Čo sa smie a čo nesmie jesť počas kojenia?

gabii83
18. jan 2009

neviem ci je uz taka tema, ak je tak to aj tak dozviem, bude zrusena, ale napiste co sa smie a co nie jest ak dojcite, to by ma najviac zaujimalo, viem, ze je to dost individualne, ale napiste kto s ktorou potravinou mal problemy ako sa to prejavilo - vyrazky na miminku, plac, krce, koliky atd....

ja som prezila strasny den po tom, ze som si dala kyslu uhorku, tak uz viem, ze kym mam mliecko, to si uz nedam viac... 😢

dakujem

sweet4
16. sep 2013

@gabii83 ahoj prosim ta mozem zlty melon ak kojim?Dnes sme mali problem a vcera som ho jedla na veceru inak vsetko ostatne bolo v pohodicke co som zjedla

jklara
24. sep 2013

A čo fazuľové struky? tie zbožňujem, počas tehotenstva som ich jedla, no teraz mám strach si dať, môj malý má 7 týždňov. Niekde sa tu písalo, že polievku zo strukov áno...

gabii83
autor
26. sep 2013

@sweet4 ahoj no je to individualne ja by som si zlty melon dala v pohode , daj si iba kusok uvidis co to spravi a potom si daj ak sa nic nedeje.

gabii83
autor
26. sep 2013

@jklara ja by som nedala ale vravim mozno mu to nebude vadit, ak uz velmi ze chces daj namoc do vody na noc a rano si riadne vyplachni a vymen si vodu aspon dva krat namacaj atd. par krat si vymen vodu a potom to var... dufam ze som nenapisala blbo 🙂

sweet4
27. sep 2013

Poradi mi prosim vas Niekto aspon pat jedal ktore zarucene neuskodia pri kojeni mojmu babatku?Mam pocit,ze jej hadam vadi vsetko,netusim ci ma citlivy zaludocek ale v kuse prdka a nekaka sice som jej dala rektalnu rurku ale radsej by som bola keby kakala prirodzene a ako casto ma zdravucky kojeny novorodenec kakat ?Moja ma mesiac ,kazdy vravi ze v pohode nemusi kakat aj tizden no dost je pajedna uz na treti den a nechce mi spat a ked je tak zrejme spapa vic ako potrebuje a potom cas vyvrati,je to normalne ?

sweet4
27. sep 2013

@gabii83 dakujem za odpoved

sharlotta
27. sep 2013

@sweet4 hladala by som problem niekde inde, ako v strave. Moja mala koliky, tiez som ju trapila rektalnou rurkou, chudatko a bolo uplne jedno, co som jedla. Dokonca som mala pocit, ze ked som zacala jest uplne vsetko, tak to preslo 😅 A ano, je pravda, ze dojcene deticky nemusia kakat aj tyzden, pretoze to vlastne len vycikaju a ostatne ziviny sa spracuju v organizme.

kalifa28
27. sep 2013

koliky maju aj deti na um, s kojenim to podla mna vobec nesuvisí, ja som jedla absolutne všetko (aj kapustu, karfiol, kel, všetko ovocie, mliečne vyrobky) a malej nikdy nič nebolo, kojená doteraz.... prvá dcera od narodenia na um a 3 mesiace koliky... takže.... o strave to asi nebude milé mamičky 🙂

michalaforb
28. sep 2013

Ahojte žienky. Ja mám 8 týždňovú dcérku. Už v tehotenstve som si dopriala skoro všetko (vínimkou boli surové mäso(ryby), plesnivé syry a huby) a rovnako aj teraz počas dojčenia jem všetko. Už som vyskúšala aj šošovicovú a hrachovú polievku, kyslú kapustu a uhorky, arašidy, čokolády a pod. Asi môžem ďakovať niekomu tam hore (dúfam, že to nezakrýknem), ale doteraz malinkej nič nebolo. Totiž ja som toho názoru, že všetko s mierou a po kúsku. 😀 Dúfam, že aj naďalej nám to dobre pôjde. Malinká je plne dojčená a mliečko mi tečie z pŕs skoro každý deň. V 6 týždňoch mala 5,10 kg, 😀 Teraz neviem, lebo doma nestresujeme vážením, ale viem iste, že mamkine mliečko ľúbi 😀

sweet4
30. sep 2013

@sharlotta Tak potom preco ma take velke a polotvrde brusko ,cely cas prdi a vela piska to je pravda .

amicca
12. nov 2013

Ahojte
Vo Francuzsku sa pocas tehu neodporuca jest surove maso, surove ryby atd no proste co nie je prepecene, nepasterizovane syry a alkohol. Vsetko ostatne je OK.
A pocas dojcenia sa neodporuca kapusta. Co sa tyka kolikov, moji obaja chalani ich mali v prvych tyzdnoch a potom z toho vyrastli, hranica je okolo 3 mes. Moj druhy syn grcka a zlepsilo sa to po tom co som vyhodila z jedalnicka kravske mlieko. Ale tiez si myslim ze proste vyrastol a jeho traviaci system dozrieva. Neodopieram si ani rajciny, oriesky atd ale s mierou.

evi32
30. nov 2013

kazdy ako citi a ci su nejake alergie v rodine... ja som bola do 3.mes. opatrna, jedla som zeleninove polievky-mrkva, petrz., zemiak, do toho krupicove halusky alebo vajcovu-rascovu pol., zemiakovu mliecnu, casto vyvar, a masko stale na prirodno napr. kur. prsia na mrkve s ryzou, dalej ryzovy nakyp, jablkovo tvarohova zemlovka, krupicovu kasu som mala kazdy vecer🙂 piskoty a maslove keksy som nosila vonku do kocika🙂
ranajky casto kiri syry, cerstva sunka, z ovocia som jedla olupane jablka, banany... uz si nepamatam dalej... ale po 3. mes. som zacala pomalicky paradajky, strukoviny, neskor aj ine keksiky..
teraz ma mala 9.mes. a jem vsetko, uz som skusila aj pomaranc a mandarinku, nevyhadzala sa, uz si dam aj vlasske orechy, cokoladu,
ALE: mam zlu skusenost s udeninami a korenistymi jedlami, ani teraz nejedavam, lebo len nedavno sa mi stalo, ze som si dala z polievky, kde bola aj slanina (ktoru som poctivo nechala v tanieri) no v polievke ju bolo citit a malicka mala asi polhodinovy zachvat, takze uz nepokusam!
asi je to individualne, treba len sledovat a ked je babo spokojne, tak vies, ze nie je problem, drzim palce 😉

weru3ka
21. mar 2014

@michalaforb ahoj mozem sa spytat kedy si vyskusala tie veci ako hrach kapustu dnes mam struckovu omacku malému nikdy nic nebolo len som este neposkusala moc dnes ma ppresne 2 mesiace a stale sa sttranim karfilu, kapuste...dakujem

milota164
23. apr 2014

je to individualne, moja mala mavala koliky a bolo uplne jedno ci som sa snazila nejest veci co nafukuju a pod alebo som jedla vsetko fazulu , kapustu , .... treba vyskusat,

sednaja
24. apr 2014

Ja som sa v ničom neobmedzovala, samozrejme, potraviny, z ktorých zvykne nafukovať, prípadne majú iné nepriaznivé účinky som zaradzovala opatrne, ale ako som zistila, že malá nemá žiadne negatívne prejavy, tak šup sem so všetkou stravou. Jediné, čo som obmedzila bolo exotické ovocie. Nič z neho síce malej nebolo, ale ten pocit, že toľká chémia a prechádza to do mlieka....(aj keď je pravda, že chémia je v kadečom, ale exotické ovocie mi proste bolo tak proti srsti - len môj vnútorný pocit). Je to individuálne, čo sa ktorému bábu protiví..........okrem toho, čím je bábo staršie, tým je menej náchylné (potravinu, ktorá mu dnes robí problém skús zaradiť do svojho jedálnička o niečo neskôr)

anjelicek0101
13. júl 2014

ahojte co mam robit mala sa mi vzdy pri kojeni puci a place este nikdy mi nezaspala pri kojeni vzdy ju ,usim kyvat na rukach neviete kde je problem preco ju stale puci uz aj pri kojeni a to pri tom nejem dokopy nic davam si velky pozor a aj tak mame problem tak nechapem neviem si to vysvetlit poradte mi prosim bo uz som zufala dakujem velmi pekne

dollynkaa
13. júl 2014

Zaklopem ale asi od cca 2mesiaca jem vsetko a v poriadku. Ale do 2mesiaca som sa obmedzovala a mavala bolesti. Zaujimave 😊a odporucam probiotika bio gaya.

eva1122
30. júl 2014

Baby odkedy mozem paradajku, ked kojim? Maly ma 5 mesiacov

evittam
30. júl 2014

@eva1122 Ahojky. Tak ja jem všetko čo som jedla aj počas tehotenstva a nikdy sme nemali žiadne problémy. Paradajky,kapustu-kyslú trochu s mierou (ale vlastne malá sa len riadne pokaká 😀 ), všetkú zeleninu aj ovocie. A to som robila aj pri prvom. A dcérka má 7 mesiacov a kojím. Som teda nikde nepočula, že by sa nemohla paradajka? 😒

loislane
30. júl 2014

@eva1122 ja jem úplne, ale úplne všetko ako predtým. Celé leto tlačím paradajky, jahody, maliny, melóny... malá má 3 mesiace. Veď skús a uvidíš.

milota164
31. júl 2014

je to individualne ale dolezite je aby matka jedla pestru stravu, treba vyskusat ak dieta nema problemy nie je dovod obmedzovat sa

monacanka
31. júl 2014

ahoj ja som jedla vsetko akurát nejedla som len strukoviny -fazula sosovica a nejedla som stiplave jedla akurát vsetko ine som jedla ako ovocie zelenina cokolada ale to najlepsie odsledujes ty aka bude reakcia babetka na danu vec kazde babo je ine

egiginka
1. aug 2014

vsetko sa ma jest, mozno zo zaciatku , alebo ak ma babatko koliky, tak radsej obmedzit strukoviny atd,,, ale pokial to babatku nevadi tak vsetko jest,,,, od 3 mesiaca jem uplne vsetko jak pred tym aj jahod za hrst, aj sosovicu , hrach aj stiplave,,,,, zavadzala som postupne , som sledovala reakcie. Ale inak vraj sa strasne malo prepusta z mlieka, takze tak, Ak mava babatko koliky, tak matka moze jest len rozky aa vodu , aj tak bude ich mat,,

Je to take divne , ze niektorw maminky prestanu kojit, len kvoly tomu aby sa mohli normalne najest:(... takze urcite netreba menit jedalnicek ( mozno len prve mesiace, to sledovat )

majdus
6. aug 2014

Ja jem normalne vsetko, pokial nevidim, ze drobcovi je z niecoho zle. Zle mu nebyva, aspon som si nevsimla, ale ked zjem jahody a paradajky, tak ma vyrazky na tvaricke. A ked sme skusali prikrm kukuricnu kasu a ked jedol kuku chrumky, tak ich mal tiez. Takze jahody uz nejem (lebo nemam vlastne zo zahrady), paradajky obcas a kukuricnu kasu v polievke len obcas ja. Skusime neskor, kym dojcim. 🙂

ivanashaggy
11. aug 2014

Tak babenky - ak jete všetko a Vaše drobce s tým nemajú problémiky, tak si gratulujte a neodsudzujte tie maminky, ktoré sa obmedzujú, pretože práve tie si zaslúžia obdiv! Ja som na začiatku jedla všetko ale moje bábätko malo také strašné koliky, že nezaberali ani probiotika, ani. Pupíky ani Espumizan - nič. Bola som nútená začať vyhadzovať postupne skoro všetko - vrátane mlieka a mliečnych vyrobkov... Teraz má malý 9 mesiacov a ešte stále diétujem a ak neodolam a dam si napríklad niečo tvarohové - môžem sa tešit na noc strávenú nosenim plačúceho a v kŕčoch sa zvíjajuceho drobca. Tak to vyzera aj ak zjem nahodou uhorku alebo papriku - proste čokoľvek, čo je ťažké na žalúdok... Až po 9 mesiacoch to začína vyzerať, že už môžem postupne opäť začať s mliečnymi výrobkami - ale to je zatiaľ tak všetko. Ale poteší 🙂 Takže sú bábätká, ktoré nemajú problém s čímkoľvek a sú bábätká, ktoré majú neskutočne citlivé brušká a nezrelý tráviaci trakt... Ale čo by človek pre svoje dieťatko nespravil, však 🙂 <3

mirkatarby
17. okt 2014

Milé žienky,tehotenstvo nie je choroba,ale stav a treba si ho užiť.Veľa sa píše čo sa smie a nesmie počas tehotenstva a neskôr pri dojčení.Je dobré mať určitý prehľad ,ale netreba to so všetkým preháňať.
Všetko je individuálne a je na mamičke ako sa rozhodne.Ja osobne som počas tehotenstva aj dojčenia vylúčila kávu,lebo akosi automaticky mi prestala voňať.Keďže ani alkoholu som neholdovala predtým,tak nebol problém,skôr to nechápali staršie generácie,že prečo si nedám za pohárik,veď likér je dobrý na mlieko 🙂 .Od začiatku dojčenia som sa neobmedzovala v konzumácii ovocia a zeleniny (bez paradajok nedokážem žiť).Malej nič nebolo,hoci občas som postrehla miernu "kašičku" na telíčku,takže som s mierou jedla citrusové ovocie.To isté bolo so zavádzaním tuhej stravy,od 10 mesiacov jedla mandarínky,kivi,vlastne všetko ovocie a neboli žiadne alergie.Pritom kivi vôbec neodporúčajú do 2 rokov. Nič len skúšať a pozorovať na reakciu.

gabrish
15. dec 2014

Sprostost...to by som nemohla vobec nic...lebo vsetko milujem.ja som jedla a pila vsetko...blbosti

tamaram283
15. dec 2014
Používateľ tamaram283 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od tamaram283.

ja som tiez jedla a jedla :D
ved to sa neda,... ako alergeny klasika vylucit, strukoviny su tazke, alkohol nieeee, na to si pockame rady, ale ked nas bolelo brusko, kamoska lekarnicka poradila kvapky coliprev, ja mam s nimi dobre skusenosti

kozickamamicka
10. jan 2015

Ahojte,ja jem vsetko okrem cibule a kapusty a dokonca pijem len kozie mliecko,je lahko stravitelne a je najpodobnejsie k materskemu mlieku 🙂

slavibrcka
21. jan 2015

@gabii83
Ahoj, ja som prve 3mes. jedla ryzu, kura alebo rybu na pare a mrkvu, cuketu, zemiak, petrzlen,.. co sa dalo dat do naparovaca. Vynechat vsetko na K... Kel, Kapusta, broKolica, Karfiol, na internete ucrite najdes kompletny zoznam...koreniste veci, vsetko, co nafukuje, atd. Ked uz dietatko moze byt na brusku, vyprdka sa a casom uz jedavam uplne vsetko okrem suroveho masa (tatarak, sushi).