Ako zvýšiť produkciu materského mlieka?

avanka
16. okt 2008

Maminky, 25. oktobra ideme na svadbu na Oravu (druhy koniec Slovenska) a potrebujem odstiekat este 6 flasticiek mlieka po 130 ml, nakolko Lukaska nechavame u mojich rodicov a nejako sa nedari....mate nejake tipy, po ktorych sa mi mliecko bude liat? Pijem caje pre kojace matky, odsavam, ale mam pocit, ze cim viac odsavam, tym menej mlieka mam a homeopatika Ricinus Comunis mi nezaberaju....
Dakujem za tipy

annag
16. okt 2008

avanka, nič iné ako odsávanie navyše sa nedá urobiť, treba odsávať najmä v noci, kedy je produkcia mliečka najvyššia, napíš, ako odsávaš teraz, či z jedného prsníka, či z oboch ako často

nevesta
16. okt 2008

Avanka a kedy odsavas? Na zvysenie produkcie treba odsat medzi jednotlivymi kojeniami... Ked to budes robit cca den, tak sa ti produkcia zvysi... tiez ked dokojis, tak doodsavaj...

abetka
16. okt 2008

presne ako pise nevesta a skus si kupit homeopatika a mne pomohla Vinea. Som ju pila na litre.

avanka
autor
16. okt 2008

Annag,vzdy, ked maly dopapa, doodsavam ten prsnik z ktoreho papal a aj ten druhy, ale za posledne 2 dni sa mi nedari naraz odsat viac ako 30 ml naraz z oboch....takze mi to vychadza kazde 3 hodiny...
inak s mnozstvom mieka problemy zatial nemam, pre maleho je ho dost, len neodsajem ☹ a to mam Aventku odsavacku....
Nevesta, odsavam 3 den a nic...
Ked neodsajem este tych 800 ml mlieka za 10 dni, nemozeme ist nikam a ja sa tak strasne tesim....
Abetka, homeopatika mi nezabrali, Vineu skusim..
Inak pijem dost tekutin, cca 2 litre denne a asi 1,5 litra Melty a Vitakavy k tomu...

gangulienka
16. okt 2008

Vinea na 100 percent 😉 jedna flasa denne postaci 🙂 ....a podla mna mozno nie je dobre ze sa tak na to upriamujes, ber to sportovo...ked neodsaje nic sa nedeje...lebo aj psychika robi svoje

avanka
autor
16. okt 2008

Ganguienka, deje, lebo by som nemohla ist na svadbu svojej dobrej kamoske z VS ☹

najjanka
16. okt 2008

Avanka, neber to prosim ako rypanie, ale co budes robit na tej svadbe so svojim mliekom? Ved ti tam prsia prasknu, ak nebudes kojit. Planujes aj tam odsavat??? Len sa pytam. Z cirej zvedavosti. Teraz si zvysis produkciu mlieka, budes mat viac mlieka ako realne potrebujes a co na tej svadbe s tolkym mliekom?

Nezvazovala si moznost vziat so sebou aj maleho a svoju mamu aubytovat ich napriklad v hoteli alebo niekde u niekoho? Mama by ti mohla maleho nosit na kojenie, popripade by si na par minut odskocila k nemu ty.

Ja si totiz odsavanie niekde na WC nedokazem celkom predstavit. Mozno tam nebude elektricka zasuvka.
To ma len tak napadlo, ci by si fakt nezvazila vziat so sebou aj krpca.

lucinka1104
16. okt 2008

mne tiež jednoznačne Vinea pomáha...nepijem ju stále, ale keď mám pocit,, že mám menej vypijem fľašu a zase je 5 dní kľud - mliečka dosť

inak sa hovorí všeobecne veľa piť 4 l denne, zapražené polievky, čierne pivo( aj keď niektoré majú na to svoj názor), dôležitá je psychycká pohoda, dostatok spánku, tie homeopatiká sú tiež fajn, ale ja ich neberem , brala som ich len 3 týždbne po pôrode a potom mi homeopatička povedala, že už nemám....a melta
mne stačila tá vinea

avanka inak krásne meno 😀

dididi30
16. okt 2008

taka tema uz tu je 😉

dididi30
16. okt 2008

bambusko, ladime 😀 😉

avanka
autor
16. okt 2008

Lucinka, najkrajsie na svete 😀
Najjanka, v pohode, ale maly je citlivejsej povahy, nema rad zmeny, takze mu bude lepsie doma s babinou
a nie je problem vziat so sebou odsavacku a odsat mlieko, mam rucnu Aventku.....
Didi, dakujem, len ta tema je moc zosiroka brana a ja nemam cas citat 🙂

annag
16. okt 2008

avanka a v noci papá ako často, nemá tam dlhú prestávku?

dididi30
16. okt 2008

avanka chapem, ja mam 2 tiez nestiham, ale pisem furt 😀 pohodka 😉

avanka
autor
16. okt 2008

Annag, vstava okolo 1, potom medzi 5-6tou...
bola som z tych, ktore mali mlieka aj na rozdavanie, ale ako zistujem, mam ho akosi stale menej, ale to len posledny tyzden, tak neviem, neviem ☹

annag
16. okt 2008

avanka, čože by si mala málo, akurát ste v období prudkého rastu, môže si malá vypiť viac než doteraz, prsníky sa novej potrebe hravo prispôsobia. No vidíš, spinká pekne s dvoma prestávkami - takže odsaj večer v polovici prvej prestávky a potom okolo 3 hodiny ráno, v noci sa odsáva výborne. A odsávaním aj urýchliš tvorbu mliečka, nielen že nazbieraš na svadbu. Pred odsávaním si nahrej prsníky teplým obkladom a vypi teplý nápoj, aby sa mliečko ľahko spúšťalo.

Je normálne, že v období po 3 mesiacoch sú už prsníky málo naliate, hladina hormónov sa ustálila. Pocit naliatia spôsobuje hormón oxytocín, ktorého najvyššia hladina je po pôrode. Ale sú mamičky, ktoré ani netušia, čo to naliate prsníky vôbec sú a dojčia aj dva tri roky. A to ešte príde čas,keď namiesto prsníkov budeš mať dve handričky 😀, po odstavení sa trošku vylepšia, hoci také krásne plné budú až v nasledujúcom tehotenstve 🙂

lucia31
16. okt 2008

avanka, aj ja mam aventku, rucnu a ona ti dokaze /aspon u mna/ pekne spustit mliecko, aj ked sa zda, ze uz nic nejde..takze, po kojeni kludne este aj ked naprazdno pumpuj, striedavo odsavacku prikladaj raz k jednemu, raz k druhemu prsniku a mliecko sa ti po par minutach spusti/ mne dakedy aj po desiatich/ , na to dam krk 🙂 ..a este moj super vynalez, kedze ja som zostala na odstriekavani zavisla 🙂 , nahrej si pred odsavanim tu masaznu vlozku /prelej vriacou vodou a nechaj chvilu postat/ , nech je pekne tepla a taku si ju s odsavackou priloz k prsniku..mliecko sa rychlejsie spusti...
a ahaco som vygooglila 😀 ..to som citala prvy krat 🙂

Metóda horúcej fľaše na odsávanie mlieka z prsníka
Táto metóda je užitočná na zmiernenie ťažkého bolestivého zdurenia, keď sú prsníky veľmi napäté, bradavka vyhladená, takže odstriekávanie rukou je namáhavé a málo účinné.
Jej výhodou je technická nenáročnosť:
· vyžaduje len 1-3 litrovú sklenenú fľašu so širokým (2-4 cm) hrdlom. Do fľaše sa postupne naleje horúca voda a nechá sa v nej postáť niekoľko minút. Potom sa vyleje a hrdlo fľaše sa ochladí, aby nepopálilo bradavku.
· takto pripravená fľaša sa priloží tesne k prsníku, nad bradavku. Po niekoľkých minútach ako fľaška chladne, vzniká podtlak, ktorým sa vťahuje bradavka do hrdla fľaše a mlieko začne tiecť do fľašky.
· po nejakom čase odsávania takýmto spôsobom sa bolesti zmiernia a môže nasledovať odstriekávanie rukou alebo dojčenie Zásadne by sme však mali uprednostňovať odstriekávanie rukou.

annag
16. okt 2008

lucia, to je fakt dobrééé, možno aj vyskúšam - to bude finta vhodná po pôrode 😉

inak, princíp horúceho hrnčeka a podtlaku sa využíva pri kolikách (ale dospelých)

ja tiež používam také gélové vankúšiky na toto určené, majú výrez na bradavku a dvorec, ktoré držia buď teplo alebo chlad - to som si raz zakúpila cez net, a sú výborné, keď je potenciálny zápal, tak si ich dám vychladiť, keď treba spúšťať mliečko tak ohriať (presnejšie pri malom som a teraz budem)

avanka
autor
16. okt 2008

Luci, dnes som konecne po 3,5 mesiaci prisla na to, ako funguje rucna Aventka.. 😀 😀 😀
Pri Panelaku som odsala 60 ml..tesim sa, lebo zajtra ideme do Ciech a maleho nechavam aj s mliekom mamine 🙂
Ten podtlak vyskusame, dakujem 🙂 🙂

lucia31
16. okt 2008

avanka, vazne? a kde bol s odsavackou problem? inak, som ti este chcela napisat, ze ja odsavam /aj teraz 🙂 / vzdy bud pri telke alebo koniku alebo pri knihe, aby som na to nemyslela 🙂 ale cim viac odsavam, tym je to jednoduhsie, prsia si uz zvykli aj na odsavacku 🙂

lucia31
16. okt 2008

annag, ja uz poskulujem po flasi od mlieka /kravskeho 🙂 /, ktora ma take fajne siroke hrdlo, ze aspon zo srandy vyskusam, ci to funguje 🙂 ..ale to by uz moj manzel nepochopil, co za ozdobu to mam najnovsie miesto odsavacky 😀
..sa smejem , ale pri malom synovi, ked mu narastol zubok a zacal ma hryst, tak som sa snazila vselijako zaujat jeho pozornost, aby mi to auuuuu nerobil, no a raz som si na druhe prsko nalepila samolepku, ktoru som nasla doma /vlajka Slovenskej republiky 🙂 /, aby sa pri kojeni na tie farby na nej pozeral ..ked to manzel videl, tak len skonstatoval, ze by som to s tym nacionalizmom nemala prehanat 😀

lucia31
16. okt 2008

boze, aka hrubka, opravujem HRYZT, sa hanbim 🙂

avanka
autor
17. okt 2008

Luci, s odsavackou problem nebo, len ja ked som odsavala, tak vzdy mlieko islo len chvilu, potom asi 2-3 minuty nic, tak som to vzdala 😒 no a vcera som sedela pri telke, odsavala, no a asi po 7 minutach zacalo mliecko striekat, ked som doodsavala z jedneho, tak som zacala z druheho a tam mlieko tieklo okamzite 🙂
tak som rada...
to s tou samolepkou je super 😀 😀 😀

ededik
17. okt 2008

Čavte kočky,
aj ja by som potrebovala zvýšiť produkciu mlieka, som mamička predčasne narodeného bábätka a odsajem denne okolo 250 ml. Síce naša bambuľka vypije denne len 60 ml, ale zvyšok chcem mraziť na horšie časy. Ale pridám svoju skúsenosť.
Často krát sa mi stáva, že mliečko veľmi nejde a po 20 minútach sa znova spustí a ja odsajem dosť. Asi to netreba vzdávať, keď sa Vám zdá že sú prsia plné, treba odsávať aj naprázdno a ono to pôjde... 🙂
Ako si tak čítam, tak jem a pijem to isté, ešte som neskúsila tú meltu...tak si ju idem spraviť...

kasami
17. okt 2008

Ededik, su na to urcene cajiky, ktore predavaju v lekarni a este viem urcite odporucit homeopatika, neviem uz presne ako sa volali ale mali cislo 5. Ja som s nimi bola velmi spokojna tiez som to potrebovala nastartovat, lebo som rodila cisarskym ale kojila som 24 mesiacov 🙂

ededik
17. okt 2008

Kasami, mám to všetko. Aj homeopatiká, aj čaj /práve som ho dopila/ aj vineu, aj zapraženú polievku / ble /
aj hroznový cukor, aj tvaroh...pivo nechcem...rozmýšľam či by som nemala ešte častejšie odávať. Teraz odsávam každé 4 hodiny, takže tie prestávky medzi odsávaniami sú 3,5 hodinové....

annag
17. okt 2008

ededik, aj ju kojíš?

katka.m
17. okt 2008

ededik: Na www.kojeni.net je dobrá poradňa. Skús tam popozerať, je tam archív otázok a rád. Mne tam tá LP veľmi dobre poradila, ja odsávam od pôrodu, chvála bohu sa mi podarilo mliečko zachrániť. Odsávať vraj treba každé 2,5-3 hodiny a aj v noci. Zo začiatku. Je to makačka. Fakt skús kuknúť tam.A pozor. Naprázdno sa má odsávať max.5 min.

ededik
20. okt 2008

Nekojím dievčatká, problém je v tom, že sa mi žabička narodila predčasne súrnou sekciou v 30tt.
takže jej mliečko nosíme, zvyšok mrazím... Už som zvýšila odsávania zo 6 na 8 za 24 hodín, tak uvidíme....
Ale vždy osajem tých + - 40 ml na jedno odsávanie.....hrče nemávam vôbec, takže tá tvorba zatiaľ postačuje /Adelka im vypije okolo 65 ml za deň/....ale čo potom ?????

ededik
20. okt 2008

Uf...naprázdno len 5 minút....??? Tak možno je problém aj v tom, ja som ich niekedy trápila aj 3/4 hodiny....
Díky katuš, idem spraviť kuk...