Boľavé bradavky a dojčenie 5-týždňovej dcérky cez klobúčiky

danianela
1. apr 2019

Prosim o radu. Kojila som cez klobuciky uz od nemocnice. Mala ma 5 týždňov. Asi sa mi zacala znižovať tvorba mlieka, mala sa stale nejak hnevala a bola nervozna . Zavolala som laktacnu. Skusali sme. Povedala ze prisatie moze byt , dala mi cenne rady , bola ozaj skvela. Mala som však stale nejake bolesti , tak zhodnotila , ze mam asi nejaku kandidozu nepamatam si presne nazov a mozem si davat taku fialovú vodičku na to lebo , ze taka bolest pri mojom prisati nieje z prisatia. No hned ten den , kedy som kojila bez koobucikov , som ku veceru zacala pociťovať uz neskutočne bolesti bradaviek. Stupňovalo sa to stale a bradavky boli velmi citlivé a červene. Plakala som pri kojení bola som cela spotena a bála som sa ďalšieho kojenia. Vzala som si naspäť klobucik , ze na den dva, kym sa mi to prelieci, ale boli to j cez neho aj ked sa to uz da aspon vydržať. Skusala som zas bez klobucika a zas taka bolest akoby s to vobec tym nepreliecilo. Mozem mat popraskané bradavky? Neviem to rozoznať, Alw bolest je tak strašná , ze som zvažovala odstavenie:( som z toho nestastna , priatel ma toez núti kojiť a nechce poxut o dokrmovani...bojim sa tiez toho , ze ked mam klobucik a mam tam tu kandidu tak sa to neprelieci kvoli tomu ze tam mam stale ten plast.
Vývaram ho po každom kojení. Odsávam sem tam, ale jej plnú dávku nikdy nevytiahnem max 50ml dokopy. Bradavky nemam vystúpené, no ona mi ich pri kojení akoby vytiahne a su take n dotyk strasne citlive a po kojení sa opäť stiahnu akoby zároveň s dvorcom. Som uz z toho vycerpana psychicky ale aj fyzicky. Strasne ma boli chrbát ako som pri kojení skrcena a snazim sa vytlačiť jej mliecko , ale aj z nosenia. Unavena. Od porodu som si neoddychla a nejak to nezvládam. A teraz este aj tie bradavky.

pribinak
1. apr 2019

Ked sa ti dobre dojcilo s klobucikmi, tak sa k tomu vráť. Na to tie klobuciky su
Tvorba sa ti ani nemusela znižovať, je prirodzene, ze sa ti zda, ze mas menej mlieka, lebo uz aj babo viac vypije a netvorí sa tolko mlieka ako na začiatku ked sa spúšťa laktacia

sandri
1. apr 2019

Bradavky su vyvinute tak, ze reaguju na potreby dietatka na zaklade zlozenia jeho slin. Podla toho sa v tvojom mlieku napr tvoria specialne latky a protilatky - ak babatko nieco potrebuje. Cez klobuciky je tento proces naruseny. Ak mas bradavky popraskane, su na nich viditelne trhlinky. A ano, je to neskutocna bolest, ja som mala len jednu hlboku trhlinu a plakala som od bolesti kazde kojenie. Skus aj lanolinovu mast, ta je na rychlejsie zahojenie bradaviek. Jej vyhodou je, ze ju nemusis pred kojenim umyvat. Bradavky vela vetraj, chodievaj doma hore bez. Klobuciky mozu byt dovodom znizenej tvorby mlieka ale kym sa ti to nezlepsi, su riesenim. Trhliny na bradavkach sa tvoria nespravnym prisatim.

littleslovak
1. apr 2019

@danianela ahoj, idem ta povzbudit... Lebo teoria a rady laktacnych su jedna vec a prax ina. Ja som kojila od porodnice pol roka len s klobucikmi. Tiez som mala pocit, ze sa mi tvorba znizila ked sme prisli domov. Zaklad je nezacat stresovat, lebo sa to este zhorsi. Ja som produkciu navysila tym, ze som zacala po kazdom kojeni odsavat. Skusala som aj Vineu, senovku a benedikt... U mna zabralo to odsavanie. Najma v noci. Bolo to o nervy miestami, fakt sa mi nechcelo vstavat, ale stalo to za to. Maly bol plne kojeny. A v pol roku sme sa zo dna na den zbavili klobucikov.
Tiez ma na zaciatku kojenie bolelo a po zruseni klobucikov to bolo ako zacinat odznovu tak som ich chvilu pouzivala cca kazde druhe kojenie, potom len dva krat za den a teraz uz vobec. Skratka nech mi kto chce co chce hovori, tak je to mechanicke trenie na ktore moje bradavky neboli zvyknute a chcelo to trochu casu.
Neboj zvladnete to.

eliska13
1. apr 2019

@danianela ak by si mala kandidu vidíš to, je to biely povlak ako mykóza....popraskané bradavky by si videla sú to trhliny, krvavá bradavka
Podľa mňa je to len prisatím, možno pod zlým uhlom či len nezvyk tiež som kojila 2m s klobucikmi
Skús ísť na to opatrne len občas bez klobúčiky chce to len cas...tvorba mlieka sa zužuje a zvyšuje podľa baba a nikdy ty nevytiahnes odsavackou toľko, koľko si ono vytiahne

azbestica
1. apr 2019

@danianela pri oboch deťoch som mala tento problém..... Nie ze som mala boľavé bradavky ja som ich mala dokmasane dotrhane ako keby som kojila žraloka! Realne som mala z jednej bradavky vytrhnúťy asi 3mm kúsok..... Každé kojenie som kopala od bolesti a plakala.... Takto to bolo 6 týždňov.... Fuh už nikdy viac toto nechcem zažiť. Laktacna z maily mi povedala ze kľudne si mam dat ibalgin. Pripadne i ibalgin krém. Fialovú vodičku som nepoužíval je to zastaralé a je z toho všetko špinavé.... Používala som citrovital ako dezinfekciu a hneď na to activan tube - medicínsky med na liečenie. V mojom prípade kde nebola pochybnosť ci mam bradavky popraskané lebo ja som ich mala evidentne dotrhane som používala mepilex náplasť. Používala som klobúčik prvé 2 týždne ale postupne som. Sa ich zbavila keď som si dala ibalgin dalo sa to vydržať aj bez nich.... Hlavne liečiť a natietat

baby26
1. apr 2019

Ja som klobuciky pouzivala cely cas co som maleho dojcila

danianela
autor
1. apr 2019

@pribinak ale babo sa na prsníku hnevá ked jej uz nejde, dam ju dole a dáva pesticky do pusy a plače , je hladná alebo? A tiez vidim ze nesaje, stlačim prsník a zacne chvilu sat. AkobY sa jej nechcelo. Pred laktacnou prestala sat uplne len dudkala a hnevala sa . Ked som jej davala jeden den prsník ,tak bola ovela spokojnejšia :/
@sandri mala som lanolinovu doteraz , ale laktačná povedala , ze lanolin prave podporuje tie infekcie atd tak neviem co si dat

danianela
autor
1. apr 2019

@littleslovak dakujem tiez mi to napadlo , ze je to proste tou citlivejšou pokožkou

fusy
1. apr 2019

ja som mala bradavky popraskane do krvi. Strasne to bolelo. Ale potom sa mi bradavky
,,otuzili,, a prestali boliet. Ked mala odmietla prsnik v 6. mesiaci, nakoniec mi to kojenie
aj chybalo 😉

luba41
1. apr 2019

@danianela zavolaj si poriadnu laktačnú. klobučiky kazia prisatie, znižujú tvorbu MM, podporujú mykozu a ak máte ešte cumel....to čo popisuješ, je štrajk - sposobený používaním klobučikov..dieta treba znova naučit sa prisávat na prsníky.. mykozu podla popisu máš - zmenit stravu, žiaden lanolín, skus náplaste, alebo natierat genciankou / je najučinejšia/, vela vetrat prsia.. odsávačka tiež ničí bradavky a podporuje mykozu .. hlavne treba začať tým správnym prisávaním.. inak ti pojde celé dojčenie do hája..

misica16
1. apr 2019

No ja som mala zaciatky strasne ... V nemocnici mi odporucili klobuciky ale stale mi to padalo malejsa to zle chytalo tak som ju cazala prikladat normalne a bradavky som mala az modre musela som zatat zuby a trikrat sa zhloboka nadychnut aby som to daprvy mesiac som ju stale skusala prikladat a odsavala somsi kazde tri hodiny bolo to vycerpavajuce ... Prsia sommala stale naliate a bradavky bolave az somsa rozhodla ze uz ju budemiba kojit.... Stale som mala pocit ze mammalo mlieka, tak som brala senovku aj benedikt az jedneho dna prestali boliet ...no malá mala ajzo 3 strajky ked sa nechcela prisat, bolo to narocne obdobie a naozsj nemamza zle nikomu, kto sa rozhodne prejst na UM.... Moja mala aj reflux do 8 mesiaca cize po kazdom dojceni nespokojna....ale v 4 mesiaci som sa rozhodla zaviest zeleninove prikrmy a musim povedat, ze sa to zlepsilo a dojcim do teraz 17 mesiacov. ... a tak drzim palce kazdej mamicke zaciatocnicke,lebo aj ked dojcenie vyzera ako uplne prirodzena vec, vobec to nie je take jednoduche... A co sa laktacnej tyka mne velmi pomohla hlavne psychicky, pretoze naozaj to bol boj a neviem ci by som to zvladla aj pri druhom ... drzim palce 😉

ave17
1. apr 2019

Ja by som sa takto netrápila, a ani som sa netrápila, bolelo to, dala som nutrilon a hotovo, nebudem kusat do vankúša, aby som dieťa nakrmila. A tvojho priateľa co je do toho?? Su to snáď tvoje bradavky, ty zažívas bolesť, a o. Tí nedovolí?? Tak na to by som sa pozrela,

littleslovak
1. apr 2019

@danianela jasne
Ja som mala krem od Avent, ten pomahal a netreba ho zmyvat. Aj naplate Multimam compress. Oboje ulavilo od tej najvacsej bolesti. Nenechaj sa odradit. Keby si chcela viac pokecat napis kludne aj IP.

anve
1. apr 2019

@danianela ahoj...ja mám 12tyzdnove bábätko a presne som si prešla tým istým...nič mi nepomáhalo a pri kojeni som zažívala neskutočne bolesti...mala som kadejake drahé krémy z lekárne a nič....a vyskúšala som kokosový olej z DM a zázrak...po 2 dňoch som začala kojiť bez klobucikov a najskôr po každom kojeni som si potrela bradavky tým olejom...po 2tyzdnoch som si už nemusela ani potierať....fakt ti vyskúšaj

sasunka
2. apr 2019

@danianela Ahoj, presne viem co prezivas, ala som 4x zapal prsnika a ked som kojila, kricala som od bolesti. Laktacna u mna bola asi 6x, vzdy poradila a je napomocna hocikedy aj cez telefon. Na poranene bradavky po kazdom kojeni treba dat grepove kvapky na dezinfekciu, namiesto lanolinu potom olivovy olej. Na noc som davala zinkovu mast.
To ze sa babo na prsniku hmeva je zrejme sposobene pomalsim tokom ieka. Ja beriem preto bylinky kedze sa u nas takto zacinal tzv.dojciaci strajk. Treba to podchytit hned lebo sa moze stat ze babo bude prsnik odmietat uplne hoc je hladne. Ja beriem az 4 kapsuly z kazdej bylinky 3x denne. Tok sa mega zvysil a maly sa prestal na prsniku hnevat. Tieto vsetky rady Ti uz isto povedala laktacna. Vydrz, viem ze je to hrozne, prezivam to tiez, ale kojenie je okrem vsetkych benefitov pre babo aj velmi pohodlne a prakticke. Ved kto bude tie flasky vzdy vyvarat? 🙂)) Keby si chcela visc info alebo podporu, kludne sa ozvi.

hama007
6. máj 2019

Klobucik poriadne vyvar. Mohlo sa stat ze klobucikom si si to znovu zaniesla. Radsej kup nove 🙂