Čo môže zastaviť tvorbu mlieka?

mywiel
21. okt 2008

Kamoska mi povedala, ze nemam pit matovy caj, ze mi moze zastavit tvorbu mlieka je to pravda? Mate skusenosti s potravinami alebo pitim co sa pri kojeni nesmie? Diky. 😉

henri001
21. okt 2008

ok babulky , oco pride do Prahy a jedine co chcem je novy cas, star a vineu 😀 😀 😀 vsetko na podporu kojenia 😀 😀 😀

annag
21. okt 2008

Zastaviť tvorbu mliečka môže v prvom rade zlé , nedostatočné a málo časté vyprázdňovanie prsníkov. Vtedy sa zníži hladina prolaktínu a naopak sa v prsníku nahromadí inhibítor tvorby mliečka. Inhibítor je v mliečku prirodzený, ale jeho hladina je vysoká ak mliečko nejde z prsníkov von, on má za úlohu zastaviť tvorbu mliečka úplne. Naopak, jeho hladina je nízka pri častom dojčení.

Pokles tvorby z bežných byliniek ovplyvňuje jednoznačne šalvia.Pri mäte je nebezpečné najmä to, že obsahuje mentol a ten môže vo vyššej miere bábetkám - najmä pri priamom požití dusenie aj otravu. Každá bylinka obsahuje niekoľko látok, liečivé byliny sú vlastne drogy, a môžu mať rôzny vplyv na organizmus. Okrem toho, niekedy si najmä pri vrecúškových čajoch nie sme 100% istí, či neobsahujú aj iné cudzorodé látky,hnojivá, resp. či v nich nie je usušená aj nejaká jedovatá bylinka. Pestujú sa na poli a tam aj vietor môže priniesť to, čo tam nechceme. Pred pár rokmi bola na Slovensku aféra, keď bežná bylinková čajová zmes obsahovala durman - vysoko toxickú bylinu, ktorá sa tam samovýsevom dostala spolu so správnymi bylinkami. Preto treba pri príprave čajov uprednostniť radšej bylinky, ktoré vieme jednoznačne určiť - také sáčkové sú z tohto hľadiska najrizikovejšie.

laktagogá - bylinky podporujúce tvorbu mliečka sú:
fenikel ,aníz, kôpor, majoránka, senovka

Takže na záver, čistou vodou nikdy nič nepokazíme, podstatné je dostať do seba primeraný objem tekutín. Málo tekutín spôsobí aj menšiu tvorbu mliečka. Ale netreba sa ani tekutinami prelievať, všetkého moc škodí.

mywiel
autor
21. okt 2008

Presne tak ako pise Annag, inac mlieko sa tvori z lymfy, prsniky su vlastne najvacsim lymfatickym centrom v tele, potom mame aj mensie ako uzliny, pod pazuchami, pri slabinach a za kolenami, som sa to ucila. 😉 🙂