Ako zmierniť bolesť bradaviek pri kojení?

hviezdickka
2. júl 2016

Ahojte. Chcem sa vas opytat, ci existuje nejaky sposob, ako zmiernit bolest bradaviek pri dojceni babatka. Malicky ma necele 3 tyzdne a uz od zaciatku som mala strasne bolesti. Sestry v porodnici sa mi snazili s dojcenim velmi pomoct. Boli pri kazdom prikladani a pomahali mi. Davali mi aj masticky, tabletky proti bolesti, klobuciky aj take "nasadky" na bradavky, aby sa mi podprsenka nedotykala priamo prsnikov.

Zaslo to vsak tak daleko, ze uz som pri dojceni plakala a kricala ako male dieta, keby som to nezazila, tak si to neviem ani predstavit. Tak som teda zacala v porodnici odsavat a odsavam este aj teraz. Je to vsak casovo dost narocne a niekedy nemam ani cas si v spravnych hodinovych intervaloch odsavat mlieko, pripadne odsavam na 2-3x ked mi maly place. Mlieka mam vsak zatial az az, takze vobec nemusim dokrmovat umelym mliekom.

Mala som pauzu dva dni, tak som si skusila maleho prilozit, no ta bolest bola neuveritelna. Nedokazala som ho nakojit. Mam hrozu z toho, ze si mam maleho prilozit k prsniku. Bradavky mam vsak uplne v poriadku, vobec nic im nie je. Nemam ziadne poranenia ani chrasty, ani krv mi netecie.

Existuje nejaky sposob, aku to bolest zmiernit? Alebo sa mam proste zmierit s tym, ze svojho synceka nenakojim? ☹ Prosim, nepiste mi, ze mam zatat zuby a vydrzat alebo ze si to odsavanim len cele komplikujem - toto pocuvam z kazdej strany.

Dakujem za vasu pomoc.

terezka1947
3. júl 2016

@danii2 uplne suhlasim...flasa neznamena automaticky stop kojeniu...ale ako zistujem,kojenie je umenie...a kazde je ine
ja som tiez mala bolesti len par sekund ma zaciatku a tiez nikto nechapal...mala som od bolesti tak zatate zuby,ze sa divim,ze ich este mam

danii2
3. júl 2016

@terezka1947 Ano a este som zabudla ze som jej zacala davat najprv len jeden prsnik kde to bolelo trosku menej a davala som jej ho dookola,ten druhy som odsavala,lebo s odsavackou to nebolelo.A az ked ta boles ustupila na jednom tak som jej dala druhy,trvalo to cca tyzden.Zazrak na pockanie to nebude ani laktacna ani svokry, babky ci modrykonik ti nepomozu.Len sa zavri s babatkom v klude sama v izbe a casto,nie 3x do dna.Prajem vela stastia,viem co prezivas.

ukulela
3. júl 2016

@hviezdickka pripadnu mykozu neries s laktacnou, zbehni radsej na gyndu. nie som proti laktacnym, nech pomozu, poradia, ukazu,ale nech neordinuju liecbu.

luba41
4. júl 2016

@ukulela a ako zistí gynekolog že má mykozu na prsníkoch? drvivá väčšina ani nevie, že také niečo na prsníkoch sa može prejaviť..ani stermi takisto nič nezistia..bradavky možu vyzerať úplne normálne..takisto ragady sposobené aj mykozou-naposledy som včera tu čítala príspevok, akomatku gynekolog vybavil hned liekmi na zastavenie laktácie..namiesto odbornej rady ohladom zlepšenia dojčenia...hmm.

lara6
4. júl 2016

Laktacna naordinuje lepšiu liečbu ako gyndos

sjuzan77
4. júl 2016

tiez som si tym presla, plac pri kazdom kojeni, neskutocne mi pomohol tento vyrobok (dufam, ze to nebude nikto brat ako reklamu). je to sice dost drahe, ale ten pocit ulavy uz pri prvej naplasti stal za to. http://www.alfamedica.sk/multi-mam-obklady

danii2
4. júl 2016

@sjuzan77 Mne to vobec nepomohlo :(

beton
4. júl 2016

@hviezdickka lahka otazka-lahka odpoved :o)) upravou prisatia. kontaktuj laktacnu poradkynu. www.mamila.sk

druzicka17
4. júl 2016

mne vsetky laktacne tvrdili ze je super truper prisaty, tak som nechala z coho ta bolest. Netreba laktacnu. Pozri si toto video, toto je asi nejlepsie co som na nete nasla, ked som zufala hladala pomoc, aj ked je trosku funny.

https://www.youtube.com/watch?v=OUqRVSeBpY8
ukulela
4. júl 2016

@luba41 tak ja zas svojej gynekologicke mozem v tomto verit. na sestonedeli mi kontrolovala aj bradavky, uz pred porodom ma instruovala co a ako a ake mozu byt problemy a ze aj pri problemoch s prsiami mam hned volat/prist. o moznosti mykozy som vedela od nej.
ako vravim, ja laktacne uznavam v pomoci/technike, nech poradia, ale nie su na to, aby liecili,resp.nenesu pri liecbe zodpovednost ako lekar. laktacna poradkyna nie je boh a ani vseveduca. a tiez je laktacna a laktacna (presviedcajuca matku, ze sa stale malo snazi kojit a ona je na vine, ze to nejde, atd, aj take pripady tu boli, ked tolka snaha a obvinovanie priviedlo matku k takym nervom, ze az.)
inac, ked nezosti mykozu ani lekar, ako ju zisti (kvalifikovane potvrdi) laktacna?
.. ale toto je vsetko uz mimo zakladatelkinu otazku. drzim jej palce, nech sa jej problem skoro vyriesi. ci uz s laktacnou, ci s lekarom.

luba41
4. júl 2016

@ukulela a teda ako by lekráka zistila že máš mykozu? na aké príznaky mykozy ta upozornovala? akú liečbu by nasadila?ma to zaujíma, pretože viem, že drvivá väčšina lekárov vie o tom pramálo...laktačné a skúsené laktačné podla opisu matky dokážu idnetifikovať o čo ide..
samozrejme za tvorbu MM je "zodpovedná" matka..nikto iný..aj za chyby ktoré skomplikujú dojčenie..a teda nepoznám matku, ktorá by bola z laktačnej a jej rád na nervy..ono to chce od matky niečo viac ako len vypočuť si presne čo jej LP káže, odporučí, povie..matka tie myšlienky a postupy musí pochopiť...ak nepochopí, ako jedna rada priamo nadväzuje v tom postupe na druhú a urobí si podla seba, tak dojčenie v drvivej väčšine prípadov nebude fungovať..a záver býva-Ani laktačná mi nepomohla..

hviezdickka
autor
5. júl 2016

dakujem vam 🙂 ak by som mala mykozu na prsnikoch, mozem kojit maleho? nemozem na neho tu mykozu preniest? kupila som multi mam compresses, snad to pomoze

@druzicka17 video je super! konecne som pochopila, ako ma babatko pit mliecko a ako mu dat prsnik

luba41
5. júl 2016

@hviezdickka najlepšie je fakt kontaktovať tú laktačnú..skontroluje kde je problem-či mykoza, či zle prisatie, či niečo iné.., poradí ako odstrániť, ale aj bude hladať príčinu-čo ten problem sposobilo..a poradí ako sa vyhnuť tomu do budúcnosti..proste "prevencia" je najdoležitejšia...napr. darmo budeš liečiť mykozu, ked sa Ti bude z nejakého dôvodu opakovať..

druzicka17
5. júl 2016

@hviezdickka mykoza sa da preniest ale nie je pre babo nebezpecna, potom sa to lieci specialnou vodickou z lekarne, kde sa mu potieraju ustocka z vnutra. Mykozu u babatka zistis ze ma biely povlak na jazyku a v ustach, vola sa to tusim "zabka" alebo soor.

Som rada ze sa Vam video pacilo, pre mna bolo najprinosnejsie zo vsetkeho co som skusila. Skoda ze som ho nevidela pred porodom.

hviezdickka
autor
5. júl 2016

@luba41 dnes bola pri mne laktacna, avsak maly bol akurat najedeny a ja som mala uz mlieko odsate, takze sme nemali ako vyskusat kojenie (nevedela som, ze pride). ked som ho pri nej pri minulej navsteve kojila, len mi pozrela bradavky a skonstatovala, ze im nic nie je. nehovorila, zeby sa maly zle prisal. dnes mi povedala, ze kojenie proste boli prve 2-3 minuty a potom je to ok. no ja idem zahynut uz na zaciatku. momentalne spolieham na tie multi mam compresses, snad ma zachrania

@druzicka17 a mozem tu mykozu preniest aj cez mlieko, ked si ho odsavam? cisto teoreticky, ak bude mat maly v puske biely povlak na jazyku a v ustach, tak mam mykozu? mozem to aj taktymto spobom zistit? a kojili ste podla toho videa? funguju instrukcie tam spominane? ja neviem ako presne poznam, ci spravne cuca.. ci len "taha" alebo robi s puskou taku tu "vlnovku"

hviezdickka
autor
5. júl 2016

este ma napadlo, dnes ma pobolievaju prsniky, nie cele len na niektorych miestach. znamena to nieco? dakujem

danii2
5. júl 2016

@hviezdickka Ja som spoznala,ze dobre prisata ked som ju pri tom trosku odtiahla a ona mi bradavku natiahla "som sa smiala,ze ake ich budem mat potom vytahane"Proste vznikne tym satim podtlak.Ak nie tak ti ich len ocucava a olizuje ale nepapa.