Čo sa smie a čo nesmie jesť počas kojenia?

gabii83
18. jan 2009

neviem ci je uz taka tema, ak je tak to aj tak dozviem, bude zrusena, ale napiste co sa smie a co nie jest ak dojcite, to by ma najviac zaujimalo, viem, ze je to dost individualne, ale napiste kto s ktorou potravinou mal problemy ako sa to prejavilo - vyrazky na miminku, plac, krce, koliky atd....

ja som prezila strasny den po tom, ze som si dala kyslu uhorku, tak uz viem, ze kym mam mliecko, to si uz nedam viac... 😢

dakujem

zuzana76
18. jan 2009

Gabi, kyslu uhorku mi tiez spominala pediatricka,ze by sa nemalo jest, sice neviem kvoli comu, co bolo malej?

v podstate by si nemala jest vela veci, ale dodrzat to je fakt tazke

napr ziadne plesnive a zrejuce syry, neprevarene mlieko, smotanu vobec, majonezu a samozrejme ziadne jedla z tychto veci

zo zeleniny skoro nic, len korenovu zeleninu mozes- teda mrkvu, kalerab a petrzlen, urcite nie celer, kel, strukoviny, surovu cibulu a cesnak, neskor mozes zacat aj so spenatom, brokolicou, karfiolom, hraskom, ked bude mat tak 3 mesiace

masove vyrobky radsej len tie, kde vidis z coho to pozostava, teda ziadne pastety, pomazanky, parky, klobasy, salamy, jedine cerstvu sunku, pripadne slaninu- to mi povedala,ze mozem

ovocie - ziadne exoticke druhy ovocia, teda kiwi, ananas, pomarance, citrony, mandarinky, jest mozes len jablka, marhule, broskyne, nektarinky, banany - sice su exoticke, ale to mi povedala,ze mozem, niektori lekari nedoporucuju ani to

ziadnu cokoladu, nic cokoladove teda ani pudingy, ziadna slahacka, ani hrozno, samozrejme ziadny alkohol, kava, pit len nebublinkove napoje

ziadne zvlastne korenie, ziadne mandle, oriesky, orechy, sezam

uz si viac nepamatam, ale toto dodrziavat je fakt tazke, ja som sa snazila prve 3 mesiace potom som postupne zaviedla niektore potraviny , napr zo zeleniny, doteraz kojim a doteraz som nieco z toho este nejedla

zuzana76
18. jan 2009

aha, este som zabudla ziadnu papriku a rajciny

briketa
18. jan 2009

Tak ja mam uplne opacny nazor -vsetko sa s mierou moze. Mozno sama zistis, ze niektore veci Ti nevyhovuju, ale inak ja som jedla uplne vsetko -VYVAZENU ZDRAVU STRAVU a nemali sme nikdy nijaky problem.
Je to zaujimave, ze lekarka povedala ano masovym vyrobkom, ktore by sa normalne vobec jest nemali a zdrave veci zakazala....

zuzana76
18. jan 2009

moje menu pozostavalo z tychto veci v prvych mesiacoch

rascova polievka s vajcom, kuracia polievka, mliecna zemiakova polievka, cervena zemiakova polievka, polievka so strukovej fazulky- ta sa moze, mrkvova polievka

zapekane kuracie prsia so syrom cibulou a slaninkou plus zemiaky, raznici, maso na stave - teda paprikas s cestovinami, rezance s tvarohom, kuracie prsia na prirodno s ryzou, spagety so syrom, rizoto s masom, mrkvou, petrzlenom a kalerabom,

este som zabudla urcite ziadne hriby, ani sampinony a vnutornosti by sa nemali

zuzana76
18. jan 2009

briketa povedala ano jedine na slaninku a kuraciu sunku, ine nie

ja som dodrziaval radsej vsetko a ked uz mal 4 mesiace dala som si asi 5 arasidov a strasne sa vyhadzal, tak potom som neriskovala

zuzana76
18. jan 2009

kazdy je iny, ja to radsej dodrziavam, ved co keby sa nieco stalo a potom si to budem vycitat, a ona mi to vravela z vlastnych skusenosti s cim deti mavaju najviac problemov

zuzana76
18. jan 2009

aha este som casto jedla aj rybu, ale aj s tym pozor, dnes ryby nie su uz to co byvali

zuzana76
18. jan 2009

a aj tie uhorky aj zavarane aj surove povedala,ze su dost nevhodne

dalej nejest pikantne, aspon nie velmi

briketa
18. jan 2009

Zuzi, ja neobvinujem vobec Teba, Ty robis co Ti poradil "odbornik" len lekarku by som poslala do prcic 😀
Uznavam pozor na alergeny, naduvajuce potraviny a plesnive syry, jedla ako sushi ale inak....
V zdravom jedalnicku by udeniny, slanina, masove vyrobky pod. nemali mat zastupenie vobec. Nemaju ziadnu nutricnu hodnotu a zbytocne otravuju telo.

briketa
18. jan 2009

....joj a zabudla som na to najlepsie - pohar dobreho piva, krasne podpori tvorbu mlieka, to Ti poradi kazda laktacna sestra 🙂

zuzana76
18. jan 2009

briketa ano, ved ja viem,ze neobvinujes mna, len zase sa jej musim zastat, lebo v podstate vsetko ostatne co povedala je ok, mlieko napr len prevarene, syry tvrde, alebo Lucina a podobne, tvaroh som mohla jest a na tu zeleninu to platilo hlavne na prev tri mesiace, neskor som pridavala aj brokolicu , spenat, hrasok,

ostatne boli alergeny ako exoticke ovocie, oriesky atd...

tu sunku a slaninu mi povedala po tom co som na nu skepticky pozerala,ze co len budem jest. Ja som zase taka,ze si dam aj zo slaninky a sunky

zuzana76
18. jan 2009

briketa neviem s tym zase nesuhlasim ja, alkohol by sa nemal, je to sice len poharik, ale take male dieta som dojcila kazdu hodinu az hodinu a pol a medzi tym ten alkohol sa mi nehodi

ja som vela pila, jedla vela polievky a nemala som problem s tvorbou mlieka, dojcim doteraz

zuzana76
18. jan 2009

myslim si, ze to je vec kazdej matky, ta moja na mna pozerala ko na puka, ze co vsetko nejem kvoli malemu, ze ona teda jedla vsetko, ale moj brat ma napr teraz alergiu, mozno by ju bol mal aj tak, ved kazda robime pre svoje dieta to najlepsie, ale Gabiina dcerka bude mozno precitlivena na niektore potraviny, ked z trocha kyslej uhorky mala nejake vaznejsie problemy, ved takej uhorky gabi urcite nezjedla cely pohar, ale mozno jednu-dve, takze ja som len radila, co vsetko MOZE byt skodlive, ale NEMUSI

nikoleta164
19. jan 2009

ja som skusila pohar tmaveho piva a maly mi odmietal pit mlieko, bola som na zrutenie. maly reve a ja sa mu nemala co dat, mame skoro 5 mes. pivo uz nikdy, lepsia je melta a naj vinea, ta skutcne podpori tvorbu mlieka. kazde babo reaguje inac.

emjee
19. jan 2009

co je v tehotenstve dovolene a co by sa nemalo https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
recepty pre dojciace mamy https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

gabii83
autor
19. jan 2009

dakujem, a vineu som aj ja pocula, som si to par dni nepila len vodu a caj - kamilkovy - a mala som ozaj mennej a potom som si spomenula ze mame doma karton vinei a dala som si a normalne mi kvapkalo mliec ko z prsnika. je to super tak si teraz dam denne

emjee dakujem no tebe sa to tiez zblyzi akio sa drzkas???

caruzo19
20. jan 2009

gabi,pokial babo nema nijake problemy,tak vsetko s mierou,jasne,nedala by som si cerstve jahody a podobne,ale babo sa po nevhodnej potravine vyhadze,pripadne ho boli brusko,ak by tak bolo,pre zaciatok vysad cerstve pecivo(2-3dnove v pohode) a mlieko a mliecne vyrobky,tvrde syry moja znasala v pohode,kamoskina vobec...
urcitenie potraviny z ktorych mozes nieco chytit(majoneza-salmoneloza, niva-listerioza.....)

emjee
20. jan 2009

zuza77 • Dnes o 12:45
ahojte, co nevidiet budem maminou (ešte ak 2-3týždne), a chcela by som sa spýtať, ci môžem počas kojenia pit sójové mlieko, prip. jesť sójové výrobky, ako je tofu, sójové mäso. Niekde som čítala, že sója je alergén, inde zase, že je veeeelmi zdravá.
A ešte ma zaujíma, čo sa týka ovocia....viem, že jahody a mandarínky sa nesmú - platí to aj keď sú zavárané?

kisska • 1d • Dnes o 13:17
Ahoj zuzi, mas pravdu v oboch hlaskach. Ako so vsetkom plati - vsetko s mierou. Ak chces sojovym mliekom - nahradzat pitie kravskeho m. ako zdroj vapnika, treba si uvedomit, ze zo soje je vapnik velmi tazko vyuzitelny. A ako tehulka/maminka potrebujes vapnik vo zvysenej miere, ale mozes ho doplnat napr. brokolicou, spenatom a inou zeleninou. Soja je naozaj aj velmi silnym alergenom, ale pokial nemas v rodine nikoho s nabehom na potravinove alergie, nemala by ti robit problem. Akurat po porode si daj chvilku pauzu a postupne mozes trosku neskor skusat, ci nebude vadit babu pri kojeni.
Varenim sa zmiernuju alergizujuce ucinky ovocia (aj bezne ovocie pri zavadzani pri tuhej strave sa odporuca zo zaciatku varit/parit), takze zavarane by nemali vadit, aj ked zase mnozstvo vitaminov je otazne, ale su mnaaaam

jaron
20. jan 2009

Sója ako aj iné strukoviny môžu byť počas kojenia pre bábätko cez mat. mlieko problém, to však neplatí počas tehotenstva, vtedy sú strukoviny v poriadku (okrem iného tiež znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny a cukrovky, preto je dobré zaradiť ich do jedálnička vždy, keď je to možné).

Tofu je z hladiska stráviteľnosti niečo iné ako strukoviny (sója...) a môže sa preto všeobecne jesť aj počas kojenia. Vstrebateľnosť vápnika z tofu je rovnaká ako z mlieka, zo sóje je trochu horšia ako z mlieka, ale stále je to ešte dobrý zdoj vápnika. Obsah je asi 200 mg/100 g. Lepšia vstrebateľnosť vápnika ako z mlieka je zo zeleniny ako brokolica, kapusta, šalát a pod. (okrem špenátu, mangoldu...). Sójové mlieko pravé (nie z prášku) tiež je možné piť aj počas kojenia (tiež platí to čo u tofu z hladiska stráviteľnosti). Je zdravé kvôli prevencii civilizačných ochorení, aby však to bol aj dobrý zdroj vápnika, musí byť o vápnik obohatené (býva uvedené na obale).

Čo sa týka alergií, môže byť človek alergický na sóju, ale rovnako (a pravdepodobne aj častejšie) aj na kravské mlieko, syry, ryby a rôzne morské potvory, orechy, zeleninu, kakao, rôzne druhy ovocia a zeleniny atď....

Takže keď to zhrniem, pokiaľ nie si alergická na sóju (a asi nie si, keď ju používaš) v tehotenstve kludne, po pôrode iba tofu a sójové mlieko.

Prepáčte, že toľko píšem, ale ja to inak asi neviem 🙂

nikollette
8. feb 2009

Baby, ak zena dojci, moze pit alkohol???
Ale asi nie, nakolko by sa to dostalo do mliecka, vsak...

sebinah
20. okt 2012

@zuzana76 A to Ti nenapadlo, že sa práve preto dieťa vyhádzalo, že si všetko tak dodržiavala? Ja jem tiež odkedy mala malá týždeň, všetko, a tiež sme nemali ani jeden jediný problém. 🙂 Dám dobrý príklad. Moja teta držala bratrancov v sterilite a save od narodenia a vieš akú majú imunitu? Žiadnu.

zuzana76
20. okt 2012

@sebinah no starsi sa vyhadzal len ked som zjedla citrus a arasidy a mladsi takisto, prve tri mesiace som u starsieho dodrziavala prisne vsetko, nemali sme problemy s imunitou u mladsieho som jedla vsetko a ma nabeh na atopiu a takisto aj nepribera, sme rieseny v gastroenterologickej ambulancii, takze to istotne nebolo z prisneho dodrziavania, u mladsieho som jedla fakt vsetko a imunitu ma asi horsiu

sebinah
20. okt 2012

@nikollette To je otázka fakt.....prepáč ale to akoby si sa spýtala či je možné otehotnieť bez ochrany :D

sebinah
20. okt 2012

@zuzana76 Tak to asi záleží potom aj na okolnostiach a na šťastí.....ale celkom určite sa nič nemá preháňať..

dorotka418
20. okt 2012

ahoj ja mam uz viac skusenosti z kojenim tak ti poviem ze jedz všetko čo ti chuti a vyvaruj sa jedlam napr. ktore naduvaju ako je hrozno, sosovica huby atd dalej ako je napr. pomaranc, mandarinky kiwi tiez sa moze vysypat a hlavne sa vzdy napi najekej tekutiny caj, mlieko, dzus ktory nema tie napr.pomaranc, slivky atd.najlepsie su multivitamin , mozes banan, jablko, paradajku tym nic nepokazis a este jedz polievky s tych sa ti vytvori tiez mlieko. ak nemas nejaky konkretny problem so stravou a ani tvoje dietatko tak sa vam nic nebude robit. ked som videla ze moj maly mal problem so stolicou tak som zjedla zo 6 sliviek a pomohlo to inak urcite mas mast pupik mast.

daniela4321
19. jan 2013

zdravim vsetky mamicky
mozte nam poradit,mame 3mesacneho chlapceka,od zaciatku trpi bolestami bruska,snazim sa vyhybat roznym jedlam ktore by mu mohli uskodit,niekedy je mu lepsie a niekedy nie
chcem sa spytat na mlieko a jogurty a smotanu ci ju mozem pouzivat do varenia
a co tak spargla a spenat,ma s tym niekto skusenost
a este ked nieco zjete za aku dobu sa to dostane do mliecka,vsade je pisane inac a ja neviem odhadnut z coho mu je zle a ci to mam vylucit
odporucate hrozienka
sme v anglicku a tu vam lekari povedia jedz vsetko,ze to su iba hluposti co my robime,
dojcenie tu podporuju ale nemyslim si ze vela zien to dodrzuje,tie deti vyzeraju ako take gulicky
ja chcem dojcit aspon pokial nevyjdu zubky malemu,snazime sa mu davat aj flasku ale odmieta ju,je prechytrali,vie co je lepsie 🙂
dakujeme za rady,pomoze hocico

pammy
19. jan 2013

@daniela4321 No my sme sa vyybali najvacsim alergenom, t.j. ziadne kakao, citrusove plody, paradajky, orechy, med, zeler, mak... ale my sme obaja s manzelom alergici, starsi mal tiez problem a doteraz ma s kakaom a mensi ma atopicky ekzem. Pravdupovediac, neviem kde je pravda. pred 3 rokmi sa neodporucalo prikrmovat pred 6 mesiacom, teraz sa zase prikrmuje uz od 4 mesiaca a do 5 mesiaca dokonca pediatri kazu skusit dietatu jogurt, chlieb, bielok... vsetko sa tak rychlo meni. My sme kvoli rodinnej anamneze opatrni, aj teraz dietujeme s malym, co hladame pricinu jeho ekzemu. Ja by som asi na tvojom miesta mozno nejedla hned od zaciatku tie najvacsie alergeny, ak mate alergie v rodine. alebo si odsleduj, ci mu nieco vadi, napr. moj sa hned vyhadzal po cokolade ak som si dala. spenat podla mna nie je problem, spargla neviem. hlavne vydrzte kojit, ked sa pridavaju alergeny pocas dojcenia, dieta si lepsie zvyka a toleruje ich 🙂

viktoria2011
28. jan 2013

Tak ja som si pri prvom dieťati dávala velikánsky pozor čo zjem od začiatku,ako som kojila ale teraz pri druhom jem všetko okrem strukovín a kapusty....Dokonca nemáme problémy ani s orechmi akéhokoľvek druhu a ani s citrusmi....Samozrejme,nejem to na kilá ale keď mi príde na chuť pomaranč,dám si štvrťku...alebo jabĺčko strúhané s vlašskými orechmi....Myslím si že všetko treba vyskúšať aby si dieťa zvykalo...

lusy77
29. jan 2013

@nikollette Samozrejme, ze NEMOZU pit alkohol 🙂 ano dostane sa to do mlieka a potom je to nebezpecne pre tvoje dieta. Ak chces pit, odsaj si mlieko do flasky aby si dieta vedela z toho tak 2-3 krat nakojit, daj do ladnicky- nie do dveri pretoze tie stale otvaras a zatvaras najlepsie niekde do stredu ladnicky a potom mozes ist pit. Alk sa z teba vytrati, ty mozes vypit a dieta ma zdrave mliecko 🙂 bez alku haha.. no a mlieko moze ostat do 72h v ladnicke ak by si nabuduce chcela

lusy77
29. jan 2013

WOW ZENY ;)
co tu citam je dost podivuhodne 🙂 kolko zien uverilo lekarkam zeby nemali jest to a to zasa tiez nie atd.. keby ze vsetko co vam vase lekarky povedali dodrziavam a nejem tak to by som bola asi na vode 🙂 aj to by som este aj prevarila keby lekarka povedala. Treba vyskusat z kazdeho rozku trosku teda ja si to myslim. Samozrejme skusat pomaly a po kuskach. Ja jem vsetko, moj anjelik ma zatial mesiac ale nic jej neprekaza. Vela jedal- arasidy, paradajky, citrusove veci to zalezi od rodicov- ci maju oni alergiu. Samozrejme nie strekoviny- pretoze babetka maju po nich tazky zaludok a bolesti, zapchy a krce. Inak by som jedla vsetko. Ja som alegricka na mlieko a mliecne vyrobky,takze mlieko, jogorty, syry atd mozem len bez laktozy a to papa aj moja malinka 🙂 Bohu zial nemam vela mlieka, takze ju dokrmujem. Arasidy a vsetko mozne som papala v tehotenstve takze to mozem aj teraz aj ked velku chut uz nemam 🙂 Zelam kazdemu,aby vase babetka nemali problemy,tazkosti a boli zdrave <3