Biznis verzus reálna pomoc laktačných poradkýň

likoska
6. máj 2014

Dobry den, chcela by som otvorit tutu temu aj ked ma za to niekto bude kamenovat. Moja svagrina, kt. ja Bratislave ma 4 mesacne synceka a problem s kojenim. Tak som jej poradila nech sa obrati na laktacnu poradkynu, lebo mne velmi pomohli pri prvej dcerke ci uz hned v nemocnici alebo doma a mohla som ju pekne kojit a teraz aj druhu. Ale chcem pristupit k jadru problemu ale skor mojmu velkemu rozhorceniu a sklamaniu, Svagrina si na stranke mamila vyhladala LP. Opisala jej problem a ta bola ochotna sa s nou stretnut, ale dopredu jej povedala, ze 1 hodina konzultacie resp. poradenstva stoji 25 eur. Ja som z toho zhrozena ze si vypyta take nehorazne peniaze. Mne v Martine LP poradila bezplatne alebo max chcela 5 eur. Tak sa chcem opytat ze o com je cela pomoc LP teraz mi to vobec nepride ze chcu pomahat mamickam a babatkam, ale skor zarabat. Alebo nech mi nejaka LP objasni vydavky za 25 eur. ked jej neposkytla ziadne materialy, proste len poradi. Dalej by ma zaujmalo ci to robia ako zivnost a odvadzaju dane. Prideme to ako jeden velky biznis a zneuzitie matiek, ktore urobia cokolvek len aby sa o svoje deti dobre postarali a zaplatia potom aj tak vysoku cenu. Normalne som z tohu sklamana a zhnusena.

lauricka
6. máj 2014

u nas bola, ta sa zvykla, podla jej slov, zdrzat tak 2-3 hodiny a za to chcela 25 EUR

kofoluska
7. máj 2014

@likoska Nexce sa mi citat vsetky prispevky. Chapem Tvoje rozhorcenie, ked niekto to robi zadarmo a niekto za to pyta peniaze. No kedze robim v oblasti sluzieb, skusim Ti k tomu napisat svoj nazor.
Ak to LP robi na zivnost - t.z. zaraba si tym na vlastne zivobytie, nemoze to robit zadarmo. Do hodinovej mzdy si chtiac - nechtiac musi zapocitat svoj odpracovany cas, naklady na cestovanie, cas na cestovanie, naklady na cestovanie za vzdelavanim a naklady na samotne vzdelavanie. Tak isto naklady na odvody. Nemoze predsa zit zo vzduchu.
To, ze si kazda LP vypyta inu sumu alebo pride aj zadarmo je tiez logicke. Su LP, ktore to robia popri svojom hlavnom zamestnani a su LP, ktore to maju ako hlavnu cinnost. 🙂

A preco by mamila, resp. prevadzkovatel stranky mal regulovat poplatky? Je to len prevadzkovatel stranky, ktory dava kontakty na LP. S tym, kolko ktora pyta za poradenstvo nema nic spolocne.

sissmiss
7. máj 2014

@sissy27 ta pomoc v porodnici od laktacnych sestier bola asi taka, ze mi bolestivo stlacali prsnik, dieta mi odtrhali od prsa bez uvolnenia podtlaku malickom, a pindali a nukali nutrilon. Komu na prospech? Nutrilon vsade letaciky, darceky, potrebuju zakaznikov. Nastastie som uspesne dlhodobo dojcila, aj NAPRIEK "pomoci" laktacnych sestier v porodnici

belasy_motylik
7. máj 2014

Ja mám skúsenosť s laktačnou sestrou "úžasnú", bola síce zadarmo /v rámci popôrodnej hospitalizácie na nadštandarte/, ale zážitok to bol na nezaplatenie. Tak mi poblížila /bez výsledku, mlieko sa nerozbehlo, napriek jej intenzívnej a vysoko brutálnej snahe, ale to je už o inom/, že som mala čierne prsníky ešte týždeň potom doma ☹

michaelkanr
7. máj 2014

Mne nepride cudne ze pytaju peniaze, suma byva uvedena na stranke mamily. Samozrejme 25€ za hodinu je zderstvo...predpokladam ale ze pre ba existuju aj "lacnejsie" poradkyne.
@sissy27 chvala panu bohu, ze existuju poradkyne, pretoze pediatri a sestry o dojceni nevedia nic. Radia dojcit kazde 3 hodiny, pri prvych problemoch podsuvaju um konkretnej znacky - preco asi? Mna sestry v porodnici riadne zmagorili, domov sme prisli s klobucikmi, ktorych sme sa istu dobu nevedeli zbavit. Navyse, dojcenie nie je medicinsky problem, neviem preco by to malo byt v kompetencii pediatrov. Ale ked uz, tak nech sa o kojeni aspon vzdelavaju a nepodsuvaju informacie z minuleho rezimu.

sisa_h
7. máj 2014

aj ja mam tu skusenost ze je to biznis... uz vyse pred tromi rokmi som dosla z porodnice s prvym dietatom... maly sa nevedel prisat, kojenie sice islo ale len cez klobuciky... tak som si po tyzdni doma povedala ze skusim laktacnu... obvolala som snad pol bratislavy... ziadna z LP nemala cas najblizsie dni... kazda 7-10 dni cakacka. Jedna jedina vedela prist o 4 dni tak som pristala na stretnutie doma. Po hodine prednasky to bolo vtedy za 20€ som sa rozhodla ze ja teda svoje dieta "trapit" nebudem a vydrzime s klobucikmi co som dodnes neolutovala... po 4 mes sa drobec prisal sam a do 10 mes sme kojili bez problemov! Ale podstata ... nahanala som LP a najskor mohla jedina o 4 dni od zavolania... ale potom mi este tyzden vyvolavala a smskovala kedy moze prist znova!!! Takze je to BIZNIS bohuzial deti su momentalne asi najvyhodnejsi obchod...

valy
19. máj 2014

ja si myslim, ze tie profesionalne poradkyne by mali regulovat, aby mali zdravotnicke vzdelanie, nielen nejaky kurz. predsa len maju nejaku zodpovednost. to iste aj predporodne kurzy.
na druhej strane, mne najviac na kojenie pomohli papiere v nemocnici, kde boli podrobne opisane polohy a pod a pri problémoch to, co mi povedali este na predpôrodnom kurze (zdravotnicka) a diskusie tu na mk. a este vlastna intuicia.

22beba
19. máj 2014

aj mne cca pred rokom a pol vypýtala LP 20 e za konzultáciu a skoro ma porazilo ked na koci zadrela tu sumu ... moc mi nepomohla akurat slovami niečo opisovala nie prakticky ... a každá dalsia hodina mala byť za 20 e ... kedže nie som s tých zámožnejších paničiek tak som to vzdala pretože dva krát do týdžna po 20 e som jednoducho nemala .... :-/

marmete
28. máj 2014

Z môjho pohľadu to biznis je, ale s tým som rátala, keďže sa tým niektoré poradkyne živia. Vybrala som si jednu, podľa prezentácie na stránke som verila, že by mi resp. nám mohla pomôcť s našim problémov, neprisatie sa. Potešila ma, že na druhý deň bola schopná sa zastaviť, dohodli sme sa na nejaký čas, ale z jej strany to bolo párkrát presunuté a tak som čakala na ihlách, ešte stále som to rešpektovala, keďže sme si dohodli rýchly termín a bola ochotná prísť tak rýchlo...pani poradkyňa tu strávila cca dve hodiny, počas, ktorých malý spal a zobudil sa tak cca 10 minút pred jej odchodom, takže reálne kojenie bolo ukázané veľmi rýchlo a z toho som bola fakt sklamaná. Poradila, že mám dokrmovať cez cievku, pokiaľ si to s prisatím nerozmyslí, žiaľ, naše kojenie aj tak dopadlo. Samozrejme pomohla so zničenými prsníkmi, ponaháňala mi na to lieky, takže v tomto smere som bola spokojná. Ale čo ma neskutočne vytočilo bolo to, že sa dala manželom odviesť domov a o ten odvoz požiadala ona sama a dosť suverénne.

m_isk_a
9. mar 2022

Hm, no pokial teda samozrejme, to ma dana poradkyna pravne OK (odvadza odvody atd), nevidim problem v tom, že si za svoju pracu pyta peniaze.

Ja aj manzel pracujeme tak, ze poskytujeme SLUZBU, nepredavame PRODUKT a celkom nerozumiem tomu, preco by niekto cakal, ze dostane nejaku formu poradenstva zadarmo. V obchode tiez necakam, ze mi daju plienky zadarmo, lebo mi chcu pomoct...

Navyse pardon, 20€ za hodinu (s tym ze predpokladam, ze laktacna poradkyna chodi za klientkami domov) mi teda nepride vela. Preco by mala takto obiehat ludi vo volnom case? Na ukor casu straveneho s rodinou? Navyse ak ju to zivi?

A mimochodom, kurz laktacneho poradenstva a celkove vzdelanie tiez nieco stoji a nie je to malo....