Ako zvýšiť produkciu materského mlieka?

avanka
16. okt 2008

Maminky, 25. oktobra ideme na svadbu na Oravu (druhy koniec Slovenska) a potrebujem odstiekat este 6 flasticiek mlieka po 130 ml, nakolko Lukaska nechavame u mojich rodicov a nejako sa nedari....mate nejake tipy, po ktorych sa mi mliecko bude liat? Pijem caje pre kojace matky, odsavam, ale mam pocit, ze cim viac odsavam, tym menej mlieka mam a homeopatika Ricinus Comunis mi nezaberaju....
Dakujem za tipy

zuz11
18. feb 2009

laluchova • 1d • Včera o 09:51
ahoj baby, chem s s vami poradiť, možno niektorá poznáte nejaké receptíky ako si zvýšiť produkciu mliečka, ja mám 9.mesačnú dcérku, ktorá mi už počas dna odmieta prsník, a tak moja producia mlieka kňje tým pádom nízka a chcela by som si udržať mliečko aspon do jej 1roku, odsávačku mám tri dni, medzi časom sa mi produkcia znížila, pijem varenú meltu na litre!!!aj čaje som si robila a včera som začala užívať homeopatikum ricinum communis 5 ch, pijem aj vineu a jogurové mlieka, tak uvidím, či nabehne viac mlliečka, poznáte ešte niečo???malá mi mliečko z fľašky vypije tak sa snažím...

zajo79 • 2d • Včera o 10:00
co najviac prikladat malu k prsniku a odsavat...i ked ma 9 mesiacov, tak uz to hadam nieje take hrozne, cez den papava uz vselico. 😉

annag • 3d • Včera o 10:05
laluchova, je normálne, že už začína prsník odmietať, je v období odstavovania sa. Ale pokiaľ v noci dojčíš, ešte môže dojčenie trvať aj dlhšiu dobu. Dojči vždy z obidvoch prsníkov, resp. ich aj viackrát vystriedaj počas jedného dojčenia. Cez deň, keď prsník nechce, si mliečko môžeš odsávať asi každé 2-3 hodiny do 20-30 minút spolu. Je škoda, že ju učíš v takom vysokom veku na fľašu, môže piť z pohárika. Fľaša je jeden z dôvodov, prečo prsník odmieta, mliečko z nej bez námahy ľahko tečie, bábo nie je hlúpe, vyberá si tú najľahšiu cestu.

laluchova • 1d • Včera o 10:06
prikladať§§§hm o sa ovie, ale on a neche, papá inak už všetky chody,ráno sa ešte ako tak pricucne a má denne probiojogurt, večer a sem ta aj ráno kašu...
inak sa kojila pekne a často ved aj jej z nej macko má 9,5kg a pri narododení malá 3360g

laluchova • 1d • Včera o 10:08
no ona pije už mesiac čajík z pohárika ale mliečko z neho nechce, mám skúšať ???možno nato príde, čajík pije z neho bez problémov...

ssllaavvkkaa • 1d • Včera o 10:16
pocula som tiez dobru odozvu na to ricinus communis 5 ch aj behom dojcenia a potom iba pravidelne odsavanie

laluchova • 1d • Včera o 10:46
už osm ho užívala ked som mala laktačnú krízu , pomohol!!behom 2dní sa produkcia zvýšila

chelen • 1d • Včera o 13:27
Ahoj,

dobré je vraj aj čierne pivo a hrozno, resp. hroznový cukor. Ohľadom toho ricinus sa chcem spýtať, to je dostať na voľno v lekárni, alebo si to musím dať predpísať dr.?

ma76 • 1d • Včera o 16:24
ja pijem zeleny jačmen.

katka.pn • 2d • Včera o 20:13
Ahoj toto som našla na stránkeMC Bublinka:

2. Zvýšenie tvorby mlieka
a) nápoje
- hroznová šťava
- Vinea (odporúča sa odbublinkovať ju)
- čaj pre dojčiace mamičky (HIPP, Humana alebo bylinkový čaj)
- nealkoholické pivo

b) potraviny
- mliečne výrobky (Acidko, kyslá smotana, šľahačka, tvrdé syry, jogurty, tvaroh)
- varený karfiol a brokolica (1 polievková lyžica, odporúčajú sa hlavne ružičky, pretože stopky nafukujú)
- rascová polievka (so zápražkou z hladkej múky)
- rasca, fenikel, aníz (pridávať do polievok a k mäsu)
- surová petržlenová vňať

c) homeopatiká (odporúčané detskou lekárkou)
- Ricinus communis 5 CH (trikrát denne medzi jedlami nechať v ústach voľne rozpustiť 5 guličiek, nezapíjať vodou, obyčajne stačí užívať 4-5 dní, môže sa však aj dlhšie), alebo
- trojkombinácia homeopatík ((Phytolaca 5 CH + Urtika rens 5 CH + Lac caninum 5 CH), trikrát denne medzi jedlami nechať v ústach voľne rozpustiť 5 guličiek z každého homeopatika, nezapíjať vodou - Phytolaca sa užíva len prvé tri dni, ostatné sa môžu užívať dlhšie)

Polievka na podporu tvorby mlieka

Nastrúhanú mrkvu mierne osmažíme na troche rastlinného oleja, pridáme hladkú múku, rascu a miešame, kým múka nezružovie. Potom zalejeme horúcou vodou, osolíme a keď polievka zovrie, povaríme ju ešte asi 5 minút. Množstvo vody a múky určujeme podľa toho, koľko polievky chceme a aká má byť hustá. Môžeme podávať viackrát denne.

3. Rady, ktoré môžu pomôcť
Dojčiaca mamička by mala vypiť aspoň 3 litre tekutín denne (Z čajov sú vhodné šípkové, ríbezľové a malinové čaje, ako aj mätový čaj. Na podporu tvorby mlieka sa odporúčajú zápary z rasce, feniklu obyčajného, kôpru voňavého, jastrabiny lekárskej - pomáhajú aj bábätku. Pozor na šalviový čaj - obmedzuje tvorbu mlieka.)

zitaje • 2d • Včera o 23:05
Mne pomaha zdravo sa stravovat a byt vela na cerstvom vzduchu, dlhe prechadzky - vazne.
Inak moja dcera sa blizi k roku a tiez cez den nechce, ale ja to neriesim, v noci si cucne aj 3-4-5-6krat...

adrioska • 1d • Včera o 23:15
Katka.pn...ake dobre rady, super, ze si to sem dala...tu polievku si urcite spravim...mnam, mnam 😵

laluchova • 1d • Dnes o 08:11
aj ja som to čítala toh MC, boli tam vei, ktoré som nevedela, ale aj špaldová káva a melta je dobrá!!!odsávam a produkcia je zo dna na deň vyššia

martinake • 2d • Dnes o 08:13
Ja len chcem povedat ze vsetko mozné som vyskúšala a to je uz moje druhe dieta a laktacia sa nerozbehla normálne ani pri jednom ani pri druhom. dokrmujeme sa. Takze ja tomu neverím. Tiez si nemyslím ze dojčit kazdú pol hodinku alebo hodinu je normálne, svedčí to o nedostatku mlieka. Ja od zaciatku dojčím z obidvoch prsníkov kazdé kojenie a este je jej malo.
Ja som este pila caj zo senovky gréckej. Nemyslile si ze som zo zaciatku neprikladala casto. Stále ked chcela, to len preto ze kazdý hovorí casto prikládat.

annag • 3d • Dnes o 08:57
martinake, dôležité je, aby bábetko bolo na prsníku správne prisaté a aby na prsníku aj ozaj pilo

- preto by si sa mohla skontaktovať s laktačnou poradkyňou v okolí, ktorá by Ťa videla dojčiť, ak je bábo zle prisaté, dostáva málo mliečka, menej, než by mohlo

-koľko dokrmuješ? fľaša ešte viac kazí správnu techniku prisávania sa dieťatka, preto je na dokrm nevhodná a mliečko z nej ľahko tečie

- všetko by sa ešte dalo zachrániť

laluchova • 1d • Dnes o 09:13
ja som ten čajík so senovky gréckej nikde v lekárni nemohla zohnať...
hm...ono sa to povie, aby dieťatko pilo a bolo správne prisaté, ja som malú kojila plne do 6 mesiaca, priberala až nadmieru pekne, vždy nás pochválili v poradni, kojila sa pekne aj do 8,5mesiaca apotom začala strečkovať, prsník odmieta a nemoýžem, ju donútiť aby sa prisala, ked nechce!!!nedokrmujeme sa, len si odsávam mliečko a to bud vypije, alebo ho použijem na prípracvu jej stravy. jednoducho s musím asi zmieriť s tým, že sa malá odstavuje...len sa mi to zdá nejako skoro...

kamiletka • 1d • Dnes o 09:30
ahoj laluchova,,
myslim ze si vydrzala krasne kojit do 8.5 mesiaca, a idealne je do roka, ale podla mojho manzela-detsky lekar- mozes postupne prejst na nutrilon alebo ine ml,ieco kt. ti doporuci pediater, ja prejdem na nutrilon vraj je naj,,, tak neboj, uz si jej dala toho dost, hlavne nestresuj a bud kludna,,,mozno sa mlieco opat rozbehne,,, este poradim,,, vraj cierne pivo je idealne na rozbehnutie mliecka,,, tak skusaj

annag • 3d • Dnes o 09:43
laluchova, Ty máš úplne iný problém než martinake 😉 , u Teba je to normálne a nenúť ju, je dôležité sa s odstavením vysporiadať, dojčiť kým sa dá z oboch prsníkov, prípadne odsávať, ale to sme už spomínali

čajík zo senovky - semienka senovky kúpiš v čajovni, asi jednu -dve lyžičky(8g) povaríš 10 min. v 2,5 dcl vody (teda je to odvar, nie zápar), môžeš ho piť aj liter denne, na zlepšenie chuti môžeš pridať aníz, malo by sa ho piť toľko, že ním bude voňať Tvoja koža, má mierny laxatívny účinok, teda môžeš chodiť častejšie na WC

laluchova
18. feb 2009

naprázno sa má odsávať max.5 minut ako je to odsávať naprázno???

martinake
18. feb 2009

Žienky naozaj všetko som vyskusala aby som ju plne dojčila. Ani čierne pivo nepomohlo, ani mäsový vývar, pila som denne 4l vody, plus tie vselijaké čaje, tak ako píšd annag zo senovky............. Každé kojenie som davala z oboch prsníkov, nevytvorilo sa mi dost mliecka pokial mala zase chcela. Ale este stále takto kojím a uz malička mala tri mesiace. K týmto problémom sa este pridruzil aj reflux, takze aj to casto ide naspäť von. Stále hovorím, že nie je nič najhorsie ako ked dietatko nemôze byt kojené. Po kazdom kojení este jej dorábať nutrilon, stále sa seba pýtat kolko asi by este chcela aby sa uspokojila. Hrôza. A este samozrejme aby to nevyvrackala. Naozaj urobila som maximum co som mohla. Konzultovala som môj problém aj laktacnou poradkynou.

annag
18. feb 2009

martinake, a videla Ťa dojčiť tá poradkyňa?

dominka11
19. feb 2009

neviem či to tu už zaznelo, mne dnes doktorka odporučila homeopatika Ricinus comunis 3x5 granul denne.

stastnevydatam
15. sep 2010

hm, ja mam problem, ze v pravom prsniku mam viac mliecka, tak vacsinu malicka pije len z neho ☹ ked jej nukam lavy, tak sa odtahuje s placom...troska pocucka, ale opat sa vratim na pravy...a to pijem dostatok tekutin, cajov, kojenie zacinam s lavym prsom a nic ;( je nejaka finta, aby sa aj lavy roztiekol?? snazim sa ho aj pocas kojenia masirovat a nic 🙄 dakujem za rady

ela222
16. sep 2010

ja som kdesi čítala, že vačšina detičiek má jeden obľúbenejší prsník. aj moja malá má radšej pravý ako ľavý 🙂

mimanka
31. jan 2011

no ja mám taký problém že sa mi dosť zredukovalo mlieko a tým,že malú prikladám tak ho mám ešte menej,ale može to byť j tým,že som bola chorá a nič iné som nepila len bilinkové čaje a tam bola aj šalvia o ktorej som sa dozvedela,že znižuje tvorbu mlieka,tak teraz som si spravila polievku rascovú zapraženú a mám aj hmeopatiká ricinus communis,a ešte pijem aj čaje na mpdporu mlieka ak viet et o niečom tak vás prosím poradte.ďakujem

quappa77
2. feb 2012

@stastnevydatam Ahoj, ja mam ten isty problem a neviem co s tym, mam 6 tyzdnove babo a lavy prsnik nejako nestiha. Podarilo sa ti to nejako vyriesit?

domeli
3. feb 2012

@quappa77 otázka síce nebola adresovaná mne, ale odpoviem, ak môžem: ak Ti bábo "slabší" prsník vyslovene neodmieta, tak ho k nemu prikladaj čo najčastejšie - myslím tým, vždy s ním začínaj, hoci dokojíš z druhého - vydávaš tak telu signál, aby tvorilo mliečka viacej. A po dojčení odporúčam ešte odsávať. Viem, že z neho možno nevýjde ani kvapka, ale opäť tým dávaš telu signál, že má tvoriť mliečka viac. Okolo šestonedelia dochádza často k akoby poklesu tvorby mlieka a upraveniu podľa potrieb bábätka. Aj ja som mala pocit, že mliečko snáď už ani nemám, keď mala dcérka šesť-sedem týždňov (hlavne k večeru som ten pocit mala). Prsia už neboli také naliate a ja som si myslela, že keď sú také mäkké, tak tam už pre malú nič nie je, ale nie je to pravda. Dôkazom toho je fakt, že dnes má 22 mesiacov a dojčíme sa stále 🙂
Inak super stránka k dojčeniu je www.dojcenie.wordpress.com - tam nájdeš mnoho a mnoho rád nielen k podpore laktácie, ale k všetkému, čo sa dojčenia týka.
Tak prajem krásne dojčenie 🙂

quappa77
3. feb 2012

@domeli Dakujem pekne za radu 🙂 Tu stranku poznam, bola som na nej uz cela krat. Kazdopadne vyskusam to a uvidime. Presne ako si napisala, k veceru sa mi zda, ze uz v prsiach nemam vobec nic. Maly slabsi prsnik neodmieta, len ho vypije velmi rychlo a potom sa zacne certit, lebo mu uz netecie.

domeli
3. feb 2012

@quappa77 tak ho potom presuň na ten druhý a nech papá ďalej. Ale každopádne je potrebné stimulovať ten slabší. Možno sa úplne nevyrovná tomu silnejšiemu, ale mliečka v ňom bude stále dosť. Je super, že malý prsník neodmieta, tak to treba využiť a stále podporovať laktáciu v ňom

stastnevydatam
3. feb 2012

@quappa77 ahojky, casom sa to nejak upravilo, nehovorim, ze boli rovnako naliate prsia, ale v lavom sa to same rozbehlo.. bala som sa aj kvoli tomu, ze mi ostane rozdiel po kojeni vo velkosti prs.. ( kamaratke sa to stalo a to kojila len par mesiacov)... ale uz 2 mesiac nekojim, vsetko sa dostalo do normalov 🙂
ale hlavne koj aj z toho menej naliateho prsnika,moja mala si potom zvykla, ze chce pravy, som nepopustila a musela tahat najprv lavy... drzim palceky

quappa77
4. feb 2012

@stastnevydatam Dakujem za odpoved........ popracujem na tom a dufam, ze sa to casom oupravi 🙂

dczabka
21. mar 2012

ahojte, poradíte mi prosím čo mám robiť keď ideme dojčiť tak mi malý začina asi odmietať prsníky. ☹ hneď sa začne pučiť a jedovať.

veronsk
24. apr 2012

ta viena dokonale zabrala aj mne a naozaj rychlo... par dni som malu kojila pri jednom kojeni z oboch prsnikov a vcera som cez den vypila 1,5 litra vinei a v noci som mala uz mokre pyzamo 🙂 a som zas vo forme :D a pekne kojim na jedno kojenie jeden prsnik....

bambula626
13. okt 2013

Urcite biela vinea, cierne nealko pivo, denne 2 l leros caj na dojcenie tmavocerveny a zaprazena RASCOVA POLIEVKA ta funguje super. Rasca je dobra. Je aj v tom caji. Inak ja som dojcila 3 deti do roka a pri poslednom som musela hest za dvoch, aby som mala nabite prsia. Dcera bola velmi velka a pahltna-)