Ako zistím, či môžem počas dojčenia otehotnieť?

zucha
2. apr 2008

dobry den mamicky, mate niektora skusenost s tehotenstvom pocas kojenia? Konkretne by som chcela vediet, ci sa nejak da zistit ovulacia. Viem, ze sa hovori, ze mamicky, ktore koja, su akoby chranene, ale nie je to na sto percent.
Ak su tu nahodou take maminky, ktorym sa pocas tohoto obdobia podarilo otehotniet, ake ste mali na zaciatku priznaky a co ste museli robit, aby ste este nenarodenemu babatku neublizili a uz narodenemu tiez?
Dakujem

barbiek
2. apr 2008

ahoj, ja som otehotnela pocas kojenia, ale doktor ma upozornoval, ze treba ihned s tym kojenim skoncit,maximalne sa moze kojit prve tri mesiace ale aj to je pre zenu narocne, lenze ja som si to nevedela predstavit ako mam tak rychlo a z nicoho nic prestat kojit maleho, a nakoniec sa to vyriesilo samo, mala som zamklnuty potrat 😔 , vraj to suviselo s kojenim, babo sa prestalo vyvijat,bola to porucha vyzivy.

zucha
autor
2. apr 2008

barbiek, a kolko tyzdnov, ci mesiacov po porode si otehotnela? Citila si od zaciatku, este predtym, ako ti to potvrdil lekar, ze si tehotna?

barbiek
2. apr 2008

ja som otehotnela rok po porode, a citila som to tak instinktom ze som tehotna, a ty si tehotna 🙂

zucha
autor
2. apr 2008

no, tak to zial este neviem. test mi vysiel negat., ale taky som mala aj pri prvom tehu po 4tt 😒 Chcem ale vediet nazory a skusenosti mamiciek, ktore tym presli, aby som v pripade pozitivneho vysledku nic nezanedbala

barbiek
2. apr 2008

zucha, jasne ak si tehotna, a budes aj kojit, treba vela vitaminov papat, lebo babo v brusku a este tvoje dietatko si vsekto bude z teba tahat, a ty budes z toho velmi vycerpana, tak drzim palce 🙂

mimkao
3. apr 2008

Zucha, mne sa to stalo trikrát, a zakaždým som kojila ešte minimálne štyri mesiace, a nepotratila som. To , že som tehotná som zistila tak, že bábo nechcelo moje mliečko, lebo ak žena kojí a otehotnie, zmení sa chuť mlieka a dieťa ho nechce. Ale po dvojdňovej kríze si deti na novú chuť mliečka zvykli a kojila som naďalej. V druhom mesiaci na mňa doľahli nevoľnosti, prestala som jesť aj piť a tvorilo sa mi stále menej mlieka a keď nevoľnosti prešli, tak potom som už skončila aj s kojením.
Ale je veľa žien, ktoré mali tyv. tandemové dojčenie, že prvé dieťa dojčili až do narodenia druhého a potom naraz obe deti.

barbiek
3. apr 2008

moj maly mi neprestal odmietat vobec mlieko ked som bola tehotna.

mimkao
3. apr 2008

Môže byť, nemusí to byť pravidlo. Mne to povedala moja dr., že preto nechcú papať.

barbiek
3. apr 2008

moj syn bol asi vynimka 🙂

bubadlo27
3. apr 2008

zucha,
tak ja som otehotnela, ale som uz nekojila, lebo som mliecko stratila a musela som otehotniet kratko po tej strate 😉
ked som vsak s malou lezala v porodnici, na izbe som mou bola baba, ktora ma taky isty rozdiel medzi detmi ako sa podarilo nam, a to som jej vtedy hovorila ze ju obdivujem 😀 , a ona hovorila ze malu kojila do siedmeho mesiaca a uplne bez problemov, len potom ju uz strasne zacalo bolievat brucho tak si dala pauzu na 2 mesiace :- ) a viem ze teraz viem ze koji obe deti 😉

zucha
autor
3. apr 2008

mimkao, to ta obdivujem, ze 4 deti. Pravdu poviem, ze aj my take nieco planujeme, ale uvidime, ako to vyjde. Som rada, ze su tu maminky, ktore boli tehotne a aj kojili. To je povzbudzujuca sprava, aj ked viem, ze taketo veci su asi individualne od pripadu k pripadu.

ivana0107
4. apr 2008

ja som otehotnela pocas koenia /a planovane/ a asi 1 tt po vynechani menstruacie sa moj syn sam od mliecka odstavil, lebo ze je "kaka" ale ze ked sa narodi babo, tak mu vsetko vypije 🙂

zucha
autor
4. apr 2008

mimkao, este sa chcem opytat, ci si nejak specialne upravila stravu, alebo si zacala brat viac vitaminov, alebo nieco, aby bolo vsetko v poriadku?

mimkao
4. apr 2008

Zucha, snažila som sa, ale ja som do seba nevedela dostať ani vodu. 😖 od toho ako veľmi mi bolo zle. Ale doktorka mi odporúčila zvýšený príjem vitamínov, resp. minerálnych látok a to konkrétne železa a kyseliny listovej+ už od začiatku tehotenstva brať Magne B6,(ale iba jednu tabletu denne) aby ta maternica bola na pokoji a aby som nepotratila.
Ale, nebrala som nič z toho, až potom, keď mi už bolo dobre.
ak si skutočne tehu, tak držím palce, nech ti všetko dobre dopadne a nech máte ďalšie zdravé bábo. 🙂

zucha
autor
4. apr 2008

dakujem. Ak naozaj budem, asi sa s tebou aj nejak skontaktujem, lebo je vela veci, co bude treba riesit, napriklad kociar 😕 kupovat druhym alebo taky pre dvojcata. No, ale to az potom, ak sa to podari. Zatial dakujem za odpovede

zajo510
4. aug 2008

ahojte maminky, vyzerá to u mňa na tehu, malú alžbetku ešte kojím. viete mi poradiť aké vitamíny papať? neviem si totiž vybrať 😀 či calibrum babyplan na tehu alebo calibrum mami na kojenie? ale teraz vážne...môžem aspoň kyselinu listovú keď kojím? alebo viete mi niečo poradiť podľa vašich skúseností?

dula_renka
4. aug 2008

Ahoj Zajo510,
ja by som to s vitaminami neprehanala. Radsej zisti ci si isto tehotna. A strava u kojacej mamicky aj tehulky ma byt pestra. Umele vitaminy to nenehradia. Ak kojis dieta na poziadanie a aj v noci, nemala by si otehotniet.

sandrika
4. aug 2008

zajo kys. listovú môžeš stopercentne aj môj synček ju bere a má 3 mesiace a vitamíny to je jedno aké ale davaj si jednu každý druhý deň alebo tak radčšej zeleninu ovocie ajkeď ja som v tehu tieto zdravé vecivôbec nemohla...len mäso 😀

zajo510
4. aug 2008

ďakujem, ja som si teraz dávala raz za čas to calibrum mami kedže kojím a mi zvýšilo z tehotenstva, tak som to pomaličky doberala. ja tie vitaminy by som mala papať lebo mám celiakiu (bezlepkovú dietu) a tam je kus problém so vstrebávaním živín, hoci ju dodržiavam. ale jasne, že počkám na vyjadrenie lekára. majte sa krásne. papa

zucha
autor
5. aug 2008

zajo, kys.listova je dobra aj na tvorbu mlieka, takze sa urcite nic nestane, ak ju budes brat 😉

dari226
5. aug 2008

kocky dnes moja 4 mesacna dcera 5 hodin nechcela pit poobed to este nikdy neroblia a asi 2 tyzdne mam pocit ze som tehotna ale test nic neukazal mal niekto take pocity?

dobromila
6. aug 2008

ja som v stvrtom mesiaci a syna stale kojim, sice uz len 2 razy denne, ale predsa. Vobec sa netvari, zeby mu malo prestat chutit, alebo co. Ziadnymi umelymi vitaminmi sa nenapchavam, je predsa leto, vsetko dostat cerstve a pomerne lacne. Planujem ho kojit este asi tak 2 mesiace, to bude mat uz 15 mesiacov a myslim, ze moze byt rad 😉

zajo510
6. aug 2008

dobromilka a cítiš sa dobre, nemáš sťahy alebo bolesti bruška?

zucha
autor
6. aug 2008

dari, ja som mala ten pocit, preto som aj zalozila tuto temu, ale tehotna som nebola. Ono deti niekedy jedia menej a niekedy viac. Striedaju sa u nich take obdobia. Ja som dokonca vtedy isla aj k lekarovi, lebo som ten typ, co sa na testy nemoze spoliehat, lebo mi nikdy nevysli. Pri prvom tehotenstve mi nic neukazalo dokonca ani v 2.mesiaci a tak, ked mi lekarka povedala, ze som tehotna, pozerala som, ako puk 😅 A ten pocit, ako ty som mala presne, ked mala mala tri mesiace. Dokonca mi aj vykuklo brusko. Doteraz neviem, preco to vsetko bolo.

dobromila
7. aug 2008

zajo - citim sa super, az na vlci hlad 😀

eva.vizinova
7. aug 2008

Dobromila,aj ja som kojila pocas tehotenstva az do 5.mesiaca [niekolkokrat] ale moj gyn. isiel z toho - alebo zo mna 🙂 do vytacky 😀 Presne z toho dovodu,ze sa pri kojeni stahuje maternica a ze vsetky tie ziviny zo mna potrebuje mimino v brusku a nie uz to velke napr.rocne 🙂 Aj ja mam rocneho syna,pred tyzdnom mal rok 🙂 , a teraz som v 7.tyzdni-myslim 🙂 Ale pred tyzdnom som ho uz odstavila. Ja uz mam totizto odkojenych dokopy 9 rokov a mam pocit ze stacilo...a treba sa zase venovat miminovi v brusku 🙂 🙂 🙂 ...a vlci hlad mam aj ja,preto tak dobre vyzeram 😀 😅

zza
9. aug 2008

dobromila, chcem sa ta spytat, vykuklo ti hned brusko, ako si bola tehotna 2x?

emjee
10. aug 2008

o kojeni pocas tehotenstva kuk temu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

masinka
10. aug 2008

ahojte
na antikoncepcny vplyv kojenia by som sa prilis nespoliehala, mozno to trochu funguje pocas prveho pol roka kym je babo plne kojene, ale akonahle zacnete s prikrmami....
ja som dostala prvu mrchu 5 tyzdnov po porode {aj ked som kojila 20 mesiacov} a ked mate mrchu, tak teoreticky mozete mat aj ovulku a mozete otehotniet.
Teraz som v piatom mesiaci a kojila som do minuleho tyzdna, ale musela som ist na amniocentezu kvoli podozreniu na DS, tak z toho stresu som o mlieko zo dna na den prisla, inac by som kojila aj nadalej. Krpec je napriek tomu velkostou v norme, dokonca aj o kusok vacsi. Takze zivin ma snad dost, nevolnosti som nemala a beriem calibrumbabyplan, v C-mami je aj Acko, ktore pre prvy trimester nie je vhodne. Kyselina listova tiez podla mna nemoze uskodit.
No a hovori sa ze pri mrche a v tehu sa meni chut mliecka a babo ho moze odmietat. Nelke to bolo uplne jedno, ta sa snazi zo mna nieco vycucnut este aj teraz, a to som dufala ze sa sama odstavi ked otehotniem.

dobromila
11. aug 2008

zza - co to je hned? Tusim, ze to bolo pri oboch tehotenstvach rovnake, po druhom mesiaci - priblizne, nezaznacila som si to 😀
Nie som z tych, co na nich nie je tehotenstvo vidiet pomaly ani v 6. mesiaci 😅