Časté kojenie v noci. Kedy sa to zmení?

webka
31. jan 2008

Potrebujem radu, mam 3 tyzdnove babo ( narodene o mesiac skor) ... cez den spi pekne, budi sa kazde tri hodiny na kojenie ale noci su strasne...budi sa kazdu hodinu a pol a chce jest...pribera pekne, z nemocnice sme odchadzali s vahou 2.440 kg a dnes mame 3 kg.
Co robit, treba vydrzat, zmeni sa to ked bude trosku vacsi ??? Svokra mi radi dat mu umele mlieko na noc ale ja nechcem 😠

stefi76
16. nov 2010

ja mám ten istý problém, malý má 7 mesiacov a v noci sa zvykne budiť každú hodinu až 2 hodiny, ukľudní ho jedine prsník, plakať ho nechať nemôžem, lebo bývame v bloku kde je všetko počuť. Som rada ak výnimočne potiahne 3 až 4 hodiny- to sa môžem aspoň vyspať. Cez deň to nie je tiež nič slávne- 3x po polhodine. Jednoducho čistá "materská dovolenka".

ichbinich
16. nov 2010

@katarina.banska:
To ukludnovanie prsnikom a vstavanie kazdu hodinu tiez poznam... napr. vcera v noci (dnes bolo lepsie). Najhorsie to bolo v lete cez horucavy, to si dva razy cuckol a bolo, ale naozaj presne kazdu hodinu ☹ Ale su babatka, ktore potrebuju intenzivny kontakt, a na tom nic nezmenime.
K tvojej otazke:
Mozes skusit "clustered feeding" podvecer-vecer. Teda aktivne ponukat prsnik, nech sa pekne napije. Kedze pises, ze pred spanim pije iba kratko, lebo hned zaspi, moze to pomoct. Na nejake kase, ktorych ucinok je ako loteria, je tvoja mala este mala. Prave si zacala s prikrmami a na to treba ist pomaly. Ale samozrejme, ze mozes vyskusat nejaku zeleninku, ktoru ma rada, dat na veceru a nie na obed. Ale ak byva vecer prilis unavena, asi ti toho vela nezje.
UM nedavaj, lebo naozaj sa moze stat, ze sa potom odstavi, tak to neriskuj. Radsej jej aktivne ponukaj MM.
Aj ked pises, ze to trva uz dva mesiace, okolo 6 mesiaca byva aj rastovy spurt a babatka sa v noci castejsie budia.
Teoreticky to mozu byt aj zuby. Mojemu opuchli dasna, ale zub sa ukazal az za vyse mesiaca. A aj slintat slintal najviac asi 2 tyzdne pred tym, ako sa zub objavil. A kedze na zuby som sa "vyhovarala" asi 5 mesiacov, a stale nic, tak som to potom vzdala. Nakoniec sa prvy ukazal pred dvoma tyzdnami (teda ked mal uz 11 mesiacov)!
Napriek tomu, ze to byva tazke, si uzi, ze tvoje babo chce byt s tebou a citit ta. Potrebuje to k vyvoju tak ako mliecko.

katarina.banska
25. nov 2010

ahojte prosim poradte mi , uz som moj problem opisovala, no ak ste ho este niektora necitala tak prosim pomozte ☹ ☹
mala cez den velmi malo spinkava tak dva krat po pol hodinke. vecer ju kupeme uz o 18 00 h lebo pozdejsie je uz velmi nervozna a nevydrzala by dlhsie. skusali sme....
zaspava na prsniku, no potom sa prvy krat zobudi asi po pol hodine, potom po hodine a takto je to az do rana asi tak do pol siedmej. takze kazdu hodku dve jej davam prsnik, lebo nic ine nechce. no ona sa preberie ma zazmurene ocka a hlada prsnik, skusali sme jej davat cumlik, no ten odmieta tak isto odmieta aj flasku s cajikom, chce len mna. popije a za takych pat minut spinka. no celu noc spinkava tak nepokojne, najmensi suchot a je hore.
prosim mate podobnu skusenost ako ja? co pomoze? cim to moze byt?dufam, ze to nemaje nejaku inu pricinu.takto to je asi dva mesiace, cize od jej styroch. dovtedy krasne spinkavala cez noc, aj ked cez den pomenej... dakujem pekne

bosoriak
25. nov 2010

@katarina.banska neviem, ci uz prikrmujes, ak nie, tak skus. Moja mala sa budila v noci sa az do nejakeho 1 roku a to sa odstavila v 10 mesiacoch. Ale obcas sa jej aj teraz stane, ze sa v noci zobudi a chce ist ku mne spat, ja jej nebranim a spime spolu v jednej posteli.
Tvoja mala ma este len pol roka, uvidis, ze sa jej rezim jedenia aj spania este niekolkokrat zmeni, z vlastnej skusenosti odporucam zatnut zuby a pockat, kym to prejde. A skus sa zmierit s tym, ze je citliva na zvuky pri spani, niektore deti su proste take.
Verim, ze je to vycerpavajuce, ja sama som tieto prebdene noci niesla strasne, ale neostane ti nic ine, len to vydrzat.
Skus sa este opytat annag v teme Dakujeme annag, mozno ti poradi nejaky trik.

michaela444
25. nov 2010

@katarina.banska
Ahoj, neviem či Ti pomôžem, ale my máme to isté. Cca do 3-4 mesiacov spávala malá úplne v pohodičke, ale posledné dva mesiace katastrofa, stále sa mrví, budí, mrnkoce. Stále by sa len kojila. Bola som už z toho zúfala a vieš si predstaviť aké som mala nervičky v noci 😠 , keď som bola si 10 krát hore a to neboli ani 3 hodiny ráno ☹. Strašne ma to vyčerpáva ☹ , ale včera nám vyšiel prvý zúbok 🙂 , tak pevne verím, že to bolo tým. Doktorka mi povedala, že deti sú nervózne aj dva mesiace predtým. Zdá sa mi, že sa reže už aj druhý vedľa, tak počkám ešte a snáď sa to zlepší, ak nie, tak si asi počas nocí vytrhám všetky vlasy a zničím zuby (od toho ako ich zatínam) 😀 😀 😀 . Tak sa držte!!! Pravdepodobne to budú aj u Vás zubky 😉

kablika
25. nov 2010

@katarina.banska ahoj....deti okolo 6-8 mesiacov naozaj potrebujú maminu viac. Ja síce nekojím (majú moje odstriekané mlieko vo fľaške), ale tiež si ma v noci vyžadujú viac, ako pred možno mesiacom.....a to stačí prísť a pohladkať. Nie je to síce 10x za noc, ale 2-3x určite a pred tým to nebolo.
No hlavné ale je, že v tomto veku by dieťa cez deň malo spať okolo 2,5-4hodiny. Keď mi spia lepšie cez deň, lepšie spia aj v noci. Nie je to tak, že ak spia menej cez deň, v noci dobehnú. Práve naopak...
Ak ti zle cez deň spáva, skús ju uspať v kočíku, ak sa preberie, "ukočíkuj" ešte....1hod je veľmi málo. Náš malý sa tiež budí po pol hodine, ale ja ho ešte "donútim" si pospať.
Teoreticky vydrží hore 3-4hodiny. Tak ju udrž toľko bdelú, potom spinkať (treba režim.....) Možno spí krátko, lebo spí často. Polročné dieťa už ale nemusí spať tak často, ako menšie deti. Radšej výdatnejšie a menej x. Treba mu ale niekedy dopomôcť.
My, mamičky dvojičiek 😀 , musíme také veci ako režim a dostatok spánku viac ustriehnuť, takže toľko moje rady, ktoré u nás fungujú 😉

ela222
28. nov 2010

ahojte, potrebujem poradiť. Mám ročnú dcérku. Máme presne stanovený režim na spánok, ktorý dodržiavame a je to super. Ale asi od pol roka sa začala častejšie budiť a jediné, čo ju ukľudnilo bol prsník. Normálne papala, nielen podudkať. Tak som ju nechala, lebo si len pocuckala a spala ďalej. Ale teraz je to už neúnosné. Robí to každé dve hodiny od polnoci až do rána. O ôsmej pekne zaspí a o polnoci začína. Cez deň a večer zaspáva sama v postielke. Ale v noci, keď sa zobudí, tak reve, kým jej nedám prso. Už mám toho dosť. Najhoršie je, že cez deň už veľa mliečka nechce a v noci pije zase strašne moc. Potom mám cez deň naliate prsníky. No proste začarovaný kruh. Už by som ju pomaly chcela začať aj odstavovať postupne. Ako ste to riešili vy v noci. Ona proste strašne moc reve a nič iné ju neukľudní. Dávala som jej dudku, vodu, nosili sme ju na rukách. A nič. Kámoška mi vravela, že keď ostavovala dcérku, tak si natrela kremžskú horčicu na bradavku a dieťatko potom nechcelo. Ale bojím sa, že sa zasekne úplne. A zimu by som ešte chcela kojiť ráno a večer.

sussanah
28. nov 2010

@ela222 no resila jsem pomerne nedavno neco podobneho a jeste ted tak trochu bojujeme (maly byl pred tydnem na atb a to jsem kojila v podstate asi 3 dny plne 😔 ) Ja teda neznam zadny super pohodlny zpusob, ale teda rozhodne jsem proti kremzske horcici, dite neni pitome, tohle bych mu nedelala 😠 U nas zabira tohle: Proste nedam 😅 Teda delam to tak, ze hlavne se snazim, aby pres den hodne pil. Kojim pres den rano, po odpo spanku a vecer pred spanim. Mezitim se snazim, aby vypil alespon 500ml neceho jineho, kdyz je to mene, o to vice se mi budi v noci. V noci se snazim, abych mu kazdy den dala alespon o trohu pozdeji, ale ne v situaci, kdy by se napriklad vzbudil v 1 (chtela bych mu dat o pul 2) a on by tu pul hodku plakal a pak bych mu dala. To by spis pro neho znamenalo, ze si to vzdycky vyrve, coz neni ten idealni signal. Tzn kdyz se mi vzbudi driv, nez chci dat (rozhodnu se predem), tak ho necham bud v postylce nebo vezmu do postele (drive spaval u nas v posteli a ze zacatku bylo lepsi, kdyz byl u me) a proste ho mojkam, hladim, rikam ze mlicko spinka a ze bude az rano a nabizim stridave vodu atd. Vzdycky ale lezim, aby jakoze vedel, ze ma spat. Prvni noc to bylo maso, plakal asi 45min (chvilemi vztekle, chvilemi smutne, pak uz unavou), potom dalsich 30min tak napul ve spanku fnukal a usnul. Kdyz se vzbudil podruhe, dala jsem mu. Dalsi noc to bylo o poznani lepsi, vzbudil se po 2h nez obvykle. Takhle se nam podarilo posunout kojo az na 4-5rano (ted jsme u 2-3h 😖 ) a pak bojujeme s rannim kojenim co 1h 🙄
Takze moje zkusenost je vysvetlovat, tulit, uklidnovat, znovu vysvetlovat, nabizet piti a hlavne vydrzet 🙂

yellowbanna
28. nov 2010

no, pod nektere prispevky se tu muzu jen podepsat. Tonik se taky v noci budi od pulnoci co po dvou hodinach, nekdy i po hodine a pul a chce se kojit. Hlad nema, vetsinou si jen podudla, jak uz tu tolik maminek psalo a do peti minut zase spi. Kdyz ale zkusim neco jineho, nez ho vzit a nakojit, spusti jekot a pak uz neni sily, ktera by ho uklidnila... Kvuli manzelovi, ktery vstava do prace se do nejakych velkych akci nepoustim a se zatnutymi zuby kojim... 😔 Je pravda, ze jsem treba nezkousela nabidnout jine piti. A tady jsem se prave chtela zeptat: Tonik zatim krome meho mlika pije jen trochu vody pres den po hlavnim prikrmu, spis aby si zvyknul. Nepije ale z flasky, ani z hrnicku s pitkem, pije z normalniho otevreneho hrnicku (samozrejme s moji pomoci). Jak to vy resite v noci? Davate jen normalni vodu? A do flasky nebo do neceho jineho? Ja s flaskou zacinat nechci, jsem rada, ze to zvladame bez ni, ale bojim se, ze kdyz po nem budu chtit, aby se napil z neceho jineho, proberu ho uz uplne a o to tezsi bude ho pak uspat... co vy na to?

ela222
29. nov 2010

No s pitím akejkoľvek inej tekutiny máme problém aj my. Okrem vody, nič nechce. A to denne vypije tak max. 100 ml, aj to musí byť troška teplá voda. A pije s flašky. Tiež som najskôr dávala z hrnčeka, ale raz sa mi začala dusiť, lebo vdýchla viac vody. Tak už sme prešli na flašku a v pohode. Zvyšok tekutín má v polievke alebo v ovocí, ale ani to nie je moc.
Tak ja to asi skúsim ako sussanah. Tá horčica sa ani mne nezdala a myslím, že by úplne odmietla prsník. A to zase nechcem.

ela222
29. nov 2010

ozaj, a čo si myslíte o tom, že dieťatko cíti mliečko a preto by bolo lepšie, keby bol pri ňom otecko alebo niekto veľmi blízky. moja malá zbožňuje moju mamu. tak som rozmýšlala, že to skúsime s ňou. že bude pri nej ona, keď jej nebudem chceť dať mliečko.