Dá sa ešte zachrániť dojčenie, keď má bábätko 4 mesiace?

miskamichalka
20. jan 2021

Ahojte.

Veľmi rada by som dojčila, avšak mlieka je čoraz menej. Užívam aj senovku aj Benedikt, aj kojo čaje.ale mlieka je omnoho menej. Viac dokrmujem ako kojím :( chcem vedieť názor a skúsenosti, či sa nejakej mamičke ešte podarilo rozbehnúť mliečko aj keď už mala pocit že je na konci s kojenie.. čo robiť? Malý sa už nechce ani prisať keď mám prsníky prázdne pretože mu nič nejde. Až keď su po cca 6 hodinách aspoň trocha prsníky naliate, prisaje sa. Preto viem že ešte by sa určite prisaval ak by ho bolo viac.

Uzdičku máme steihnutu, prisava sa dobre, pijem a jem dosť, pijem aj matysak no stále nič .
Vďaka sa odpoveď

elizabet173
20. jan 2021

@miskamichalka prikladaj tak casto, ako sa len da. Najlepsie ked je dietatko v polospanku, vtedy sa zvykne prisat. Cim viac budes prikladat, tym viac podporis tvorbu mlieka. Nezabudaj na dostatok tekutin, viac, ako pijes bezne, mozno si to teraz v zime neuvedomujes a pijes malo. Drzim palce, aby sa to zase rozbehlo a ked nie, nezufaj, aj nekojene deti su zdrave a stastne.

sivana09
20. jan 2021

mne povedala nasa pediatricka skvelu vec. prsia nie su nadrz... ze sa naplni/vyprazdni... mlieko sa tvori ked dieta saje... kojim uz 16 mesiacov vkuse

pribinak
20. jan 2021

Netráp seba ani dieťa. Dojcila si koľko to šlo. Dobrá mama budeš aj bez toho

cookie29
20. jan 2021

Moja, chces uprimnu odpoved? Zachranit sa to da takmer vzdy, ale jednoduche to nie je. A pokazila si si to sama, nic v zlom. Dietatko je spustacom mlieka, ono dava informaciu Tvojmu telu, co potrebuje a kolko. Ak si zacala prikrmovat, tak nech vezmes akykolvek cumel, tak vzdy hrozi riziko "zmatku", neviem to presne prelozit, ale sanie na bradavke a na cumli nefunguje rovnako. Takze pokial striedas, kludne moze stratit povodny saci reflex. A moze Ti x mamiciek povedat, ze ony striedali a v pohode, mozno Ty si prave ta, ktora jednoducho nemala stastie. Nehovoriac o tom, ze sanie z prsnika je praca, dietatko sa namaha. Z flasky to tecie samo. Takze v podstate zacarovany kruh. Ked si mu raz dala flasku a ono zistilo, ze dostane jest aj bez namahy, tak nie je dovod pachtit na prsniku a teda menej saje, viac dostava flasku atd... zbytocne sa budes napchavat "podporou", ked ten zaklad nefunguje.
Proste Tvoje vysvetlenie/chapanie aktualnej situacie je presne naopak ako to v reali je. A teraz mas na vyber, bud budes pokracovat s tym, ze postupom casu dojcenie uplne vypadne a si s tym zmierena, alebo to chces rozbehnut. Aj jedno aj druhe je mozne a suhlasim, ak sa mas nervacit a stresovat s dojcenim, radsej spokojnu mamu s UM. Ale pokial to chces zachranit, tak by som skusila laktacnu poradkynu. Vyhodila by som totalne flasku, ale totalne. Aj vsetky cumliky. A len dojcenie a prikladala dietatko co najcastejsie. Ak treba prikrmovat, tak cievkou...a trpezlivost, chce to cas.

alex666
20. jan 2021

@cookie29 Neviem, ci zufala matka potrebuje pocut prave takyto ostry ton...

cookie29
20. jan 2021

@alex666 nemam pocit, ze by som pouzila ostry ton.. neviem z coho tak usudzujes, aj ked je to vacsinou riziko pisaneho prejavu. A neviem z coho usudzujes, ze ide o zufalu matku... alebo som nieco prehliadla. V kazdom pripade si myslim, ze ak to skutocne zachranit chce, potrebuje pochopit, preco to nefunguje a co robi nespravne...
a je len na nej, ci sa chce pokusit zachranit dojcenie alebo prejst na UM, najdolezitejsie pre dieta je mama v pohode...

akbara77
20. jan 2021

@miskamichalka kontaktuj laktacnu....www.mamila.sk...
Tam nájdeš.vsetko....kojim už 3 roky...na začiatku som si myslela,že nedam ani mesiac...zavolala som si laktacnu....najlepšia "investicia" pre nas😉

siska53
20. jan 2021

@miskamichalka prikladaj, odsavaj tak, ze aj dieta je prilozene..

miskamichalka
autor
20. jan 2021

Ďakujem za odpovede. Budem sa snažiť. Jasné, nezbláznim sa, keď to nepôjde 🤷 ale rada by som to ešte raz rozbehla. 🥰

amyweber
20. jan 2021

@miskamichalka ahoj nič nie je stratené, odporúčam kontaktovať laktačnú z Mamily alebo im nápiš, nech ti poriada tu najlepšiu z tvojho okolia. Zatiaľ ti aspoň poradím, prikladať dieťa k prsníku naozaj čo najčastejšie, spoločne spanie, kontakt koža na kožu, nosenie. Toto zaberá a toto funguje. Držím palce nevzdávaj to

tatehotna
20. jan 2021

@amyweber funguje koza na kozu aj pri starsom babatku nie len pri novorodencovi? napr pri 4mesacnom alebo pol rocnom?

amyweber
20. jan 2021

@tatehotna áno funguje ver mi. Môj maly má 1,5 a vždy keď dostane horúčku či už zo zubov alebo... tak ideme koža na kožu, teplota klesne a vždy sa mi zdá že mám aj viac mliečka

tatehotna
20. jan 2021

@amyweber ked k tomu pride vyskusam 🙏

lentilkaxxx
21. jan 2021

@miskamichalka tiež som chcela plne kojiť minimálne do roka. Teraz už viem, že som svoje dieťa zbytocne týrala. 😪 Bol proste hladný, preto stále plakal a nespal. Prikladanie ho akurat dobre nervovalo. Niekoľkokrát som to riešila s laktačnou. On sa proste nechcel prisat poriadne a ťahať, kde nič netieklo. Keď aj ťahal, po chvíli mlieko nebolo. Nestačilo to. Stláčala som prsia a nič už po pár kvapkách nevyšlo. Do ďalšieho kojenia sa mlieka nevytvorilo dostatočne. 3 týždne bol len na MM (ani dudlik nemal), 3 týždne som ho proste dokrmovala Kendamilom, aj keď laktačne nesúhlasili. Mlieko sa nerozbehlo v takom množstve, aj keď som sa mohla na hlavu postaviť. Zabrala až odsávačka (elektrická Avent natural) po cca 2 týždňoch pravidelného odsávania. Aj tak, že predne vytiahne v pohode, ale zadné musím ťahať cez stimuláciu a následne ručne odstriekat. Žiadne že po 3 alebo 4 hodinách, po 6 až 8. Vtedy mám za ten deň najviac mlieka (900- 1000 ml). Takto to ťahám štvrtý mesiac. Je to prácne (musim vytiahnuť vždy do poslednej kvapky), časovo náročné (denne aj 6 hodín), ale inak proste mlieko nebude. Od narodenia spí v nasej posteli, beriem senovku, benedikt, UKKO, Biočaj Tatry aj hroznovu šťavy. Shatavari mi mlieko zas znižovalo.
Daj na svoje pocity. Mne články z mamily akurat vytýrali dieťa, ktoré bolo hladné, zúfalé a ani nemohlo na ukludnenie dudlíkovať. Teraz ma syn 5 mesiacov, skoro 9 kg a UM nevidel od konca septembra. Zamrazila som cca 5 litrov mlieka.
Ked sa proste plne kojit nedá, tak sa nedá. Aj keď si pre to spravila všetko.

proximaa
21. jan 2021

@miskamichalka ja som sa tiez takto trapila. skusala som vsetko mozne aj nemozne. Potom som si uvedomila, ze som akurat tak vystresovana z toho vsetkeho a presli sme na um. Vysledkom som bola pokojnejsia ja a nasledne aj babo. Niekedy to mlieko proste nejde

katkari
23. jan 2021

zarazaju ma niektore odpovede tu, ze 4 mesacne dieta ma byt zrazu krmene cievkou na prsniku, ma byt bez flase na ktoru je zvyknute...ako vazne? poniektorym mamickam by som tu zobrala pribor, zviazala ruky za chrbat a nech sa s prepacenim nazeru priamo do zobaka...nechapem co vsetko su schopne podstupit zeny len aby kojili za kazdu cenu, dokonca na ukor spokojnosti svojho dietata! ved je to take frustrujuce pre to male babatko a urcite aj pre matku! kazde jedno krmenie cez cievku? ved s takym 4mesacnym babom sa uz da ist aj na navstevu a von a to akoze ta matka ma kvoli cievke sediet doma? neskutocne...

@miskamichalka na tvojom mieste si kupim kvalitnu odsavacku Medela Swing Flex na 1 prsnik alebo na oba a odsavam kolko sa da lebo je pochopitelne ze hladne dieta uz v takom veku ozaj potrebuje naraz vacsie mnozstvo mlieka ked je zvyknute na flasu a nebude chciet tahat prazdnu cicku....ak mas prave nulovy stav mlieka, tak odsavaj, ak mas na to cas a chut kludne aj kazde 2h...mne sa rakto navysila tvorba mlieka v priebehu 3 dni (z 200ml na 700ml za den)...nikdy by som tuto torturu uz ale nepodstupila lebo odsavanie den/noc je ozaj hrozne a pri 4mes dietati sa uz celkom musis obracat...podsatat odsavania je ze musis minimalne 15min kazdy prsnik

ak hladas viac informacii kludne sa pytaj
@lentilkaxxx rodili sme naraz v auguste a sledujem jej strastiplnu cestu odsavania uz par mesiacov...myslim ze o odsavani vie maximum...

a hlavne ako ti tu niektore sibnute motgy pisu ze si za to mozes sama tak nie nemozes za to ani ty ani tvoje babatko, je normalne dat dietatu umele mlieko ak je hladne a nie je to ziafna hanba. moje odporucanie - necitaj uz mamilu.