Bojím sa prestať kojiť. Poraďte!

butterfly30
5. sep 2009

Tak ako ťažko sme začínali s kojením,tak teraz máme problém s nim prestať. Aj ja aj môj syn (teda ten ešte o tom nevie).
Má 19 mesiacov a je strašne zlý papkáč. Zje iba 3druhy jedál a aj z toho veľmi málo. A o pití ani nehovorím. Vypije iba max. 200 ml za jeden deň, niekedy iba 10ml. To je jeden z najhlavnejších dôvodov, prečo sa bojím prestať kojiť. Každý hovorí, že sa naučí piť a jesť keď už nebude kojený, ale dosť sa toho obávam.
Je síce málo, ale váži okolo 10 kg, je vysoký 84cm a je uplne spokojné bábo, chorý ešte nebol, takže evidentne mu nič nechýba... Ale kojíme cez deň niekedy aj 5-7x a o nociach ani nehovorím.

Druhý dôvod, prečo sa bojím prestať kojiť, je ten strašne silný zvyk. Ja si ani neviem predstaviť, čo urobíme pri nočných vstávaniach... Cez deň, keď sme doma, mám pocit, že si prsia pýta stále. Keď sme vonku, tak si ani nespomenie... Nie je ten vyzliekací typ, kt. by ma na ulici trhal zo šiat a násilne sa dožadoval prs, kojím ho iba a výlučne doma (ja neviem či sa doma nudí alebo čo - ale keď prší, nemôžeme byť stále vonku a pritom sa ho snažím zabavit). Veľa mamičiek poradilo, že keď si bude pýtať prsia, mám mu dať do úst jeho oblúbené jedlo.... ale on žiadne nemá ☹. Tak neviem, čo by som mu mohla nájsť ako náhradu za prsia. Všetky cumle a dudle odmieta.

Ale už musím prestať kojiť, mám samé problémy s tým, ako som doteraz nemávala zápaly prs a bradaviek, teraz to mám už 2 mesiac stále (iba s týždňovou prestávkou).

bianka234
5. sep 2009

Ahoj, no ja som mala tiež problemy s prsiami, asi pol roka som trpela ako kôň, malý ma 10 mesiacov a odkedy som začala dávať príkrm večer, obmedzila som kojenie, na 3-4x denne, odvtedy sa to začalo zlepšovať. Čo sa týka toho že stále pýta prsník, na Tvojom mieste by som spravila to, že vydržím pár dní a nocí, ponúknem v noci vodu, ale za predpokladu, že pred spaním sa poriadne naje. Nepíšeš či dávaš UM. U nás to veľmi pomohlo pretože odvtedy spí celú noc, sýty a spokojný. No určite to nebude ľahké, ale myslím, že Ťa má ako náhradu za dudel. Myslím si, že aj strava sa potom upraví, niečo podniknúť musíš, ale kojiť určite neprestaň. Veľa šťastia.

butterfly30
autor
5. sep 2009

Ahoj
UM nedavame, lebo malý mi odmieta napiť sa z flašky aj z pohára. Som rada, ak vypije sem tam vodu. Tu tiež pije tak po 1-2 hltoch počas celého dňa. Skúšala som mu dávať UM už viac druhov, ale všetko vypluje.
No a s tým aby sa najedol je tiež problém. Nie je to veľký papkáč, keď jedával výživy, tak zjedol vždy iba polovičku. Teraz mu z ničoho nič výživy prestali chutiť tak zje asi 1 naberačku vývaru, alebo polovičku jablka, či nejakého jogurtu. Viac do neho nedokážem dať... ☹
Jasne že ma má v noci ako cumel.
Kojiť by som už pomaly prestať chcela, však už má 19 mesiacov a keď bude mať 2 roky, tak sa musím vrátiť do roboty 😨

atrami
6. sep 2009

butterfly,
problém s jedením sme mali pri najstaršom aj my. Ovocie poriadne nejedol 2 roky, čo sa týka ostatného jedla, škoda hovoriť. Bol na špecialnom UM, kvoli alergii. Prešli sme na obyčajné mlieko, namilosť zobral len kakao a pil ho len cez slamku. Pitie iných tekutín sa zlepšilo. Jesť poriadne sa naučil až v školke.
Druhý syn bol kojený do 2 rokov, prešli sme potom tiež na obyčajné mlieko. Naučil sa ho piť postupne, teraz ho ľúbi až moc. Odstavovanie bolo kruté. On bol vyzliekací typ a na prsníku závislý. Nemal ani cumel, takže si chvíľu poreval, pokričal, ale odstavil sa.

Poraď sa s lekárkou, či možete presť na obyčajné plnotučné krabicové mlieko.
Na zastavenie laktácie sú homeopatiká ricinus komunis, ale iné riedenie. Kamarátka odstavovala pomocou nich, kojila ďalej, len mliečka ubúdalo. Malý keď zistil, že nič netečie, tak prestal pýtať.

evette
6. sep 2009

Vidim, ze podobny problem nemam len ja 🙂
Najhorsie su noci, lebo bez prsnika mi mala nezaspi a ten rev co nasleduje ked jej ho nedam.....to nemam srdce pocuvat....my mame 16 mesiacov a tiez by som chcela prestat kojit........obavam sa toho, ze bez toho placu to nepojde.....

dididi30
6. sep 2009

butt, tak moj syn je zavisly na kojeni, pyta si cez den a noc 😖 neviem ako prestat, on prestat nemieni a vyzera to na dlhoooooooo, moje cici su v povodnom stave, cize nulky a on z nich stale nieco vytaha 😅 ze ho to baviiii 🙄 no co uz s nim 🙂
skusali sme vselijake mlieka, nechcel, flasa mu nic nehovori, sak bodaj by aj hovorila 😅

tiez si nemyslim,ze nahlim zastavenim laktacie sa to vyriesi, by som sa bala, aby nemal nejaku psychicku ujmu, lebo ked mu nedam cici, nervaci, katastrofalne a ani nema mi ho kto zobrat na noc, kedze muz mava len nocne, dokonca spava s nami v posteli, dalsi problemi, nechce byt v postielka, nevidim ziadne vychodiska......

terk
6. sep 2009

No vidim, ze nie som sama. Moj syn je tiez, zavislak ma uz 32 a stale zaspava na prsniku uz som skusala vsetko mozne aj nemozne ale vydrzal aj 2 hodiny plakat a nezapal az vzdala. Naozaj dufam, ze ho nebudem kojit do puberty 😀 . Inak on dobry jedak, ved ma vyse 18kg ale stale vyzaduje vecer a pred obednym spankom kojenie. Uz neviem ako na neho nic nezabera.

butterfly kamoska mala tiez podobny problem s dcerou a odstavila ju kvoli dalsiemu tehotenstvu a mala krasne rozjedla, kamoska hovori, ze zje vsetko co nezje ju 😀

dididi30
6. sep 2009

terk, wow 😅
maly ti ma tolko rokov a stale na cici 😕 wow, sila , ja sa smejem,ze tiez budem kojit do puberty,len dufam,ze nie 🙄 😅 som sa smiala , jedna obcianka mala na rukach takeho asi 4 rocneho a ten si v meste vytiahol mamin prsnik, ja som isla akurat okolo, a cical o dusu, ze akoze pohoda 😅 .....hm som sa dosmiala asi to caka aj mna, hm alebo z domu nevystrcim paty v tom pripade 😀 ☹

terk
6. sep 2009

no veru, bez didi ani nezaspi, pred mesiacom som bola 3 dni v Prahe bol u maminy, a ani si nespomenul, ako sme sa vratili tak uz 2 hodiny vecer plakal, som to nevydrzala a tak sa kojime stale. 😉

tinusi
7. sep 2009

Ja tiez planujem maleho odstavit, cakame babo a prsia mam teraz take citlive. No a potom, zda sa mi, ze ma ma miesto dudlika. On v pohode vypije krabicove mlieko z obchodu - miluje ho - ked mu dam do neho granko, ani ho nechce, tak lubi chut toho mlieka. Umele mlieko mu nechuti. Takze z mliekom problemy nemame, pije ho z pohara. Ale tiez ma vyuziva najma v noci. Ani nepije, len si cucne a otoci sa na druhu stranu. Tiez mam stres z toho odstavovania.

Inak, my sme problem s postielkou vyriesili tak, ze sme odmontovali jednu bocnicu z postielky a celu postielku sme prisunuli k nasej posteli. Takto spi maly v postielke, ale predsa vedla mna. Navyse predtym tak nenavidenu postielku miluje od kedy je prisunuta k nasej posteli.

butterfly30
autor
8. sep 2009

Tinusi, to ste dobre vyriesili s postielkou... My mame taku malu spalnu, ze sa nam do nej postielka nezmesti 🙂))
Ale zda sa mi, ze to problem nie je. Maly sice este nikdy inak ako na prsiach nezaspal, ale v postielke vydrzi v pohode do dalsieho "kojenia - cumlania".

Taaak, ja to uz idem skusat, najprv tak, ze sa mu budem snazit davat menej cez den. A skusim teda aj to krabicove mlieko. To prevarate pred tym, alebo date rovno z krabice?

S pitim mame problem. Napije sa, ale velmi malicko.

tinusi
8. sep 2009

Ja mu ho neprevaram. Davam ho rovno z krabice. Ja sama neznasam prevarene mlieko a ani teple nesmie byt. Tak davam aj malemu studene priamo z krabice. Najskor som mu ho davala do flase z cumlom, ale to mu trvalo aj pol dna, kym vypil 100ml - az som sa bala, ze sa to mlieko pokazi. Teraz mu davam z pohara a vypije na sup. Davam mu ho niekedy aj na zapitie. On si ho uz aj vypyta, ked ma chut.
Mna skor trapi to, ze ked ho potrebujem ukludnit, je jedina moznost - prsnik...

zuza80
8. sep 2009

butterfly30- ja som malého odstavila práve z toho dovodu, že mi nič nejedol.celý den som ho kojila,a ked som mu chcela namiesto prsa dat niečo papat, tak spustil rev a nedostala som do neho ani jednu lyžičku. najskor som mu prestala dávat cez den,a teraz už vyše týždna nekojím vobec.tiež sa mi v noci budil 3-4 na kojenie,ale odkedy sme prestali, zobudí sa raz. niekedy stačí dat čajík, inokedy chce mlieko. tiež zo začiatku všetko odmietal, ale hlad ho nakoniec donútil sa najest. a tak sa rozjedol, že ho normálne nespoznávam,už neviem, čo mu mám dávat. sadne si do stoličky a vykrikuje mnam mnam. s pitím naštastie problém nemáme, pije vela a zo všetkého. mlieko mu dávam do flašky s dudlíkom,ktorý má pripominat prso.prestan kojit cez den, ale musíš byt naozaj odhodlaná a on sa rozje, neboj,od hladu určite neumrie.držím palce

levik82
9. sep 2009

zuza80 a ako si prestala kojit? co si mu dala namiesto prsa ked sa na teba hodil? mne maly tiez nehcce papat a stale MUSI byt prso! ja kojit este nechcem prestat, chcela by som nejaku zlatu strednu cestu, len neviem ako nedat ked on pride a hodi sa na brucho a prsia 😅 co si dala nmiesto toho? UM?

laurinkadanielka
9. sep 2009

ahojte baby tak aj ja sa k vam pridavam moja mala tieš zaspava na ciciku už hu chcem odstaviť ale neviem sa na to odhodlať,a teraz tak zle v noci spi 😉 neviem ako hu naučim na flašku 😉

tinusi
9. sep 2009

laurinka ked sa na mna maly cez den vrhne, tak sa ho spytam, ci chce mliecko z chladnicky. Casto prikyvne a uz aj bezi k chladnicke. Ked nechce, este mu ponuknem vodu alebo caj - proste nieco ine na pitie. Takmer vzdy ho to uspokoji. Horsie je to v noci... tam som este nahradu neskusala, ale take jednoduche to nebude. 🙄

laurinkadanielka
9. sep 2009

aj ja jej davam cez den vodičku alebo čajik ale ona pride nadvihne tričko a že ham no a tie noci ☹ chcem jej vyskušať dať sunar no uvydim bude to ťažke ale hadam to nejako zvladneme 🙂

levik82
9. sep 2009

u nas tiez ien tekutiny nezaberaju. proste ked chce mliecko tak musi byt mliecko. kolkokrat uz bolo tak ze som do neho prikrm nedostala kym nedostal najprv MM. a niekedy potom uz aj tak nehcce prikrm - lebo ved mal MM. zacarovany kruh... 😖 ale nas krpec je este mensi, on este nepochopi tak ako vase. mne ide skor o to aby sa rozpapal... 😔

dididi30
9. sep 2009

v dobrom vam zavidim, ked viete nahradit prsnik 😒 😉 moj nic ,,umele v puse neznesie 😠 skusame cumlik, flase roznych tvarov a nic, mlieka sme skusali vselijake, kupila som asi 5 druhov jednorazovych mliek a nic 😖 vyhral prsnik 😔 vyplakat ho nemozem nechat, on sa od placu neunavi 😒 a tiez susedia by nas vyhostili 😅 🙄
mne nevadi, ked si opyat2x za noc, ale nie non stop, to je uz moc 😔 inak rano vstavam o pol 6 do prace, takze nic moc.. zo soboty na nedelu spavam o 2 hodky dhslie, vezme mi ho manzel, proste to potrebujem, cez den neviem spat 😒
ale kazdopadne som sa taaaaaak tesila,ze kojim a teraz toto 🙄 keby som aspon videla,ze sa to kojenie redukuje..

zuza80
9. sep 2009

levik82-mlieko dostal ráno,na obed ked išiel spat a večer,ale nie prso,ale UM. ked sa začal po mne liepat, že chce prso, tak som si bradavku potrela octom.už len ked ten ocot zacítil,utekal odo mna. a čo som mu dala namiesto toho? no záleží, prečo to prso chcel,ak mal smad, tak sa napil a ak hlad,tak sme išli jest.a ked chcel len prso z nudy, zabudol na to,ked ucítil ocot. tiež mi flašku odmietal zo začiatku,dala som mu to do hrnčeku,z ktorého pije čaj a niečo málo vypil, nevedel príst takému mlieku na chut. potom prišiel na to, že nič iné nedostane, tak si na to zvykol, aj na flašku. chce to len vydržat a to prso mu proste nedat a ked odmietne jest iné, nenútit nasilu, ale zas vyskúšat za hodku, za dve a on ked už bude fakt vyhladovený zje to.

butterfly30
autor
9. sep 2009

dididi30 uplne obdivujem. praca aj nocne vstavanie. U nas sa ale vyrazne polepsilo po 1,5. Ak maly nema problem, ze idu zubky a pod. tak vstavame v noci max. 2x. Ked idu zubky aj kazdu pol hodinu.
Co sa tyka spania, tak niekedy je lepsie v postielke, niekedy medzi nami. Skusame v noci, co povie 🙂

Verim, ze maly zacne jest, ked prestaneme kojit. Aj ked sa stazujem lekarke, ze nepije, neje, tak mi vzdy povie, ze dobre vyzera, evidente mu nic nechyba. Ale to pitie je dolezite. Urcite vo vyspelych krajinach este ziadne dieta v normalnej rodine od hladu neumrelo... ale nazoaj to pite.
To mi robi vazne starosti. Ked mal zo zubkov teploty, tak som mu davala aj so striekackou vodu, ale on proste vyplul a ja som dosiahla maximalny rev a dalsi odpor k pitiu. Ja by som mu dala aj uplne sladku malinovku, cokolvek len nech sa uz napije.
Ked sme boli na dovolenke, tak bolo vela akcii okolo neho, aj zabudol na prsia - co som sa tesila. Ale na druhej strane nenapadlo ho ani ziadne pitie. A to som mu neustale nukala. Cucol si, aby som uz neotravovala a potom statocne krutil hlavou, ze uz nechce...
Tak neviem. Neviem ci zacne pit aj potom, ked prestaneme kojit.... Verim, ze ano, vsak naozaj do puberty kojit snad nebudeme... Ale bojim sa toho.

dididi30
10. sep 2009

butter, no, nas ma este lne 6 zubkov a preto je na cici furt, stale mu nejaky vychadza a tak ......ja sa bojim ako to bude, ked ho budem ucit na nocnik, ved pri kojenie ho tazko naucim, on rano vstava s neuveritelne plnou plienkou, takze bude aj to tazke...ale zas dceru som nekojila a ona veru az ked mala 2 roky sa nauciala, tvrda palica to bola a je 😀

vsak aj vy sa mate, ked ste vacsinou na cici...ale ste este malicky, takze je to v poho 😎
a na dovolenky chodte castejsie 😀 teda nas si v poho aj v meste vypyta 😝 no co uz s nim 🙄 😅

zuzi, to mas fajn, ze ti chce maly aj UM, moj ani vidiet 😖

lucqa
10. sep 2009

Ahojte, tak som si vas zbezne precitala a idem vam napisat ako sme na tom my 🙂
Tomasko ma vyse 28 mesiacov, a kedze chceme 2 babatko a nedari sa nam 4 mesiace, tak som sa ho rozhodla v pondelok odstavit. Ide to tazko a s placom, place on, placem ja. Mliecko odo mna papal 5x denne, v noci len sem tam, ked bol chory, tak stale. Zacala som tym, ze som mu dala len 3x za den, rano a pred spinkanim poobede a vecer, to som robila asi 2 tyzdne a vzdy ked sa dozadoval mliecka, tak som mu dala nieco ine na pitie.
V pondelok som sa rozhodla, ze ho stopnem uplne a naobed dostal posledne mliecko odo mna. Vecer zaspinkal ako tak, lebo bol velmi unaveny, ale v utorok rano som rychlo vstala, aby ma nenasiel v posteli a uz predtym si zvykol pit Monte drink slamkou a trosku mu ho zohrievam. Tak som utekala nachystat Monte a uspokojil sa aj s tym. Poobede som mu povedala, ze mliecko uz neni, nahneval sa na mna a zacal ma obchadzat a ignorovat. Vydrzal hore do 21:45 a to vstaval o 7:10. Vecer som ho umyla a zaspal zabaleny v uteraku so zubnou kefkou v ruke. Vcera rano sme zopakovali to co v utorok. Velmi mu chybal spanok a tak pooede zaspinkal o 14:00, ale aj to s velkym placom a spinkal 2 hodiny. Vecer uz bolo celkom dobre, pritulil sa ku mne a potom odisiel do svojej postielky a tam pekne zaspinkal, az som sa cudovala. Postielku ma pri nasej posteli, uz nema na nej zabradlie a odkedy sme mu ho zmontovali, tak sa mu jeho postielka velmi paci. Dnes rano si ku mne prisiel lahnut, ale uz nepytal mliecko, len si polezal a vstal. Teraz poobede som ho ledva uspala, tiez to bolo s placom, aj jeho aj mojim a viem, ze ma toho placu caka este vela, ale uz nechcem zacinat znova s prsnikom, viem, ze ak teraz podlahnem, tak moje usilie bolo zbytocne. Tak si radsej tisko poplacem, pretoze mam stale zly pocit, ze mu nieco odopieram, napriek tomu, ze ma cez 2 roky. Plakala som, ked sme zacinali, pretoze mliecka bolo malo a teraz placem pretoze koncime a bol to ten najkrajsi pocit v zivote.
Strasne Vam vsetkym drzim palce, aby ste sa na to odhodlali a hlavne vydrzali. Mojim motivom je 2 babatko a zmiznutie zdravotnych problemov a padania vlasov.

butterfly30
autor
10. sep 2009

Lucqa.... napisala si to uplne nadherne a vystizne.
Asi tam bude "kamen urazu".... Naozaj bola velka snaha zacat kojit a uprimne povedane je to krasny pocit, ked sa babatko prituli k nam a ukludni sa na prsiach. A zrazu si uvedomime ze koncime...
Mas silny motiv 2 babatko, drzim palce.
Ja zial druhe mat nemozem, tak mozno este zvazim to odstavenie... vsak uvidime, ako to cas vyriesi a co nam nove prinesie 🙂

lucqa
10. sep 2009

butterfly, ja som myslela, ze budem kojit aj pocas druheho tehotenstva a potom budem pokracovat tandemovym kojenim oboch deti, ale nedari sa nam to druhe babatko, a docitala som sa, ze sanca otehotniet pocas kojenia je 0-2%, tak som sa rozhodla, ze zatnem zuby a vydrzim. Tomasko mi teraz vecer krasne zaspinkal, mliecko si uz nepytal, a aj ked mi je za tym obdobim velmi smutno, tak som rada, ze aspon vecer zaspinka bez placu 🙂
Dufam, ze sa nam teraz to druhe babatko zadari, a ze ho budem moct kojit, tak ako Tomaska a zopakujem si tie krasne chvile, ked babatko pije mliecko a mozes sa mu pozerat do tych spokojnych ociek 🙂

atrami
11. sep 2009

lucqa,
držím palčeky. Ja som otehotnela asi 4 mesiace po odstavení. Rovnako ako u Teba bol dovod na odstavenie na jednej strane neuveriteľná závislosť syna na prsníku- jeho rev a vykrikovanie cicíííííí na celý autobus bol vrchol. Ale bola tu aj snaha o ďalšie bábo. Kojenie mi vyslovene chýbalo.

Tak držím palčeky. 😉

lucqa
11. sep 2009

atami, dakujem 🙂
Mne to tiez strasne chyba, Tomaskovi ani nie, mam pocit, ze je s tym uplne zmiereny a ja sa az cudujem ako lahko to slo.

zuza80
11. sep 2009

lucqa-aj ja mám pocit, že moj Tomáš na to prso rýchlo zabudol. Veru sa priznám, že aj mne zopár krát vyšli slzičky, ked som si uvedomila, že už je tomu koniec. ale určite si to ešte aspon raz zopakujem.
dididi-no zo začiatku teiž odmietal,ale teraz už dávam aj plnotučné mlieko a idem sa za tým zbláznit. mám štastie, že on vypije všetko a velmi rád.

atrami
11. sep 2009

zuza,
od akého veku si začala dávať plnotučné mlieko. Ja kojiť budem, ale aspoň na kašu by som dávala normálne mlieko.

butterfly30
autor
11. sep 2009

Lucqa, zuza80, to je tak dobre pocut,ze sa Vam dari... Je to urcitym sposobom aj povzbudenie. Moj maly ma 1rok a 7mesiacov. Uz by som aj chcela prestat kojit, ved ked bude mat 2roky, by som sa mala vratit do roboty a stale tie zapaly.... A dufam, ze aj zacne pit. Teraz som skusala, celkom mu zachutilo krabicove male dzusy, vypije asi 1 a pol za den, tak to je uspech... Tak skusam dalej 🙂

ivankaalenka
11. sep 2009

atrami, na kasu kup dojcenske, hocake, len nedavaj kravske normalne, to ak nemusis, tak nedavaj az do troch rokov, kvoli alergii, viem co hovorim, ja aj moje setry sme vsetky alergicka a ziadna slava to nie je...ak mozes, tak davaj formulu pre prislusny mesiac, babatko ti bude vdacne 🙂