Ako zistím, či môžem počas dojčenia otehotnieť?

zucha
2. apr 2008

dobry den mamicky, mate niektora skusenost s tehotenstvom pocas kojenia? Konkretne by som chcela vediet, ci sa nejak da zistit ovulacia. Viem, ze sa hovori, ze mamicky, ktore koja, su akoby chranene, ale nie je to na sto percent.
Ak su tu nahodou take maminky, ktorym sa pocas tohoto obdobia podarilo otehotniet, ake ste mali na zaciatku priznaky a co ste museli robit, aby ste este nenarodenemu babatku neublizili a uz narodenemu tiez?
Dakujem

kukucka26
11. mar 2011

@kitchima AHOJ no dnes som kupila ten najlacnejsi za 1,29 tset 2v1 a neukazal vobec nic nechapem a menzes nikde ☹

kitchima
11. mar 2011

@kukucka26 mozno ma vacsiu citlivost ako test predtym. Este vydrz, sprav zase test alebo chod k doktorovi.

Inak ja som tiez jedna z tych stastnych, co bez problemov kojili cele tehu a uz vyse pol roka taham tandem 😀 😀 😀

kukucka26
11. mar 2011

co je to tandem

lyongirl
11. mar 2011

@kukucka26 tandem je kojenie 2 detí naraz - jedno staršie a jedno mladšie 🙂

kuratko
16. apr 2011

Ahojte baby mohli by ste mi v tejto teme poradit? som v 12 tt a doteraz som kojila mojho 1 a pol rocneho syna, vsetko by bolo v poriadku, ale vobec sa mi nezmenili prsia. ziadne badatelne zvacsenie. pri prvom tehotenstve mi okamzite narastli, preto sa obavam ci je vsetko v poriadku... alebo to moze byt tym dojcenim? moze sa to este upravit?
diky za odpovede.

strapco13
16. apr 2011

@kuratko moze to byt dojcenim, moze to byt aj tym, ze kazde tehu je ine 😉
uzivaj si nadalej kojenie, syna, tehu a zbytocne sa nestresuj 😉

gerda
27. apr 2011

Chcem sa spýtať, aké máte skúsenosti s kojením počas tehotenstva. Mám 14 mesačného synčeka ešte stále ho kojím. Lekár mi povedal, že musím prestať kojiť, lebo môžem potratiť. Môžete mi napísať svoje skúsenosti?

strapco13
27. apr 2011

@gerda ja som otehu pri kojeni, maly sa kojil asi do 20 tt, nechutilo mu kolostrum...ziadne naznaky potratu. Vela zien koji bezproblemove cele tehotenstvo a potom dalej tandemovo ..co viem tak @prsky, @kitchima a mnohe dalsie v tejto teme ich je dost 😉 a mimochodom moj dr ani len neriesil, ze kojim, ked som otehu, len skonstatoval, ze si mam dat lepsi pozor na stravu, aby obe deti mali vsetko a mne tiez aby nic nechybalo a plus nejake tie vitaminy v tehu nech beriem
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem... skus si precitat

prsky
27. apr 2011

@gerda napis @sophy, ona ma vyjadrenie od ministerstva zdravotnictva ohladom dojcenia pocas tehu, ktore predlozila svojmu lekarovi...inak je to ale na tebe, ak nemas problemy, dojcenie ti neprekaza a ani dietatko nema so zmenenou chutou mliecka problem a nezakazali ti sex, nie je opodstatneny nazor, ze by si mohla pre dojcenie potratit - na tvojom mieste by som to brala od lekara ako odporucenie, nic ine to ani nie je.
ja som dojcila starsiu pocas celeho tehu, mala nemala problem ani s tym, ze mliecka ubudlo a ani s kolostrom, akurat pila castejsie. moj subjektivny pocit bol trosku horsi, lebo som mala velmi citlivu pokozku a trosku mi vadilo, ked si dcerka prsniky stlacala, ale chcela som ju dojcit, takze ma ten trochu neprijemny pocit neodradil.. teraz dojcim obe deticky - starsiu dcerku hlavne pred spanim a po zobudeni, ale neodmietam ju ani ked si vypyta - zalezi ale od situacie - a synceka dojcim na poziadanie, aktualne hadam cely den 😀 - ale na to ma este narok, kedze ma len mesiac 😉

lucinka1104
27. apr 2011

ja som dojčila a museli ma šiť ale je to individuálne teraz kojím stale oboch 😀

sophy
27. apr 2011

@gerda pri fyziologickom tehotenstve mozes pokracovat v dojceni podla svojej chuti a chuti dietatka, riesila som to ako certifikovana laktacna poradkyna, moj lekar argumentoval tym, ze plod nema dostatok vyzivy ak dojcim, co samozrejme nie je pravda, lebo plod si prednostne z tela matky berie vsetko potrebne, nasledne "investuje" telo do mliecka pre starsie dieta, takze ochudobnene nie je ani jedno dietatko... nie sme ziadne podvyzivene zeny z tretieho sveta s jednostranou stravou, v nasich podmienkach sa stravujeme viac nez pestro a dostotocne, takze ziadna podvyziva nehrozi (plus mnohe tehu uzivaju este aj multivitaminy)
druhym argumentom proti dojceniu v tehu je zvyseny pocet kontrakcii maternice pocas dojcenia, lenze ked zena dlhodobo dojci, tak prsia su na tuto neustalu stimulaciu zvyknute a kontrakcii nie je viac ako keby nekojila, dokonca mozem povedat ze mam skor kontrakcie v uplne inych situaciach (za chodze, pri namahe) ako pri dojceni
toto su objektivne veci, ak by ta obtazoval lekar s tym ze "musis" prestat, mozes mu dat pisomne vyhlasenie ohladne svojho rozhodnutia pokracovat v dojceni, mozem ti preposlat vzor, riesila som to cez ministerstvo zdravotnictva lebo som chcela vediet, ci na to existuje nejaka smernica a neexistuje, takze kazdy gynekolog moze odporucat v tejto veci co sa mu zapaci - takze vacsinou z neznalosti problematiky to matkam zakazuju
co sa tyka tvojich osobnych pocitov - pocitaj s tym, ze hormony budu pracovat, znizi sa ako produkcia mliecka, tak sa budu menit aj tvoje pocity, mozes byt pri dojceni podrazdena, mozu ta boliet, svrbiet prsniky, moze ti to byt neprijemne, zvycajne su to fazy, co trvaju par dni a potom sa to zlepsi, starsie dietatko moze ale nemusi reagovat na zmenu chute a mnozstvo mliecka, mozno sa bude chciet kojit viac, mozno menej , tvoje syncek je este malicky, bolo by dobre kojit ho aj nadalej
ak budes mat prilis neprijemne pocity pri dojceni a rozhodnes sa skoncit, lebo to uz nebudes moct vydrzat, mas na to plne pravo, ono sa to moze stat v urcitych chvilach neznesitelne, tiez som si tym presla, aj ked sme nakoniec vydrzali a uz do porodu sa hadam nic nestane
po porode potom ma vzdy prednost na prsniku ten mladsi, s tym ze treba pocitat, ze prsia budu produkovat mliecka pre dve deti, takze ho po takej stimulacii bude viac nez dost... mame tu medzi nami viacero mamiciek co uz tandemovo dojcia, nie je to nic neprirodzene, aj ked v nasej spolocnosti stale dost raritne

gerda
29. apr 2011

@sophy ok posles mi prosim ta vzor? dakujem pekne, zatial som to obmedzila 2krat za den.

ashley
1. máj 2011

Ahojte.
Ja tiez kojim a som tehotna... To iste sa mi stalo aj prvy krat, ked mal syn 17 mesiacov tak som otehotnela a stale som ho kojila a asi v 3 mesiaci sa odstavil sam. Teraz kojim dceru a jej mliecko chuti stale.. tam je aj ten problem, ze nechce nic poriadne jest (a pri tom bola dobry jedak) len chce mliecko ovela castejsie ako predtym a je umrncana a len by sa tulkala. Asi citi babetko, lebo si to neviem inak vysvetlit, takato nebola. Stretli ste sa s tym??

didi35
2. máj 2011

Moja skusenost: prveho syna som dojcila do jeho 19. mesiaca = 7.-8. mesiaca tehotenstva. Ale musim povedat, ze ma drazdenie bradaviek dost iritovalo, tak som presla na ryzove mlieko od Alnatury... ale on sa napije tohto mliecka a potom este aj tak podudle bradavky, ale uz mu sem-tam vyjde len nejaka ta kvapka... V poradni som to s gynekologom neriesila ci ano alebo nie... Intuicia mi hovorila, ze kludne mozem dojcit a byt tehotna. Ja som syna kojenim uspavala, tak som si to nevedela predstavit bez toho... O par tyzdnov bude na svete druhy syn, fakt neviem, co bude, asi sa vratim ku kojeniu a budem ich dojcit oboch.. 🙂

didi35
2. máj 2011

@prsky Citam, ze aj ty si mala citlive prsniky-bradavky pocas "tehotenskeho dojcenia"... Ked sa Ti narodilo druhe dietatko, preslo to? lebo mne bolo-je vyslovene neprijemne, ked sa starsi syn dojcil... samozrejme, doteraz sa hra s bradavkami, natahuje mi ich, ked zaspava, niekedy len ticho trpim...🙂

prsky
2. máj 2011

@didi35 ano, preslo, inak by to bolo peklo dojcit aj babatko 😉 ale zas nastavaju srandovne situacie pri dojceni oboch naraz - hlavne polohy su divoke obcas...ja som si to zatial zariadila tak, ze starsia pije pred spanim a po spani (take najcitlivejsie casy) a ked si vypyta mimo to, tak jej dam podla toho, kde som, ci mam na to cas a chut - nie vzdy mi je prijemne dojcit oboch naraz

mia55
3. máj 2011

ahojte, chcem prispiet k vasej debate. Kazda zena je ina, ale preventivne by som uz nikdy nedojcila pokial by som zistila ze som tehotna. Mne sa to vypomstilo ☹
V 7tt. som prekonala spontanny potrat a dovtedy som kojila malu 2xdenne . Prve tehu som mala uplne bezproblemove takze nebol ziaden dovod na odstavenie malej. A doktor aj naprik tomu povedal prestat kojit. Neposluchla som chcela som dat malej vsetko co mozem dat a mala fazulka sa prestala vyvijat (nemala zrejme dostatok vyzivy). O tyzden mam mat vysledky z histologie a pokial plod nebol poskodeny tak to sposobilo kojenie. Takze nechcem nikomu tvrdit ze to sposobi aj u nich potrat ale budte obozretne a dobre zvazte kojenie starsiejo dietatka.
Ja planujem otehontiet asi o 5 mesiacov a uz teraz malu odstavujem, jednak mam mliecka uz velmi malo a jedna chcem aby mi normalne nabehol MC a dobre sa zahojila a oddychla si maternica.
Hovori sa ze do 3 mesiacov kludne kojit ale prave v tych pvych mesiacoch to moze sposboit potrat, zafulka je mala zavisla na vas ak nedate dostatok zivin a este podporite maternicu ze sa stahuje (nevedomky) vysledok na seba nenecha dlho cakat.
V kazdom pripade drzim vsetkym maminkam palce 🙂

didi35
3. máj 2011

@mia55 Myslim, ze Ti nikdy nikto nepovie, co sposobilo ten spontanny potrat... Vobec to nemuselo mat suvis s kojenim... Drzim palce!

mia55
3. máj 2011

@didi35 tak urcite mi to nikdy nikto nepovie na sto pro ale mohla to byt pricina, ale pozeram dopredu a o 5 mesiacov ideme nato 😉 snad dovtedy vydrzim. Dakujem a ty si natom ako?

didi35
4. máj 2011

@mia55 Na com? 🙂 Teraz cakam druhe dieta, prvy syn ma 19 mes, ako som pislala vyssie, dojcila som ho prakticky doteraz, teraz mu davam ryzove mlieko, ale aj tak che dudlovat mamu... 😉 . Ked som prvykrat otehotnela, tiez som mala spontanny potrat v 8tt. Ja som to zase pripisovala tomu, ze mi gynekolog den predtym robil cytologiu... Ani nie 5 mesiacov na to sme sa pokusili znova a vyslo to na prvykrat 🙂 (ja som vlastne 3x otehotnela vzdy na prvykrat, vzdy si pamatam presny datum... 🙂 )

mia55
4. máj 2011

@didi35 aj ti robili kyret? Tak cytologia by ti nemala sposobit potrat iba invazivne vysetrenie kde by ti drsne zavadzali nieco dnu. Mne robili cyto asi 3 krat na zaciatku tehu a bola som ok. Ale smaozrejme kazda sme ina. Asi najlepsia naplast na ubolene srdiecko je nove babatko. Aj my sa posnazime o tie 4 mesiace ked skonci leto. Mala bude mat uz rok tak to bude lepsie. A v ktorom si teraz tyzdni? Ja som tiez velmi lahko otehotnela pre dva razy tak verim ze aj tentoraz to vyjde 🙂 drzim palce nech tehu je bezproblemove 🙂

barbyes
4. máj 2011

@sophy ahoj, zablúdila som do tejto témy i keď sem nepatrím, tehotná nie som....všimla som si, že si laktačná poradkyňa a chcela by som sa Ťa iba niečo opýtať. moja dcérka má teraz 10,5 mesiaca a ja som sa z osobných dôvodov, ktoré tu nechcem rozvádzať, rozhodla s kojením prestať a prejsť na UM. všimla som si, že si tu jednej kočke radila pokračovať s kojením i keď jej malý má už cez rok. všade som sam čítala, že podstatný je prvý polrok a ideálne je do roka. nerada by som svoju dcérku o niečo pripravila a dala jej tým zlý štart do života, myslíš, že som sa rozhodla nesprávne? moc ďakujem za odpoveď 🙂

didi35
4. máj 2011

@mia55 Ano. robili mi aj cistenie maternice kyretazou. Mna po cytologii hrozne zacalo boliet podbrusko, permanentne som to citila, a na druhy den sa to stalo.. Robil ten ster velmi dlho a vytiahol stetec uplne zakrvaveny...pocas druheho tehu do mna ani raz nesiahol.. Jednoducho, mne intuicia hovorila, ze to bol ten dovod, hoci inemu sa to tak nemusi zdat - presne ako s tvojim pripadom a kojenim... nikto nam to nepotvrdi... 😉

strapco13
4. máj 2011

@barbyes skus si precitat clanky ..mozno ti pomozu zvazit svoje rozhodnutie
http://dojcenie.wordpress.com/2010/09/15/preco-...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/20/dlhodo...
a kludne aj ostatne clanky na tej stranke..su venovane dojceniu a aj moznym problemom a ich rieseniam

mia55
5. máj 2011

@didi35 hmm....vies samozrejme ze vsetko moze byt pricina a nemusi, je mozne ze uz sa zacal potrat a ty to pripisujes prave cytologii, lebo ti ju prave robil. Urcite mas svoje subjetivne pocity a tak to ma byt kazdy ma mat nato svoj nazor. Ja si myslim ze to nebolo cytologiou lebo to je tak banalny zakrok, ze to nemoze uskodit ani samotnemu krcku nieto celemu tehotenstvu a babetku vnutri maternice. Podla mna si mala uz rozbehnuty potrat a uz sa to nedalo zastavit. Je pravda ze cytologia sa nerobi casto v tehu, iba ak su nato odovodnene priciny, mne pri rpvom robili cyto 2 krat a uplne v pohode troska som spinila akurat par dni nato ale inak nic, lebo krcok je viac prekrveny.
Dozvedela som sa, ze u mna to nebolo zrejme v poriadku od zaciatku. Je pravda to, ze u zien ktore necitia nevolnosti je 2 az 3 krat vyssie riziko potratu ako u tych ktore trpia nevolnostami pre 3 mesiace a to presne sa stalo u mna. Ja som pri prvom tehu nemohla otvorit chladnicku a teraz mi vobec nic nebolo, vobec som sa necitila tehotna. Telo vie co robi ver mi. Vonkajsie vplyvy posobia na potrat len minimalne zvacsa ide o vady plodu alebo vaznbe infekcie v tehu. Takze ked budem tehotna po 3 krat uz budem vediet kolka bije ked sa nebudem citit ako tehotna. Zevraj ked ti byva zle telo ti dava najavo ze je "tehotne" a treba sa pripravit na zmenu stravy a ochranit sa.Pokial si zdrava zena, nemas vazne choroby a netrpis psycho stavmi tak priroda je asi vseliek, dokaze vypudit plod pokial nie je nieco v poriadku - budem len radi. Bohvie ako by to dopadlo keby to tak neurobila ☹

didi35
5. máj 2011

@mia55 No vidis, pekne si to vysvetlila - takze ani to Tvoje dojcenie zrejme nesposobilo potrat... 😉 Mne bolo pocas tychto dvoch tehotenstiev poriadne zle, ale az tak v 2.-3. mesiaci, pocas prveho tehu, ktory tak neslavne skoncil, mi ani nestihlo byt zle...🙂

mia55
5. máj 2011

@didi35 presne tak, uz to neriesim a idem dalej 🙂
V kazdom pripade je fakt dobre ked ti je zle, a aj u teba sa to potvrdilo ze ti nebolo zle a nebolo nieco v poriadku. Ja som si v duchu hovorila je to v poriadku ked mi neni zle? Ale hovori sa ze kazde tehotenstvo je ine tak som tomu neprikladala doraz...a vidis neskoncilo sa to dobre. O tie 4 mesiace sa pokusime a budem sa veeelmi tesit ak mi bude tak zle ze nebudem moct opat otvorit chladnicku 😉

didi35
5. máj 2011

@mia55 ...okrem toho ja som pri prvom otehotneni hned na prvykrat bola riadne zaskocena a bola som v riadnom strese, uplne som sa klepala a 2 dni som ani oka nezazmurila, nedokazala som sa upokojit, srdce mi busilo, triasla som sa ... normalne stres... 😒

Ty sa tesis, ze Ti bude zle... 🙂 musim povedat, ze ked mne teraz bolo zle a popritom som sa starala o rocneho synceka, tak to bol riadny zaberak, najradsej by som cely den lezala, ale nedalo sa, stale sa krutit okolo neho...uffff..

mia55
6. máj 2011

@didi35 preco si bola v taktom velkom strese pri prvom tehu? Inak presne tak to planujeme aj my ked bude mat mala rok tak by som chcela ostat tehotna, ako to vyjde budem v rovnakej situacii ako ty 🙂 ked to vyslo na prvy krat na druhy sup, na druhy krat na druhy sup tak snad na treti krat to tiez vyjde 😀
Treba byt optimista, tak sa snazim a mam skveleho muza, ktory ma podporuje. Tak ja to prikladam prirode ze sa to malo stat a vsteky vonkajsie okolnosti,ktore som robila a myslela som ze su pricina asi nie su pricina. tak to malo byt aj u teba. A mozno skutocne nebol plod v poriadku, predsa cca. 20% vsetkych spermii a vajicok su poskodenych takze pri sexe, co je nahodny proces sa to lahko moze stat. Niekomu sa to nestane cely zivot, a inej aj viackrat. Bola si aj na nejakych vysetreniach? Mne dr. povedal, ze netreba ze som pred pol rokom porodila zdrave dieta, ze to bola priroda.
No a ozaj ako to teda zvladas s tym rocnym dietatom, to uz musi byt ako strela a musis byt taky maly strazny pes 😉

solinkarka
6. máj 2011

@mia55 ani mne zle nebolo a tiez to neskoncilo dobre..MA v 10tt ☹ teraz som znova v 5tt tak cakam kedy to uz zacne nech nemam zas stresy kvoli tomu