Ako zistím, či môžem počas dojčenia otehotnieť?

zucha
2. apr 2008

dobry den mamicky, mate niektora skusenost s tehotenstvom pocas kojenia? Konkretne by som chcela vediet, ci sa nejak da zistit ovulacia. Viem, ze sa hovori, ze mamicky, ktore koja, su akoby chranene, ale nie je to na sto percent.
Ak su tu nahodou take maminky, ktorym sa pocas tohoto obdobia podarilo otehotniet, ake ste mali na zaciatku priznaky a co ste museli robit, aby ste este nenarodenemu babatku neublizili a uz narodenemu tiez?
Dakujem

anavila
16. jún 2010

@bobicek, obdivujem ta...ja mam podobnu situaciu...az na to ze mam uz dojrocnu dcerku a teraz maleho drobca 5 mesiacov a zistila som ze som v "TOM" opat. V ten den ked som to zistila, som mala velmi zmiesane pocity a velmi som mala strach ako to vsetko zvladnem...staviame totizto este dom..ale pomaly sa s tym zmierujem. Rozmyslam sice o tom cele dni ale inak ok, utesuje ma, ze niesom sama, ze je nas viac takych pripadov. Menzes som mala 2 krat a potom neprisiel.Ale test bol negativny. Po dalsom mesiaci bol zrazu pozitivny. Takze neviem ako to moja lekarka vypocita. Predchadzajuci porod bol velmi rychly a bojim sa ze tento ani nestihnem 😀. Ale nie o tom chcem....
Ja maleho tiez kojim ale posledne dni mi hryzie bradavky, taha akoby naprazdno a place. Okrem toho ma bradavky bolia. Dnes som mu urobila sunar. Vypil asi 60. Velmi by som si zelala aby som ho mohla dojcit co najdlsie, aspon do roka ako dcerku. Neviem ci to prejde, alebo to mam vzdat a zacat mu davat UM.
Co sa tyka tej vyvazenej stravy, neviem ako to mam urobit, ked moj maly sa takmer zo vsetkych druhov surovej zeleniny vysype. Mam velmi velku dilemu co mam robit. No uviime

anavila
18. jún 2010

ahojte...dnes som bola u gynekologicky, potvrdila mi, ze som tehotna, ale este nevie ktory tyzden, lebo som mala pofiderne menzes, kedze som kojila, preto ma objednala na UTZ az o 3 tyzdne. ale pytala som sa ohladom dojcenia a teraz sa podrzte co mi povedala. Vraj sa mi mlieko samo strati, ze ona sa nestretla s pripadom, zeby nejaka zena cele tehptenstvo kojila. Ze max 3 mesiace sa da. Maly sa vraj sam odstavi. Joj dievcata, mna to tak velmi mrzi, ze musim svojho synceka ukratit o mliecko a davat mu sunar. chudatko moje. ale naozaj mam mlieka hrozne malo, je velmi nervozny, ked taha, len ma hryzie, lebo mu takmer nic nejde....som z toho na nervy....a to uz nehovorim o tom jak na mna kukli ked som povedala o pozit. teste, pripadala som si jak chudera, co si nevie davat pozor...taky mali obidve vyraz. joooooj....

denkanka
15. júl 2010

Ahojte babule. Necitam vsetky prispevky ale mam iba sest mesacne babo a zistila som, ze som tehotna. Stale kojim a este som chcela, neviete mi poradit? Citam tu, ze je to problem. Este som nebola u gynekologa, tak neviem Vdaka

anavila
18. júl 2010

no mne sa zatial dari to udrzat...ale maly ma tiez 6 mesiacov a cez den mu davam prikrmy a umele mlieko, v noci sa mi dvakrat budi a kojim ho. Funguje to tak uz asi 2 mesiace, vyzera to z v noci mam viac mlieka, on si viac vytiahne, normalne sa napapa. Cez den ked mu dam, tak ma len hryzie a nic z toho...zatial nam to tak vyhovuje a budem pokracovat kym sa bude dat. tak @denkanka drzim palce. a ozvi sa ako to pokracuje.

zucha
autor
19. júl 2010

@denkanka tazko poradit, lebo gynekolog ti povie najlepsie, co je pre teba vhodne. Ani nevieme, ake stare mas babatko a ci uz si zacala davat prikrmy. Ak ano, je to jednoduchsie ho postupne odstavovat.
Ako som uz raz tu spominala, mne gynekologicka neodporucala kojit a osobne by som sa bala, lebo druhe tehotenstvo som ku koncu mala dost rizikove a kojenie moze sposobovat stahy maternice a moze nastat samovolny potrat. Ale nemusi. Doktor zvazi, ako si na tom ty 😉

bobicek5
23. júl 2010

denka, ja som na tom bola podobne, az na to, ze moji chlapci mali 5 mesiacov ked som otehu. Kojila som do ukonceneho 6 mesiaca tehu a do ukonceneho 10 mesiaca chlapcov... Potom mi to lekarka rezolutne zakazala, kedze chlapci su predcasne narodeni a este ani nie som zhojena po sekcii...Aj ked musim uznat, ze uz som to viackrat olutovala, mozno by mi to stalo za to riziko. Chlapci mi asi mesiac po odstaveni 2x ochoreli a dovtedy absolutne nic... 😢

carodejnica
25. júl 2010

K téme tehotenstvo a dojčenie poznám super článok http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...
Ja svoju 13-mesačnú dcérku stále dojčím a chceli by sme druhé bábo, tak uvidím.. 😉

ilijanka
26. júl 2010

Ahojte, chcem povzbudiť všetky mamičky, ktoré otehotneli a svoje dieťatko chcú stále kojiť. Ja som otehotnela, keď mal Miško 11 mesiacov, moje mliečko mal veľmi rád a tak sme po porade s gynekologičkou pokračovali a nemali sme žiadny problém- kojila som ho do 18. mesiaca a 7.mesiaca tehotenstva, kedy sa v podstate sám odstavil. Brucho mi netvrdlo skoro vôbec, malá vážila pri narodení vyše 5 kíl, takže si myslím, že nebola o nič ukrátená ani ona.
Nedajte sa odradiť a ak chcete a nemáte nijaký naozaj vážny problém v tehotenstve, pokračujte v kojení bez obáv 😉 Držím palce.

xyc
7. okt 2010

😔 dobri večer som tu prvi krat ak bi ste mohli mi poradit budem vam vdačna za odpovede ..prosim vas ..mama 2dceri 9 a 7ateras som nedavno mala tretiu dcerku ma 8mesiacou astalo sami ze som nemala necharneni sex aceli mesiac mi meskalov9.ateras som si pred troma dnami urobila bejbi test .ukazalo 2čiarki noa....po kazdom močeni ...mavam hnede vitoki kazdom močenias niekedi take do ruzova .....auz bisom nechcela mat zase babo čomam urobit aa.......malu kojim anechcelabisom ju od naučit lebo je taka zavisla na prsniki ze ani sunar nechce este ani čaj do hrnčeka len s lizicou..amamastoho strah aste ja take vitoki som nemala as teras tak som velmi zufala neiem kam sa mama podiat čo robit anemaam sa komu zdvoerit ....adakujem ---------------- vam za pocopenie ..papapapap.ačakam na vase nazori

nati0389
9. okt 2010

ahojte chcem sa spytat ak mi budete samozrejme vediet nato odpovedat?ci sa da otehotniet pocas kojenia ale s tym ze ta zena berie antikoncepciu?dost ma to zaujima

kuratko
1. dec 2010

Ahojte. chcela by som sa spytat mamiciek, ktore otehotneli pocas dojcenia, ako casto v tom obdobi kojili svoje deticky? ja totiz mojho 14 mesacneho syna stale kojim este 3x denne, no uz by sme chceli dalsie dietatko. rozmyslam, ci by bolo mozne zvysit sance tym, ze by som ho zacala kojit len 2x denne? funguje to tak alebo nie? ma niektora skosenost? dakujem za rady...

strapco13
1. dec 2010

@kuratko no ja kojim svojho rocneho syna o dost astejsie ako ty...a som tehu..a nadalej sa kojime na poziadanie, drobec je zavislacik...v tom dobro, ze nevisi na mne cely den sice ale mliecko si vypyta kedykolvek a ja to vlastne ani neratam, kolkokrat kojim..naco, to je nepodstatne ak kojis na poziadanie
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/12/tandem...

scrabble
1. dec 2010

@kuratko ja som otehotnela keď mala staršia dcérka desať mesiacov. Druhé dieťatko sme už aj tak chceli začať skúšať , no a podarilo sa na prvý pokus 😉 Staršie dieťatko som kojila ďalej a bola by som kojila kľudne aj dlhšie ale aj druhé tehotenstvo sa ukázalo byť rizikové a tak som na žiadosť gynekológa začala malú postupne odstavovať. Keď mala 13 mesiacov prešli sme už úplne na UM. Ale sranda bola že jeď som sa pýtala na názor na kojenie počas tehu gynekológa, ten bol za okamžité prerušenie dojčenia a keď som sa pýtala na názor pediatra, tak ten odporúčal pokiaľ nie sú žiadne komplikácie, kojiť až do tretieho trimestra 😀 Každý rozhodol pekne na vlastnom piesočku 😀

bobicek5
9. dec 2010

@kuratko ahoj, ked som ja otehu, plne (8-10xdenne) som dojcila moje dvojcata, takze ako vidis, frekvencia dojcenia nema vplyv na otehu...

bobicek5
9. dec 2010

ahojte, davno som tu nebola, kedze tretie babo uz je na svete a nebol cas... slubila som info o nasom dalsom vyvoji. Takze chlapcov som odstavila v 7. mesiaci mojho tehu a po porode som (ako som planovala) zacala odsavat aj pre nich (papaju svoje davky rano a vecer). Zatial je to relativne bez problemov, malu dojcim normalne. Akurat sa citim slaba a vycerpana, ale ci to bude tou produkciou mlieka a vysilenim organizmu netusim. Kazdopadne chcem v tomto stave vydrzat do jari, kedy chlapcov asi definitivne od MM odstavim. To je zatial moj predbezny ciel, ak by slo dlhsie, budem len rada. Mimochodom, produkcia mlieka pre 3 deti sa vyplaca, do 5 tt som mala nabrate kg dolu... 😀

juliagregor
9. dec 2010

@kuratko tiež som otehotnela pri kojení a spravili sme dvojičky, syn bol väčší, 3 krát denne, noc nerátam

shiloe
10. dec 2010

@kuratko Ahojcek! Je skvele, ze xces v kojeni pokracovat, vobec sa nemusis obavat znizenyx sanci😉 ja som svojho prveho dojcila 3xdenne a v noci min. 2-3 krat a otehotnela dom uuuplne v poho ihned🙂 a dojcila som ho aj pocas tehu do jeho roka a pol a odstavil sa uplne sam ( mozno sa zmenila xut mliecka, aj som si neraz poplakala ako mi bolo smutno) bolo to bez problemov... Nicoho sa neobavaj😉 drzim palce!

kuratko
10. dec 2010

@shiloe
@juliagregor
@bobicek5 baby ja by som si to ani nemyslela keby mi gynekolog nepovedal ze neotehotniem, pretoze "dojcenie je antikoncepcia spolahlivejsia ako prezervativ" :D ale potesili ste ma, snad to tento mesiac vyjde 🙂

juliagregor
10. dec 2010

@kuratko zmeň gynekologa, kojenie nie je antikoncepcia ...

kuratko
10. dec 2010

@juliagregor nastastie to nieje moj gynakolog ale doktor z poradne na stranke mamaaja. 🙂 hmm nemam rada doktorov :-/

juliagregor
10. dec 2010

@kuratko to ozaj? tak tam hned napíšem, také bludy písať do novín 🙄

emily3
10. dec 2010

ahojte, tak ja som otehotnela ked som kojila tretieho, mal rok a ja som bola v 7tt. v podstate sa sa sam odstavil, lebo zacal grckat...neviem ci mu mlieko skodilo. a gyndos mi odporucil prestat kojit...a teraz som znova otehotnela a malu stale kojim, ta sa tvari ze jej to nevadi...pomaly ju uz odstavujem...tak uvidim do kedy to vydrzime --poznam jednu zenu co koji v kuse, ma teraz neviem ci 10 alebo 11 deti 😉 ..a vravela ze to neskodi...koji male aj starsie..tandemove kojenie....

strapco13
10. dec 2010

@kuratko jedina spolahliva antikoncepcia je abstinencia 😀 moj dr jedine nadava na to ze kojim z dovodu, ze zas mi nevie urcit presne termin porodu 😀 😀 😀 /pri prvom mi zahaproval cyklus a teraz som mala len 2x mrchu a nesedi velkost plodu podla ultrazvuku a podla terminu poslednej mrsky/

kuratko
10. dec 2010

@strapco13 tak ja to mam tak isto. zatial len dva krat som mala kramy a dufam ze uz nedostanem 🙂 a v kolkatom meisaci si? a stale kojis? a dokedy budes? :D

strapco13
10. dec 2010

@kuratko som 8tt+5 podla USG...a neplanujem odstavit maleho..pokial nebudem musiet zo zdravotnych dovodov nejakych/ako hroziaci predcasny porod a pod/...alebo kym sa drobec neodstavi

kuratko
10. dec 2010

@strapco13 no takto by som to chcela aj ja... ale neviem si zatial predstavit ze by som kojila dve deti, ak bude to druhe take ako moj maly.. ten bol na prse skoro nonstop. hovorila som mu prisavnicek 🙂

bobicek5
12. dec 2010

@kuratko tvoj gynekolog je potom skutocne "dobry" odbornik 😀 . Aj mne moj tvrdil, ze pocas kojenia nedostanem menzes (a teda neotehu) a navyse som vraj neplodna 😀 😀 😀 . Ale ten hore to ma s nami asi inak premyslene 😀

mustafa60
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kukucka26
10. mar 2011

ahojte neviem ci mi niekto odpise ale mam 7 mesacne dieta mala som uz od 3 mesiaca pravidelny menzes no teraz mi meska cca 10 dni test je pozitívny jemne ruzova ciarka , boli ma v podbrusku ako na menzes mozem byt tehotna ? 🙂

kitchima
10. mar 2011

@kukucka26 ahoj, no jasne 🙂 gratulujem k tehu 🙂