Ako zistím, či môžem počas dojčenia otehotnieť?

zucha
2. apr 2008

dobry den mamicky, mate niektora skusenost s tehotenstvom pocas kojenia? Konkretne by som chcela vediet, ci sa nejak da zistit ovulacia. Viem, ze sa hovori, ze mamicky, ktore koja, su akoby chranene, ale nie je to na sto percent.
Ak su tu nahodou take maminky, ktorym sa pocas tohoto obdobia podarilo otehotniet, ake ste mali na zaciatku priznaky a co ste museli robit, aby ste este nenarodenemu babatku neublizili a uz narodenemu tiez?
Dakujem

magic08
18. sep 2011

@feb13 dik za odpoved, zatial som sa neodhodlala kupit ten test, no snad zajtra. Ved urcite dam vediet vysledok, aj ked si nemylsim ze to bude tehu

strapco13
18. sep 2011

@magic08 @feb13 ..otehu sa da aj bez menzesu..ide o to ze najprv je ovulacia a ak vajicko nie je oplodnene a sa neuhniezdi tak pride menzes

nanku
18. sep 2011

@zucha
ahoj, tak ja som kojila pocas celeho tehotenstva a maly sa narodil mal 4200. to male v brusku si berie vsetko co potrebuje ta troska mliecka mu nechyba

feb13
19. sep 2011

@strapco13 Da sa ale pokial ja viem tak prva menstruacia po porode (potrate, kyretazi, UPT, ukonceni mimomaternicoveho tehotenstva atd.) je skoro vzdy anovulacna, odluci sa "stara" sliznica a potom sa nastartuje cyklus.
A viem o viacerych, co menzes aj mali, ale nemohli zostat tehu, kym neodstavili dieta na noc, ci dokonca uplne.

strapco13
19. sep 2011

@feb13 ja som nepisala, ze vzdy je najprv ovulacia, jasne, ze cyklus moze byt anovulacny
ja som otehu ked som v noci kojila 3-4x a cez den ani neratam 😀 😀 😀 a pozaznam viacere baby co mali deti zavislakov na prsku a otehoteli
cize kazda zena je jedinecna a neda sa nic dopredu urcit

feb13
19. sep 2011

@strapco13 presne tak... ved to je to, ze pocas dojcenia je vsetko absolutne nevyspytatelne 😀

tammika
5. okt 2011

Ahojte, nasla som tuto temu a ako vas tak citam, zacinam tusim mat nadej 🙂 Dcerka mala rok a pol a este stale sa kojime. Kedze je zavislacik, neviem (alebo nechcem? 🙂 ) ju este odstavit, ale uz by sme velmi chceli dalsie dietatko. Snazime sa asi styri mesiace, ale stale nic 😒 Ale vidim, ze vsetko je mozne a ze sa mozno zadari aj pocas dojcenia!

strapco13
5. okt 2011

@tammika neboj..je vela zien co otehu pri dojceni..mnohe ani netusili, ze su tehu, kedze im menzes neprisiel, mysleli si ze je to dojcenim a ono nebolo
jedna otrepana rada...skus na to nemysliet, nesnazit sa..ale uzit si to robenie babatka 😉

tammika
6. okt 2011

@strapco13 dakujem velmi pekne. Ja zatial nerobim paniku, aj prve trvalo dlhsie a podarilo sa, ked som to "vyhodila" z hlavy 🙂 takze si budeme uzivat ten proces robenia a odmenou snad bude dalsie babo 🙂

happy8051
12. okt 2011

kojenie je antikoncepcia asi tak, ze som dnes nasla na teste // 🙂

anjelicek178
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
strapco13
13. okt 2011

@happy8051 gratulujem 😵

happy8051
13. okt 2011

@strapco13 dakujem! tesim sa aj sa bojim trochu... a mam dilemu ci dojcit dalej ci nie..aky je tvoj nazor?

strapco13
13. okt 2011

@happy8051 ja som dojcila kym sa mi syn v 20tt zo dna na den neodstavil..nechutilo mu kolostrum ale pmesiaco porode sa vratil k docenie...a moj gynekolog neriesil...len mi povedal ze si mam davat pozor aby stravabola pestra a plnohodnotna /co som dodrzala hlavne prvy trimester, co som zila na suchych rozkoch a vode a aj to vygrckala/ a ze radsej mam brat nejake tehu vitaminy aby vsetky deti a aj ja sme mali vsetko co potrebujeme
kukni aj https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/dojcenie-pocas-tehotenstva/ som sa tam viac rozpisala

feb13
13. okt 2011

Ja som krvacala v 6tt, takze som musela maleho odstavit. Myslite si, ze po porode bude este schopny sa dojcit, alebo bude to prilis dlha pauza na to? Nemyslim ci bude chciet, ale ci nezabudne techniku, aby ma s tymi zubkami nepohryzol, ak to skusime.

feb13
13. okt 2011

Inak ja som zostala tehotna pocas dojcenia uz druhykrat, prve bolo zial mimomaternicove, ale sme nevzdali. 🙂 To som este vyhradne dojcila.

strapco13
13. okt 2011

@feb13 moj maly sa po polroku pricucol a uprimne ma lepsie prisatie ako mal predtym...asi preto ze ma uz vacsiu pusinku...sice mi bradavku obcas natahuje..lebo on sa musi hybat aj pri kojeni..ale uz som mu vysvetlila, ze mamu to boli, ked ma bradavku na chrbte alebo vo vyske oci 😀 😀 😀

feb13
13. okt 2011

@strapco13 U nas to bude 8 mesiacov a neviem ci syn bude mat este zaujem, teraz ked ma zbada ako sa obliekam tak mi troska ponatahuje prstekmi bradavku a pripada mu to velmi smiesne 🙂 ale neskusa si ju dat so pusy. Mozno ked uvidi babatko, pribudne mu nejaka motivacia.

strapco13
13. okt 2011

@feb13 ja si myslim, ze dojcenie je jeden zo sposobom ako sa vyrovnal s narodenim sestricky..okrem toho ze musi obcas robit to co ona..cize sme napriklad znovu objavili caro hrnia sa pod hrazdickou..lezi na chbte a bucha rukami do hraciek, hrkalky ho tusim ani ked mal na ne vek tak nefascinovali ako teraz 😀 😀 😀
ale ked vidim ako ju pri dojceni pohladi..alebo ked papa sam, ze mala spi..tak ukazuje na druhy prsnik a povie, ze to je sestrickin
takze ta motivacia bude urcite silna 😉

feb13
13. okt 2011

@strapco13 Ja si tiez myslim, ze pokial bude nejaka surodenecka ziarlivost tak ho to motivovat bude. 🙂 Len sa bojim, aby ma pritom nezranil, totizto som sa s dojcenim velmi natrapila, az do konca... a nikdy mi to dobre nebolo hocijako som sa snazila a odrazilo sa to na psychike aj na vztahu. ☹ Aj preto chcem tomu dat este jednu sancu, aby som si to s nim mohla aj troska vychutnat, aby nezostali len zle spomienky a bolest... len sa bojim aby to nedopadlo este horsie. ☹

strapco13
13. okt 2011

@feb13 verim, ze to pojde a bude dobre..moj maly mal priserne prisatie /nevedela som nic o dojceni pri nom/ a dorafal mi bradavky strasne uz v porodnici, na to mykoza..no dojcenie bolo pre mna do takeho 7 mesiaca jedno utrpenie /mliecka bolo dost, len bolesti strasne/...ale potom sa to upravilo a teraz ma nic neboli, a to je mala rozhodne castejsie na prse plus maly k tomu
zaklad je nechat maleho sameho sa prisat hned po porode ..dieta ktore sa prisaje same hned po porode sa prisaje spravne v drvivej vacsine pripadov, dalej treba dbat aby to prisatie bolo vzdy asymtericke, nepouzivat dudel, flasku, casty kontakt koža na kožu s babatkom, vynikajuce je nosit babatko v satke alebo ergonosici..tak mas volne ruky pre druhe babo, ktore ta tiez este velmi potrebuje

feb13
14. okt 2011

@strapco13 No moj maly sa narodil s apgarom 5 takze ziadne okamzite prisatie sa nekonalo. Ako to bude teraz neviem, mala som hypertonicky uterus aj taky krc som dostala do maternice, neviem ci sa to zvykne opakovat alebo cim je to sposobene (bolo to este pred oxitocinom takze nie od toho). V satke som ho nosila od 3tt do 3m ale nesadla mi, ked mal 6m kupila som si ergonomicky nosic ktory teraz pouzivame a vcelku som s nim spokojna. Mam k nemu aj original novorodenecku vlozku, taku vyberatelnu na sposob ako ma aj Ergo ale inu. Len na inom fore ma prave presviedcaju, aby som male dieta nedavala do nosica, lebo nedrzi dobre chrbticu, a ze tie novorodenecke vlozky su tiez o nicom. Tak ja uz neviem. ☹

strapco13
14. okt 2011

@feb13 ohladom nosenia sa obrat na @elinka27 autorka stranky http://nosmesa.eu/ ...alebo dakedy @emjee este radila ale neviem, ci len ohladom satiek alebo aj nosicov

lazdy porod je uplne iny...ten hypertoncky uterus sa ale moze zopakovat....brala si magnezko pocas tehu?
a toto babo pevne verim bude mat Apgara ovela lepsieho...ale najdolezitejsie je aby sa deticky dostali z tazkosti a boli zdrave

feb13
14. okt 2011

@strapco13 Ano brala som, od 27tt 1x a od 30tt 3x500 mg denne. Skracoval sa mi krcok a dost mi tvrdlo brucho. V polovici 37tt som ho dobrovolne vysadila prave kvoli tomu ze som citala ze moze robit problemy pri porode a rodila som 40+3tt. Ja neviem, ci to tvrdnutie bolo uz predzvestou nabehu na hypertoniu, alebo to bolo sposobene magnezkom. Ale nasla som v jednej odbornej publikacii, ze podla analyz nejakych studii ma aj kalcium aj magnezium uplne neutralny ucinok v prevencii predcasneho porodu. Teraz ked mi na pohotovosti predpisali Duphaston, kazali kupit aj magnezium ale som si ho nekupila, uz ho nechcem brat a uvidime ako to bude. Kazdopadne sa pripravujem na vsetky alternativy, aj ked budu zas problemy uz ma to nezaskoci, a mozno sa prekvapim a nebudu. 😉
Este sa o niecom rozmyslam ohladom tandemoveho dojcenia. Moj syn je typicke "narocne dieta" (high-need baby) v tom zmysle, ako tento termin pouziva odborna literatura. Na zaciatku som mala laktacnu krizu ktora trvala 5 tyzdnov (od 2 do 7)... teraz uz nie som si ista, ci to bola realna laktacna kriza, alebo len prejav temperamentu narocneho dietata, ze kvoli stazenej adaptacii potrebuje byt vela na prsniku a to hlavne pocas sestonedelia. Je pravda, ze zo zaciatku kazde 3 tyzdne pribral kilo a narastol 4 cm ale ci to bolo pricinou alebo dosledkom neustaleho dojcenia neviem. Ale fakt som mala vela takych dni ze jeden prsnik, druhy prsnik, na zachod, pohar vody, podla potreby prebalit a ideme odznovu... cely den dookola takto... a stale som mala pocit, ze ziadne mlieko nemam, asi lebo mi to kontinualne vycucal. No a nevieme ake bude babatko, v niektorych rodinach sa rodi aj viac narocnych deti, niekde nie. Ale ja sa uz pripravujem na vsetko, takze keby to takto zase bolo, ako mozem popritom dojcit aj starsie dieta, ked mam pocit, ze ani mladsie nema dostatok mlieka (resp. tolko kolko by chcelo)?

strapco13
15. okt 2011

@feb13 magnezium tlmi kontrakcie, cize aj znizuje tonus maternice /tlmi prenos signalov medzi nervami a svalmi, aj na ine svaly ma vplyv, nielen na maternicu/, po 37 tt by sa nemal brat kvoli tomu, ze by tlmil vclastne porod
co sa tyka tandemu...prednost pri dojceni by malo mat babatko..ale ty budes mat male babo aj to starsie..ja to riesim tak, kedze syn mi prspi celu oc, mala sa koji na striedacku raz prave a raz lave..rano ked uz sa idu kojit spolu tak malej davam vdy to plnsie prsko a to ma vacsinou cely den, pokial syn nevynecha nejake dojcenie vtedy ju zas prekladam na to plnsie..starsie dieta si vydoluje dostatok mlieka aj z toho na pocit prazdnejseho prska...ked sa nekoja naraz, necham starsie ho dopit prso po malej a ej potom ponukam to druhe co chvilu stalo

majca211
11. nov 2011

Ahojte. Ja som tak trochu z toho co som si citala vyssie znepokojena. Moja mala bude mat 6 mesiacov a uz zhruba tri tyzdne nekojim, lebo mi z nicoho nic prestala chciet papat. A co je este zaujimave, ze uz pomali mesiac mi to meska. Myslela som si, ze je to z toho ze som prestala kojit a hormony maju este vysoku hladinu. Mrcha mi chodila pravidelne kazdy masiac pocas dojcenia len naposledy sa jej nejako nechcelo. 😢 Test som si robila a bol neg. Ale som nejaka podrazdena a kedze aj preve tehu som mala bez priznakov tak neviem co si o tom mysliet. Jedine, co sa mi akosi nepozdavalo, bolo ze pred casom som raz mala zavrat a jeden den kovovu chut v ustach. Preto som si myslela, ze som urcite tehu. Skusite mi poradit co by to este mohlo byt?? Dakujem

teddynko
11. nov 2011

@majca211 Počas dojčenia ste sa nechránili? Dojčenie totiž nie je antikoncepcia.. Inak by u gynekológa nebola reklama na antikoncepčné tabletky , ktoré sú vhodné aj počas dojčenia..

majca211
12. nov 2011

teddynko Ochranu sme mali a to ze dojcenie nie je antikoncepcia viem. Ale tie tabletky maju viac negativ ako pozitiv. Ako napr depresie, priberanie, nervozita a podrazdenost, a kopa dalsich veci. Preto som ich nepouzivala ale inak diki za nazor

jana776
12. nov 2011

@majca211 ahoj, ak mas negativny test, tak mozno si prave teraz mala anovulacny cyklus a kedze si mala este aj zvyseny prolaktin, tak sa z toho telo nevie vysomarit a ms meska... Skus si spravit test este o tyzden, a ak ms nepride tak by som asi radsej sla k lekarovi.

majca211
12. nov 2011

jana 776 Moze byt ze ten prolaktin to trocha posunul. Nad tym som sa nezamyslala. Uvidim ako to dopadne s dalsim testom a dam vediet. Ale medzi tym pojdem aj ku Dr. zatial dakujem