Do kedy je dobré dieťa kojiť?

kamiletka
18. feb 2009

Ahojte, ja mam 7 mes. dcerku a tak pomaly rozmyslam o skonceni kojenia, hlavne koli tomu ze sa asi z umeleho na noc bude vediet viac napit, ja mam stale mlieka dost tak neviem,, ci ju uz oducat od prsnika,,,alebo topotiahnut do 1.roka ?

sirinka
18. feb 2009

kamiletka ja by som na tvojom mieste potiahla istotne do roka...najme ked nemas ziadne problemy s dojcenim...

uz zrejme zacinas s prikrmami, tak jej skusis potom davat nieco na veceru pred dojcenim, to je podla mna lepsia alternativa ako prejst na UM...

kamiletka
autor
18. feb 2009

diky, aj to tak robim ,,, davam kasu o 18,00 hod a potom po kupani, ju dojcim,,, a v noci kedy chce tak opat dojcim,,,

elise
18. feb 2009

môj malý má 26 mesiacov a kojíme stále mne to vyhovuje aj jemu séce iba večer a ráno ale vyhovuje to aj mne aj synovi. 😉 odstavenie neriešim 😉 a umelé mlieko mi odmieta a to sme skúsili všetky druhy značky na slovenskom trhu

sirinka
18. feb 2009

elise 😉 inac who a unicef odporucaju dojcenie do dvoch rokov a ak to obom vyhovuje a chcu...tak aj potom...
my sa tiez este dojcime, UM som zatial ani neskusala...radsej jej davam acidofilne mlieko.

kamiletka aj ja tak robim...kasa - kupanie - dojcenie a spanok... 🙂

capy
18. feb 2009

ja som dojcila prveho do dvoch rokov a potom sme presli na normalne mllieko. a kakavko pije dodnes tak liter denne. a druheho tiez budem kojit pokial to bude mozne.tak do dvoch rokov 😉

simona55
19. feb 2009

ja som kojila st. syna do 3 rokov a ledva som ho vedela oducit .teras ma ml.syn 8 mesiaco a kojim a ked sa bude dat tak by som chcela do 3 rokov. st. vobec nemal v kartoteke ziaden spi ze bol chori len ako zacal do skoli chodit iba v tedy ak sa dal nasilu vypisat ,to vraj MM ochranuje od vsetkeho.

kacenqa
19. feb 2009

moja pediatricka povedala, ze pre dieta ma vyznam dojcenie do roka. po roku je to uz len zvyk, matka uz viac neodovzdava imunitu ani nic ine, takze sa v pohode da prejst na UM. v pripade, ze by ste chceli druhe a mas nepravidelny alebo ziadny cyklus, odporuca sa ukoncenie, ale skonzultuj si to s dr. v pripade ak je to ciste len kvoli tomu, ze kolko sa naje, a aby prespalo dieta noc, tak ani UM ti nezaruci, ze babo celu noc prespi. aj ked samozrejme, vo vyssom veku je nocne kojenie uz ani ne o hlade ako skor o potrebe blizkosti mamy, potrebe satia atd. neexistuje recept, ako 'donutit' dieta prespat celu noc, kamarati maju dvojicky a prvykrat im celu noc prespali az vo veku cca 3-4 rokov, nasa spava cele noci od dakych 7-8mesiacov, a to ju kojim...tiez davame cca o 19.00 kasu a po kupani tesne pred spanim jej dam este z kazdeho prsa sosnut

slnyecko
19. feb 2009

Ja planujem kojit do roka,potom postupne odstavovat,pretoze maly je strasny zavislak od kojenia co sa prejavuje hlavne v noci,a uz som chronicky nevyspata a dlho to uz nevydrzim takto tahat.Myslim ze do roka je to take optimalne,samozrejme ak to vyhovuje mame aj dietatku tak aj dlhsie,pre mna je to skor uz zataz 😒

tonita
19. feb 2009

kacenqa a po roku to chces ukoncit? My sa tiez este kojim nespocetne vela krat v noci a ja uz neviem si ani spomenut ako vyzera noc ked sa cela prespi 🙂 Myslela som, ze budem urcite este kojit ale maly nejako zacal vymyslat a viec menej sa hra ako papa.

kacenqa
19. feb 2009

ahoj toni, jaj boze, prave som si spomenula, ze si mi IP pisala, nestihala som ti vtedy odpisat, prepaaac, polepsim sa 😀 😀

no, idem buduci tyzden na prehliadku ku gyndr., uvidime, co povie. my by sme chcel sa zacat pomaly o druhe snazit, chcela by som rodit tak podobne, ako gretku januar az marec. lenze zatial mam cyklus jak bratislavska mhd - nikdy neviem, kedy pride, tak sa chcem poradit s dr., co na to povie, ci budem chodit na sledovanie ovulacie, alebo skoncime kojenie, aj ked pravdupovediac si to vobec neviem predstavit 😖 ja uz kojim len vecer pred spanim a 2x rano, cez den funguje na normalnej strave, ale aj tak mi za tym bude nenormalne smutno...

pediatricka povedala, ze kludne mozeme skoncit a prejst na UM, ze mame zacat minimalne jednu krabicu 1 a postupne sa prepracovat k 3, ale aby si mala zvykala. ak by to slo, tak samozrejme, ze uprednostnim kojenie, je mi to jednoduchsie, pohodlnejsie a cojaviem este ake ine -sie 😀 a neprekazalo by mi kojit ani pocas tehotenstva....

tak uvidime, sama som zvedava, co ten gyndas buduci tyzden.... a idem si najst tu tvoju IP a odpisat 😀 😝

sirinka
19. feb 2009

aj po roku obsahuje MM imunitne a specialne rastove faktory, ktore podporuju zdravy vyvin nervovej sustavy...ale je pravda, ze po roku ide skor o citovu vazbu medzi matkou a babom, zaroven ale je stale ochranovane jej imunitnymi latkami a probiotikami, ktore v MM stale su...
a nehovoriac o tom, ze je to pre mna pohodlnejsie ako kupovat UM...

renatam
19. feb 2009

Som pediatrička takže: do pol roka výlučné dojčenie, dojčenie je vhodné do 2 rokov AJ DLHŠIE- ak to matke a dieťaťu vyhovuje. A nám to stále vyhovuje, takže malú ešte dojčím a má 22 mesiacov /ps ale už začínam premýš+ať nad ukončením dojčenia/

aktak
19. feb 2009

maleho som kojila do 1 roka, zacal aj lepsie spavata v noci sme mu nikdy nic nemuseli dat, ani caj ani vodu, malu som plne dojcila pol roka, teraz zaciname so zeleninkou, tiez okolo roka pomaly prestanem kojit, nechcela by som oducat dieta ktore si uz uvedomuje co sa deje a co chce a odpoierat mu prsnik, take rocne za 2-3 dni aj zabudne ze z prsnika papalo, starsie z toho mozu mat aj niekolko dnove/tyzdnove problemy ze sa nechcu odstavit

katavinka
19. feb 2009

Je to asi vec názoru. Známej lekárka povedala, že kojenie po 6. mesiaci nemá význam. Že neuškodí, ale už to nie je k ničomu dobré. Takže človek si má vybrať asi sám.

sirinka
19. feb 2009

katavinka a k comu je potom dobre davat UM a ine mliecne vyrobky, ked dojcenie nema vyznam...potom by nemalo vyznam nahradzat ho ani umelymi nahradami mlieka...to je snad logicke, nechapem, ako mozu take perly vypustat z ust pediatri 😔

kacenqa
19. feb 2009

sirinka no UM je dobre na to, ze neobsahuje bielkovinu kravskeho mlieka, ktoru by deticky do 2 rokov nemali dostavat....zrejme to ta lekarka m yslela inak, resp. myslela, ze matka uz neodovzdava nejake imunitne prvky pripadne protilatky??? netusim...ale zas ber to tak, ze zeny, ktore z akehokolvek dovodu kojit nemohli vobec alebo dosli o mlieko, tiez davaju UM a u tych sa nad tym nikto nepozastavuje....

nasa mala bola do pol roka vylucne dojcena a do 9 mesiacov inu tekutinu ako MM nepoznala...takze ja som jednoznacne zastancom kojenia, len som sa skusila na to pozriet z pohladu tej lekarky, to aby bolo jasne 😉

sirinka
19. feb 2009

kacenqa UM sa vyraba z kravskeho mlieka, takze bielkovinu kravskeho mlieka obsahuje, akurat ze nastiepenu, upravenu aby ju dieta lahsie spracovalo.
MM obsahuje cely cas dojcenia a je jedno ako dlho trva imunologicke a rastove faktory, ktore sa nikde inde nenachadzaju.

ak niekto nemoze dat svojmu dietatu z akehokolvek dovodu prirodzenu vyzivu, teda MM na to je tu umela nahrada mlieka...teda UM...preto sa nad tym nikto nepozastavuje.

amatula
19. feb 2009

sirinka je to pravda UM su obohatene o vitaminy,ktore MM neobsahuje....
ja som teda za ten prvy rok kojenie je super!!!ale cim to budete odkladaat a dieta bude starsie,bude sa horsie oducat...mam dve netere ktore maju po dvoch rokoch a nechcu nic ine len prsnik....a to uz si myslim ze je ozaj zbytocné....ja som prveho 9mesiacov..druheho 9 mesiacov plne,teraz uz mu davam UM a kojim len v noci ale stava sa casto ze v noci pokial nedam prsnik nezaspi a len place...ma to na ukludnenie a to je teda zbytocneee......snad sa nam do roka podari prestat uplne 🙂

tod moj nazor...koho to bavi nech len kojii 😉

sirinka
19. feb 2009

amatula...UM sa vyraba na zaklade zlozenia MM...teda standartne MM neexistuje, kazdy vyrobca si zobral z neho nejaky ten priemer a tomu prisposobil zlozenie svojho mlieka.
UM nesmie obsahovat ziadne latky navyse oproti MM.
MM obsahuje presne take vitaminy, ake prijima mamicka v strave, takze ak sa dojciaca mamicka stravuje zdravo a vyvazene, jej MM obsahuje presne tie vitaminy, ktore jej dietatko potrebuje 😉

amatula
19. feb 2009

sirinka nieje celkom pravda--pozri si co obsahuje MM a co UM 😉

sirinka
19. feb 2009

amatula...no tak daj, co je navyse v UM?

amatula
19. feb 2009

nemohla som najst tu brozurku kde to bolo porovnane 😠 do kelu...ale mala som ju..
pre mna jednoznacne do10mesiacov az roka kojenie!!!a nemam s nim problem 😉 ale po roku nie ale to je moj nazor moja vec!!!kazdy podla svojho 😉 😉

sirinka
19. feb 2009

amatula ok 😉

cessy
19. feb 2009

my sa tiež kojime a kojiť by som chcela pravdepodobne do roka, teraz ani neuvazujem, ze by som maleho dala na UM. Kadejakej chemicky upravenej stravy sa v živote este dost napapa.....tym ale UM neodsudzujem.... 😉

martina46
19. feb 2009

ja som mu sela odstavit, ci mala sa odstavila, uz neviem 😀 no este by som bola byvala rada kojila......... aj do 18-tich kludne 😀 😀 😀 🤐

rohacka
19. feb 2009

Moj maly ma 22 mesiacov a este kojime a budeme, kym bude chciet a bude to unosne aj pre mna. Urcite to uz nema taky vyznam ako v prvom roku - ale pre nasho Kubka je to to najlepsie ukludnenie, ake existuje - ci je chory, a nic ine nechce - tak moje mliecko nikdy neodmietne, ci mu idu zubky a je nervozny alebo sa zobudi s huronskym revom a asi zo zleho sna. Staci mu parkrat potiahnut a uz je O.K. Ked sme pred casom boli v nemocke s rotavirusovou hnackou, nedostaval ani infuzie, lebo lekarky povedali, ze mliecko je jeho infuzia, len mu mam dat, kolko len chce. Takze ja na to nedam dopustit. Papa vsetko, ale tak 2 x denne si este aj cuckne.

zitaje
19. feb 2009

Ja este kojim a kojit budem, necham to na nej. Starsia sa odstavila v 22 mesiacoch prakticky sama - teda ked uz mala iba rano a vecer, vecer som jej povedala, ze teraz tam je malo mliecka, do rana sa nazbiera viac 😉 , ona povedala, ze dobre. Potom este asi dva tyzdne si dala rano, a potom som si povedala, co ju budem rano nahanat, ze pod si cucnut, tak sme to zabalili. Takze u nas neplati, ze neskor sa tazsie oduca. A drobatko sa tiez pomaly odstavuje same, cez den niekedy vobec nechce, ale v noci zato este ano... Martina a vy sa uz nekojite? A mala ti papa lepsie bez MM?

mamutka
19. feb 2009

mna kojenie fest bavi, okrem toho ze je to krasne, nemusim nic robit, sadnem, maly otvori kohutik a glga, a to som mala kopu problemov na zaciatku, ale sme to s drobcekom premakali a verim ze vydrzime dlho.
ak nie je problem, fakt by som odstavovanie moc neriesila, drobcek si casom sam povie, ze uz ma ine chute, ze mu staci napr raz, dva krat denne sa tulit k mamkinej dudke, potom to uz necha tak. Ale videla som v telke dojcenie sestrocneho chalana, tak to uz si myslim je trochu mimo

annag
19. feb 2009

teraz odsávam MM a dávam ho starším(2,5 a 6 rokov) na ráno - obaja výrazne lepšie jedia, dokonca pribrali (u nás úspech) a klop klop, chorí nie sú - dcérka ho začala piť neskôr, predtým bola v kuse ukašľaná, teraz nič, chodí do škôlky medzi choré deti. Myslím, že istú zásluhu na tom MM má. 🙂

sirinka
19. feb 2009

annag a chcu ti to pit bez problemov? predsa len ta chut je taka specificka. ale inac je to super... 🙂