Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

sussanah
28. feb 2011

@tygrous my mame prave domaci a tu dela babi s minimem cukru a svestkova povidla jsou uplne bez cukru. Jo a na nedostatek zeleza je prave lepsi dodavat zelezo spise v zelenine, lusteninach nez v mase 😉
@luthien.k taky uz jsem vysledovala, ze kdyz pridam mleka do vareni jen trochu, tak je to v poho, ale jak je cela polevka nebo omacka z mleka, tak je to temer jistota. Ale zatim v tom problem nevidim, s jogurty problem nema, se syrem taky ne a do vareni to micham s reisdrink a chutna to dobre. S temi citrusy, pokud je reakci jen osypani, tak to podle me taky neni zasadni problem, horsi jsou opravdu jine alergicke reakce, ale nam se to nastesti vyhyba, jen chodi casto osypany (nekdy mam pocit, ze z kdeceho) 😅

luthien.k
28. feb 2011

@sussanah, vstřebatelnost železa podle mých informací je z masa právě daleko lepší, než ze zeleniny...
Jinak to fakt vypadá na int. laktozy (jogurty a většina sýrů jí má málo) - máte jí někdo v rodině? Hlavně když jsi vychytala, jak na to, aby nebyly problémy 🙂 S tím osypáváním - tady je seznam potravin, které tyhle nealergické reakce obvykle spouštějí, záleží hodně na množství, třeba když se sejdou denně dvě tři jídla z těch rizikových potravin, tak to může udělat problém, narozdíl od toho, když sní třeba jen jednu porci, prostě se to nasčítává:
# > > - veškeré produkty kvašení (kysané zelí, kyselé okurky apod.)
# > > - zrající sýry, jogurty, podmáslí, kefíry
# > > - zelí, rajčata (ve všech úpravách), špenát, tykev, čertsvý česnek a cibule,
# > > veškerá nakládaná a konzervovaná zelenina
# > > - jahody, maliny, brusinky, ostružiny, pomeranče, cirony a limetky, grepy,
# > > broskve, nektarinky, meruňky, třešně, sušené švestky, rybíz, datle, hrozinky,
# > > papája, ananas, ovocné nápoje a šťávy, konzervované kompoty, marmelády, džemy (ne domácí)
# > > - veškeré ryby a mořské plody
# > > - mletá masa, nakládaná masa, delší dobu skladovaná hotová jídla z masa (i
# > > vařeného), uzeniny bez výjimky, konzervy
# > > - obilninové výrobky (pečivo) s přídavnými látkami (barviva, příchutě, konzervanty), s kořením, ovocem, čokoládou, kakaem.. (koláče, pizzy, dezerty...)
# > > - sója a veškeré sójové výrobky, červené fazoe
# > > - ořechy (hlavně vlašské ve větším množství)
# > > - konzervované tuky a oleje (hlavně margaríny)
# > > - cukrovinky s přísadami typu barvy, vůně, příchutě... (bonbóny atd.)
# > > - octy, olivy, majonézy, dresinky a zálivky, veškeré čaje (kromě rooibos),
# > > kakao, čokoláda, mošty, sladké minerálky a jiné ochucené nápoje
# > > - anýz, čili, skořice, hřebíček, kurkuma, muškát a veškeré směsi koření

sussanah
28. feb 2011

@luthien.k hmm, asi na tom davkovani neco bude, protoze mi prijde, ze nekdy se mi osype po jahodove marmelade a nekdy ne 😕 S tou intol. lakt. no mozna, manzel taky mleko nepije, nedela mu dobre na streva, tak asi od neho. ja teda piju tak litr mleka denne, kdyz jsem te zas tehu 😅 Jsem na nem proste zavisla.
Ad zelezo, ono je to trochu slozitejsi. Je hem Fe - zivocisne prevazne a non-hem Fe - prevazne rostlinne
"Hem železo je v těle člověka vstřebáváno mnohem lépe než non-hem železo. Vstřebávání hem železa není přiliš závislé na zásobách železa v těle a na potravinách, které jsou konzumovány spolu s hem železem. Naproti tomu vstřebávání non-hem železa je silně závislé na zásobách železa v těle (osoby s deficitem železa vstřebávají non-hem železo lépe než osoby, které mají železa v těle nadbytek) a je také silněji než u hem železa ovlivněno složením konzumovaného pokrmu. "
Takze jak jsem psala, pri deficitu zeleza je prave lepsi podavat zelezo rostlinou formou, kde je jeho vstrebatelnost v tu chvili lepsi. Ale zavisi i na podavani vit C, ktery primo se vstrebvanim non-hem Fe souvisi. Tohle mam vcelku nastudovane a prokonzultovane, maly mel za zacatku nedostatek Fe, pozdeji se to prehouplo na nizky hemoglobin a ted nas cekaji zase nove odbery, tak uvidime..

sussanah
28. feb 2011

@luthien.k a jeste maly dodatek k Fe v potravinach rostlineho puvodu. pokud je dostatecne pestry jidelnicek, tak je v nem mnohem vice Fe prave rostlineho puvodu, protoze precejen pro dite ( i dospeleho) je porad jednodussi snist 200g brokolice nebo cocky nez 200g hovezich jater. Takze urcite nejsem za to maso vynechat, ale kdyz je zeleza nedostatkem tak nevidim moc velky prinos ve super zvyseni masa na ukor zeleniny a lustenin.

luthien.k
1. mar 2011

@sussanah, bezva, jsem zase o něco chytřejší 🙂 Vyvážená strava nade vše 😉 Nicméně když je malej takovej citlivej (i když nejde o alergii, nejspíš, ale souvisí to spolu, tyhle "citlivosti"), tak bych teda být Tebou ten litr mlíka fakt nepila. Už tak můžeš prcka v břiše senziblizovat na BKM a ty pozdější potíže a omezení za to opravdu nestojí. U tzv. rizikových dětí se nedoporučuje v těhu konzumovat mléčné víc jak cca třikrát týdně (a to ve formě jogurt, tvrdý sýr nejlépe, mléko nee), vyšší (ale i nižší) konzumace zvyšuje riziko budoucí alergie na BKM, kterou má dnes cca 7% dětí do jednoho roku věku. O tomhle mám zase hodně nastudováno já 😀

tygrous
1. mar 2011

@luthien.k Ten seznam je teda dobry...😅...spis by bylo lepsi vypsat, co se muze uplne bez omezeni😀 Ale spis opravdu plati - vseho s mirou!

@sussanah Jak pises o tom zelezu, tak ted si vybavuju, ze jsem to uz taky nekdy cetla, tak super dik za pripomenuti.

tygrous
1. mar 2011

Holky, muzou deti psenicne klicky? Vim, ze nesmi celozrnnou mouku, ale co ty klicky? Davam normalne teda jemne ovesne vlocky s klicky, ale kvuli tomu zelezu bych pridala treba jeste ty samotne klicky do chleba, kasi apod.... A seminka (dyne, slunecnice) uz muzu davat taky? Ted jsem si volala na vysledky krve a pry ma to zelezo porad tak tesne na hranici...

saska.t
1. mar 2011

@tygrous jasne mozes davat a aj celozrnu muku, ale kombinovanu s bielou pol na pol.... co sa tyka semienok mohol by v ramci vyzivy ale neodporucaju sa do 3 rokov, koli riziku vdychnutia 😉

tygrous
1. mar 2011

@saska.t celozrnna mouka zatezuje streva deti az do 10 let, takze tu rozhodne ted v roce davat nebudu ani pul na pul s bilou... A seminka jsem myslela dat taky do testa na chleba nebo do kasi apod..., jen tak zobat urcite ne, i hrasek a kukurici mu mackam😉

saska.t
1. mar 2011

@tygrous celozrnna muka zatazuje creva v tom ze obsahuje vela vlakniny a tym padom prejde cez creva velmi rychlo a mnozstvo potravin sa za tak kratku chvilu nedokaze vstrebat, ale vyzivovo je velmi zdrava, preto ju treba miesat s bielou mukou ako "brzdu" ak mi neveris over si to u odbornika, kludne aj tu v teme mesiac s nutradefense odbornicka tam odpoveda na otazky a zrovna na tuto tam odpovedala 😉

luthien.k
1. mar 2011

@saska.t, souhlasím s @tygrous, minimálně do tří let by děti neměly dostávat nerozpustnou vlákninu, která se nachází v celozrnné mouce a i pak postupovat opatrně. Ona totiž působí na ta dětská střeva jako kartáč... Když se obrátíš na jiné výživové poradce, řeknou Ti zase třeba zase toto (například @abra, taky výživový poradce...). Mimochodem, s názory paní Hanky se já rozhodně ztotožnit nemohu, například že je třeba, aby děti od tří do 20ti let dostávaly na pití půl litru kravského mléka denně, to mi fakt jako dobrá rada od výživového poradce teda nepřipadá 😅

tygrous
1. mar 2011

@saska.t Mam kamaradku lekarku, ktera mi prave toto rekla😉 To, co pises o celozrnnem pecivu ty, plati pro dospele😉

luthien.k
1. mar 2011

@saska.t, když se podíváš na nějaké tabulky s obsahem vlákniny například v ovoci a zelenině, tak dítěti bohatě stačí vláknina v nich obsažená, počítá se, že potřeba vlániny dítěte je jeho věk plus 5 a vyjde množství v gramech. Takže roční dítě 6 g vlákniny, což je zhruba jeden masozeleninový pokrm a jedna ovocná svačinka...

saska.t
1. mar 2011

@luthien.k s pani Hankou rozhodne nesuhlasim vo vela veciach a o tuto tematiku sa zaujimam velmi dlho a preto v tomto s jej nazorom suhlasim, necpem do dietata len celozrnne vyrobky idem na vsetko s mierou ale bielu muku a plnozrnu k ombinujem na zasmazky, je to zdravsia alternativa ako len biela muka a to mnozstvo je minimalne...
😉

tygrous
2. mar 2011

A jeste mam jeden dotaz: co naklicena cocka, mungo, rericha...?

sussanah
4. mar 2011

@luthien.k s tim mlikem mas asi pravdu, ale kdyz ja si nemuzu pomoct 😔 No ted jsem najela zase alepson na jogurtove napoje, ale teda 3x tydne to je na moji zavislost fakt malo 😅 Ale neco na tom je.. No nic, asi se pokusim uskromnit mleko na mleko do kafe a pak jogurtove napoje a zakysy, s tim snad preziju 😀 Dik 😉

luthien.k
5. mar 2011

@tygrous, popravdě, to jsem ještě neřešila, ale moje osobní zkušenost - mně tyhle klíčky vadí, pálí mě po nich pusa 😅 Řeřicha je zase strašně aromatická.

@sussanah, Zakysané věci pro Tebe budou rozhodně zdravější než mléko, přinejmenším 😉

zuzkat1
12. mar 2011

baby moze uz karamelovy puding? uz raz mala u nasich ale to len tak trochu lebo bol pre nu moc sldky - ona moc sladke nemusi... ma 14 mesiacov tak neviem ci uz jej mozem urobit

zuzkat1
12. mar 2011

@sussanah preco obmedzit mlieko? ja ked som bola tehu tak mne kazali vela mlieka pit... a aj po porode som mala opuchnute nohy a ze mam aspon liter denne vypit aby odpuchli a fakt to pomohlo

luthien.k
12. mar 2011

@zuzkat1, vypít litr mléka denně, to je doporučení jak z doby před 40ti lety, kdy se význam kravského mléka značně přeceňoval. Dnes, když je tolik dětí na mléko alergických, se doporučuje nepít mléko těhotné a kojící matce vůbec a zakysané mléčné výrobky nebo sýry (nejlépe trvdé, kvalitní), tj. tu formu, která je daleko zdravější a stravitelnější, konzumovat rozumně, párkrát do týdne, hlavně u těch maminek, kde je nějaká genetická zátěž na alergie v rodině - alergie, astma, atopický ekzém... Nohy by Ti jistě odpuchly i bez toho 😉

sussanah
12. mar 2011

@zuzkat1 opuchle nohy po porode jsou vcelku bezny jev a resi se to tim, ze je mas mit co nejcasteji ve zysene poloze 😉 Chci se tohle tehu krotit, protoze minule jsem pila fakt litr mleka denne a maly teda moc mleko v jidle nesnasi dobre. I prevarene, jak je ho hodne, tak ma z toho prujem..

zuzkat1
12. mar 2011

@sussanah ja som pila aj pijem vela mlieka, len prve mesiace som sa trochu krotila...myslim ked sa uz narodila... a sediet s vylozenymi nohami som teda nemala kedy a nemam ani doteraz🙂 inak aj mala ma trochu redsiu stolicu ked papa puding alebo omacku ale nema hnacku... kaka raz ako vzdy len je to redsie...

ellisabet
12. mar 2011

n

zuzkat1
12. mar 2011

@luthien.k no mne aj keby nekazali by som pila vela mlieka, ja pijem mlieko fakt na litre... a viem ze je to alergen... ale co v dnesnej dobe nie je? 😉

zuzkat1
12. mar 2011

baby a co ten karamelovy puding? moze?🙂

luthien.k
12. mar 2011

@zuzkat1, pokud to Tobě ani prckovi nedělá problémy... U nás mám díky alergii na BKM a kvůli tomu mnoha nabytým zkušenostem na mléko poněkud jiný názor.
Karamelový pudink - to je jako by ses ptala, jestli je dobré pít mléko 😀 Já Ti řeknu, že dítěti do tří let kravské mléko v žádném případě ani v pudinku, pak Ti taky řeknu, že umělá aromata v pudinku za mě ne, ale další děvčata Ti řeknou, proč ne?!? Takže záleží na Tobě 😉

sussanah
12. mar 2011

@zuzkat1 napr u kojeni po porodu se doporucuje si nohy vylozit 😉 Nebo i pri kojeni po porodu jsi s ni chodila? 😀 Ad puding, ja delam malemu bud vanilkovy nebo pohankovy s carobem. Je to opravdu jen o tech aromatech ve vasem pripade, mleko mala pije, ne?

luthien.k
12. mar 2011

@sussanah, pohankový s karobem? To jsem ještě neviděla, to by mohlo být fajn 🙂 Do rýžomilku 😀

sussanah
12. mar 2011

@luthien.k mam ten recept od kamosky, pomele pohanku na prasek, prida karob a je to fakt moc dobre. Ja teda delam tak pul na pul mliko a reis nebo hauferdrink, to maly zvlada bez obtizi 🙂 A my jsme si na ty drinky uz taky zvykli, takze tak delam i omacky a mlecne polivky pro nas spolecne. Jinak od te doby, co jsme se bavily o tom kumulovani alergenu, tak si na to davam pozor a dobry, funguje to 😵 Takze mu uz davam i tu jahodovou marmeladu, jen proste zbytek dne uz si davam pozor a od te doby se zadne osypani nekonalo 🙂 Dokonce kacirsky zvazuju, ze zase koupim mandarinky 😅

luthien.k
12. mar 2011

@sussanah, fakt zajímavý, a jak melete tu pohanku? Nic jiného do toho nepřijde, pohanka to zahustí? Nemáš i nějaké poměry, kolik čeho...? Víš co, mně to přijde, že je z toho víceméně kaše, ne? Tu má náš malej rád, pohankovou instatní...
Jsem ráda, jestli jsem trochu přispěla k tomu, že malý není osypaný 🙂 Mandarinky zkus, přinejhorším se zase osype, no, a příště už nedáš 😉 Jinak pro upřesnění - tady nejde o "alergeny" ve smyslu pravé, ale o jistou dráždivost těch potravin přes trávicí trakt... 😉 Možná jsem to psala, ale říká se tomu farmakologická intolerance potravin histaminoliberačního typu 😅 😀