Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

kisska
21. jan 2010

ined - u nas je to presne rovnake, ta ovsenna kosa s medom je skvela alternativa. Pripadne ja sa snazim sladit trstinovym cukrom, ktory nie je na chut az tak sladky ako rafinovany. Kolace robievam ovocne, pripadne orechove, tvarohove... prilis sladke kupovane mu praveze nechuti, nastastie 😉
Mna len desi, co niektore maminy/babicky dokazu v dobrom umysle dat (svojim) detom. Naposledy som musela vyhadzovat do kosa salonky, ktore dostal maly od starsej susedy - ked som jednu ochutnala a zistila som, ze je nielen cokoladova, ale este aj alkoholova, okamzite letely do kosa a chudakovi malemu zostali na hranie len farebne papieriky...
A pritom ja som dost na sladke(cokofilka), ale nechapem ako moze niekto davat take veci 2-rocnemu dietatu... Asi som divna...

Inak s tymi chutami - minule som skoro odpadla, ked som videla, ze Adam preklada vanilkove acidko s paradajkou, co mi ukradol... ja som take chute nemala ani ako tehula 😀

ined77
22. jan 2010

kisska 🙂 ...jj,všude je to stejné 😅 .
mě zase pořád ''straší'' tcháni,že dají malému husu s knedlíkem a pod 😠 😀 .
dkonce jsem byla poučena,že je velmi zdravá hořká čokoláda v krupičné kaši 🙄 .
já vím,dřív to bylo prostě jiné,jiná doba,jiné děti,ale jiné prostředí kolem nás atd.
ale já bych šla ráda alespoň tou zlatou střední cestou 😉 .
musím jít,pláče mi prcek 😅 .

shaula
22. jan 2010

Ined - a proč ne? 😀 Naši dostali vepřo-knedlo-zelo poprvé ve 13 měsících a jak si pomlaskávali🙂 Kousek husího prsa už měli taky. Hořká čokoláda (kvalitní s vysokým obsahem kakaa) opravdu obsahuje mnohé prospěšné látky - čímž ovšem neříkám, že by se měla u malých dětí přehánět 😉 Čokošku zatím taky nedávám, dostali asi 2x takový malinký kousíček na ochutnání.
P.S.: a to jsem na jejich stravu vcelku opatrná 😀

ined77
22. jan 2010

shaula 🙂 ...jasně,ale já jsem to poslouchala od malého půl roku 😀 😀 😀 .
to jsem se fakt celkem děsila 😅 .

kisska
22. jan 2010

babule u nas zatial kazdy kusok cokolady (ktory mama zo slusnosti pretrpela) maleho zapiekol na dva dni. Dokonca aj Kinder cokolada...

jankapiknova
22. jan 2010

No ja davam pomaly nasmu malemu tiez vselico papat 😀 ,ako neprehanam to ale skusil aj trochu cokolady,aj rozne jedla co my mame na obed,ale on ma aj tak najradsej polievky a mlieko+jogurty(milačik). Cokolady by zjedol dost,chuti mu ale nedavam,maximalne dam mali kusok do ust. Nechcem zas vsetko zakazovat,to sa asi ani neda 😕 . Nastastie ma asi zaludok po mne a nic mu nevadi(zatial,musim si zaklopkat) 😉

shaula
22. jan 2010

Ined - jo tááááák, tak to by mi taky vstávaly vlasy 😀

dvojka
22. jan 2010

knedlíky píšete jo 😀 ?Tak naše Aneta nerozkouše ani brambůrek,jako když jí udělám pidi kostičky a k tomu nějakou omačku nebo pyré tak to jo.Ale jinak aby mi snědla brambory k tomu masíčko zeleninku o tom žádná 😒 ,prostě je to asi moc suchý nebo co a žmoulá to v puse 10 minut a nakonec to beztak vyplivne.
Dokonce ani podomácku pečené buchty jí neberou,když už tak vánočka namazaná máslem nebo suchý rohlík,i když musim říct,že se mi podaří jí maznout naten rohlík trochu lučiny-kousne chvíli přemýšlí,oklepe,žmoulá a pak polkne

matova
22. jan 2010

dvojka: neboj, ona sa ti rozpapká, môj nechcel nič papať, najprv chytal záchvaty, neskôr zjedol len pasírované alebo mixované (aj to len trošku), po 1 roku sme začali prisoľovať trošičku na radu pediatričky a div sa svete, on to chce teda ochutené takýmto spôsobom 😀 ale fakt len trošku! no a teraz už aj kúsky jedla papá konečne, ale nesmie to byť suché, takže buď aspoň rada že ti spapá aspoň to pečivo, môj to zatiaľ nechce, tak obilniny riešim kašami 🙂
ined 😎 : môžeš ako kisska 😉 píše sladiť trošku aj s trstinovým cukrom, alebo javorovým sirupom alebo melasou- tam je kopec vitamínov!- (hoci melasa dospelákom naučeným na cukor chutí dosť divne 😉 )

čo sa týka čokolády, jedna "dobrá" susedka dala zjesť malému čokoládku maličkú dobručkú- veď iné deti už také dobrotky bežne papkajú (mal rok a mesiac). Za noc sa mi tak osypal, že som sa manželovi ani nepriznala s týmto incidentom. Musela by som byť na susedku veľmi tvrdá aby mu to nakoniec nevtisla, tak som to ťažko prehltla a nechala tak. som slaboch asi, prednejšie mi boli dobré susedské vzťahy 😠

shaula
22. jan 2010

Matova - já jsem na tyhle věci taky takový "slaboch", nerada se hádám, ale jednou jsem se musela velmi tvrdě ohradit sestře, když donesla klukům perníčky plněné marmeládou a poleté čokoládou, to jim bylo asi 10 nebo 11 měsíců 😠 Od té doby radši nenosila nic 😀 Jinak dobrá cesta je: "jé, děkuju, já mu to dám doma po obědě" 😉

jankapiknova
22. jan 2010

To keby ste mali svagrinu jak ja,tak.... nastastie byva dalej od nasho mesta tak nebyvame snou az tak casto ale jej deti v 6 mesiacoch parky papkali 😖 , o sladkostiach a sladeni napojov ani nehovorim,dokonca aj UM sladila, ona ma rada vsetko nenormalne sladke,tak deti naucila taktiez 😒 Moj muz sa zaprisahal ze nikdy nas maly tam nepojde na prazdniny. 😀 Teraz v sobotu sme mali oslavu a odbalila cokoladu a celu ju dala nasmu malemu do ruky nech papa,skoro nas porazilo a cudovala sa ked som mu ju hned zobrala 😕 . A nevie pochopit jak moze pit len cistu vodu,alebo ze jak mu mozem dat mlieko bez cukru.... no mohla by som pisat a pisat,KATASTROFA 😒

shaula
22. jan 2010

Blééééé, já si spíš nedovedu představit mléko s cukrem 😝 Janka - tvoje švagrová je svérázná postavička 😀

matova
22. jan 2010

shaula: problém bol v tom, že ona prišla na návštevu, manžel doma nebol a malý to hneď schytil, papierik už dole dával a ona šup, ako v rozprávke o perníkovej chalúpke,ježibaba jedna 😀. A vnoci sa rozprávka zmenila na horor s názvom "svrbiaca pliaga". 😀 ☹
ale ten tip na odpoveď "jé, děkuju, já mu to dám doma po obědě" si zapamätám a použijem keď ju stretnem na ulici 😀 😀 😀

jankapiknova
22. jan 2010

Niekedy by ste sa za hlavu chytali co moja svagrina dokaze osladit cukrom 😕 a ake mnozstvo ani nehovorim a je chuda jak palička. Ale inak si rozumieme a je super holka az na tie stravovacie naviky 😀

kisska
22. jan 2010

janka - tak to ma babizna stastie, ze je jak palicka. Ja som naposledy (bez ohladu na dobre vztahy s okolim) bez okolkov vyvalovala oci jak tela, ked som videla ako babka dava svojej vnucke sladkost na system tureckeho medu - take to, co predavaju v rovnakych stankoch na trhoch - hneda cukrova hmota obalena v ruzovej a to cele v kokose... A este si neodpustila, ze aka je to riadna baba popri nasich drobcekoch (mala mala asi 2,5 roka, 100cm a mozno aj 20 kilov) - no raz taka ako Adam, ale tiez inak sikovna, ziva, plna energie... len skoda, ze v puberte bude vyplakavat do vankusa 😕

zukab
22. jan 2010

co sa tyka stravy, mala je nastastie dobry jedak, zatial ziadne alergicke reakcie ani nic podobne.
je skoro vsetko, samozrejme upravene pre male dieta. teda ziadne ostre korenia, atd.
dnes som jej urobila na obed spagety bolognese, namiesto hovadzieho mala ale kuracie maso. tiez som tam nedala cesnak.
co sa tyka ovocia, je uplne vsetko, aj exoticke. toho jej teda nedavam velke porcie, nech si zobe a zvyka si. cize napriklad mango, ananas, papayu, kiwi a podobne vyskusala a chutilo.
nedavam jej sladke, teda ziadnu cokoladu, cukriky, sirupy, keksiky. tiez nepije kravske mlieko.
inac, ked tak rozmyslam, skoro vsetko. s mierou.
teda syry, ryby, ovocie, zelenina, maso...
ked sme v restauracii, je s nami aj ona.

sarianah
25. jan 2010

Ahojte,
baby napiste par tipov co drobcom robite na obed..malemu robievam vsetko mozne, samozrejme zdrave 😉 ale mam obdobie ze ma nic nenapada, proste uplne nic, neznasam tieto obdobia 😠 ..

ined77
25. jan 2010

shaula 🙂 ...někteří lidé mají velmi zajímavé nápady 😎 ...
četla jem si deník tchýně,který si vedla při svém prvním dítěti(MM)...
KUBÍČEK 5 m.4 dny...dnes kubíček papal na obídek rajskou omáčku s knedlíčkem a masíčkem...móóóóc mu to chutnalo 😀 😀 😀 .a samé podobné 😀 .
jsem jí říkala,že si ten deníček půjčím a odnesu ukázat naší pediatričce,tu by trefil šlak 😀 .

matova 🙂 ...já se také nerada hádám,ale toto teda 😠 ...asi už bych si na milou paní sousedu dala vééélký pozor 😀 .
jinak co radí shaula 🙂 ...je super,také praktikuji 😉 .po obědě 😉 .

holky,prosím radu-recept...jak nejlépe upravit prckovi brokolici 🙂 .nemyslím polévku 😉 .
předem děkuji 🙂

gartneroval
25. jan 2010

Holky dáváte dětěm denně polévku a druhé? Ještě ji dost často vařím zvlášt, aby měla dost zeleniny, občas už papá naše jídlo. A když ano, tak dáte polévku, pak spinkat a pak druhé, nebo obojí naráz?

ined77
25. jan 2010

gartneroval 🙂 ...já dávám oboje,jako nám 🙂 .malý je už tak zvyklý a když má polévečky dost už si ukazuje pro druhé 🙂 .záleží jakého máš doma jedlíka 😵 ,je možné dát polévečku,pak spánek a pak druhé.každý to dělá jinak 😉 .

berenika39
25. jan 2010

gart, já brokolici zapékám s bramborama, zaleju vajíčkama s mlékem, někdy posypu navrch sýrem.
Nebo ji jen na páře uvařím a nakrájím do brkaše. Nebo ji dám když peču kuře až úplně nakonec do té štávy a za pár minut je měkká a má moc dobrou chuť..k tomu brambor. Nebo na másle osmahnout se šunkou, trošku podlít a jen tak podusit. K tomu cokoliv 😉

funy
25. jan 2010

ahojte dievcata, holky,

nemam velmi cas chodit pre rady na internet, tak vas chcem poprosit ci by ste mi cez ip nenapisali, prip. nepreposlali co sa tu uz pisalo niekde co sa moze po roku
je tu urcite vela receptov... ale nemam cas to citat.
ani tak nepotrebujem recepty ako potraviny, ovocie, zelenina, kt. sa mozu.

moj maly je stale kojeny, a nic ine ako materske mlieko nepije. odmieta.
papa len zeleninu / v polievke, a este spapa tarhonu, a slovensku ryzu.
nic ine. a z ovocie len trochu jablka.

skusala som vselico, ale nechce. takze ranajky len mm, obed zelenina, vecera zelenina, alebo tarhona.
dakujem krasne

matova
25. jan 2010

gartneroval 🙂 : presne tak, záleží na tom, aký je jedák, či už sa mu chce spať pred obedom alebo nie....Môj nechce piť tekutiny, tak sa snažím robiť hustejšie polievky, aby čím viac spapal, keď nechce veľa polievky, tiež sa obzerá za druhým chodom. keď bol v takom veku ako tvoj, mali sme len jeden chod (málo papal) a polievku som mu dávala po spaní. teraz má oboje alebo podľa toho ako si vyberie, už to príliš neriešim, len nachystám oboje 🙂

ined 🙂: brokolicu robím buď len vo vode varenú (najlepšie by však bolo nad parou) a dám ako zel.oblohu, alebo potom na panvici: na oleji zemiaky na plátky+ brokolica, karfiol, cukina, rajčiny- podľa toho čo máme... (ale r. už teraz nedávam, lebo mám podozrenie zas na alergiu ☹ ), trošku podlejem a dusím pod prikrývkou. ochucujem troškou soli a trošičkou oregana, prípadne tymiánu. Dá sa na záver zapustiť aj syr tavený. 😉

shaula
25. jan 2010

Funy - http://www.kojeni.net/prikrmy.php - tady najdeš přehledné tabulky.
Víceméně po roce už může dítě všechno, jen ale málo solené a mírně kořeněné. Existuje jen pár výjimek - houby, kravské mléko (? - je to věc názoru), ostrá koření, dary moře, játra, možná med (taky věc názoru), ořechy, kakao,... Víc mě nenapadá.

matova
25. jan 2010

funy 🙂 : k tým veciam čo shaula píše, že deti po 1roku nemôžu tak ma ešte napadlo: exotické ovocie- zaraďovať veľmi opatrne, a tvaroh- najnovšie vraj dokonca až do troch rokov nie (tiež vec názoru). A každú novú potravinu dávať cca 3 dni (tiež vec názoru)- niekde sa píše 2-3, niekde až do 5 dní a pritom sledovať reakciu- toleranciu dieťaťa na novú potravinu. Tiež si môžeš pozrieť tu na m.koníkovi Skupinu tém- Recepty- a tam tému Prvé príkrmy 😉

funy
26. jan 2010

dakujem dievcata
a prosim vas z akeho mlieka mam varit mliecne polievky, omacky. chcem to skusit. mam odstriekavat, to bude toho ale malo, velmi mi to s odsavackou nejde. chcela by som kupit nejake mlieko radsej
maly okrem mm malo spapa, ale ma 12 kg a 12 mesiacov. asi mu staci mlieko na rast, ale aj tak ho chcem naucit papat.
a doobeda mi nezje nic okrem pohankovych chrumiek asi 5 ks
napiste mi este pl mliecne vyrobky kt. nie su velmi chemicke a mozu sa.
ved vsetky su z km, alebo z tvarohu. vcera som prvy krat kupila vanilkovy pribinacik a vyplul a potom uz neotvoril usta. krmil mna.
chlieb uz nezje rano, ani jablko, banan a hrusku vobec nechce, aj hrozno som skusala.
takze neviem co na ranajky
kase nechcel nikdy, takze ani vecer ani rano ich n eje
dakujem dievcata
mozete mi vymenovat dezerty co mam kupit na ranajky.
vyzivy tiez ziadne nezje

matova
26. jan 2010

funy 🙂 , neviem ci si sa uz pozrela do tej temy prve prikrmy, ako som ti pisala. pisu si tam maminky z ktorych vela este koji, mozno ti lepsie poradia, kedze mate problem so zavadzanim novych jedal. moj maly nechcel na zaciatku takmer nic papat, ale aspon ovocie chcel a tiez aj kasicky....neboj, on sa ti rozpapka 😉

a co sa mlieka tyka, to je tiez vec nazoru, nam na gastre povedalai, ze radsej pridavat na zaver varenia umele ml, ale zas pediatricka ze mozeme kravse, tak si vyber. hlavne sa neodporuca trvanlive a odtucnene vraj tiez nie. A co sa tyka mlieka, tam ide skor o to, aby malo dieta dost vapnika a ten sa nachadza aj v inom nez v mlieku 😉

matova
26. jan 2010

funy: ešte ma napadlo, že môže jogurt, a tam je v prepočte na gramy viac vápnika ako v mlieku a navyše je lepšie stráviteľný. ale opäť- žiaden trvanlivý! 😉

dagina
26. jan 2010

Ahojky, je nutné po roce dítěte zařadit do jídelníčku i cukr??? Myslím samozř. např. do čaje, ovoce...atd. Zatím nevidím důvod proč bych tak měla dělat, malé ještě nedávám ani sladké piškoty, taktéž ještě nepřisoluji ani nekořením.., hodně kamarádek už tak dělají, měli by si děti prý zvykat...., mudry jsem se na to ještě neptala. Co vy na to??

matova
26. jan 2010

Ahoj dagina 🙂 , tak to teda vôbec nie je nutné!!!
práveže by sa tak pokiaľ je možné nemalo robiť, nech si deti na sladkosti nezvykajú, a soľ zas zaťažuje obličky, srdce. Kedysi som čítala o tom článok v časopise Dieťa, kde sa udávalo, že do troch rokov sa cukor vôbec nemusí pridávať. Vegetariáni by ti zas povedali sa nemusí pridávať asi ani celý život, a ja s týmto aj súhlasím, len je veľmi ťažké toto dodržiavať lebo dieťa (aj matka 😉) je vystavené vplyvu okolia a "múdrych rád", navyše často vidia ostatné deti a aj nás ako kadečo papkáme a chcú to tiež 😵 .
Myslím že na piškótach opavia sa dokonca píše že sú nevhodné pre deti do 3 rokov? niesom si teraz istá, či obsahuju kypriace látky alebo kôli obsahu vajec (vaječný bielok sa radí medzi alergény).
Potrebu cukru kľudne naplní obsah jednoduchých cukrov v ovocí alebo obilninách, (všimni si že napr. do kaší alebo detských keksov sa cukor ako taký nepridáva a pritom sú sladké- dáva sa tam napr. obilný slad. U nás (aj u vás ) sa dá kúpiť napr. jačmenný slad - Sladovit.........................................
Ja by som chcela veľmi aby môj malý nechcel sladké a on práveže chce (hoci sme začínali zeleninkou), tak sa to snažím držať na uzde, dávať skôr sladké ovocie, hrozienka...! ale on je asi po mamine 😀 . A so solením to isté, lenže nám vôbec nepriberal, nechcel papať, a keď sme skúsili trošku ochucovať, tak sa akosi rozpapkal, tak solíme morskou soľou, Solčankou (vegeta bez glutamanu), bio bujóny zeleninové. Ale len trochu!
tak sa držte čím dlhšie 😉