Ako zistím, či môžem počas dojčenia otehotnieť?

zucha
2. apr 2008

dobry den mamicky, mate niektora skusenost s tehotenstvom pocas kojenia? Konkretne by som chcela vediet, ci sa nejak da zistit ovulacia. Viem, ze sa hovori, ze mamicky, ktore koja, su akoby chranene, ale nie je to na sto percent.
Ak su tu nahodou take maminky, ktorym sa pocas tohoto obdobia podarilo otehotniet, ake ste mali na zaciatku priznaky a co ste museli robit, aby ste este nenarodenemu babatku neublizili a uz narodenemu tiez?
Dakujem

anettad
17. dec 2008

kvietocek, ja som kojila do 12teho tyzdna a potom postupne som presla na kravske mlieko, lebo moj nechcel praskove umele mlieka ani teraz ich nevypije. No a moj druhy syn mal rovne 4 kg, bol vacsi ako jeho brat, aj napriek kojeniu. Bola to fuska prejst na ine mlieko ako materske, aj to trvalo tych par tyzdnov ale padarilo sa a doteraz ma rad kakavko 😉 takze drzim ti palce

kosicanka1
31. jan 2009

chcela by som sa opytat, na dojcenie v tehotenstve. otehotnela som pocas dojcenia a bez menstruacie. Simonku zatial nechcem odstavit, resp. je to nemozne, mliecko jej stale chuti. ale ja mam pri dojceni extremne citlive bradavky a strasne to boli.
presla vas ta bolest po 12tt?

sirinka
1. feb 2009

kosicanka ano...mna tiez na zaciatku dost bradavky boleli, dokonca som zase zacala pouzivat aj krem na bradavky a teraz uz je to zase ok... 😉 drzim ti palce, nech vsetko dobre zvladnete.

sheilinka21
10. feb 2009

ahoj tak tento problem mam prave teraz nasa mala ma 5mes. a ja som v 9t.t. prvu menstruaciu som dostala 2 mesiace po narodeni Adelky a teraz mam s toho tiez stresy pretoze malu len kojim a chcela by som v tom pokracovat aj nadalej ked aj do dvoch rokov nieje tu nahodou mamicka,ktora kojila pocas celeho tehotenstva a mohla by mi poradit.Malu nechcem odstavit v ziadnom pripade je to vobec mozne???

sirinka
10. feb 2009

sheilinka21 zalezi od priebehu tehotenstva. ak je vsetko v poriadku, tak kludne mozes...ale hlavne si davaj pozor na kvalitnu a vyvazenu stravu. ty zrejme este dojcis dost casto, tak by ta to mohlo velmi vycerpavat.

sheilinka21
10. feb 2009

diky za radu malu kojim kazde 3h a aj ked ma to bude vycerpavat tak myslim,ze to stoji za to aby mala vsetko co potrebuje ved m m je najlepsie no nie?!len som potrebovala vediet,ze to naozaj ide je to pre mna velmi dolezite 🙂

henus
10. feb 2009

Ahojte, ja som kojila len do tretieho mesiaca tehotenstva, aj to len 3x denne a potom uz len raz, lebo nasa dcera mala uz 15mesiacov. Tiez som ju chcela kojit dlhsie, ale v prvom tehotenstve som mala problemy s tvrdnutim bruska a mala sa narodila mesiac pred terminom takze v takom pripade sa odporuca odstavit dieta a to postupne, co sme aj urobili. Asi sme spravili naozaj dobre, lebo na konci tretieho mesiaca som si aj polezala v nemocnici kvoli krvacaniu (to sme malu definitivne odstavili). Myslim, ze pri bezproblemovom tehotenstve sa da kojit cely cas, dokonca aj po porode tandemovo obe deti. Kamoska tak kojila a bolo to uplne v poriadku. Len musi byt vsetko ok, a poriadna strava. Nech vam to vydrzi co najdlhsie.

majulka11
27. mar 2009

Ahoj milé mamičky mam problém kojím 3. mesiac a je mi zle na žaludku taky pocit na vracanie neviete čim to može byt??? 😒 😒 😒

sirinka
27. mar 2009

majulka od kojenia iste nie...

rose86
18. apr 2009

ja som otehotnela pocas kojenia a ktomu som brala aj antikoncepiu. 😝

hilaris
12. jan 2010

Nespoliehajte sa na antikoncepcny ucinok kojenia. U kazdej zeny je to individualne. Ja som kojila castejsie ako 2 hodiny denne aj v noci a menstruaciu som dostala po 5. mesiacoch. a este som nezacala s prikrmami ako par mudrych osob povedalo ze to moze byt pricina.
Ja prave riesim dilemu ako prestat kojim moju 9 mesacnu zavislacku lebo som teraz na zaciatku tehotenstva a mam priserne bolesti pri kojeni. Zacala som tak ze som zrusila nocne kojenie. Zatial len druha noc. A postupne musim zrusit aj denne len neviem ako rychlo by bolo dobre. Ci cim skor alebo sa radsej neponahlat...

juliagregor
12. jan 2010

ahojte,
ja som otehotnela počas kojenia, ked mal syn 15 mesiacov, odstavila som ho v 10 tt
dvojičky ešte kojím
ja by som počas tehotenstva nekojila, hlavne vo vyšších týždňoch môže dôjsť ku kontrakciám a naviac staršie dieťa už svoje dostalo a teraz treba myslieť na bábätko 😉

saskax
13. jan 2010

hilaris - ja mam doma tiez 9 mesacneho zavislaka - chcem sa Ta spytat : ako si svojej malej zrusila nocne kojenie, lebo ten nas ked sa v noci zobudi a nedostane to co chce - tak je ohen na streche. Uz som aj skusala mu nedat a upokojit ho - nech dalej spinka - ale nic nefungovalo a aj tak si nakoniec revom vydupal svoje. Niekde som totiz citala ze nocne jedenie u deti starsich ako 6 mesiacov uz nie je hlad ale zlozvyk. 😒

emily3
13. jan 2010

ahojte tak s kojenim, maleho som kojila a ked som zistila ze som tehu aj po odporucani lekara som prestala 😔 , ale rozpravala som sa s jednou mamickou ktora ma 11 deti a koji 15rokov v kuse....moze sa kojit pocas tehotenstva, ziviny najprv idu plodu, potom do mlieka, takze ak nemate nejaky zdravotny problem nemusite sa zdavat kojenia...ta kamoska kojila dokonca dve deti naraz a bola teho s tretim....a prezili to vsetci...
a na odporucanie lekarov, vsetci lekari to odporucaju prestat...ale teraz spetne by som ho neprestala kojit...to je moj nazor.

bobicek5
15. feb 2010

Ahojte, aj ja by som chcela poziadat o radu, pripadne aspon o nazor. Mam 7-mesacne dvojcata a ako som minuly tyzden zistila, cakame dalsie babatko. Obaja moji chlapci su kojeni, hoci uz sa aj prikrmujeme, ked spocitam kojenie, vychadza mi to u kazdeho tak 5x denne. Chlapci su predcasne narodeni, takze by som ich chcela dojcit co najdlhsie, minimalne aspon do roka ak by bolo nutne kvoli tehotenstvu prestat dojcit. Zaujimalo by ma, ako to teda naozaj je, pretoze aj ja som citala o tandemovom dojceni, ale aj o udajne vyvolanych spontannyh potratoch kvoli neukoncenemu dojceniu. Taktiez ci mam brat vitaminy. Kedze som vahovo -8 kg ako som mala povodnu vahu pred otehu a telo uz asi nema ziadne zasoby mineralov, zrejme sa mi vitaminy nevyhnu. Vopred dakujem za akukolvek reakciu a pripadne ak sa mi podari zistit nieco nove, napisem vam.

juliagregor
15. feb 2010

bobiček máš IP 😉

juliagregor
16. feb 2010

ahoj,
gratulujem k tehotenstvu 😉 . Bobiček ja viem, že chceš chlapcov dalej kojiť, ale ja by som potiahla maximálne do 15 tt. Určite si spravila pre chlapcov všetko, čo sa dá a materské mliečko je veľmi dôležité na začiatku a to si im dala. Teraz mysli na bábätko a aj na seba. Sama mám dvojičky a viem, že budeš mať ešte čo robiť s dvojkami a k tomu bruško. Vitamíny by som určite brala, aj ked som čítala, že sa nemusí a stačí vyvážená strava. Ale čo je vyvážená strava ?!....Poradila by som s odborníkmi, skús napísať anneg.
Držím ti pästičky a prajem ti veľa síl. 😉

ilijanka
16. feb 2010

Ahoj, bobíček, ja som malého kojila až do konca siedmeho mesiaca, nemala som pritom vôbec nijaké ťažkosti, netvrdlo mi bruško, pritom pri prvom tehotenstve som s tvrdnutím bruška mala ťažkosti od 20.tt., malá vážila pri narodení vyše 5 kíl, takže nebola o nič ukrátená... Takže sa nevzdávaj a skús vydržať, uvidíš, ako Ti to pôjde. Držím palce 😉

bobicek5
19. feb 2010

ahojte, tak som sa radila s troma porodnikmi a dvoma profi-laktacnymi sestrami. Ani jeden z nich sa nepostavil odmietavo k "tandemovemu" dojceniu. Taketo nieco je uplne normalne mozne, dokonca niektore zeny po porodie dojcia obe (a viac) deti naraz. Dojcenie v tehotenstve nie je ziadnou kontraindikaciou. S mojim porodnikom som sa dohodla, ze budem nadalej dojcit a podla rozborov krvi, ktore sa v tehu pravidelne robia mi naordinuje vitaminy. Zatial to nevidim ako stratene, prave naopak. Citim sa fantasticky, len keby ma chlapci v noci nechali vyspat 😀 .

bobicek5
19. feb 2010

este ma napadlo, ze som sa presne pytala na tie stahy maternice kvoli dojceniu. Vraj nie je dokazane, ze prave dojcenie to sposobuje...

bobicek5
1. mar 2010

Ahojte, dnes som dostala vysledky krvi. Takze mam uplne krasny krvny obraz, zatial ziadne vitaminove preparaty nepotrebujem. A uz sme sa "preklopili" do 4 mesiaca, takze to najhorsie je za nami a zatial ziadne zdravotne problemy neboli. A dufam, ze ani nebudu.. 🙂

juliagregor
1. mar 2010

gratulujem 😉

tara33
1. mar 2010

Ahojte 🙂 , aj ja mojho 22 mesacneho synceka este kojim a som v 7 mesiaci tehu, zatial som nemala ziadny problem 😉 az na to, ze asi od 4 mesiaca mam mliecka pomenej. Tiez uvazujem o tandemovom dojceni, ak mu ani po porode neprestane chutit MM 😉
bobicek, to je super, drzim palceky 😉

stvura
2. mar 2010

Ahoj kocky, no som rada ze tu tato tema je, mozno mi troska poradite. Mam 18 mesacneho drobca, druheho na ceste {som v prvom trimestri}, strasne ma bolia pri kojeni prsia a moj Alexko je velmi zavisli na kojeni...neviem si pomoct ale asi ho budem musiet odstavit. Co robit aby sme kojenie nejako zkorigovali, pripadne co robit proti strasnej bolesti? Moj povodny plan bol kojit dokedy budem moct, no ked to bude neunostne si bohuzial nepomozem.

tara33
2. mar 2010

ahojte 🙂
stvura - aj ja som mala na zaciatku tehotenstva citlivejsie bradavky a pri kojeni ma boleli, ale dalo sa to vydrzat a postupne sa to zlepsilo 😉 uz nie su take citlive a nebolia 😉

bobicek5
3. mar 2010

Juliagregor - dakujeme 😉

tara, s touto myslienkou sa pohravam aj ja - kojit vsetky tri deti aj po porode. Moji chlapci ma sice na zaciatku tehu trochu hryzli, ale zvykli si. Zrejme tak reagovali na zmenu chuti mliecka... Tak ja dufam, ze minimalne do roka to zvladneme a ak aj dlhsie, budem velmi rada.

stvura, neskusala si obmedzit kojenie? Ja som mojim chlapcom obmedzila kojenie na tri velke davky denne, v noci uz su odstaveni. Priznam sa, donutila ma k tomu neustala unava z neprespatych noci. Odkedy deti v noci nedostali mlieko a zvykli si na to, prespali celu noc. Mozno by prave toto mohla byt cesta k postupnemu odstaveniu alebo aspon obmedzeniu.
A este jedna vec, mna pri prvom tehu tiez strasne bolievali prsia v prvom trimestri, ale teraz ziadnu zmenu nebadam.

stvura
3. mar 2010

No super, tak dufam ze sa to zlepsi po tom prvom trimestri, lebo je to naozaj velmi zle, neda sa to porovnat zo zaciatkami kojenia, ktore sice boli tazke, no teraz je to ako keby som mala v prse ihelnickek pri kazdom cuckani drobca.
Moj maly ma v noci maximalne jedno kojenie, je hlavne zavisli na prse cez den. To kojim aj 12x. Nic ho nezastavi, ani nabity program, jedine ked nie som doma, vtedy si na prsko nespomenie, no to sa bohuzial neda realizovat, lebo manzel mi pracuje a nema prilis dobry cas pracovny {o stvrtej rano odchadza a vracia sa o siestej vecer} a inu pomoc nemam....

bobicek5
4. mar 2010

stvura, rozmyslam ako poradit. Nepomaha ani dlhe kocikovanie? Mne vonku chalani zarucene prespia aj 5 hodin. Pripadne, co takto skusit podat cajik? Mozno by ho to oklamalo...

stvura
4. mar 2010

bobicek...on uz nechce spat cez den!...ma 18 mesiacov.... 😉

bobicek5
28. apr 2010

ahojte, slubila som info o vyvoji nasho kojenia pocas tehu. Tento tyzden som bola s detmi na kontrole na neonatologii a lekarka mi dost razne vysvetlila, ze je nacase ukoncit kojenie. Chlapci su ok, vyzeraju dobre aj su zdravi, comu sa velmi tesim. A aj preto som sa dala nahovorit na postupne odstavenie. Vraj je v nasom pripade prilis velke riziko predcasneho porodu (uz predosly bol, naviac sekcia a este nie je dodrzany predpisany cas na vyhojenie medzi dvoma porodmi). Nemozem si dovolit byt s dalsim predcasnikom niekolko mesiacov v nemocnici, ked mam doma dve deti. Chlapci budu mat o par dni 10 mesiacov a hoci som sa s tym nezmierila, prechadzame na umele mlieko. Na druhej strane, kedze som pri chlapcoch mala mlieka aj na darovanie, snad po dalsom porode budem mat dost pre vsetkych. Aspon tato myslienka ma utesuje... ☹