Chcem odsávať mliečko, ale nejde to

victoriad
31. aug 2011

ahojte, chcela by som sa poradit. Mam 3tyzdnovu dcerku, od prichodu z porodnice nekojim, davame specialne UM kvoly zdravotnym problemom. Chcem si ale odsavat mliecko, lebo mam dovolene 1-2 davky MM. Moj problem je ale v tom, ze na jedno odsatie mi ide maximalne 30ml a to uz spolu z oboch prsnikov. Prsniky sa mi vobec nenalievaju, su stale makke, len niekedy rano su plnsie, dokonca ked sa zohnem, vyjde par kvapiek mliecka, ale stale odsajem rovnako, 20-30ml. Da sa nejako to mnozstvo zvysit? Uz som vyskusala aj druhu odsavacku, myslela som si ze je chyba v nej, ale asi bude chyba niekde inde 😖 ma alebo mala niektora podobny problem? Ked tu citam v roznych temach ze mamicka odsaje aj 120ml mliecka, tak len tisko zavidim 😢

happy3
31. aug 2011

@victoriad ahoj ja som si mliecko musela tiez odsavat a pouzivala som odsavacku Avent,a na zvysenie tvorby mliecka je dobre pit vineu,samozrejme vybublinkovanu aby malu mebolelo brusko a este su dobre homeopatika ricinus communis 5ch,da sa kupit v lekarni ale musis pytat na tvorbu laktacie,a este som pila cajik Leros pre kojacie mamicky a mala som mliecka ze som aj zamrazovala 😀 😀 😀

gabika7706
31. aug 2011

@victoriad neskusila si si malinku prilozit, aby tie 1-2 davky jednoducho papala z prsnika?
Odsavacka nikdy nenahradi satie babetka, ten stimul je ovela silnejsi, ked sa babo prisaje, ako ked to robi odsavacka...Ak to z roznych pricin nie je mozne, odporucam senovku grecku a benedikt lekarsky - z vlastnej skusenosti - mne pomohlo len toto, vinea mi dopomohla akurat tak ku kilam navyse 🙂

victoriad
autor
31. aug 2011

@happy3 ahoj, odsavacku Avent som smarila do kuta, neodsavala mi skoro nic, kupila som si Medelu, s nou to ide o cosi lepsie...skusala som aj tu Vineu, ale som z nej mala hrozne krce 😒 skusim si zistit nieco o tych homeopatikach, dakujem
@gabika7706 neskusala som prilozit, pretoze sme sa len vcera vratili z nemocnice kvoly tomu ze mala neprospievala, tak bola na sledovani, kolko UM vypije, kolko vycika a bola na infuzkach...takto keby som si ju prilozila, nemohla by som odsledovat, kolko vypila a bojim sa aby zase neskoncila v nemocnici 😨 neviem totiz kolko mliecka sa mi tvori...je to ako bludny kruh, uz uvazujem o tom, ze uplne zastavim laktaciu, ale neviem ako, bojim sa aby som nedostala zapal, aj ked mam toho mliecka malo.

happy3
31. aug 2011

@victoriad tu vineu musis najskor dobre vybublinkovat,inak potom duje a robi problemy,ale cajik a homeopatika sa oplati vyskusat ja som kojila kazde 3hodiny a maly zakazdym spapal 130ml a to som este aj nieco zamrazila,ja som si odstriekala zakazdym tak cca 170ml a niekedy aj viac 😀 ale to az som nasadila homeopatiaka a cajik.A @gabika7706 tu pise ze z vinei priberala tak to neviem ja som vypila kazdy den flasu vinei a nepribrala som ani gram,praveze tym" kojenim " som za pol roka bola na povodnej vahe aku som mala kym som otehotnela a maleho som kojila do 11mesiacov aj to som ho odstavila ja, mozno by sme sa kpjili dodnes,ale to odstrekovanie ma uz nebavilo 😠 .

mirkita
31. aug 2011

@victoriad mne to s odsavackou nejde vobec, ani kvapka...zato rucne mi to ide vyborne 🙂 ale suhlasim ze ak sa ti dokaze babo prisat, tak ovela lepsie to pojde ked sa napapa priamo z prsnika...ja odstriekavam mliecko z druheho prsnika kym z jedneho kojim, vtedy to ide najlepsie lebo sa mliecko proste pusti a strieka... mimo kojenia sa mi dari daco odstriekat ale je to menej....tiez sa mi da tak 30ml z oboch na jeden krat, niekedy 60ml
ale ked nekojis a neodsavas pravidelne tak sa ti asi vela mliecka ani netvori...najlepsie by bolo babatko prikladat, tak si podporis tvorbu mliecka 😉

happy3
31. aug 2011

@victoriad este som si spomenula,ze som jedla dost rozne zasmazane polievky,to mi poradili sestricky na kramaroch a mliecko tieklo aj same,chceli odomna aj do mliecnej banky na kramaroch.a nemam nejake obrprsia mam 2ky, a vazim 49kg 😅

edie63
31. aug 2011

Skus tie homeopatika, prip. vitamin "more milk plus" (obsahuje senovku grecku, benedikt lekarsky, fenikel) a caje na kojenie. Mne poradila lekarnicka, aby som tie caje striedala, aby si organizmus nezvykol na ten jeden druh. Ja odsavam uz takmer rok a boli casy, ked som odsala aj 300ml mlieka a tom som nic specialne nerobila. Kazdopadne caje na kojenie a homeopatika u mna vzdy zabrali (po urcitom case som ich musela vzdy vysadit, aby som "nepraskla"). Drzim palce! 🙂

ewana73
31. aug 2011

@victoriad neexistuje nic lepsie ako materske mliecko.tiez ako baby radia prikladat a prikladat babo k prsniku. ja som prvych 4-5 mesiacov kojila kazdu hodinu 24hodin denne lebo maly si tak pytal.on sa za par minut napapal a potom po hodke pytal zas.bola som z toho dost vycerpana lebo som vobec nespala ale nelutujem to. a ked sa mala vie pricucnut tak nie je co riesit.davaj jej mliecko podla potreby ako "si vypyta" a uvidis,ze zarucene zacne prospievat.ja som vdaka malemu,ze si tak casto pytal mala tolko mlieka,ze som musela popri tom este odsavat a to som na jedno odsatie mala z oboch aj 120-180 ml do mraziaka. len smola bola ta,ze som ho potom aj tak nevyuzila,lebo maly nechcel pit z flase a ziadne cumle netoleroval az dodnes. no a kojim ho stale 🙂 .

kukujka
31. aug 2011

@victoriad ja si tiez myslim,ze ju skus nechat vypapkat s prsniku a ked sa bojis,ze nevies kolko spapa tak ju pred kojenim a po kojeni odvaz

victoriad
autor
31. aug 2011

@ewana73 @mirkita dievcata, ja viem ze najlepsie je prikladat, ale ja musim znacit pre doktorku, kolko presne mala vypije UM a s MM by som to nemala ako odsledovat. Ved prave preto sme skoncili na infuzkach, lebo sme len chudli a chudli a bola dehydrovana. Mala som ju na prsniku aj 30 minut a po odvazeni pred a po krmeni sa zistilo ze nezjedla nic. To mi zistili uz v porodnici ze nemam mliecko, myslela som ze doma sa rozbehne, ale ukazalo sa ze nie. Mozno preto mi nic nejde odsavat, ze tam nic nie je. Skusim teda na interenete preskumat tie homeopatika, vitaminy a caje a nieco vyskusam. Mne je hrozne luto ze nekojim, dost som sa uz naplakala. Chcem preto davat moje mliecko aspon z flase....
@happy3 ja som si praveze tu vineu vybublinkovala, inak by som ju ani nevypila, pretoze nepijem nic perlive 😉 ale aj tak mi z nej nebolo dobre, taka sladka zbrnda...radsej som si nakupila cerstve hrozno, ved na tom principe funguje aj vinea, ci? 😀

victoriad
autor
31. aug 2011

@kukujka akurat som to pisala v prispevku pred tymto...vazili sme a nic nespapala, len mi spala na prsniku a dodlala bradavku, vdaka tomu som mala zapal bradaviek, liecila som si ho asi 9 dni a este stale ma to boli...

happy3
31. aug 2011

@victoriad moze byt 😀 ,ale musis teraz pit aj dost vodicky aspon 2,5l na den 😝 ,skus tie homeopatika a uvidis,mozno ti to pomoze 😉 ,a hlavne sa nestresuj inak sa to mliecko nespusti 😉

henulienka
31. aug 2011

@victoriad presne včera som to tu písala, že jednoducho kojenie je super, ale niekedy aj lekári uznajú, že matka môže mať málo mlieka, napriek tomu, že dieťa prikladá - to na margo komentárov, že neexistuje žena, čo má málo mlieka!
Bola som na tom presne ako ty so synčekom, len chudol a chudol, bol dehydratovaný a potom celý deň spal a nevládal sa prisať na prsník, bol to taký začarovaný kruh. Mne pravidelné odsávanie vôbec nepomohlo, tiež keď som potlačila, tak mlieko vyšlo, ale viac ako 20 som neodsala.
Takže po mesiaci nervov, neustáleho váženia a kontrol každý druhý deň som sa aj na odporúčanie lekárov rozhodla nechať to tak a teraz na UM sme oveľa kľudnejší obaja, aj ja, aj malý.
Mimochodom, pila som vyše 3 litre tekutín, prikladala každú chvíľu, keď som ho nevedela zobudiť, tak som odsávala, aj v noci, jedla som výživne ... a nebolo mi to nič platné, mlieka bolo jednoducho málo.
Pevne ale dúfam , že u teba sa to rozbehne! Držím palce. 😎

dazdovka
31. aug 2011

@victoriad Ahoj, ja som mala podobny problem, nemohla som kojit kvoli velmi poranenym bradavkam, odstriekavala som si rucne, mala pila moje mlieko z flase do 4 mesiacov. Nevzdavaj sa, skus vela sposobov ako na to, musis prist na to ako sa pusti.
Ja som bola z toho ako malo mlieka odstriekam az nervami v koncoch, aj som si porevala ked ma nikto nevidel, ono sa pusti len vytrvaj. Rucne je to namahavejsie zo zaciatku, kym prides na techniku. Treba prso pomasirovat az do hlbky, dokladne, silno a potom ho stlacat nie pri bradavke, ale ako keby si postupne chcela vytlacit nieco z hlbsich vrstiev. Chce to cvik, vyskusaj, mne sa to podarilo az po tyzdni a pol trapenia. Po case som mala cecky ako Pamela a bola som stihla ako prutik.

victoriad
autor
31. aug 2011

@henulienka ahoj, som rada ze sa nasiel niekto, kto pozna moj problem. Ved len vcera sme sa vratili po tyzdni z nemocnice a uz nikdy nechcem vidiet, ako mojej dcerke ide do hlavicky hadicka s infuzkou, len preto ze zle papala z mojho prsnika ☹ este sa ta chcem opytat, ci si potom odsavala aj nadalej, alebo si aj s tym skoncila a akym sposobom? bojim sa ze ked prestanem odsavat aj tych 20-30, tak sa mi moze zapalit prsnik...
@dazdovka ahoj, skusala som to aj rucne, ale nevyjde mi ani kvapka, skusali to aj v porodnici sestricky a nic 😒 asi to mame dedicne, lebo ani mojej mame to neslo rucne ked ma porodila....

luba41
31. aug 2011

@victoriad Ahoj. Má maličká vyslovene nejaké zdravotné problémy, okrem toho, že nepriberá? Ak nie, pokial si ju nebudeš často prikladať alebo často odsávať, mlieko sa Ti nebude tvoriť. A nepomôžu ani homeo, ani babské recepty. To je len o psychike. Z toho, čo som tu za nejaké mesiace poprečitovala: Maličká možno nepriberá, že máš nejakú zlú techniku dojčenia, zle sa prisáva... Nenechať sa vystresovať lekármi /95% Ti s dojčením nepomôže, lebo tomu nerozumejú/ , ani sestričky na novorodeneckom. S lekármi riešim len zdravotné problémy. Ako často máš nahlasovať hmotnosť? Neustále prevažovanie je straaašne stresujúce. Vyskúšala som na sebe a svojej prvej dcére. Pila málo a často, priberala na spodnej hranici, ale bola spokojná a hlavne priberala. Ale tiež som vážila, merala, odsávala, sledovala až som skončila s kojením. Ale ono bolo všetko v poriadku, len ja som to nevedela, lebo mi nemal kto poradiť. Ak chceš ešte kojiť, urýchlene zavolala laktačnú poradkynu a uvidíš, čo Ti poradí. A zrušila by som dočasne váženie.

victoriad
autor
31. aug 2011

@luba41 ahoj, okrem toho ze ani po UM nepriberala, bola dehydrovana, mala zly krvy obraz, hnacky a vracala, ma reflux, preto musi mat specialne zahustene UM a este davame aj sirup proti grckaniu. Je mi jasne ze sa zle prisala, inak by mi neublizila na bradavky az tak, ze mam normalne blok prisat si ju opat. Hlavne ze v porodnici mi tvrdili, ze je prisata dobre, ked som ich prosila aby sa na to pozreli. Ked ju ale odvazili, zistili ze nic nespapala a uz tam bola prikrmovana UM, inak by plakala nonstop od hladu. Zatial ju nevazim, na kontrolu a prevazenie do nemocnice mame ist o 2 tyzdne. Tam nam ju vazili na tych klasickych starych vahach, my budeme mat digitalnu doma, ale doktorka ma varovala ze tam moze byt rozdiel aj 200g, preto ak chcem, mam si ju prist prevazit k nim na tej vahe, co ju oni vazili. Rada by som nakontaktovala nejaku laktacnu poradkynu ale neviem o ziadnej v Martine a bojim sa ozvat len tak "hocikomu" , lebo nie je poradkyna ako poradkyna. Tiez sa bojim kojit, pretoze teraz papa zahustovane UM a ked prejdem na MM, tak ako zabranim grckaniu?

henulienka
31. aug 2011

@victoriad už som potom neodsávala, lebo tým, že som mala mlieka málo ma to aj dosť bolelo - len som malého prikladala, párkrát si cuckol a potom aj tak vrešťal, ž mu nič nejde...potom som ho jednoducho prestala prikladať a to málo mlieka odišlo aj samé.Nemala som žiadny zápal prsníka alebo tak.

Tiež som už mala dosť toho vláčenia po lekároch len preto, že mám málo mlieka, a mala som aj dosť ženských sestier, ktoré sa márne snažili vytláčať mi mlieko, že čo ak mám len zlú techniku. Mám tri deti, ovládam všetky osvedčené postupy aj babské rady, ale u mňa to jednoducho nešlo ani u jedného.A to som sa na to vždy po pôrode vrhla, že tentokrát to už pôjde.Takisto nekojila ani jedna z mojich troch sestier, ani naša mamina a ani babka. A pritom sa snažili. Tak nech mi nik nehovorí, že to nemôže byť nejaká predispozícia...

Synček má 2 mesiace a 5 a pol kila 🙂 Je šťastné a spokojné bábätko, večne hladné, pokakané a pocikané. Aký to rozdiel oproti prvým týždňom, keď cikal do jednej plienky a nekakal aj štyri dni, a pokojne si nevypýtal jesť aj 9 hodín. A ja keď som už v noci konečne zaspala, tak ma budila strašná triaška od vyčerpania. Ja potrebujem žiť a venovať sa všetkým svojim deťom. A keď si niekto myslí, že som kvôli tomu zlá matka, alebo že nekojím preto, že som nechcela, alebo sa málo snažila, tak tomu len toľko poviem, nech najskôr skúsi chodiť v mojich topánkach a potom sa o tom porozprávame.

Hups, prepáč, nechala som sa uniesť 😅

dazdovka
31. aug 2011

@victoriad tiez si myslim, ako @luba41 ze babo asi nema dobry tah, nevie ako poriadne cucnut, ono je to narocne aj pren... Skus zatial odstriekavat a podavat cez flasku. Inac ani moja mama nemohla kojit, ze "nemala" mlieko, aj ja som si to myslela po tyzdni trapenia s tym ako sa mi ho nedarilo viac odstriekat. Ked som odstriekavala, napinala som aj prsny sval (zatni svaly), aj dych, chce to spolupracu aj prsneho svalu, aj palca na ruke, aj vsetkych prstov. Je to makacka zo zaciatku, ako pri posilovani... Poviem ti, ta super postava, flexibilita pri cestovani (ked som nemusela balit vercajch okolo sterilizovania flias), krasne prsia - aj ked som prestala kojit, zostali pekne, dieta nema ziadne alergie, stalo to za to 🙂
Drzim Ti palce.

luba41
31. aug 2011

@victoriad no nie som až taký odborník. Jasné, že ked si nič nevytiahla, nemohla priberať a potom tie následky. pozri stránku: www.mamila.sk tam je vela poradkýn aj pre Mratin. Pozri si stránku: http://dojcenie.wordpress.com. a poradia aj tuto v téme: Všetko o dojčení. To, že Ti v porodnici povedali, že sa dobre prisáva a nič nevytiahla /ak si mala mlieko/, to nekomentujem... Reflux-kapitola sama o sebe, všetky deti grckajú a vo väčšine prípadov nie je nutné prechádzať na UM alebo zahusťovať. Reflux má aj moja najmladšia dcéra, vytrpeli sme si dosť do polroka. 😒 Nerobila som z toho vedu, preštudovala som si hlavne tú stránku o dojčení. Už som chcela 100x skončiť kojenie, ale vydržala som, lebo som chcela. A to mala skrytý reflux, ked bola vo vodorovnej polohe všetko jej sa vracalo do pažeráka a do pusy. Plakala ked ležala, cez den nechcela spať, ani vyvýšená poloha nestačila, neznášala kúpanie. Tak sme sa neustále nosili, v noci spali všelijako... Najhoršie bolo medzi 4-6 mesiacom. Ale ustála som to. A teraz si vychutnávam kojenie.

gabika783
31. aug 2011

victoriad... http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... tu máš link hneď na 6 laktačných poradkýň z Martina. 🙂 Dokonca jedna to robí bez poplatku... s čisto dobrým úmyslom ti čo najviac pomôcť. 🙂)) čo sa týka toho, že malá ti na prsníku len dudluje. Nemá náhodou žltačku a z toho je spavá?.. Také malé bábätko je ešte maličké, ústočká a ťah má ako malý škovránok... teraz kojenie môže trvať aj hodinu aj viac.. ale o mesiac sa už nacecká aj za kratšie a stále to bude menej.. až (a teraz neuveríš) ti to bude chýbať, že je to tak krátko 😀 . Keby si chcela troška viac vedieť nielen ohľadom kojenia ale celkovo o živote s tak malým anjelikom ktorého máš skús si preštudovať tieto stránky http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do.... Navrhujem vytlačiť si to...nechať všetky povinnosti a domácnosť, vlastne všetko na niekom inom... ty si s dieťatkom ľahni do posteli... nech si cecká a ty si čítaj, oddychuj a vychutnávaj si to kým je také malinké. Asi všetky ženy ti môžu potvrdiť, že ako to rýchlo ubehne... kým to je taký uzlíček. Čo sa týka toho papania - nepapania.. dieťa môže byť na prsníku aj hodiny a nejesť čo nemá žiaden význam. Preto by som ti odporučila skúsiť techniku stláčania prsníka. Tá najefektívnejšie vie prinútiť bábätko opäť začať piť na prsníku a nie dudlovať naprázdno: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
Pokiaľ chceš naozaj dojčiť: lebo to nie je len prijímanie potravy skús prosím ťa vyhľadať odbornú pomoc na stránkach mamila.sk a http://forum.dojcenie.eu/viewtopic.php?f=4&t=355 kde si už dnes hľadala pomoc. Len tam ti naozaj poradia ženy, ktoré dojčili. Žena ktorá nedojčila a dojčenie nie je pre ňu podstatné lebo nedojčil nikto v ich rodine.. ti myslím nepomôže v tom aby si ty dojčila.
AK BY SME NECHALI VYBRAŤ SI DIEŤA, VŽDY BY SI VYBRALO PRSNÍK.
Viem o čom hovorím, s kojením som si tiež na začiatku užila svoje... vďaka "úžasným radám sestričiek v nemocnici, ktoré sú vo veku mojej mamy.. a ktoré sú z éry kedy sa nekojilo. Skoro každá tak stará žena ti povie tú istú pesničku. Nemala som mlieko, mala som slabé.. a kojili iba do 3 mesiacov. Skutočný dôvod je však ten, že začali dokrmovať UM a tým si znížili svoju tvorbu až nakoniec prestali úplne kojiť.

strapco13
31. aug 2011

@victoriad necitala som vsetky odpovede..ale su zeny co napriek vybornej laktacii neodsaju ani kvapku
ale chcem sa spytat...ked to nechces rozoberat verejne, napis IP...mas povolene 1-2 davky MM..ako odovodnili ze toto mozes a inak UM??? to totiz nema logiku 🙄 .. ziadne zdravotne potiaze sa neriesia tym, ze ze nieco zakazu ale v malej davke povolia
ale ak som to dobre pochopila..problem bol ze Ti mala nepriberala a grckala? alebo je v tpom este nieco ine co si tu nenapisala?
ak je to v nepriberani..tak skontaktuj si osobne laktacnu, nech ti ukaze spravne prisatie, polohu, pomoze ti zvysit laktaciu..su lieky, su bylinky na zyvsenie laktacie