Darovanie materského mlieka. Viete kde a ako?

janzi
12. nov 2008

Ahoj, chcela by som darovat MM, viete mi poradit kde a ako to funguje?
Na nete som vela info nenasla, tak ak mate niekto skusenosti tak poradte prosim, lebo mliecka mame vela a zda sa mi smutne ze mi vyteka nadarmo, lebo nasa babika nestiha papat.

saska.t
12. nov 2008

zamrazit a sup do mrazaku na neskorsie prikrmy 😀

janzi
autor
12. nov 2008

ja by som ho radsej darovala do nemocnice......

sirinka
12. nov 2008

janzi skus si najst kontak na zdruzenie mamila, tam ti poradia 😉 alebo sa opytaj weroni, tusim aj ona mliecko darovala.

bibula
12. nov 2008

no ono sa to aj vykupuje-ale nejak malo-1liter okolo 100sk.
ja som vsak mliecko davala jednej mamicke,co mliecko nemala a maly synceka s atopickym ekz. skus pozriet v takej teme,mozno nejaka maminka bude rada.
ja som si odsavala,potom som dala do mrazaku a do dvoch dni si prisla pre to a doniesla mi vysterilizovane dalsie nadobky a tak dokola asi 4mesiace🙂

sirinka
12. nov 2008

janzi je super, ze chces mliecko darovat, je ho v nemocniciach strasne malo a pre nedonoseniatka je to hotovy poklad...

katka.m
12. nov 2008

Ja som dávala do mliečnej banky u nás, v nemocnici v Prešove. Platí sa za 1l 200Sk,- Urobia ti vyšetrenie (odber krvi na HIV a podobné, výtery z nosa, hrdla a konečníka), ale to ti urobí sestrička doma. Potom ku mne prišla tak raz za 2 týždne a odniesla si fľaštičky. Berú však mliečko len do polroka dieťatka, potom je už menej výživné a mastnejšie. Teraz ho mrazím na neskoršie príkrmy. Tak ak máš, smelo do toho, vraj je to biela krv 😉

janzi
autor
12. nov 2008

sirinka ten clanok na rodinke som nasla ale je z roku 2001 tak som nevedela ci su info este aktualne - skusim sa im ozvat, skoda ze chodia iba do 60 km od BA, ja som z Piestan co je cca 80 km ale snad sa najde nejake riesenie kt. bude vyhovovat aj mne aj im

lila794
12. nov 2008

Ja som davala do mliecnej banky v PP. Skvely pocit, vrelo odporucam, aj ked prisna dieta a to neustale odsavanie - ale dalo sa to vydrzat. Polrok prejde ako z vody. Nam chodila sestricka kazdy pondelok, doniesla flase a zobrala plne. A pravidelne robila odbery, tiez u nas doma.

sirinka
12. nov 2008

janzi ved to, mozno by ti laktacna poradkyna od vas vedela lepsie poradit. alebo sa skus priamo nakontaktovat na novorodenecke odd najblizsie od vas, kde maju aj nedonoseniatka a nech ti poradia, ako im mozes davat mliecko... 😉

weroni
12. nov 2008

janzi ja som do minuleho tyzdna tiez darovala do Blavy na Kramare, teraz uz nemam tolko mliecka aby sa im to oplatilo ale v porodnici mi spominali ze vraj aj v Trnave beru tak skus vygooglit laktarko v Trnave, odtial by to do Piestan bolo blizsie.

lila ty si musela drzat dietu? ja som jedla uplne vsetko vlastne aj jem - okrem citrusov, arasidov a kapusty - ako som skoncila s darovanim tak som si uz aj kapustu dala tri dni za sebou a ok 😉 mne nepovedali ziadnu dietu (nastastie lebo to by asi z darovania nic nebolo 😀 )

lila794
13. nov 2008

z ovocia som mohla len jablka bez supky, obcas marhulu, broskynu, tiez bez supky a banany, nesmela som kapustu, fazulu, hrach, sosovicu, vsetko iba solene, ziadne koreniny, paradajky, papriku, orechy, citrusy, jahody, cokoladu, kakao, skoricu....uz ani neviem, co vsetko. Ale dalo sa to vydrzat.

valka
13. nov 2008

ja som tiez darovala mliecko...a aj dietku som mala drzat...ale nejak uplne to neslo...hlavne, ked laktacna sestra mi kazala jest vela maku kvoli vapniku a potom sme boli na kozno-alergo a doktorka mi povedala, ze mak je velky alergen a ze nesmiem 🤐 no vyberte si...tak som jedla vsetko v malom a malej nikdy nic nebolo, tak dufam, ze ani detickam v nemocnici...ale citrusy nejem do teraz...nejak mi od porodu nechutia 😅

janzi
autor
13. nov 2008

babulky co ste darovali mliecko do BA negate na nich mail?? weroni v trnave neberu, teda aspon taku som dostala dnes odpoved z porodnickeho oddelenia

maruskak
13. nov 2008

Ahojte, keď čítam, že mamička potrebuje mliečko pre babatko, hneď by som dala. Ja som asi ta šťastnejšia mamička,pretože som mliečka mala až-až, aj ja som dávala do mliečnej banky v Prešove, každy deň som odstriekala 350ml mliečka, potom preliať do sterilnej fľaše a do mrazaku, alebo na 24 hod. do chladničky a takto to trvalo asi mesiac a pol, za 1l/200 Sk. Aspon tak som mohla pomôcť. Poznám známu,ktorá mi hovorila, že nevedela čo s mliečkom tak ho vylievala 😨 A maleho dojčím doteraz 🙂

valka
13. nov 2008
lenko
14. nov 2008

Aj ja by som darovala mliečko, malý veľa papal, stíhal, ešte aj v noci veľa papal. Teraz ako mu dávam 1x príkrm, tak musím odsávať. Nuž zamrazím, keď už nemôžem darovať. Martinko už má 7 mesiacov, začala som prikrmovať keď mal 6mesiacov, a to už neberú mliečko. 😒

mikadooo
25. okt 2011

Ahojte, ja mam tiez vela mliecka, takze som minuly tyzden volala do laktaria na Kramaroch a dnes ma boli "pozriet" sestricky, takze tu pisem strucne infosky: ked im zavolate, spytaju sa vas zakladne informacie: kolko mate mliecka, ci mate mrazak, ci ste prekonali nejake infekcne choroby, ci ste niekedy dostali transfuziu krvi, krvne pripravky, ake mate dedicne choroby v roditne, atd. Ak bude vsetko okej, dohodnu sa s vami na navsteve. Na navsteve s vami vyplnia kratky dotaznik a porobia vytery - z nosa, z hrdla a z konecniku a zaroven vam hned donesu aj prvu davku sterilnych flasiek a takisto flasiek na vzorky mliecka. Minimalne mnozstvo mliecka je 200ml denne, nie je to vsak nikde predpisane, takze ak sa s nimi dohodnete, mozu vziat aj menej, ale asi budu menej casto chodit, neviem. Poucia vas ako si odobrat vzorku, ako odsavat/odstriekavat mliecko a ako ho uskladnovat. Ja som sa pytala aj na stravu, nejak extra ma nepoucovali, nesmu sa jest hlavne alergeny a potraviny, ktore nafukuju, jablcka treba supat 🙂. Pre mna to nie je ziadna velka "obeta", nakolko dojcim, takze sa tymto potravinam vyhybam tak ci tak. Dobre je papat smotanove jogurty a mliecne vyrobky a maso kvoli bielkovinam. Dostanete aj taku informacnu dvojstranu, kde je popisane cele odsavanie. Za mliecko sa plati 6,54 EUR za liter, peniazky posielaju na ucet raz mesacne {cislo uctu mozete vyplnit hned pri prvej navsteve do dotaznika}. Daju vam papier pre vasu doktorku, ku ktorej musite ist na odber krvi. Mozete s tym ist ku gynekologicke alebo k obvodnej doktorke, vysledky su ca. o tyzden, tie potom treba odovzdat sestrickam ked pridu po mlieko. Takisto ma poprosili, ci by som im mohla vytvorit do druhej navstevy kvoli registracii kopiu karticky poistenca. Vsetky vysledky z rozborov su skompletizovane az za 3 tyzdne, potom vam oznamia, ci mliecko je ok. Dovtedy vam mliecko sice odberaju ale nepouzivaju ho, len ho skladuju zamrazene. Ak ste prec, napr. na dovolenke, treba im to len oznamit. Cela navsteva trvala ca. polhodinu, sestricky boli mile. Caute!

biba321
28. mar 2012

Babule,najnovsie infošky-zo Žiliny: za liter mliečka vam daju 2,3 Eur 😀 sila,neviem prečo to znižili,ked si chce mamina kupit syry,jogurty,všetko je drahe,takyto srandovny prispevok no nič
ale naj je-ze oni chcu minimalne 500 ml/denne - aby sa oplatilo prist sanitkou pre mliečko
no to je už horšie,lebo si predsa len robim aj zasoby doma pre moje dieťatko,ak by som prišla o mliečko,aby mal hlavne moj maly,tak teraz fakt neviem... 😖

aalenocka
5. okt 2015

ahojte, som z Kosic a mala by som zaujem o materske mlieko, ak ma niektora mamicka nadbytok

domingazkosic
18. júl 2017

Milé mamičky!
Tvorí sa mi veľmi veľa materského mlieka, moja malá nestíha toľko papať 🙂, je mi ho ľúto vylievať :/.
Mliečko mám zamrazené v mrazničke v sterilizovaných fľaškách od detskej výživy. Každá fľaštička je označená dátumom naplnenia a množstvom mliečka.
Ak máte záujem, určite sa dohodneme 🙂.