Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

mataaaaa
20. okt 2009

ahojky, mi papame uz vsetko. teda skoro :D nam idu teraz stolicky a ocne naraz takze to mame pestre :D ale nemixujem uz dost dlho este ani stolicky nemala a prestala som mixovat.
mi davame jablkovy dzusik, jupika toho ma najradsej jahodoveho a rajec salviu 🙂

simlenka
20. okt 2009

Ahoj,nase mala je uz temer dvouleta a ji toho hooodne,ale s par vecma vaham. nevite odkdy muzou deti jatra? resp.chci udelat knedlickovou polivku. a odkdy muzou lusteniny? taky se ptam predevsim kvuli polevkam,pze ty mi mala dlabe nejvic,lezou ji ted spicaky,takze ji malo,ale polivkou nepohrdne nikdy,tak ji chci aspon doprat zmenu,pze varim jen bramborajdu a vyvar.

shaula
20. okt 2009

Simlenka - http://www.kojeni.net/prikrmy.php . Tady najdeš přehledné tabulky, od kterého věku je vhodné podávat které potraviny.

simlenka
20. okt 2009

Dik moc,ja sice mam net jen pres mobil,takze si na nem tu excel tabulku neotevru,ale mrknu na to o vikendu u nasich,ti maji net normal. jeste jednou dik moc.

vava2
21. okt 2009

eliotka: tiež sa ubezpečujem, že to je len tými zúbkami, lebo ešte keď mala asi 10mes. musela som prestať mix len zľahka pučiť, lebo mix nechcela 😢 ale teraz znovu niečo musím mix - hlavne to mäsooooo, to je horor inak by mi nič nezjedla
rožtek súsim tak, aj dávam vnútro buchty, len akosi jej to odpadlo od chuti - hádam len dočasne 🤐

mata: nechcem sa starať, ale ochutené minerálky typu Rajec a pod. nemajú práve najlepšie zloženie pre deti - mrkni obsah, ja to nekupujem iba niekedy, tak si nepamätám presne názvy, ale chem. zl. nie najlepšie obzvlášť pre deti to má - inak nič v zlom (asi choroba z "povolania" som výživárka)

simlenka : naša malá papá asi od roka strukoviny ale zelen. polievku mix aj s hráškom už skôr (my sme ale mali deficit mäska, tak aj preto, no znáša to dobre) 😉

sendy10
22. okt 2009

Prosim o radu, aby tvaroh sa moze davat detickam po roku? Plnotucny alebo nizkotucny? Dakujem pekne! 🙂

lenkazdenek
23. okt 2009

Sendy,já bych řekla ,že spíš plnotučný,nebo polotučný,nízkotučný určo ne,mám dojem,že vůbec se nízkotučný výrobky nemaj dávat dětem 😕

sendy10
23. okt 2009

Lenka, dakujem velmi pekne, za plnotucne vyrobky (napr. mlieko..) som vedela, len sme sa s kamoskou bavili ohladom tvarohu a nejak som ostala zaskocena, lebo ona mi tvrdila, ze vzhladom na vysoky obsah bielkovin je lepsi nizkotucny, tak som radsej hodila otazku do fora... 🙂. Chcem dat malemu ochutnat, uz mame skoro 14 mesiacov, tak nech pozna dalsiu novu chut 🙂.

vava2
23. okt 2009

sendy, lenka má pravdu, deťom plnotučné mlieko aj ml. výrobky, max. polotučné neskôr
naša malá papá rada rezance s tvarohom 🙂
tvaroh je síce dosť ťažký, ale zdravý pre detičky po roku 😵

boobinka
23. okt 2009

maminky... je nam 15 mesicu a zda se mi ze mu davam malo papat i kdyz mu to staci.

8:00h Nutrilon
9:30h jogurt dobra mama
12:00 opravdu vydatna domaci masozeleninova polevka
15:00 Nutrilon
16:30 Chleb s Kiri-syr / obcasne jinak vynechame az do kase
18:00 Kaše
19:45 Nutrilon

Nezda se vam to malo?

petka80
23. okt 2009

boobinka, mně to přijde normální. Jen bych možná zkusila místo toho Nutrilonu odpoledne zařadit nějaké ovoce, to mi tam nějak chybí.

bereninka
23. okt 2009

boobinka: my asi jíme podobně:
ráno mlíčko
snídaně chleba či rohlík s něčím
svačina mlíčko
oběd zelenina, maso, přílohy (různé), omáčka...
svačina kus koláče apod., někdy nic, pokud jedl hodně oběda
svačina 2: lipánek či ovoce
večer: kaše

Možná by měl mít občas už trochu jiný oběd? Já se snažila začít dávat to, co jíme my, ale zatím nechce.
Jak děláš tu polévku? A dáváš přílohy, ty jsou moc důležité. Měl by mít 100-150 g zeleniny a asi 80 g přílohy + maso asi 40 g.

a dáváš ovoce?

lenkazdenek
23. okt 2009

bobijna,mě se to zdá v pohodě,akorát bych zařadila víc ovoce 😉 možná i njákou tu čerstvou zeleninku,třeba k cheu nebo rohůíku z lučinou okurku,rajče nebo tak 😉

shaula
23. okt 2009

Boobinka - na oběd místo polévky dávej "normálnější" jídla, jak píše Bereninka. Jinak mi to připadá OK, naši kluci nejí ani tak často, protože nemají UM (nechtějí ho) - takže u nás:
8.00 (přibližně) - snídaně - kaše
10.00 - 11.00 (podle toho, kdy snídali) - svačina - ovoce, pak spí.
12.00 - 14.00 (podle spánku) - oběd
17.00 - jogurt
19.00 - večeře - pečivo s lučinou, máslem, apod.

shaula
23. okt 2009

Boobinka - teď jsem si uvědomila, Lenkazdenek má pravdu, ty nedáváš ovoce? 😕 Jo a dáváš jen Kiri? 😝 To je taveňák, ty nedávej tak často (já nedávám vůbec, je to humus 😝 ), lépe Lučinu, žervé, nebo jen máslo,...

shaula
23. okt 2009

A teď už budu fakt za šťouru, ale Dobrá máma není zrovna dobrý jogurt 😝 Neber to prosím ve zlém 😅

sylvka
23. okt 2009

shau,včera to říkala dr.kateřina 😀 ale asi je to fakt,já jsem je dost dávala ale pak začal jíst klasický jihočeský ve skleničce,jeden stojí 16kč 😠 ale je nejlepší.DM už dávám jen příležitostně.

petka80
23. okt 2009

shaulo, souhlasím s tebou s dobrou mámo a kyri, ale ohledně těch polívek bych řekla, že to je to nejlepší, co může člověk batoleti uvařit - nějaký vývar (kuřecí, hovězí, králičí a pod.) s masem, zeleninou a nějakou zavářkou (nudle, vajíčko, jáhly, rýže a pod.), to je podle mě plnohodnotný jídlo, zdravý a pokud se vybere jen to hustý tak, že to není moc řídký, tak je to i dostatečně sytý 😉

lenkazdenek
23. okt 2009

JJ taky mě ta dobrá máma a taveňák zarazily,ale některý mamči to prostě dávaj ,my teda dáváme Holandii a místo taveňáků Lučinu neo žervé.
Jinak souhlas,že polívky jso zdravé,ale na druhou stranu poněkud jednotvárné určitě bych dala občas i jiný jídlo szkusila bych njákou přílohu,rybu,těstoviny však může být i polévka k večeři 😉

petka80
23. okt 2009

lenka, jasné, nejlepší je střídat, já to spíš myslela tak, že pokud to dítěti vyhovuje a jí jenom různé polívky, tak to taky není nic špatnýho, naopak.

lenkazdenek
23. okt 2009

Petka ,, jj souhlas,já teda úplně nejradši malý dávám jak normální jídlo tak večer polívku no 🙂

womann
23. okt 2009

Tak to mi neda nez reagovat.Debata vesmes zajimava,ale vsude mate neco.Treba v tech vyvarech.Co takhle Puriny?Takze o nejake extra zdravosti se da silne polemizovat.Ale jinak vesmes souhlasim.

petka80
23. okt 2009

womann - co to jsou Puriny? 😕 😕

lenkazdenek
23. okt 2009

Jenže ono puriny jsou v podstatě ve všem 😒 teda aspoň pokud pamatuju,táta trpí na dnu a tam se právě musí ty puriny omezit,takže vývary nesměl,ryby pouze sladkovodní luštěniny se nesměli,pohanka taky ne a ještě další 😒 ono přeci jen to by holt člověk nesměl jíst nic,krom toho existujou i zeleninové vývary 😉

shaula
23. okt 2009

Petka - s tou polívkou jsem to myslela tak, jak psala Lenkazdenek - prostě spíš dávat zeleninu s masem a hlavně už taky nějakou přílohou, než "jen" hustou polívku... Případně jiné druhy jídel - Lenkazdenek to vystihla tak dobře, že už nevím, co víc napsat 🙂 Dítě staré rok a čtvrt si už musí zvykat i na tužší a pevnější stravu než polívky... Toť můj názor 😉

boobinka
23. okt 2009

me se to zda byt malo...
samozrejme ovoce ma denne, ale to davam kdyz chce akutne ham ham 🙂

kaleilah
23. okt 2009

holky co kinder mléčný řez? Já je mám hrozně ráda, jsem u nás v lednici pořád a synátor chodí ochutnávat 🙂 Mohla bych mu to dát občas na sváču, hlavně teda spíš jako cestovní sváču? 😉

lenkazdenek
23. okt 2009

bobina tak to jo 🙂 určo bych zkusila trošku ty obědy změnit, ono i když je polívka hustá,tak přeci jen víc zasytí ,normální jídlo,, zkus třeba dát trošku polévky před spaním a po spaní njáký ,,hlavní chod,,jinak myslím,že je to celkem ok
My máme ráno suanr,pak něco k snídani-o víkendech buchtu nebo něco podobného,rohlík s něčím(almete,šunka,sýr,džem)
pak sváča-kus ovoce oběd,svačina -jogurt,večeře kaše\toustík\těstoviny\polévka\rohlík s pomazánkou takže fakt myslím,že je to ok

sylvka
23. okt 2009

kinder ml.řez taky miluju,ale moc zdravé to asi nebude 😒 😅 abych ale nekecala,tak mladej mi ho taky občas dlabe 🤐 u nás jako hlavní jídlo převládají kupované příkrmy,malýmu mooooooc chutnaj,hlavně ryby a je to hrozná úspora času.odpo vždy dávám ovoce.

shaula
23. okt 2009

Sylvka - akorát pozor, aby si na ty kupované příkrmy nezvykl příliš... Četla jsem tady příspěvky maminky, které dítě ve 2,5 letech nejí nic jiného než skleničky, a to už rozhodně není v pořádku... 😖 Já je dávám jen na cestách a když občas nestihnu uvařit (maximálně tak 1x - 2x do měsíce).
Kinder ml. řez nedávám, z kupovaných "sladkostí" dostávají jen dětské sušenky. Zkus se podívat na složení a podle toho si udělej obrázek - rozhodně tam bude spousta kakaa (taky zatím nedávám), zaměřila bych se na to, jestli to má nějaká barviva, konzervanty, éčka, atd... Výrobce tvrdí, že je to bez barviv a konzervačních látek, tak snad to nebude tak strašné... Ale nezvykala bych děti na přílišné podávání sladkostí 😉