobré prý jsou "alternativní" mléka (např. rýžové)
- no a pak je samozřejmě proti sladkostem, limonádám apod. u starších dětí
- a taky je dost proti lepku - takže vhodné jsou např. bezlepkové těstoviny, bezlepkové piškoty, kaše (rýžová, jáhlová, pohanková, ovesná)

Jako já se ho nechci nijak zastávat, je to určitě dost alternativní, ale mě to zaujalo a i inspirovalo, něco jsem přebrala. A určitě tu nechci vyvolávat nějakou diskuzi na toto téma, to ne, berte to prosím jen jako jiný pohled 😉

eppik.m
7. máj 2009

siss: v pohodě 😉 , jak už jsem psala své info čerpám ze všech možních dostupných informací, a pak si z toho snažím vybrat to co uvážím že je tělu prospěšné nejvíce 😵

sisstin
7. máj 2009

eppik: vždyt nikdo nepsal, že nám vadí, co píšeš 😲 😖 mě prostě jen zajímala ta knížka s radama o všem 😉

sisstin
7. máj 2009

petka: já zas četla, že když se jako dítěti omezuje lepek, nebo se začne dávat hodně pozdě..tak je právě ta celiakie víc možná, než s lepkem ...divný co..to fakt aby se člověk podělal z toho 😖 my zas řešíme předkožku 😅 a taky každej tvrdí něco jinýho 😒

petka80
7. máj 2009

eppiku, jasně, taky jsem pro selský rozum!
Hele, tys fakt dělala ve zdravé výživě? Jako v nějakém obchůdku? Tak to muselo být fajn, aspoň znáš všechny tyhle výrobky, jejich použití a tak. Se tě budu chodit ptát!

petka80
7. máj 2009

Siss, jj, fakt je plno věcí, na které mají odborníci úúúúúplně odlišný názor, jako ten lepek, maso, nebo i třeba to kojení.
Že existuje nějaká diskuze o předkožkách 😀 jsem zaregistrovala, ale naštěstí mám holku, tak to nemusím řešit.... 🙂