Ako to je so stravou po prvom roku?

sylvie
1. apr 2007

Ahojte kocky,
chcem sa vas opytat ako ste pokracovali so stravou po 1.roku, co vsetko ste zacali pridavat, co ste davali na ranajky, desiatu, obed, veceru.. cokolvek co vas s touto temou napadne mi mozte napisat. Vopred velmi pekne dakujem..

zuzkat1
9. máj 2011

@dana3262 a nebojis sa ze nebude mat dost zeleza a bielkovin ktore su len v mase? ja teda maso tiez davam menej akoby sa malo ale tak 3x do tyzdna ma urcite... moja jedla uz aj sunku aj taveny syr... neprepchavam ju nezdravymi vecami ale zas uplne sterilne ju nedrzim, myslim ze to tiez nie je dobre

dana3262
9. máj 2011

@zuzkat1 bilkoviny ma i z lustenin a jinych veci, ale to zelezo mi vrta v hlave no. Rozhodne nevypada na chudokrevnost..zatim. Nevim v cem vsem je zelezo. Ji hodne zelene zeleniny.. ?
To ja mu taky davam ochutnat od vseho 🙂 ale ne, ze bych mu pripravila neco s tavenakem. Jako ze bych pripravila neco pro nej z neceho, co by jakoby nemel jist, ale kousnout nebo ochutnat klidne, to je jasny. Kdyz to neni uplne nejaka prasarna, ale to neni u nas asi nikdy. Teda tavenak jsem asi 6let nekoupila 😀

zuzkat1
9. máj 2011

@dana3262 u nas sa dost je.. ja sice nemam moc syry rada ale mm ano takze vzdy mame doma a zrovna dnes som jej na obed urobila cestoviny s cuketovo syrovou omackou🙂
a tie bielkoviny - maso obsahuje neviem kolko ale minimalne jednu taku ktoru nikde inde nenajdes preto vlastne ani nie je dobre ak je dieta vegetarian a uz vobec nie vegan - co ale nie je vas pripad🙂 to ja len tak🙂 inak zelezo - napriklad v cucoriedkach, susenych marhulach, myslim ze aj v strukovinach (lusteninach) a neviem kde este ale taka klasika, spenat a listova zelenina...

dana3262
9. máj 2011

@zuzkat1 no jo! Boruvky miva casto! Kupuju mrazeny a mixuju z nich ochuc.jogurt (misto jogurtu pouzivam zakys.smet.,jogurt mel dnes poprve) nebo ruzny shakey s bananem a tak. Teda to s mlikem. Vim, ze mliko by se nemelo, ale ja to prostudovala a rozhodla jsem se pro mliko. Cerstvy plnotucny nejlepe bio. Spenat taky ma rad a zeleninu ma denne. Okurky, ledovy salat. Mela bych mu udelat brokolici..dobry napad!Nezapomenout 🙂 ma rad brokolicovy krem. Ja mu nechci upirat maso, ale kvalita je mizerna a jinak ma velmi pestrou stravu. Petr Fort dokonce tvrdi, ze dite do 2 let maso nepotrebuje vubec.

dana3262
9. máj 2011

Jo a suseny merunky nechce pacholek! Jsem mu koupila mnam bio nesireny..a plive to. Asi mu to rozmixuju do jogurtu. Ho prevezu 🙂

zuzkat1
9. máj 2011

@dana3262 tak to pocujem prvykrat...tym nechcem povedat ze to nie je pravda, ale zas mi to pride take extremne... aj maso 5x do tyzdna je extrem pre mna.. ja taka stredna cesta 3x ma a hotovo🙂 a jogurt preco nie? ved neviem sice ake mate u vas ale tu tie smotanove su len smotana a jogurtova kultura... nic ine... a inak mlieko aj ja davam od roku ale prevarene... kupujes z mliekomatov? na to ja nemam odvahu 😅

zuzkat1
9. máj 2011

@dana3262 mozno mu je to nejake moc tvrde... susene ovocie sa tazko zuje...

sussanah
9. máj 2011

@dana3262 ja myslela, zes to byla ty, kdo daval recept na lilek. nekde jsem ho tu cetla a ted to nemuzu najit 🙄 Bataty zkusim zapect, to zni dobre. Jak dlouho zhruba zapekas? A vydlabes na zacatku nebo na konci nebo v prubehu? 😅
@zuzkat1 no pokud by se kvalita merila mnozstvim snezeneho jidla, tak tvoje teda ma velmi chudy zivot 😉 😀

zuzkat1
9. máj 2011

@sussanah vsak?...chuda moje malicke 😨 esteze to tak nie je..ona je spokojne a takmer stale usmiate dieta🙂 takze ta kvalita zivota s jedlom asi nebude mat vela spolocneho🙂

sussanah
9. máj 2011

@zuzkat1 no zase ja si nedokazu predstavit svuj kvalitni zivot bez jidla 😎

zuzkat1
9. máj 2011

@sussanah vidis ani ja🙂 ale tak asi niekto hej🙂 moja mala je tomu dokazom🙂 ale v poslednej dobe stale len ham ham hovori...a potom zje 1/4 pribinacika🙂 toho maleho...

sussanah
9. máj 2011

@zuzkat1 jaj, no pribinacka ja musim davkovat, toho by maly jedl porad. takze ja mu ho micham pul napul s jogurtem, pak mu to dam zpatky do toho kelimku a ma z toho vlastne 2 kelimky, no komedie 😀

zuzkat1
9. máj 2011

@sussanah no vidis... a ja jej dam denne jogurt alebo pribinacik a to ona zje max. polovicu kelimku a pribinaka kupujem maleho... a pokazde to dojedam ... casto aj vyhadzujem..lebo jej ten jogurt zamiesam a taky zamiesany ja nezjem 😅 ale tak je malinka ale nie je chuda .. ma praveze aj suncicky ale nie nejak velmi... nosi velkost 74 a ma cca 9kil🙂
zajtra asi dostane sladke na obed🙂 asi spravim zemlovku, to uz snad moze... inak neviem co chces z bakalzanu ale ja ten tiez v pohode zapekam vydlabany s hocicim co mam doma... sunka syr alebo uz aj leco som davala... ale asi to chces malemu tak neviem co moze🙂

cicimon
9. máj 2011

@zuzkat1 moja robi uplne bezne "haam" pri obede, hlavne ked vidi moj tanier a ked jej z neho chcem dat, tak zavrie usta a nic nezje... a tak sa to opakuje dokola... a nezeje ani moje anie svoje a posledne dni ma na obed cisty rozok namiesto vareneho, ktore nechce...

zuzkat1
9. máj 2011

@cicimon ale moja chce vtedy jest ked hovori ham..len jej staci tak malinko...ona ked povie na nieco ham tak si z toho vzdy da

cicimon
9. máj 2011

@zuzkat1 no aspon to mas dobre.... moja tiez je malicko a fakt sa divim, ci jej to staci...

dana3262
10. máj 2011

@zuzkat1 u me to neni tak, ze by byl zamer mu ho nedavat, proste to tak vyjde nejak. Ty merunky jsem myslela, ze bude tak cucat a zvejkat (ma uz 13 zubu) ale nic no. Asi kysely. A jogurt taky kyselej, ale ted kdyz si zvyk na tu smetanu, tak uz sni i jogurt. Me to prislo lepsi, ze to je tucnejsi 12-16%.
@sussanah pribinacka jsme taky jeste nezkouseli. Myslim, ze by pak nic jinyho nechtel 😀 Zapekala jsem to pod alobalem tak 3/4h. Vydlabala jsem to pred tim, ale ten cottage jsem tam dala az pak. Dala jsem tam pred troubou goudu, ale jak se to speklo, tak to nechtel. Ja lilek nee..zatim. Zkusim to. Ale fakt uz ty bataty mu moc nejedou. Asi to prestanu delat. Nebo jen obcas.

dana3262
10. máj 2011

@zuzkat1 ten Fort tvrdi, ze deti maji tolik bilkovin z mlecnych vyrobku, ze kdyz casto jedi maso, maji pak bilkovin noc a zatezuje jim to organy. Ja nevim no. Nejak se tim neridim, jen kdyz ho ji tak malo, tak se tim uklidnuju 🙂 mel asi 5x hovezi a nejak mi nepripadalo, ze by mu to moc jelo. Jo, to kdyz mel ted na tatovych 50tinach kure s bram.kasi, tak to mu teda chutnalo strasne. Kure mel jen 1x a kralika asi 3x.

kaja73
10. máj 2011

@dana3262 No,ja neviem s tym masom 😕 ja sa skor priklanam k
@zuzkat1 ,v mase sa nachadza zelezo v tzv.hemovej podobe,ktora je velmi dobre využitelna pre telo.Moj bol hrozne anemicky,hrozila mu transfuzia krvi,preto sa s tymto nezahravam.Možno je aj ina dobra forma na dopnanie železa,ale umelo to robit nechcem a ked nie je železo v hemovej forme zle ho telo využije-slabo-.Hlavne hovadzie,je vhodny zdroj železa -ved sa da zohnat aj bio.Napr kuracie obchodne zasadne nedavam-iba domace od chovatela co osobne poznam.Podla mna extremy nie su dobre-hlavne pri detoch.Ale možno ma tvoj maly stravu,ktora je bohata na železo,neviem.No ja uprednostnujem tu hemovu formu,fakt mi lepilo,ked mal dostat transfuziu. ☹

sussanah
10. máj 2011

@kaja73 s tim zelezem uz jsme to tu parkrat probiraly, s tim hem a non-hem je to trochu slozitejsi. jakoze na 100g je v mase urco vice hem zeleza nez v zelenine, lusteninach ci obilninach, ale zase dite masa nesmi 100g denne, kdezto cocky klidne 100g sni (teda jak ktere, kdyz pominu @zuzkat1 😉 😀 ). Horsi vstrebatelnost non-hem Fe je hlavne ovlivnena tim, ze se musi konzumovat spolu s vitaminem C, ktery vstrebatelnost mnohonasobne zvysuje. Navic je vstrebatelnost take ovlivnena tim, jake jsou zasoby v tele daneho cloveka. Pokud je vse v norme, je lepsi prubezne doplnovat Fe pravidelnou konzumaci masa (coz se bavime o 2-3x tydne, 6x tydne zatezuje nejen detsky ale i dospely organismus), pokud je vsak Fe v tele malo, prave non-hem Fe spolu s vit C je mnohem vhodnejsi na vyrovnani stavu.
Nehlede na to, ze maso opravdu muze zatezovat detsky organismus, nehlede na to ze napr vnitrnosti bohate na Fe 8m diteti nedas, kdezto pohanku s cervenou repou muzes dat a zaroventim zajistis dostatecny prisun Fe. 🙂
http://www.maminkam.cz/zdroje-zeleza-v-potrave-...

sussanah
10. máj 2011

@dana3262 no pribinacka ja jsem dala poprve ted v 19m, driv mel smulu. Nejprve jsem zkusila naslehat tvaroh s vanilkovym cukrem, ale s tim me poslal do haje a kdyz jsem si potom koupila pribinacke ja, tak se po nem malem urval. Je to ted pro neho "jogurt s kocickou" 😀

kaja73
10. máj 2011

@sussanah S tym c vit.som to aj ja citala,že zlepšuje vstrebatelnost non hem zeleza 😉 U nas ,ked bol maly na začiatku prikrmov,by som mu ale nevedela zabezpečit dost železa ,pretože je alergik a v roku mal zavedenych a otestovanych par druhov zeleniny a tri druhy ovocia,obilniny tiež len pomaly pribudali.takže u nas bolo maso jednoznačne najlepsou variantou-aj schvalenou od viacerych Dr-ako zelezo doplnat.Pohanku neje napr.dodnes-mal z nej vyražky a tak by som ti mohla menovat aj ine potraviny-teraz už papa aj červenu sosovicu aj cviklu,ale vtedy to nepapal.Aj z kurata sa napr.vyhadzal-pol rok ho potom nejdodol a teraz už len domace a je to OK.Je to tažke,ked riešiš polyvalentnu alergiu.A faktom je že po zavedni masa sa nam anemia do mesiaca upravila z hodnoty 70 na 110-bez umelich pripravkov.

zuzkat1
10. máj 2011

@cicimon no asi staci🙂 podla mna tieto deticky su este prilis male na to aby dobrovolne hladovali, ony si vypytaju co potrebuju🙂

@dana3262 mojej jogurt celkom chutil aj sam osebe ale davala som vzdy ovocie a teraz uz kupujme tie ochutene
inak s tym masom no ved ja ti nejdem hovorit ze davaj - je to na tebe, len moj nazor je ze asi by to chcelo castejsie...
inak moja ma tiez kopec zubov a nevie pokusat tvrde veci - ani jablko mi este nehryzie...take makke veci uz je kusky aj si odhryzne chlieb atd, ale tvdre veci nie

@sussanah no esteze moja je taky vyborny priklad🙂 inak spapa aj ona 100g🙂 za tyzden v pohode🙂 😀

sussanah
10. máj 2011

@kaja73 jasne, kdyz je dite alergicke, tak to je potom jina 😉 Ja jsem mluvila spis v te obecne rovine, protoze spousta lidi si opravdu myslim, ze kdyz nejis maso, tak se urcite do roku rozpadnes na nedostatek zeleza a buhvi co jeste 😉 U nas prave treba ja maso skoro nejim asi od 9let a stale ziju, takze si ty zeleninovo-obilne "blafy" varime spolecne s malym a vsichni jsou spokojeni 🙂

sussanah
10. máj 2011

@zuzkat1 promin, ze jsem opet pouzila tvoji malou jako priklad, ale jak te znam, urco by ses ozvala, ze tvoje mala rozhodne 100g na obed nesni 😀
Ale vis jak, hlavne ze je spokojena 🙂 Mame holt doma obe 2 extrem, muj kluk ji pomalu stejne mnozstvi jidla jako ja a tvoje zobe jak vrabec 🙂

zuzkat1
10. máj 2011

@sussanah nie ja sa nehnevam🙂 len mi to prislo ze sa dobre bavis🙂 ale ved mne to neva, ja nestresujem z toho kolko papa, len sa obcas potrebujem o tom porozpravat lebo moja mama stresuje kvoli tomu, tak mi dobre padne ked tu este niekto napise ze aj ine deti tak papaju🙂

narika
10. máj 2011

ahojte,mne moj 5 r syn papa tak pomali a zalostne malo ze mi kvoli nemu nemame nejaki pevni program,ze kedy von kedy spat.prosto on papa ranjajky dlho skoro na obed,co potom samozrejme nema chut na samotny obed.proste otras.ja nevijem ci existuje nejaki horsi pripad nez je to moje. ☹ 😒

narika
10. máj 2011

mamickam, co ma nepoznaju vopred sa ospravedlnujem za otrasni pravopis natolko niesom slovenka.dakujem za pochopenie. 😉

erinka83
10. máj 2011

@sussanah Fakt dáváš Pribináčka? 🙂 Já si poctivě přečetla složení skoro u všeho a jako nej mi vyšel Lipánek, ve všem osatním jsou blafy 🙂

sussanah
10. máj 2011

@zuzkat1 priznavam se, trosku jsem si rypla 😉 Ale chapu to, me zase zacina moje mamka rikat, at ho v tom jidle omezuju, ze toho ji hodne atd.. Jenze on je schopen snist ty obrovske porce ne nejakeho sladkeho, ale normalne dusene zeleniny se syrem apod. Navic ji sam, takze to do neho fakt neladuju na silu, jakmile odlozi lzicku, tak koncime.No holt kazde ditko je jine, hlavne ze jsou spokojene 🙂