Ako zistím, či môžem počas dojčenia otehotnieť?

zucha
2. apr 2008

dobry den mamicky, mate niektora skusenost s tehotenstvom pocas kojenia? Konkretne by som chcela vediet, ci sa nejak da zistit ovulacia. Viem, ze sa hovori, ze mamicky, ktore koja, su akoby chranene, ale nie je to na sto percent.
Ak su tu nahodou take maminky, ktorym sa pocas tohoto obdobia podarilo otehotniet, ake ste mali na zaciatku priznaky a co ste museli robit, aby ste este nenarodenemu babatku neublizili a uz narodenemu tiez?
Dakujem

mia55
6. máj 2011

@solinkarka no vidis, baby na tom nieco proste musi byt!!! Tak nech ti je cim skor zle, mas uz dietatko ako vidim tak asi to poznas, mne bolo zle asi cca. od 6tt. takze je to individualne. Ale drzim moc palec. A kedy si mala kyret? Ja sa tak tesim kedy uz zacneme skusat, ale musim pockat aspon tie 4 mesiace neviem ako to vydrzim....esteze nie som s manzelom non stop. Pracuje v zahranici.Inak by som sa asi zblaznila! 😅

solinkarka
6. máj 2011

@mia55 heh to neni moje babo ale bratove, ja som si ho len pozila na foto 😀 ja som mala kyret v januari tohto roku a uz v aprili som zistila ze som tehu, snazili sme od februara- po prvej mrche...neratala som s tym ze to pojde tak rychlo ale sme radi uz len aby bolo vsetko ok a minulost sa nezopakovala...

mia55
6. máj 2011

@solinkarka velmi ti drza palce, ja by som tiez chcela hned po prvej mrche, ale ja stale kojim mne mrcha urcite teraz pride neskoro, a bojim sa hned zacat tak si nechame 4 mesiace pauzu, ale neveimc i to vydrzim. Mozno iba 3 🙂 A to ze sa to podarilo na prvy sup sa dalo aj cakat, zvacsa vsetky babay co tu pisu a skusali sa im zadarilo, ved je to ako pohnojene po kyrete, nova pekna sliznica vsetko ciste pripravene na babo 😉 mna este caka o mesiac kontrola u dr. a potom 3 mesiace cakania, no co ti poviem...ale mam malu tak mi dava velku radost a usmev na tvari 🙂 drzim palce k bezproblemovemu tehu 🙂

didi35
6. máj 2011

@mia55 Fakt netusim, co ten stres sposobilo... Proste sme to skusili a ono to hned vyslo, Hned som si nakupila knizky, zacala citat a zrazu som nevedela, ci som pripravena... Ale ten stres bol aj nejaky mimovlny, uz som sa tesila, ale budsenie srdca neprestavalo... 🙂

didi35
6. máj 2011

@mia55 Este dokoncim... uvedomovala som si, ze vo mne zacina rast novy zivot, zeby som mala mat pekne myslienky, jest zdravo a pod. a mozno prave preto som v mysli pocitovala len pochybnosti, ci vsetko bude ok. A z toho som mala stres, ze tie zle myslienky neviem odohnat...

Pocas tohto tehu to bolo dost narocne v prvych 3.-4. mesiacoch, syn mal prave rok, ked som otehotnela, zacal chodit, vsade bolo treba za nim behat, casto sa chcel nosit na rukach a stale u mna, mozno kvoli kojeniu je na mna dost naviazany, aj s nami spava v posteli a cez den so mnou... ked som len odisla do inej miestnosti a on tam zostal so svojim tatom, spustil krik, ani na zachod som nemohla ist bez neho... A mne bolo poriadne zle!!! Teraz je to uz fajn, uz je rozumnejsi, da sa s nim dohodnut, vysvetlit, a hoci mam uz velke brucho a nevladzem, tak je to ovela lepsie nez na zaciatku, ked ma napinalo uz len z vone jeho prikrmov, ktore som mu varila... bleee... 😝 Krmila som ho s kyslym vyrazom na tvari, ani som to nemohla ochutnat.. 😉

didi35
6. máj 2011

@mia55 A nie, nebola som na ziadnych vysetrniach. Doktor mi povedal, ze kazdy zivocisny druh ma svoje "percento", kolko oplodneni skonci spontanne skor ako zacne... ani mi nijako podrobnejsie neskumali tzv. " zvysky po gravidite"

mia55
7. máj 2011

@didi35 hmm, zaujimave. Ani u man nic neriesil, pred 7 mesaicmi som porodila zdravu dcerku, tak zrejme dosiel rad aj na mna a musela som si to prezit.
Ale ved sme silne, ideme dalej. Tak ja neviem teraz ze kedy chciet otehotniet, O 5 mesiacov bude mat mala rok, a to by som uz chcela skusat od ukonceneho 4 mesiaca pom kyrete. To bude tiez mala ako zihadlo, bude lietat padat stale bud etreba za nou behat. Ale nechcem cakat pol roka a viac...co ak sa to potom nepodari a bude problem. Snad to nejak zvladnem, ved aj ine zeny to zvladli, musim aj ja. Pokial to bude zdrave embryo nemoze mi uskodit behanie za dietatom aj ked vycerpanost mozno ano. Ale ked som bola tehotna prvy krat tak mala som nevolnosti a potom uz vobec nic, cele tehu ok. Este som letelea 20 hodin v lietadle ked som bola v 2.mesiaci, odtancovala si svoju vlastnu svadbu a prezila svadobnu cestu a cestovanie hore dole. Takze ak to ma byt zdrave udrzi sa to!!! 🙂
Tebe drzim palce, ale mas uz drobceka v brusku tak ho len pekne rozmaznavaj a malemu drobcovi starsiemu vysvetli co a ako 🙂 Ozaj ty este kojis? Ja uz vela mliecka nemam, kojim 2 krat denne, a teraz vobec netsuim kedy pride mrcha, aj po kyrete to bude mat pekne rozhadzane, a mavala som pekny 32DC. 😉

didi35
7. máj 2011

@mia55 Urcite to zvladnes aj Ty, zbytocne nad tym nerozmyslaj... Kazde ZA ma aj svoje PROTI. Deti s malym vekovym rozdielom sa neskor velmi dobre spolu zahraju. Medzi mnou a bratom je 4 roky rozdiel a to uz je podla mna dost na hrane... Ja som tiez rozmyslala, ze sa zacneme snazit, ked bude mat maly rok, ale nejako som sa k tomu nemala, ani som sa o tom s manzelom nerozpravala, stale som cakala, ako to budem sama citit. No a on vlastne rozhodol bezo mna - raz sa mu nechcelo davat pozor a bolo to... Aj tak to pride, ket to ma prist... 🙂

Ja uz poslednych par dni nekojim, syn sice dudluje ale citim, ze mu idu uz len kvapky, len obcas prehltne. Presla som na ryzove mlieko pred spanim, ako som pisala vyssie, je posadnuty bradavkami, vecer sa s nimi hra, natahuje a pod. a mna to hrozne irituje, mam ich uz dost citlive... Myslim, ze 1,5 roka kojenia mu stacilo... Zo zaciatku tehu som kojila uplne normalne, ani zmenu chuti nezaregistroval, teda ak nejaka bola... Tak drzim palce!! 🙂

mia55
7. máj 2011

@didi35 som sa usmiala s tymi bradavkami...🙂 usmevne 🙂
Moja sice bola dokrmovana od zaciatku ale este stale ju kojim,ma rada bradavky ale neni na nich privesena 😉 ked jej dam pije ked nedam nemrnci a v pohode pije z flasky 🙂 ani nepotrebuje nocne kojenie ci vecerne alebo ranne, jej to je jedno. KOjim ju 8. mesiac. Neviem dokedy potiahnem...rada by som dlhsie. Som zvedava kedy dostane MS, lebo kojenie a kyret to som zvedavaaaaaa.
Ako hovoris, druhe babo pride vtedy ked bude chciet prist...len ma znervoznuje ze neviem kedy 😀
Chcela by som aby ten rozdiel nebol velky ale kolko mam cakat od kyretu? kazdy hovori nieco ine a ja sa mam rozhodnut. Chcem o 4 mesiace, tak snad to bude ok. Ozaj ako sa mas? vsetko ok?
Drzim ti palceky, ozaj ak to nie je tajne, kolko mas rokov? Ja 31.
Tak s manzelom nebude problem ked poviem pojdeme nato 😉 Pekny vecer

didi35
9. máj 2011

@mia55 Mam 37 🙂 Moj gynekolog mi povedal, ze po kyrete staci jeden mesiac cakat, teda kym dostanem menstruaciu, lebo to je znamenie, ze sliznica sa zregenerovala. ja som mala aj konizaciu, preto som radsej pockala dlhsie.

Ja som menstruaciu dostala presne 3 mesiace po porode a to som normalne kojila aj 8x denne. Je to velmi individualne... tak zatial pa!

mia55
9. máj 2011

@didi35 takze uz mas vysii vek a uzivas si tehu tak to ma byt 🙂 mam rada zeny ktore sa neboja, aj ked prezili vselico ale bojuju. V ktorom si vlastne tyzdni teraz? myslism ze sme si o tom nepisali. Tiez si myslim, ze ked uz je maternica vycistena a pripravena a dostanes MS tak mozes ostat tehu potom kedykolvek, neviem preco lekari odporucaju pockat minimalne 3 cykly.
Musi byt nato nejaky dovod. Ja mam mat o dva dni vysledky histologie ale vela si od toho neslubujem a az o 3 tyzdne kontrolu u dr. po kyrete. Nastastie uz nekrvacam, ani nespinim, preslo to celkom rychlo po 5 dnoch som bola csitucka ako lalia 😀
Inak pri tomto druhom tehu som vobec nemala klasicky tehu vytok, ktory som mala pri prvom tehu od zaciatku...bolo viacej veci ktore mi nesedeli.
Drz sa zatial 🙂

mia55
9. máj 2011

@didi35 ja som dostala menzes presne 3 a pol mesiaca po porode ale ja som malu aj dokrmovala...

didi35
10. máj 2011

@mia55 Mne vysledky histologie nic nepovedali, to neboli geneticke vysledky... len ze odstranili normalne zvysky po gravidite, koniec... Dnes som bola v poradni, som v 33tt.. Pocs minuleho tehu som mala biely vytok, nic mi nerobil, ale bol tam... Teraz nemam vobec nic 🙂

mia55
10. máj 2011

@didi35 no to povedia uricte aj mne....a preco to nedavaju na geneticke vysetrenie? To aby si si vsetko yvbavovala sama hrozne. A kolko po kyrete si otehotnela? Juj krasny tyzden, len vydrz. Tak v druhom tehu som nemala biely vytok, ktory sa skoncil zle tak neviem. Uz nad tym nepatram inak by som sa zblaznila...ale dr. sa spytam ci vobec os mnou chce nieco robit....aj ked odpoved asi tusim 😒

didi35
10. máj 2011

@mia55 oni to podla mna riesia az pri opakovanych potratoch a ak by si mala nejaky problem... podla mna je to otazka penazi, aby laboratoria robili kazdej financne narocne geneticke vysetrenie - ako hovoris, uz nepatraj a pozeraj do buducnosti... lahko sa to hovori, ale uz fakt nic nenarobis... mne sa to stalo hned pri prvom tehu a dieta som este nemala, tak to bolo o to tazsie... kyret v auguste a zac. jan. som otehotnela... na prvy pokus - dna 1.1.2009...:-)

mia55
11. máj 2011

ahoj, akurat som si bola pre vysledky histologie, ziadna patologia. konstatovanie" Zvysky po gravidite". NO a som mudra teraz 😀 ano mala si to tazsie, ale vidis mas dietatko a coksoro budete traja 🙂 ja planujem presne tak isto otehotniet, snad sa to podari, niekedy v septembri. Fiha pekny datum.... 🙂

didi35
12. máj 2011

@mia55 no vidis, take bolo aj u mna skonstatovanie... hod to uz za hlavu a drzim palce, nech to cim skor vyjde!!! 🙂

mia55
12. máj 2011

@didi35 dakujem za podporu, a uz sa tesim nabuduce snazenie, len mam obavy kedy mi pride MS. stale kojim, snad to nebude 8 tyzdnov a viac...ale urcite pockam do konca augista / to su 4 mesiace/ a potom uz nemusim mat obavy a pojdeme nato pozvolna 😉 ani ratat plodne dni nebudem, zena je iba v strese vtedy...a zbytocne

magic08
14. sep 2011

ahojte babenky,
mam skoro 18 mes. slecnu, stale kojenu na poziadanie, menstruaciu od porodu som este nedostala, bola som na vys. u gyndosa, tak mi povedal ze mam maternicu ako zena po prechode, teda vdaka kojeniu vsetko "spi". POvedal, ze mam 2 % sancu otehotniet, no ma posledne 2-3 dni bolia bradavky pri kojeni, taka pichava stiplava bolest, mliecka mam dost, na bradavke nemam ziadne znamky infekcie, ani nasa kukurica nema v pusinke nic. Neviem ci skusit test, nemyslim, ze by to bolo tehu, no chrobaka v hlave mam 😵

strapco13
14. sep 2011

@magic08 a bradavky bolia len pri kojeni? mimo kojenia nie su citlive?...ono moze to byt pocinajuca infekcia, ale aj tehu..sprav si test
dobre pozri bradavku ci tam nemas nejaku mini prasklink, ci bielu bodku, na prsniku nemas nejake hrce, ci flaky?

magic08
14. sep 2011

@strapco13 nie, bradavky su uplne v poriadku, ziadna prasklinka, biela bodka, hrce ani flaky... a boli to len pri kojeni. Prv som myslela, ze ci nahodou mlieko neodislo a ze mala taha naprazdno, no zistila som ze mlieka mam dostatok, potom ma napadlo, ze ci to nahodou nie preto, ze mala si pyta prsnik dost casto, hlavne ked sa nudi. No to trva v podstate od narodenia, ze kojim velmi casto. No asi skusim kupit test a testnut, hadam nebude prekvapenie 😀

strapco13
14. sep 2011

@magic08 este si skontroluj prisatie
boli to cele kojenie alebo len pri prisati a postupne sa to zmiernuje?

magic08
15. sep 2011

bolelo to pocas celeho kojenia, no uz to preslo. Neviem v com bol problem... 😨 test som nekupila 😎

strapco13
15. sep 2011

@magic08 mozno si mala malinku ranku a uz sa zhojila, alebo drobec sa trosku horsie prisal a uz to nerobi

magic08
16. sep 2011

@strapco13 no, asi mas pravdu... 😀 no nastastie uz je dobre 😀 mala je fakt zavislak na prsniku, pocas dna si vypyta aj vyse 10x, ked to takto pojde dalej, budem kojit do puberty... 😀 a to by sme radi druhe babo, no asi to tak rychlo nepojde ako sme si predstavovali 😒

strapco13
16. sep 2011

@magic08 ja som otehu aj pri dojceni 😉 a dojcim oboch...asi tiez do puberty 😀 😀 😀 .. zavislacku ma aj @prsky a tiez uz ma dalsie babo a dojci obe...neboj sa dojcenie naozaj nie je antikoncepcia..pokial nezijes v celibate 😉

magic08
16. sep 2011

no pokusame sa asi tak 6 mes., zatial bezuspesne. Na gyn. prehliadke preventivnej mi doki povedal ze sanca na dalsie tehu je veeelmi mala pokial budem dojcit. Po ultrazvuk. vysetreni mi povedal, ze maternica je mala ako u zeny po prechode, takze asi velku sancu na tehu nemam, kedze u mna vsetko po zenskej stranke "spi" 😒 tak sme aj v snazeni polavili...
neviem, prestat dojcit kvoli dalsiemu tehu nechcem, ale ked otehu, tak budem musiet, nakolko moj krcok po porode je vo velmi zlom stave a podla dokiho dalsie tehu udrzime len pokial budem lezat... takze asi ma cakaju narocne chvile... ☹

strapco13
16. sep 2011

@magic08 a o serklazi neuvazoval doki?
mne po vysadeni hak kontroloval sonom vsetko..a ze vsetko spi, mrchu tak skoro nedostanem...a prisla na druhy den 😅
tvoje telo vie kedy je vhodna doba

magic08
17. sep 2011

@strapco13 ale ano, vravel, ze hned na zaciatku tehu okolo 14-16 tt ze ma zasiju, no aj tak budem musit oddychovat a vela nechodit...
ja zatial "uspesne" taham coskoro 18 mesiacov bez mrchy... podla dokiho mrchu dostanem ked prestanem dojcit, takze uvidime co bude 😀

feb13
17. sep 2011

@magic08 Ahoj ja som dostala menzes ked mal maly 3,5 mesiaca a to som vyhradne dojcila, sice v noci bola dlhsia pauza. Druha prisla na 14 DC tiez dost silna ze som sa aj zlakla, ale doki ze to je len normalna menstruacia, pocas dojcenia moze byt taka nepravidelna, ale ze ovu este nebude, lebo vajecniky spia (podla ultrazvuku). Ale ovu bola a bolo z nej mimomaternicove tehotenstvo. 😒 Po operacii nam odporucali pockat 3 mesiace, cakali sme len 2 ale nedarilo sa hned, pred menstruaciou som mavala viac dni krvavy vytok, co moze byt sposobeny tym ze kvoli prolaktinu zlte teliesko ma zhorsenu funkciu a sliznica zacina odumierat skorej a vajicko sa nemoze uhniezdit. Po 3. menstruacii som prestala dojcit v noci, nie kvoli babatku, ale uz mi to bolo neprijemne a zistila som, ze sa ho da uspat aj inak, pokial nie je hladny a zrusenie nocneho dojcenia maly zatial toleruje dobre. No a 4. menstruacia neprisla a mam pozitivny test. 🙂
Mna to tak jemne bolieva pri dojceni, skor pri prisati, potom uz ani nie. Takto to bolo aj ked som to mimomaternicove mala. Ale mne dojcenie bolelo skoro stale az doteraz, takze aj tebe to moze byt aj z nejakeho ineho dovodu. Moze to byt aj tehu, nie je to pravdepodobne, lebo prva ovulacia zvykne byt az po prvej menstruacii, ale su aj vynimky, takze podla mna si kup ten test, aj tak ti to neda pokoj, kym ho neurobis. 😀