Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

beruska24.9.
1. feb 2011

@rainee @halienka malá začala kolem roku odmítat zeleninové ´´blivajzíky´´ a jiná dětská papáníčka. Takže vařím pro všechny společně, pro malou bez soli a koření, my si dochutíme na talíři.
Pití také moc nedá, tak 200, někdy vyjímečně 300ml mlíčka za den. Jinak trochu pije jen vodu, čaje a šťávy odmítá. A to začala pít také až někdy kolem roku, díky flašce se sosáčkem, např. na vodu Rajec. Teď kupuji dětské pitíčko Kubík water, pitíčko vyleji (chuťově příšerné), vypláchnu a dávám ji do té flašky čistou vodu. A to jsem vyzkoušela x různých flašek a pítek.

erinka83
1. feb 2011

Malá pije z hrnečku s brčkem z DM, z toho Kubík water jí to taky jelo, jenže já nemám ráda PETky na dlouhodobější pití 😒 A teda musím říct, že i když jsem jí toho Kubíka jooo naředila, tak i tak to pila kosmickou rychlostí 😀 tak jsem si říkala, že raději ne (i když ten Kubík zrovna extra závadnej neshledávám, ale je teda extra sladkej), snažím se jí dávat neslazený pití 🙂

sussanah
1. feb 2011

@erinka83 na pizzu davam jako zaklad rozmixovane rajcata z plechovky (holt v zime lepsi nez rajcata kupovane) s troskou cesneku a pro maleho dam jen mozarelu a trochu normos syru, obcas trochu vajicka, kdyz davam i nam. No a basti to uzasne 🙂 U nas teda na vecere vedou chleba s necim (taky domaci peceny). Syr, marmelada, pomazanka a tak 2x tydne ma na veceri kasi, vetsinou pohankovou nebo nejakou sypanou se susenymi svestkami a hruskami.

rubika
1. feb 2011

My už teda taky dáváme malému vše co jíme, krom vnitřností, akorát se mu před tím závěrečným dochucením oddělá na talířek nebo do malého kastrolku a pro nás to dosolím, případně dokořením. Jinak my jsme polévkoví, takže vývar, zeleninovou, hustou mrkvičkovou, celerovou, z ovesných vloček, rajskou, hříbkovou ( ale hříbky jsem mu vydělala), cizrnovou, hrachovou, fazolovou, čočkovou, už měl i z uzeného masa ale to si nemyslím že je nejvhodnější... Z hlavního jídla samozžejmě kuřecí, to miluje, ostatní maso i když vařené moc nechce, ryby, špenát a uvařeným vajíčkem (bílek se teda snažím ještě nedávat úplně celý) omáčky smetanová, rajská, koprová, svíčková, z fazolových lusků, i sýrovou ochutnal, prostě fakt skro vše kromě vyloženě kyselého jídla jako je zelí, pečeného masa, a smaženého...
Pizzu už taky ochutnal, ale jen špenátovou z ostatní spíš ten ovoněný okraj 😉

erinka83
1. feb 2011

@sussanah jj, taky myslím, že ty rajčata z plechovky zrovna nejsou špatný, sklízejí se v době zralosti, ne jak ty oranžový obludy co prodávají teď 🙄
teda já to asi napsala blbě s těma polotovarama, protože zrovna ty rajčata kupuju 😀 já myslela takový ty chemiský sajrajty, prostě si hodně hlídám složení a když nevím, lustruju Ečka v mobilu 🙂
Jak jsme se tu kdysi bavily o těch sýrech, tak třeba u nás v Albertovi mají goudu barvenou Annatem, stejně tak ementál, což není zrovna dobrý 😒 a v jiných sýrech, z Německa, je dokonce E251, což teda jako nechápu, co tam má za význam 😅

erinka83
1. feb 2011

@rubika ti závidím, že ti tak baští ty polívky, já před ni postavím talíř a spustí se řev 😠 snad je to jen přechodný, tak před měsícem mi jedla skoro všechny....

sussanah
1. feb 2011

u nas nastesti temer zarucene funguje, ze pokud to jim i ja nebo manzel, tak si maly da, i kdyby mu to nechutnalo 😀 A ja jsem navic docela zeleninova, takove ty zeleninove mixy mam vylozene rada. Takze treba dneska mame mix kukurice, hrasek a mrkev (teda mrazena bonduel) na masle s bazalkou, posypane syrem a zadelane troskou tvarohu a k tomu brambor. Ja si na to hdim asi jeste trochu kecupu, ale v podstate mame jidlo stejne a oba spokojeni 🙂

sussanah
1. feb 2011

@erinka83 taky prave ty rajcata z plechovky mam rada, kupuju ty plum, ty mi prijdou jeste chutovejsi, malemu z toho delam i rajskou a chutna.

rubika
1. feb 2011

jj zralá rajčata jsou zralá rajčata. My máme z vlastní sklizně... Nakrájím je na půlky nacpu do zavařovačky a zavařím, samy si pustí vodu takže se ničím nezalévají, dávám je jak do rajské máčky tak do polévek a tak. Na pizzu si taky připravujem vlastní směs vydušené rajčata, paprika a cibule...
@erinka83 sem moc ráda že je polévkový a snad mu to i vydrží, vlastně to mám jednodušší v tom že na oběd sní klidně i dna talířky polévky a druhé mu dávám na odpolední svačinu, ale toho už vetšinou tolik nesní...

halienka
1. feb 2011

@erinka83 ďakujem, mandarinky papá našťastie, aj hrozno má veľmi rada, to jej dávam každý deň, tiež sa utešujem, že aj v kaši je nejaká tá tekutina, aj v tom ovocí. No skúsim aj ten Reis drink, možno sa na to chytí. 😉 🙂 Len najhoršie, je, že človek tých nápojov a somarín pokúpi a potom dieťa nechce 😝 😀 a celá pixla je naprd, musíme dopíjať my 😀 a že to nie sú lacné záležitosti 😝

sussanah
1. feb 2011

@rubika jj takhle to planuju udelat pristi rok taky s rajcaty. Uz budeme mit vlastni ze zahradky nebo nakoupim tady v okoli od soukromych pestitelu a zavarim na zimu. My jsme totiz vcelku rajcatovi, same omacky na testoviny apod, tak to chci pristi rok vyzkouset 🙂

erinka83
1. feb 2011

@rubika to se máte, já to tak dělala předloni, loni se bohužel moc rajčat neurodilo a pak to ještě chytlo plíseň 😠 snad letos bude lepší rok 🙂 Já rajčata milujuuuu 😵

lucinka4
11. feb 2011

ahojte,chcela by som sa poradit..kupili sme pstruha a chcela by som dat aj malej..ako ho spravit?zvycajne ho nasolim a dam upiect do truby, solit ho teda teraz nebudem ale mozem v pohode upiect v trube?doteraz som stale davala len varene vsetko,dik za rady

sussanah
12. feb 2011

@lucinka4 ja osobne bych klidne i trosku osolila, pokud nema problemy s citrusy, tak muzes par kapek citronu, trosku kminu a normalne upect v troube, v tom vubec nevidim problem. Ja malemu zapekala zeleninu urcite od 10m.

beruska24.9.
12. feb 2011

@lucinka4 - péct v troubě klidně můžeš. Stejně jako dušené, vařené apod. Nevhodné je smažené.

mikulka
13. feb 2011

Já bych se spíš bála té ryby. Je to silný alergen a někde se píše, že od 3 let! Já sama jsem jako malá měla ošklivou reakci, to bylo ve 2 letech...

mikulka
13. feb 2011

@sussanah Prosím, dej sem nějaký recept na omáčku na těstoviny, ať mám inspiraci. 😉

sussanah
13. feb 2011

@mikulka jeee, to te nepotesim, ja davam na testoviny porad to same 😅 Bud podusit spenat s kukurici, pomixovat s trochou jogurtu, pripadne cesneku; rajcata z plechovky (co taky v zime jineho 😉 ) mixnute na kasi; hraskova kase s najemno podusenou mrkvi a v lete jeste mix cuketa, rajcata, bazalka + na vsechno syr. Obcas na ty testoviny dam v podstate cokoliv, co mi prijde pod ruku, ale tohle jsou u nas zarucene hity.

sussanah
13. feb 2011

@mikulka ad ryby, no alergen to je, ale zas lepe zacit sladkovodnima a jednou se taky zacit musi 😉 Nic neni bez rizika, ale pokud neni v rodine zatez, tak v tom nevidim problem.

tygrous
13. feb 2011

Ja jsem asi dala Honzikovi poprve kousek kapra na Vanoce (to mu byl akorat rok) a pak pred mesicem taky pstruha (jen tak upeceny, drobet osoleny a okminovany, jak sjem to delala pro sebe) - dvakrat normalne s bramborami a pak jsem z toho udelala pomazanku, ta mu jela😉 No a ted jsme tri dny zkouseli lososa a taky v pohode. chutna mu to a reakce zadna (a to jsme atopici😉

sussanah
13. feb 2011

@tygrous no ja se porad chystam na lososa, ale pokazde ho zapomenu koupit 😠
Jinak my jsme zacali pangasiem, ten mu hodne chutnal (to je taky takova ryba neryba), kapr teda vubec nejel, tak jsem zvedava na lososa 🙂

tygrous
13. feb 2011

@sussanah Ja jsem pangase tak nejak zavrhla po tom, co jsem o nem cetla☹ To mu radsi ty kosti vypreparuju s lupou .. a v tom lososovi zadne nebyly😉
Jee, a gratulace k tehu😉 My se do toho asi taky brzo pustime😉

sussanah
13. feb 2011

@tygrous jaj, tak to mi radsi ani nerikej, co jsi o nem cetla 😅 No lososa ja jsem delavala docela casto, jenze jsme se prestehovali a do tesca skoro nejezdim a u nas na vesnici se losos v obchode fakt nevyskytuje. Maximalne tak pomazanka ala losos 😀
jo a dik dik, my jsme si ted docela pockali, skoro pul roku.. tak at vam to vyjde, jak budete chtit 🙂

mikulka
14. feb 2011

@sussanah No vidíš, to jsou dobré tipy. 🙂 S těma rybama je to pravda, když není v rodině zátěž, může se začít od toho roka. 😉

Holky, jaký rajčata v plechovce máte osvědčený? Nemyslím protlak... rajčata.

mikulka
14. feb 2011

@tygrous dej recept na pomazánku... 😉

tygrous
14. feb 2011

@mikulka Rajcata kupuju Valfruta (cela loupana rajcata). A recept na pomazanku je uplne jednoduchy😉 Trochu pomazankoveho masla a upecena nebo uvarena ryba😉 Ty uz muzes pridat treba i jarni cibulku na drobno a citronovou stavu, ja to zatim pro naseho prcka nedavala.

sussanah
14. feb 2011

@tygrous to zni dobre, toz uz se musim dokopat a jit koupit nejake poradne ryby 🙂

erinka83
14. feb 2011

Děláte mi chutě s rybama, my jsme měli před Vánocema čerstvýho lososa, očesnekovaný, okmínovaný, trochu rozmarýna, zlehka osmahlý na másle, jen aby se zatáhnul a pak jsem to podlila vodou a dusila. Malé to jelo tak, že jsem jí nestačila vybírat maso na talíř 😀 Kost jsme taky žádnou neměli..
A kapr měl taky úspěch 🙂

@sussanah já už pangase nekupuju, taky jsme nečetla dobré věci, i když, co v dnešní době není škodlivý, že 🙄 a ve škole to bude asi jediná ryba, kterou ty děcka dostanou 😒

erinka83
15. feb 2011

@sussanah prosím, jaký děláš těsto na pizzu 🙂 jsme to dnesk aměla extra tenký a tužší, jako zvládla to, ale zajímalo by mě, jaký máš ty 🙂

sussanah
15. feb 2011

@erinka83 Mam recept z "S italem v kuchyni", tenhle pomer vystaci na 2 plechy
500g hladké mouky
1-2 lžíce oleje extra virgin
1/2 kostka droždí
250ml vlažné vody
sůl
Testo delam v pekarne na chleba, vymicha se tak za cca 10-15min. Nejprve vsechno tekute, potom sypke, po vymichani je trochu dohnetu v ruce, rozdelam na 2 porce, dam do mikrotenoveho sacku a do lednicky. Pozor, hodne nabobtna 😉 Delam ho tak, aby bylo v lednicce alepson 8h, vetsinou se ale snazim delat vecer predem, testo je potom mnohem lepsi. Na plech dam trochu oliv oleje, rozetru, testo vyvalim az na plechu a pece se dokud nejsou okraje ruzove.