Do kedy je dobré dieťa kojiť?

kamiletka
18. feb 2009

Ahojte, ja mam 7 mes. dcerku a tak pomaly rozmyslam o skonceni kojenia, hlavne koli tomu ze sa asi z umeleho na noc bude vediet viac napit, ja mam stale mlieka dost tak neviem,, ci ju uz oducat od prsnika,,,alebo topotiahnut do 1.roka ?

bobocka
25. okt 2010

@annag len som ti chcela povedat,ze si jedna uzasna zena a vdaka tvojim radam som ja ,aj ine mamicky, ostala kojit a dnes by som to za nic nevymenila.dakujem ti velmi pekne za vsetky tvoje rady a tvoje uzasne nazory,ktore matkam ako som sa velmi pomahaju a uistuju ma v tom,ze pre svojho syna robim skvelu vec.kojenie je aj o psychike a ked si zena uvedomi ake je to spojenie s dietatkom uzasne a ako skvelo to vplyva na dietatko,tak niet co riesit.ja som videla na youtube ako jedna maminka kojila takmer osemrocnu dceru.to uz bolo na mna moc,do osmich ja kojit nebudem,ale odstavenie mojho syna v najblizsich mesiacoch iste neriesim.ja stale vravim,ze ak sa podari,tak budem chciet kojit aspon do miskovych dvoch rokov a potom sa uvidi aky on postoj k tomu bude mat.ale ja ho nasilne odstavovat nebudem. 🙂 este raz ti za vsetko velmi pekne dakujem.vdaka tebe je o jedneho spokoneho drobceka(mojho synceka)viac 😉

lensam
25. okt 2010

@alexandrah oh dakujem, ze aspon niekto sa pridal na moju stranu 🙂

annag
25. okt 2010

@bobocka

ďakujem veľmi pekne 😵 . Neboj sa, nebudeš dojčiť do 8 rokov, v podstate je to tak, že ak mamička prsníky ponúka a dojčí na požaidanie do 2 rokov, tak potom prejde skôr na systém neponúka, ale dojčí na požiadanie - čaká, kedy si bábo samé prsník vypýta, A dieťa s pevnou bezpečnou citovou väzbou na matku nemá problém sa bezpečne odpútať a dojčenia sa vzdať oveľa skôr než vo 8 rokoch 😅

@lensam

Materské mlieko prispieva aj po prvom roku významne k výžive dieťaťa, pretože obsahuje podstatne viac tuku než v prvom roku. Pokrýva napríklad dennú dávku vápnika, vitamínu C, kyseliny listovej, vitamínu A alebo B12. V druhom roku rýchlo rastie bábätku mozog a materské mlieko obsahuje faktory, ktoré rastu mozgu napomáhajú. Niektoré imunitné faktory v materskom mlieku sú v druhom roku života prítomné vo vyšších dávkach než v prvom roku, pretože vtedy sú deti vystavené väčšiemu množstvu infekcií.

materské mlieko je fyziologická tekutina podobne ako krv. A presne ako v krvi sa obsah jednotlivých zložiek pohybuje v nejakom pásme od - do, tak je to i v materskom mlieku. Ale tak ako krv zostáva krvou a nedá sa vlastne nahradiť, lebo je to tak komplikované zloženie, tak i materské mlieko zostáva materským mliekom a neustále sa prispôsobuje danému bábätku. Ktoré UM vytvorí v priebehu 24 hodín protilátky na vírusy v okolí matky a jej dieťaťa len vďaka kontaktu pusinky s bradavkou - prsníkom 😕?

newyorkgirl
25. okt 2010

@annag stacilo mi si len zalistovat v tejto teme, nech viem, co je dolezite, lebo hoci aj ja uz toho mam niekedy dost, co som unavena, nevyspata, maly ma iba 5mes. tak isto chcem vydrzat, uz len keby toho mliecka bolo viac bo uz citim ze malemu sa viac ziada ako rastie a ja mam asi malo oddychu bo nestiha sa tvorit, tak som nasadila homeopatika a uvidime no 😒 este tento mesiac a zacneme trosku prikrmy, mozno to bude lepsie...

stvura
26. okt 2010

Nechapem inac obsah otazky, naco sa tym vobec zaoberat, uvazovat dopredu a polemizovat. Dietakto ktore sa odstavi samo sa samo odstavi kedy uzna za vhodne, pripadne ak ma mamicka alebo dietatko vazne zdravotne problemy odstavi dietatko skorej.
Ja som dojcila svojho starsieho a stale ho dojcim tandemovo s mojim malym babatkom. Neprestala som ani pocas tehotenstva, nemala som ziadne problemy, kojila som maleho i v den porodu - nemala som predcasny porod, dokonca som prenasala 5 dni a porod bol klasicky, bezproblemovy, trojhodinovy aj s prichodom a odchodom zo saly. Takze i mytus ze dojcenie pocas tehotenstva je "zle" mozem vyvratit.

dadis
26. okt 2010

@alexandrah A preco sem nedas mena tych niekolko pediatriciek? Rada sa ich na to osobne spytam...UM ma viac zivin? UM je upravene kravske mliecko...nieco coho bolo viac ubrali, co chybalo dodali (mozno,preto si nabrala pocit, ze ma ovela viac zivin?), no ani zdaleka nedosahuje take kvality ako MM...keby bolo kravske mliecko take dokonale, naco by ho upravovali a fortifikovali?
ale ved nikto tu nespochybnuje prechazdanie na prikrmy...nikto tu nehovori o vylucnom dojceni po prvom roku...
"dokonca poznam matky, co uz nemaju mlieko, len prikladaju ... aby sa babo ukludnilo, ktore uz ma 3 roky!!" ...no to iste ze poznas, keby ze vies o dojceni viac nez tieto "jedna tetat povedala" 🙄 , tak vies ze kontinualnym dojcenim nie je moznost, aby v tom prsniku mliecko nebolo...a ked dojcenie ukoncis...ano, casom sa mliecko strati, ale co je dolezitejsie strati sa aj saci reflex u dietatka...

dadis
26. okt 2010

@alexandrah A preco sem nedas mena tych niekolko pediatriciek? Rada sa ich na to osobne spytam...UM ma viac zivin? UM je upravene kravske mliecko...nieco coho bolo viac ubrali, co chybalo dodali (mozno,preto si nabrala pocit, ze ma ovela viac zivin?), no ani zdaleka nedosahuje take kvality ako MM...keby bolo kravske mliecko take dokonale, naco by ho upravovali a fortifikovali?
ale ved nikto tu nespochybnuje prechazdanie na prikrmy...nikto tu nehovori o vylucnom dojceni po prvom roku...
"dokonca poznam matky, co uz nemaju mlieko, len prikladaju ... aby sa babo ukludnilo, ktore uz ma 3 roky!!" ...no to iste ze poznas, keby ze vies o dojceni viac nez tieto "jedna tetat povedala" 🙄 , tak vies ze kontinualnym dojcenim nie je moznost, aby v tom prsniku mliecko nebolo...a ked dojcenie ukoncis...ano, casom sa mliecko strati, ale co je dolezitejsie strati sa aj saci reflex u dietatka...

adriana7
29. okt 2010

@alexandrah ,
júúúj, takej pediatričke by bolo hodno zobrať diplom, pravda je však taká, že lekárky nevedia radiť o výžive, pretože na škole ani nie 20% lekárov získa poznatky z oblasti výživy (aj to nejakých chabých pár hodín) ☹
... a prečo si myslíš, že nejaká kravička z družstva v hornej dolnej dá tvojmu dieťaťu viac, než ty sama - jeho mama?
...všetky cicavce majú dokonalú výživu pre svoje mláďatká, aj ty máš, je to tak, pokiaľ ti len tvoju dôveru v samu seba nenabúra nejaká vychytralá pediatrička (tým ale nehádžem všetky do jedného vreca, myslím tie, čo ti tvrdia tieto obludnosti) 😠
ak kojiť nechceš, je to tvoja voľba, možno ani tá pediatrička kojiť nechcela, ale nech je aspoň férová to priznať, a nieto to ešte zastierať pseudoodbornými "perlami ducha" o nevhodnosti materského mlieka - ja som to totižto zažila a vďaka tomu som prvú dcéru kojila len 4 mesiace, pediatričku som "bystro" vymenila a syna som kojila, kým sa sám neodstavil, teraz opäť kojím a kojiť budem, kým dcéra bude chcieť... 😉
dôveruj si, naopak slepo nedôveruj niekomu len preto, že vyštudoval vš, pýtaj si odpovede, argumenty a vedz, že to najlepšie dáš svojmu dieťaťu len a len ty, lebo si jeho matka, a nikomu, aj keď to bude predstierať, nezáleží na zdraví a šťastí tvojho dieťaťa viac, ako tebe samej 🙂 🙂 🙂

bubelko
29. okt 2010

@adriana7 tak to by zapadna europa bola pravdepodobne bez pediatrov, vratene toho mojho 😉 nenapadlo vas niekedy, ze mozno ti lekari aj poznatky maju, ale sa s nimi nemusia stotoznit, rovnako, ako vy sa nestotoznujete s ich nazormi? 😉

adriana7
29. okt 2010

@bubelko , len je rozdiel niečo si myslieť doma pri pive a niečo iné na tom zakladať svoju odbornú prax 😒
a čo to je za argument, že poznatok mám ale nestotožňujem sa s ním?
to je ako keby ja mám naštudované, že strecha sa stavia až na obvodové murivo, ale nejak sa s tým nestotožňujem, tak začnem dom stavať od strechy?

bubelko
29. okt 2010

@adriana7 podla mna v medicine je tolko moznosti, co sa dlzky a vyznamu kojenia po roku tyka. pretoze nikto - ziaden lekar nespochybnuje vyznam kojenia ako takeho (apson som ziatial ziadneho takeho nestretla). ale to, ci ma vyznam po 6. mesiacoch, ci po roku, tam uz sa nazory rozchadzaju. to som tym myslela. ze tych informacii o vyzname a dlzke kojenia je tolko, ze kazdy moze prezentovat svoju verziu 🙂 dufam, ze som sa tentokrat vyjadrila trocha zrozumitelnejsie 😉

bubelko
29. okt 2010

@adriana7 este ma napadlo, ze v medicine sa to netyka len kojenia - neviem ako na svk, ale tu ak sa ti nepaci nazor tvojho lekara s diagnozou ci postupom liecby, mozes si zohnat druhy nazor a ten moze byt uplne odlisny 😉
myslim si, ze porovnavat medicinu so stavarinou ci architekturou, je troska od veci 😉

adriana7
29. okt 2010

@bubelko , môj otec žije v at, aj tam, aj tu, na svk si môžeš vyžiadať názory viacerých odborníkov...on napr. uprednostnil kardiológa v insbbuckej nemocnici...
ale ja som sa tu neprišla hádať, pokoj v duši 😵 😵 😵

bubelko
29. okt 2010

@adriana7 ani ja sa nechcem hadat, preco by som mala? mna to len napadlo v suvislosti s tym, ze tolko pediatrov skratka trvdi, ze kojenie po roku nema vyznam (a poznam fakt viacerych) a nechce sa mi verit, ze by sa nevedeli dostat k informaciam. 😉 prajem ti dobru noc 🙂

weroni
29. okt 2010

WHO odporúča dojčiť výlučne prvých 6 mesiacov a potom spolu s postupným zavádzaním príkrmov do 2 rokov aj dlhšie, ak to mamičke aj dieťatku vyhovuje 🙂
Odporúča sa do tých 2 rokov aktívne ponúkať prsník, potom už netreba ponúkať ale ani neodmietať 😉

adriana7
29. okt 2010

@bubelko , veru, je po polnoci, dobrú noc aj tebe 😵

alexandrah
30. okt 2010

@adriana7 , ako pise @bubelko - - no ja si myslim, ze ked tam je nielen to kravske mlieko, upravene, ale oni tam prave pridaju tych viac zivin ... to mi pot´vrdila aj nakoniku jedna magistra z lekarne ...a podla mna matky o tom prave moc nevedia, len je proste kojo boom, a ked niekto nebodaj nekoji, mam pocit, ze ho ostatne idu zlyncovat ... podla aj tunajsich reakcii ...to mi vraveli aj zdravotne sestry, proste MM sa precenuje, mozno tak do pol roka, do roka, na imunitu, ale potom to uz neni take nutne ...a vlastne je jedno, ako dlho kto j´koji, to je vec kazdej matky, ale su z toho normalne vojny, na internete, aj inde, je to cosi strasne, mam pocit, ze matky co koja, uplne odsudzuju tie co nekoja, nemozu, alebo podobne ... citala som to tu dost dlho, cely rok ... su to hrozne debaty, pomaly akoby si pisala, ze si niekoho zabila ... nechapem preco, akoby ti niekto siahol na uplnu podstatu ...kazdy dofrci s inymi informaciami, pritom fakt je to na matke .,..

adriana7
31. okt 2010

@alexandrah , no tak to ma mrzí, ja ťa neodsudzujem, a ani mňa vtedy nikto neodsudzoval, ja mám kamošku Janku, ktorá prestala kojiť po 4. mesiaci, pretože mala toho mlieka naopak neuveriteľne veľa, hodinu kojila, hodinu odsávala, potom sa rýchlo najedla alebo hodila do pračky a malý zasa plakal a pýtal papať, toto vydržala deň - noc 4 mesiace a potom, keď zistila, že so svojou staršou prváčkou sa ešte ani raz neučila a s manželom sa takmer nevidela, ale hlavne, že mala pocit, že už ide na tretí záložný zdroj, tak to vzdala, a ja ju neodsuzujem, chápem...
...ja som ti môj názor písala v dobrom, pretože naopak moja švagriná, ktorá má epilepsiu, kôli liekom kojiť nemohla a boli strašne nešťastní, malý bol stále chorý, zahlienený, kravské mlieko totiž obsahuje veľké množstvo kazeínu, ktorý v detskom telíčku pôsobí ako lepidlo, ťažšie sa vďaka tomu do tela dobré veci vstrebávajú a omnoho horšie sa sliznice liečia... 😢
... takže ešte raz, ak môžeš a chceš, dopraj svojmu dieťatku svoje mlieko, lebo poznám aj mamičky, ktoré v najlepšom presvedčení prestali kojiť a prešli na umelé mlieko len pre to, že im lekári tvrdili, že je to lepšie 😠
...a ja ten frontálny útok tiež poznám, som totiž vegetariánka, keď to niekde spomeniem, mala by si vidieť tie invektívy...
je to preto, že žiaľ, ako národ nie sme dostatočne demokratickí a tolerantní ani k sebe, ani k iným...

alexandrah
31. okt 2010

ahoj @adriana7 - to ma velmi tesi, ze to beries takto milo, ja som nepisala o sebe, ja som riska kojila, teraz som tehotna uz 5. mesiac, tak uz nekojim, poznam aj babu, co prve bejby kojila rok a pol, a druhe ani mesiac, si povedala, ze dost, tak potom je mozno lepsie obe deti pol roka, ako druhe temer vobec ... ale uz nevladala, som ju chapala ... ja som tiez v zime ochorela, horucky, 3 je antibiotika, tak mi odchadzalo mlieko,l a robila som co som mohla ...no co uz, vsetci mi vraveli, ze zaklad dostal, to je hlavne ...a ja som alergicka na bielkovinu kravskeho mlieka, tak som sa tiez bala, kupovali sme HA nutrilon, nastastie, jek sme presli na prikrmy, a na jogurty, tak risko alergicky nie je, co sa moc tesim!! caf!! 😀

adriana7
1. nov 2010

@alexandrah ,
tak gratulujem k bábätku a prajem vám veľa zdravia, ostatné si zariadiš, ako budeš chcieť 😉

alexandrah
1. nov 2010

dakujem, moc sa na neho tesime, caf!! 😀

zuzkat1
25. nov 2010

@adriana7 ahoj🙂 som sa sem prikmotrila,lebo ma zaujal nazov temy..planujem kojit kym mala bude chciet ale ak by chcela tak sa pokusim vydrzat aspon 2,5roka🙂 citam o tej kamoske... skoda ze odsavala keby nie tak by mohla kojit dalej... len umelo podporovala uz aj tak dobre rozvinutu laktaciu a preto mala mlieka viac ako chcelo babo... a k tomu vegetarianstvu🙂 ja by som asi neprezila bez masa, ale je to kazdeho sukromna vec...ale tiez si myslim ze deti potrebuju maso🙂

michelleb9
29. sep 2011

ahojte, musela som maleho 17 mes odstavit kvoli problemom so zubami, pri ktorych som prezivala na brufenoch. Kedze to ide do mlieka, nemohla som mu ho davat. Su to teraz 3 dni a ja sa citim, ze by som mala kojit dalej, i ked vsetci okolo mna tvrdia ze uz bol cas aj tak ho odstavit. Ja mam ale stale daky vnutorny pocit, ze este by som ho mala kojit.

gabika783
29. sep 2011

kamiletka ja by som to nechala na tvoje dieťatko nech sa odstaví kedy bude ono chcieť. 😉 Myslím, že sa ti za to odvďačí a budeš to cítiť každý deň v tvojom náručí. Srdiečko na srdiečko. 😵

vodnarky
30. sep 2011

co najdlhsie... 🙂

monalisatko
30. sep 2011

no ja neviem povedať z vlastnej skúsenosti, lebo som kojila obe dcérky len pár týždňov aj to som musela prikrmovať. Nechcem tu písať proti kojeniu, lebo veď je to prírodou dané, ale sestra kojila syna 3 roky (teraz má už 10 rokov) a žeby mu to nejak prospelo, vôbec nemôžem povedať. Je strašne často chorý. Už po týždni v škole bol doma vyše týždňa a aj teraz už na neho niečo lezie. Nemáva "len" chrípku, ale väčšinou priedušky a choroba u neho trvá dlhšie. Väčšinou musí byť doma aj 2 týždne. Myslím, že keď má rodina v génoch nejakú pliagu (ako naša - priedušky, astma, alergia...), tak môže kojiť kolko chce, je tam obrovská šanca že deti budú aj tak chorlavé. Akurát vidím rozdiel v jej deťoch taký, že syn je ovela citlivejší, maminkovskejší, je príliž naviazaný na matku, ako jej dcéra, ktorú kojila len rok. Ale to tiež nie je isté že to spôsobila doba kojenia 🙂
Ešte ma napadlo, že jej dcérka ktorú kojila rok, máva časté zápaly stredného ucha, ani do škôlky nemôže a zdedila to po svojom otcovi, ktorý v detstve tiež trpel s ušami. Čiže kojenie- nekojenie, genetika je genetika 😉
Toť moja nie osobná skúsenosť s kojenými detičkami 😅