Čo na bolesť hlavy keď dojčím?

evina313
26. júl 2008

Prosim čo si možem dat od bolesti hlavy ked kojim? pred hodinou som si dala ibalgin 200 ae dvtedy som dost vracala a hlava bolieť vobec neprestala. možem si dat este ibalgin, alebo paralen?

dadka212
26. júl 2008

Evina ibalgin by si nemala, ja som sa na to pýtala v lekárni a hovorili, že jednorázovo od bolesti si môžem dať Panadol

dadka212
26. júl 2008

ale keď vraciaš tak chod radšej na pohotovosť

jahodka11
26. júl 2008

evina, to je migrena, ja to poznam.... 🙂 nezabudaj pit velmi vela vody, ale cely den, uz ked zacne boliet hlava, je neskoro 😒 ja som si davala panadol a niekedy aj panadol ultra rapid....mozno som nemohla, ale bolo to asi 2x a jednoducho som musela, manzel nebol doma, nemohla som lezat a vracat... 😢

maryam
26. júl 2008

Ja som dostala od lekara Dafalgan - sumive tablety, vraj jedine analgetikum, ktore nejde do mlieka (alebo aspon zanedbatelne)
Tak vyskusaj.

erikasadek
26. júl 2008

vsetko co je na baze paracetamolu ako v tehotenstve

evina313
autor
26. júl 2008

dakujem, skusim paralen

annag
26. júl 2008

evina, pri jednorázovej dávke nepoškodí ani liek na báze ibuprofénu (teda ten ibalgin) alebo aspirín (acylpirín) alebo ani Veral, Voltaren. Pozor však na dávkovanie, ak si užila o pol deviatej ibalgin a už teraz aj paralen, to nie je príliš dobré, treba dodržať odstup aspoň 4, ideálne 6 hodín, tak aby koncentrácie liečiv neprechádzali do mliečka vo veľkom množstve a aby zbytočne nezaťažovali obličky. Tu je dôležitý aj vek Tvojho bábätka. Samozrejme, je tiež dôležité vedieť aj pôvodcu Tvojej choroby.

erikasadek
26. júl 2008

nesuhlasim s tebou ani jeden lekarnik normalne ti taketo lieky neda ked kojis alebo ked si tehotna a mas to napisane aj na pribalnom listku tieto lieky idu rovno do mlieka a teda aj dietatu

bambusko
26. júl 2008

erika, lepsie si dat tabletku ako si buchat hlavu o stenu a nebyt schopna sa postarat o babo. samozrejme, ze dojciaca matka siahne po lieku len v skutocne nutnom pripade. tabletku si treba dat po kojeni, ako bezpecny sa doporucuje paracetamol /paralen, panadol/ a ibuprofen /ibalgin, brufen, nurofen/

annag
26. júl 2008
erikasadek
26. júl 2008

mne by to tu ziaden lekar nedal ale to je tu a vy ste na slovensku

weroni
26. júl 2008

evina ja som pred tyzdnom zazila moju uzasnu migrenu ktora ma chyti raz za polroka - naposledy som bola v 4. mesiaci a to som si uz mohla dat panadol - vraj je to ako paralen ale setrnejsie k zaludku. Ale na druhej strane sa nasli lekari co mi povedali ze v ziadnom pripade nemozem ani paralen ani panadol lebo obsahuje paracetamol, jedna mi dokona povedala nech si dam Novalgin co je ovela silnejsie liek 😕

Teraz ma to chytilo pred tyzdnom a po jednom dni co som uz isla zdochnut ma osvietilo ze mam plny mrazak mlieka tak som si normalne dala panadol - ale musela som az tri tabletky za den lebo mi jedna nikdy nepomoze a cely den som odsavala a mlieko vylievala a Esterke som dala moje zamrazene zasoby, takze jej to nijak neuskodilo, volala som si na 155a ze uz 6 hodin po poslednej tabletke mozem dojcit tak potom som uz an dalsi den dojcila z prsnika.

erikasadek
26. júl 2008

a detom sa dava co od narodenia len paracetamol pretoze je najslabsi a najmenej skodi co je ine ako ibubrufen to je uz ine kafe

annag
26. júl 2008

pozri erika, jasné, že človek nechce toto do seba pchať, ale niekedy sa treba rozhodnúť medzi dvoma zlami - kojiť alebo vylúčiť kojenie počas užívania nejakého lieku. A rozhodnúť sa, čo je menšie zlo. Preto je dôležitý vek dieťatka. Ak je novorodenec, samozrejme, opatrnosť je neskutočne namieste. Ak má viac než 3 mesiace, tak je to už o čosi lepšie. Veď samotné bábätká už vtedy môžu bez predpisu užívať lieky na báze paralenu a ibuprofenu. A keď má bábo nedajbože nejakú operáciu, tak dostane niekoľkonásobne vyššiu dávku analgetík ako obsahuje jedna tabletka, ktorú užije mamička a z ktorej sa malé percento dostane do mliečka. A preto ani nie tak či paralen, alebo ibuprofen, alebo iný liek, ale jeho množstvo, ktoré sa dostane do mliečka a následne zaťaží obličky a pečeň bábätka je dôležitý. Ak má evina novorodenca a v krátkom čase užila dva analgetiká, tak zvýšila koncetnráciu liečiv vo svojom organizme a tým aj v mliečku, dobré však je, že ich aspoň vystriedala a nedala si ten istý liek za sebou dva krát.

A príbalové letáky sú najväčší alibizmus farmaceutických spoločností, aby ich nedajbože nejaká mamička nežalovala. Túto vetu pomaly nájdeme aj na vitamínoch. Lekári poznajú zloženie liekov a vedia v rámci protokolov liečby naordinovať liek,ktorý bábätku neublíži. Som presvedčená, že je to tak na celom civilizovanom svete, lebo deti aj dojčiace mamičky sú choré všade.

annag
26. júl 2008

ps, mimochodom, žiaden liek v 100 % množstve a priamo do mliečka neprechádza, najprv ho prefiltruje pečeň, obličky a až následne sa dostane do mliečka. Tie množstvá bežných liekov sa pohybujú do 10%.

segricka
27. júl 2008

paralen mozes v pohode - ale nie vo velkom mnozstve, acylpirin v ziadnom pripade

sirinka
27. júl 2008

od bolesti pri kojeni kludne ibalgin, paralen...nesmie sa akurat kyselina salicylova...acylpirin. pravdaze v rozumnych davkach. a ako pise annag do mliecka prechadzaju minimalne mnozstva...okolo 5%. ved aj babatkam sa dava panadol, co je obdoba ibalginu a paralen 😉 tak baby nestresujte...

manka76
27. júl 2008

mne v lekarni odporucili panadol 🙂

evina313
autor
27. júl 2008

dakujem, nakoniec to prešlo bez dalšej tabletky, asi pomohlo vracanie a aj ten ibalgin.
inak ked mi robili spinalku pri sekcii, tak som dostala bolesti hlavy a dopovali ma liekmi jedna radost.
takže už viem, že paralen a ibalgin možem, ale neviem si presdstavit ako pri silnej migrene vydržim 4 hod. do dalsej davky ☹

sirinka
27. júl 2008

evina kazde dve hodiny mozes, ale striedat...najprv ibalgin a potom paralen a tak...ale z vlastnej skusenosti viem, ze pri silnej migrene nezabera vonkoncom nic... ☹

jahodka11
27. júl 2008

sirinka, ja zasa z vlastnej skusenosti viem, ze zabera panadol ultra rapide...tablety alebo sumive, je to jedno, fakt vyskusajte, ked mavate silne migreny...ja som uz nevedela co a toto mi vzdy zaberie...ak nic ine, aspon zmizne ten blby pocit na vracanie...a bolest hlavy sa da vydrzat 😒

annag
27. júl 2008

evina a ostatné dojčiace mamičky, presne tak, zamýšľame sa tu nad jednou tabletkou, a pritom väčšina z nás bola pri pôrode nadopovaná všelijakými liekmi, o ktorých sme ani netušili. Opakujem, každý odborný či praktický lekár má vo svojej ordinácii tabuľky , ktoré uvádzajú zoznam liekov vhodných pri dojčení, menej vhodných, nepreskúmaných, aj kontraindikovaných. Oveľa väčší problém je užívanie liekov počas tehotenstva, než pri dojčení. Najväčším nepriateľom pri dojčení sú lieky, ktoré môžu ovplyvniť vnímavosť, nervovú sústavu bábetka, lieky, ktoré znižujú resp. zastavujú laktáciu, ničia mikroflóru črievok bábätka... Je veľký rozdiel v jednorazovom podaní lieku a jeho dlhodobom užívaní. Dôležité je aj piť veľa tekutín, hlavne pri vracaní, aby sa liek čo najskôr v tele matky vstrebal.

Preto ak napr. mávaš migrénu, poraď sa s lekárom, nech Ti odporučí liek a jeho dávkovanie. Migrénu treba určite konzultovať s neurológom, na ňu existujú fantastické lieky, no príčinou bolesti hlavy môžu byť aj iné dôvody.

Z chorôb a liekov pri dojčení netreba robiť paniku, táto problematika je v odborných kruhoch dostatočne
preskúmaná.

sirinka, toto citujem z príbalového letáku Aspirínu: "Ak dôjde v priebehu dlhšieho podávania Aspirinu -C u žien k zisteniu ťarchavosti, je nutné liek prestať užívať a informovať o tom lekára. Pokiaľ žena dojčí, musí o užívaní a dávkovaní lieku rozhodnúť lekár." - to je ten rozdiel medzi tehotenstvom a dojčením

A toto citujem z odbornej literatúry pre lekárov: "Acylpyrín (kyselina aminosalycylová) a jej metabolity sa vylučujú do mlieka v malých množstvách. Dosiaľ bol opísaný jeden prípad dieťaťa, u ktorého sa rozvinula metabolická acidóza v dôsledku pravidelného užívania acylpyrínu matkou. Uvažovalo sa aj o antiagregačnom (protizhlukovacom) účinku kyseliny aminosalicylovej na trombocyty (krvné doštičky). Do mlieka však nepreniká kyselina aminosalicylová ale jej metabolit salicylát, ktorý zrážanlivosť krvi neovplyvňuje. Zníženie zrážanlivosti krvi u dojčeného dieťaťa v dôsledku užívania acylpyrínu matkou je preto nepravdepodobné. Obavu vzbudzuje skôr teoretické riziko rozvoja Reyoho syndrómu u dieťaťa, preto Americká akadémia pediatrie odporúča krajnú opatrnosť pri užívaní acylpyrínu dojčiacou matkou. Jednorázové užitie lieku by nemalo predstavovať riziko, napriek tomu je počas laktácie vhodnejšie použitie aminoacetofénu alebo nesteroidných antireumatík. "

sirinka
28. júl 2008

annag 🙂

sonoga
28. júl 2008

tak paralen este pochopim. ibalgin je tiez este v pohode (zo skusenosti viem, ze moze sposobit krvacanie v stolici u babatka), ale Panadol Ultra Rapide? Ani zo srandy. Pokial mate doma odsate mliecko a nasledne budete tiez odsavat a nepodate ho babatku, tak OK. ale pokial chcete nadalej kojit aj po uziti tabletky, tak v ziadnom pripade.

gvenduska
22. máj 2021

@evina313 skúste paralen alebo magnezium tým nič nepokazite